Mazda 3 BL (2009-13) Rölanti Sorunu

krm_2516

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
Benim araçta da soğuk ilk çalıştırmada devir 2000e dayanıyor sonra ışıklarda dururken devir düşüp çıkıyor ve stop edecek seviyeye geliyor adeta. Benzin ya da lpg farketmeksizin her iki tarafta da benzer problem mevcuttur.

Çok ilginçtir lpg filtresini degistirdikten sonra böyle bir problem oluştu. Lpg ile alakalı diyemiyorum benzinde de aynı. 90bin km oldu subap problemi olabilir beklentisi var korkudan reme gidemiyorum. Subap der değiştirir ve sorun devam ederse sinir hastası olabilirim. Rem ile son deneyimim zira pek iç açıcı değildi.

Subaptan önce tüm alternatifleri denemek istiyorum bu yüzden sanırım bey otomotivi şu aşamada deneyecegim.
Bende araçla ilgili sıkıntılarda Bey Otomotivi tercih ediyorum . Şu ana kadar problem yaşamadım. Hüseyin usta sağ olsun hallediyor. Diğer firmaları bilmiyorum ama bir tık fiyatlar yüksek bana göre . (Eğer gidersen rölanti problemi hakkında ne dediklerini de paylaşırsan sevinirim.)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba,
Öncelikle buradaki dayanışmaya hayran kaldığımı bildirmek isterim. Ben 2 gün önce ilk aracım olan 2011 Sedan Mazda 3 İmpressive / LPG-Benzinli sahibi oldum. Benim ve ailemin ilk aracı olmasından dolayı çok uzun zaman boyunca araştırıp aldık aracı. Aracı aldığımızda bazı sorunlar vardı ve buna yönelik adımlar atarak aldık fakat olaylar çok farklı yerlere gitmekte.
Ben sadece şoförlüğü olan, motor vs maalesef anlamayan biriyim. Aracım 2011 Model ve 121 binde aldım.
Aracı almadan expere giderken yolda ciddi bir tekleme olduğunu ve motor arıza ışığının yandığını fark ettim. Satıcı geçiştirmek istedi ama tabi experde bazı hata kodları çıktı ki ek olarak ekliyorum. Expertiz yapıldığında yetkili kişi durumu açıkladı bize. Bujilerde veya bobinlerde problem olması yüksek oran ama işin ehlisi bakması gerekli dedi ve ayrıldık. Bulunduğumuz ilde bir servise gidip kontrol ettirdik. Bobinler sağlam bujiler değişmeli denildi ve değişti. LPG'de kullanırken çok şiddetli olan tekleme kesildi(arka koltuktan hissedilen bir sarsıntı) ve ortalama 100 KM yol gittikten sonra (Benzin/Lpg karışık) tekleme bu defa daha şiddetli bir şekilde olmaya başladı. Bu beni o kadar üzüp soğuttu ki araçtan gece uyuyamadım can sıkıntısından ki aracı gün sonunda park ederken araç hoplayıp zıplıyordu resmen. Sabah bin bir üzüntü ile aracı benzine alıp çalıştırdım ve teklemenin olmadığı hissettim. Elazığ'da sanayiye gittim o sırada tekrar Lpg'ye aldım tekrar tekleme ciddi şekilde başladı. Görüştüğüm usta kontrol ettiğinde LPG Enjektörünün arızalı olduğunu kendisinin müdahale etmeden önce bir LPG'ciye görünmemi onun yorumunu almamı istedi. Lpg ustası baktığında enjektör arızasını onayladı ve zengin karışım olayını enjektör değiştirip maf filtelerini kontrol edip gerekli ayarları yaparak çözeceğini fakat benzinde de olan teklemenin bobinlerden olacağını aracın yaş ve km'sini baz alarak bobinlerin zamanla miadını doldurabileceğini önce tekleme problemini gidip çözmemi sonra yanına gelmemi istedi (önerisi 1-2 adet bobin alıp deneyerek değiştirmek oldu fakat kafam kulağım rahat olsun diye istersen tam takım alıp içim rahat şekilde uzun süre bineceğimi iletti)

Uzun uzadıya eksik hatalı şeyler yazmış olabilirim belki dilim döndüğünce anlatmak istedim. Burada sormak istediğim ve ekteki fotoğraflarda da görünen arızalara da bakacak olursak izlenecek yol doğru mudur?

09/01/2024 salı günü ustadan randevu aldım motor ve şanzıman yağını değiştirip yönlendirmelere uyarak tadilatlara başlayacağım fakat bu bana yaklaşık tahmini 15-20 bin ₺'ye mal olacağını düşünerekten düzelen hiç bir şey olmazsa ne yapacağım diye düşünmekteyim(özellikle şanzıman yağ değişiminden sonra oluşan sorunları okuduktan sonra korktum açıkçası hiç değiştirmesem mi şanzıman yağını?)

Bu problemi daha önceden yaşayıp yorum yapacak birinin gerçekten yorumlarına, yönlendirmelerine yardımlarına ihtiyacım var.
Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkür eder, sağlıklı, kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim...

*Konu eğer farklı başlıklar ile açılmış ve ben bunu maalesef anlayamamış tekrar açmışsan yada hatalı yere açıp sizi zahmete koyduysam şimdiden özür dilerim...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-01-07 saat 00.24.31_12b89bb7.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-07 saat 00.24.31_12b89bb7.jpg
    339.2 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Görsel 2024-01-07 saat 00.24.32_db38599b.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-07 saat 00.24.32_db38599b.jpg
    257.1 KB · Görüntüleme: 17

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba,
Öncelikle buradaki dayanışmaya hayran kaldığımı bildirmek isterim. Ben 2 gün önce ilk aracım olan 2011 Sedan Mazda 3 İmpressive / LPG-Benzinli sahibi oldum. Benim ve ailemin ilk aracı olmasından dolayı çok uzun zaman boyunca araştırıp aldık aracı. Aracı aldığımızda bazı sorunlar vardı ve buna yönelik adımlar atarak aldık fakat olaylar çok farklı yerlere gitmekte.
Ben sadece şoförlüğü olan, motor vs maalesef anlamayan biriyim. Aracım 2011 Model ve 121 binde aldım.
Aracı almadan expere giderken yolda ciddi bir tekleme olduğunu ve motor arıza ışığının yandığını fark ettim. Satıcı geçiştirmek istedi ama tabi experde bazı hata kodları çıktı ki ek olarak ekliyorum. Expertiz yapıldığında yetkili kişi durumu açıkladı bize. Bujilerde veya bobinlerde problem olması yüksek oran ama işin ehlisi bakması gerekli dedi ve ayrıldık. Bulunduğumuz ilde bir servise gidip kontrol ettirdik. Bobinler sağlam bujiler değişmeli denildi ve değişti. LPG'de kullanırken çok şiddetli olan tekleme kesildi(arka koltuktan hissedilen bir sarsıntı) ve ortalama 100 KM yol gittikten sonra (Benzin/Lpg karışık) tekleme bu defa daha şiddetli bir şekilde olmaya başladı. Bu beni o kadar üzüp soğuttu ki araçtan gece uyuyamadım can sıkıntısından ki aracı gün sonunda park ederken araç hoplayıp zıplıyordu resmen. Sabah bin bir üzüntü ile aracı benzine alıp çalıştırdım ve teklemenin olmadığı hissettim. Elazığ'da sanayiye gittim o sırada tekrar Lpg'ye aldım tekrar tekleme ciddi şekilde başladı. Görüştüğüm usta kontrol ettiğinde LPG Enjektörünün arızalı olduğunu kendisinin müdahale etmeden önce bir LPG'ciye görünmemi onun yorumunu almamı istedi. Lpg ustası baktığında enjektör arızasını onayladı ve zengin karışım olayını enjektör değiştirip maf filtelerini kontrol edip gerekli ayarları yaparak çözeceğini fakat benzinde de olan teklemenin bobinlerden olacağını aracın yaş ve km'sini baz alarak bobinlerin zamanla miadını doldurabileceğini önce tekleme problemini gidip çözmemi sonra yanına gelmemi istedi (önerisi 1-2 adet bobin alıp deneyerek değiştirmek oldu fakat kafam kulağım rahat olsun diye istersen tam takım alıp içim rahat şekilde uzun süre bineceğimi iletti)

Uzun uzadıya eksik hatalı şeyler yazmış olabilirim belki dilim döndüğünce anlatmak istedim. Burada sormak istediğim ve ekteki fotoğraflarda da görünen arızalara da bakacak olursak izlenecek yol doğru mudur?

09/01/2024 salı günü ustadan randevu aldım motor ve şanzıman yağını değiştirip yönlendirmelere uyarak tadilatlara başlayacağım fakat bu bana yaklaşık tahmini 15-20 bin ₺'ye mal olacağını düşünerekten düzelen hiç bir şey olmazsa ne yapacağım diye düşünmekteyim(özellikle şanzıman yağ değişiminden sonra oluşan sorunları okuduktan sonra korktum açıkçası hiç değiştirmesem mi şanzıman yağını?)

Bu problemi daha önceden yaşayıp yorum yapacak birinin gerçekten yorumlarına, yönlendirmelerine yardımlarına ihtiyacım var.
Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkür eder, sağlıklı, kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim...

*Konu eğer farklı başlıklar ile açılmış ve ben bunu maalesef anlayamamış tekrar açmışsan yada hatalı yere açıp sizi zahmete koyduysam şimdiden özür dilerim...
Öncelikle hoş geldin, ilk aracın hayırlı olsun ve geçmiş olsun.

Mesajın ilgili konumuz ile birleştirilmiştir, bu konuyu okumadıysan baştan sona okumanı tavsiye ederim. Güzel bilgiler var, kafanı karıştırmasın ancak temel olarak tekleme ve rölanti sorunu aynı familyanın üyeleri. :)

Öncelikle, Mazda'dan anlayan iyi bir usta bulup, yol haritasını beraber çizmeniz gerekiyor, Umran'da yapılan tespit ancak bu kadar oluyor, daha önce başıma geldi, saat gibi çalışan motor hakkında şu var bu var diyerek alıcının gereksiz pazarlığına sebebiyet verdi bu durum. Hem iyi hem de kötü bir şey bence.

Bu durumu şuna benzetirim hep; doktora gidiyoruz ve doktor tetkik ve tahlillerden sonra bize tek şey söylüyor "öleceksiniz" :D doğru herkes ölecek ama bunun yöntemi bu değil ki... :D

Her acemi (tabiri mazur görün) araç sahibinin başına gelen sizin de gelmiş maalesef... Nedir bu durum? Lpg'ci ile Motor ustası döngüsü... Lpg'de arıza olsa bile çözümüne girişmeden benzine suç atılır, motor ustasına gidersin, hemen lpg'yi kötüler...

Gelelim önerilerime;

Kafam rahat etsin düşüncesi hakimse, buji ve bobinleri değiştirin, lpg'den kaynaklı sorunları bahane bulup topu taca atmayan bir usta bulup yaptırın, motor yağı ile tüm filtreleri değiştirin, vites geçişlerinde herhangi bir sorun yoksa, hiç dokunmayın, sabah ilk kalkışta birden ikiye atarken sertlik olabilir bu gayet normaldir şanzıman için...

Önemli nokta;

Lpg ve motor ustanız işinin ehli olsun, bu motorların mantığından ve dilinden anlıyor olsun, yapılacak en küçük bir yanlış veya eksik tedavi sizi en başa döndürebilir.

Tüm bunlardan sonra sabahları benzin lpg farketmez titreme oluyorsa, sübap erime sorunu olduğunu var sayabiliriz, benim tahminim işin buraya gelmeyeceği fakat ilerleyen zamanda bu sorunun oluşma ihtimali de yüzde yüz haberiniz olsun.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun aracınız, güle güle kullanın.

Veli abi teklemeyle ilgili güzel bilgiler aktarmış. Supap sorunu olma ihtimali de var, kompresyon testiyle net anlaşılır diye biliyorum.

Şanzıman sorunu yoksa aciliyeti olan durum değil. Normalde makineyle tam değişim yapılması gerektiğini söylerdim ama Adem Usta tecrübesiyle bu konuda temkinli davranıp sadece haznedekini değişip belirli aralıklarla bir kaç değişim yaparak tamamını değişmiş olmak çok daha risksiz diyor, O diyorsa böyle yapmalı.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Konudaki diğer mesajları okudum. Bu gün de aracımı biraz deneyip dinlemek istedim tepkilerini davranışlarını. Ne kadar da acemi olsam en azından yüksek devir, düşük devir vs tepkileri bilmek istedim. Aracı 2 gündür benzinde kullanıyorum. Arıza ışığım yanmaya devam ediyor. Tanıdık 2 kişiye denettim aracı problemi onlara açtım. Tekleme benzinde hissedilir derecede değil dikkat etmedikçe anlaşılmıyor ama Lpg'de iken kararsız davranışları var. Örneğin D'de kırmızıda bekliyorum bazen çok istikrarlı bazen sanki araç altımdan kaçıp öndekinin üstüne çıkacak gibi. Bazen N'de aynı durum ama çok çok nadir. Gaza yüklendiğimde rölantide fark etmiyor D'de iken yaşadığım bir problem(LPG'de) benzinde ise nerdeyse hissetmek mümkün değil.

• LPG enjektörümde arıza var bunu bariz bir şekilde bende anlamaktayım, hilti çalışıyor sanki içinde. (Lpg tankı ve beyni 1 yıl önce değişmiş Atikeler marka ama geri kalan sistem 11 yıl önce bilmediğim bir marka) Sabah enjektör ve geri kalan sistemi filtre ve daha artık ne varsa değişip aynı sisteme uyumlu yapacağım.
  • Maf sensörünü kontrol ettireceğim.
  • Motor yağı/filtreler yenilenecek
  • Şanzımanında sıkıntı olduğunu düşünmediğimden dolayı sizin tavsiyenize ve maalesef yaşanan kötü deneyimler neticesi ile değiştirmeyeceğim.
  • Şimdilik (en azından Lpg tarafındaki onarım/ayarları yapıp arıza ışığımın sönmesini sağlayarak) bu şekilde aracımı deneyeceğim çözüm olmazsa bobin olayına girişip onlarda değişime gideceğim.
  • Çevremde benzer problemi yaşayıp da sadece buji kablolarını değiştiren ve problemi çözen kişilerin olduğunu öğrendiğimden dolayı kablolama sistemini de kontrol ettireceğim.
    Yazılan yorumlarda dikkatimi çeken bir detay vardı bujilerle ilgili; iridyum buji mi yoksa farklı bir şey mi onu kontrol ettireceğim.
  • Boğaz kelebeğini temizletme yaptıracağım.
  • Aracın benden önceki sahibi çelik subap takıldığını söyledi ama kontrol ettirmedim(sabah kontrol ettireceğim)

Denettiğim ve konuyu açtığım çevremdekiler hatta denettiğim kişiler; "evet LPG'de ciddi problem var ama ben benzinde bir şey hissetmiyorum" diyor fakat ben takıntılıyım aracım 13 yaşında 122 binde, evet bir yorulma yaşanmışlık var ama ben isterim benzinde de saat gibi çalışsın :komik: Tabi mümkün mü orasını bilemiyorum. Yukarıda yazdığım yollar ve diğer yapılan işlemler sonrası günü gününe sizinle olanları yapılanları paylaşmaya çalışacağım.
Tabi bunlar dışında ve yukarıdaki önerileriniz dışında bir öneri yada çözüm bulamazsan şunu da değerlendir yahut şöyle bir şey de deneyebilirsin dediğiniz bir konu varsa lütfen paylaşınız. Gün sonunda çözüm bulamadığım taktirde LPG'yi tamamen söktürmeyi dahi düşünüyorum. 12 Şubat'ta muayenesi doluyor o zaman kadar söküp yeni proje çizdirmek bile aklımda var. (LPG kalsın sürekli benzinde kullan diyebilirsiniz ama benim içim rahat etmez orada arızalı/hatalı bir şey varken üstünü kapatıp devam edemem o problemi bir çözüme bağlamam gerekli yoksa batar durur bana)

Değerli ağabeyler, kardeşler. Uzun uzadıya bir şeyler yazmaya çalıştım, bir hatam varsa acemiliğime verin ;) ama lütfen beni de düzeltin. Sonuç olarak bu benim ilk arabam ama son Mazdam olmayacak.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar.
Bu gün LPG işlerini ön takımı değişerek hallettim. Yani motorda LPG'ye dair ne var ne yoksa değiştirdim. Ha gerek varmıydı derseniz hayır yoktu ama 11 yıllık sistem duruyordu araçta. Aracın LPG Enjektörleri değişecekti verdikleri fiyat 5000₺ ama tamamen tüm takımı değişmeye verdikleri fiyat 8000₺ tuttu. Lpg ustası işlemlerini halletti ama arza ışığım sönmedi henüz (gerekli ayarları motor ustası ile işlemleri bitirdiğimde detaylı yapacağını söyledi yani yarın) asıl problemim tekleme ise devam etmekte. Oranlamak gerekirse %50 belki daha fazla oranda iyileşme mevcut.
Tekrar cihazdan hata kodlarına bakmak istedi ve aracın vuruntu sensörünün arızalı olduğu tespit edildi.
Şimdi tekleme olayı benzinde çok az LPG'de %50 azalmış olsa da devam ediyor. Bunun vuruntu sensöründen kaynaklı olduğunu düşünmeli miyim bilemedim. Ama ilk çalıştığınca motorda ciddi bir titreme olduğu görülmekte belki de vuruntu sensöründen kaynaklanan problem budur.
Yarın önce vuruntu sensörünü değişip deneme yapayım mı yoksa direk bobinleri mi değişeyim bu konu hakkında düşünceliyim açıkcası..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar.
Bu gün LPG işlerini ön takımı değişerek hallettim. Yani motorda LPG'ye dair ne var ne yoksa değiştirdim. Ha gerek varmıydı derseniz hayır yoktu ama 11 yıllık sistem duruyordu araçta. Aracın LPG Enjektörleri değişecekti verdikleri fiyat 5000₺ ama tamamen tüm takımı değişmeye verdikleri fiyat 8000₺ tuttu. Lpg ustası işlemlerini halletti ama arza ışığım sönmedi henüz (gerekli ayarları motor ustası ile işlemleri bitirdiğimde detaylı yapacağını söyledi yani yarın) asıl problemim tekleme ise devam etmekte. Oranlamak gerekirse %50 belki daha fazla oranda iyileşme mevcut.
Tekrar cihazdan hata kodlarına bakmak istedi ve aracın vuruntu sensörünün arızalı olduğu tespit edildi.
Şimdi tekleme olayı benzinde çok az LPG'de %50 azalmış olsa da devam ediyor. Bunun vuruntu sensöründen kaynaklı olduğunu düşünmeli miyim bilemedim. Ama ilk çalıştığınca motorda ciddi bir titreme olduğu görülmekte belki de vuruntu sensöründen kaynaklanan problem budur.
Yarın önce vuruntu sensörünü değişip deneme yapayım mı yoksa direk bobinleri mi değişeyim bu konu hakkında düşünceliyim açıkcası..

Vuruntu sensörü ile ilgili konumuz.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hemen inceleyeceğim. Ve bu gün dikkat ettiğim bir şey oldu en çok tekleme 1500/2500 devirleri arası yaşanmakta.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar tekrardan. Dün bıraktığım aracımı bu gün aldım. 2 Adet bobin değişerek problem çözüldü. Vuruntu sensörü ise usta sıkıntı yok arıza ışığı söndü dedi ama ben bindikten sonra tekrar yandı. Gaz ayarı için LPG'ciye gittim cihaz ile baktığında Vuruntu Sensörü 1 Devresi ve Yüksek Banka 1 veya Tek arızası çıktı. Şöyle alıp 20 km yol yaptım deneme amaçlı arıza ışıkları söndü. Eğer tekrar yakarsa vuruntu sensörünü de değişeceğim.

Eğer bir zaman sonra gelip burayı tekrar hortlatmazsam anlaşılan o ki problem kökten çözülmüştür.
Masraflara gelirsek şayet yukarda belirttiğim 8000₺'ye ek olarak (bir kısmı benim takıntımdan dolayı yoksa daha uygun olurdu ve problemle alakalı değil LPG Enjektörü arızası ile ilgiliydi) tanesi 750 ₺'den 2 adet bobin alındı. Yağ filtre değişimleri ile birlikte toplam 3500₺ verdim.

Elazığ için usta arayışlarına ustamı tavsiye edebilirim. Onu da ilgili konuda paylaşacağım..

Şimdi 2 sıkıntım var;
  • Tavan/Taban temizliği (Asperox ile kendim temizlemeyi düşünüyorum)
  • Emniyet keremeri 30cm kala toplamıyor elle ittirmem gerekiyor değişmeden çözüm arayışına girişeceğim.

Yardımlarınız için her birinize çok teşekkür ederim..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi 2 sıkıntım var;
  • Tavan/Taban temizliği (Asperox ile kendim temizlemeyi düşünüyorum)
  • Emniyet keremeri 30cm kala toplamıyor elle ittirmem gerekiyor değişmeden çözüm arayışına girişeceğim.

Yardımlarınız için her birinize çok teşekkür ederim..
Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler... :harika:

Biz onu da düşündük. :hhhhhh:
Tavan ve koltuk temizliği için;

Mazda 3 BK (2003-09) Detaylı İç Temizlik

Emniyet kemeri için;

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hocam siz burada ayrı bir dünya kurmuşsunuz yahu :koptum:
Gece inceleyeceğim çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yine ben :rolleyes:

Şimdi orijinal bobin lazım amma fiyat yüksek geldi. Araştırmalarıma göre NGK ürün de orijinale çok yakınmış. Hatta bazı parçacılara sorduğumda evet orijinal var ngk marka demekte. Kafam karıştı. Bu ürün nedir neyin nesidir. Farklı bir konu açmak gerekli mi diye düşündüm ama mevcut bu konunun üzerinden devam edeyim. Yine bu forumda denk geldiğim şey sahte ngk ürünler piyasada varmış. Bende resmi satıcı arayışına girdim. Ngk Türkiye web sitesindeki satıcılar perakende satmıyorlar. Amerika tabanlı ngk.com fiyatları da Türkiye'de satılan ürünlerle neredeyse aynı fiyat. Şimdi tecrübelerinize dayanaraktan sormak istiyorum. Orijinal ürüne yakın mıdır bu marka? (bobin&buji vb.) tavsiye eder misiniz? @kadir temin edebilir miyiz? Piyasaya güvenemiyorum çünkü sahte ürünle kandırılmamak için..
Kadir abiye özelden yazmamamın amacı en azından merak eden olursa açıklayıcı bir konu olmasını düşündüm..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ngk, sahte değilse orijinaline yakın fayda sağlar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yine ben :rolleyes:

Şimdi orijinal bobin lazım amma fiyat yüksek geldi. Araştırmalarıma göre NGK ürün de orijinale çok yakınmış. Hatta bazı parçacılara sorduğumda evet orijinal var ngk marka demekte. Kafam karıştı. Bu ürün nedir neyin nesidir. Farklı bir konu açmak gerekli mi diye düşündüm ama mevcut bu konunun üzerinden devam edeyim. Yine bu forumda denk geldiğim şey sahte ngk ürünler piyasada varmış. Bende resmi satıcı arayışına girdim. Ngk Türkiye web sitesindeki satıcılar perakende satmıyorlar. Amerika tabanlı ngk.com fiyatları da Türkiye'de satılan ürünlerle neredeyse aynı fiyat. Şimdi tecrübelerinize dayanaraktan sormak istiyorum. Orijinal ürüne yakın mıdır bu marka? (bobin&buji vb.) tavsiye eder misiniz? @kadir temin edebilir miyiz? Piyasaya güvenemiyorum çünkü sahte ürünle kandırılmamak için..
Kadir abiye özelden yazmamamın amacı en azından merak eden olursa açıklayıcı bir konu olmasını düşündüm..
Neden bobin lazım ?

Orjinal bujide kutu içinden ngk çıkıyor ama sen bujiyi al bide piyasadan al yanyana koy incele
Orjinal buji made in japan
Piyasadan alınan buji made in fransa
Fiyat farkı 3 - 4 katı vardır.
BL kasada kullanabileceğin ngk , denso ve fomoco olmak üzere 5 çeşit buji (6da olabilir) var bunlar;
1. Denso düz buji
2.ngk farklı buji
3.denso farklı buji
4.denso iridyum
5.fomoco iridyum
***6.ngk iridyum (bunu mazda vermiyor)

Orjinalde verilenlerden sırası ile 1-2-3-4 numaradakile3i kullandım lpg varken en iyi tepkiyi aldığım bujiyi BPY1 18 110 kodlu buji 800tl

Lpgyi sökünce direk denso iridyuma geçtim.

Ngk fransadan üretilmesi ülkemizde orjinal göre uygun olması demek gümrükleme yasaları farklı ve ilave olarak kullanılan malzemenin o ülkeden tedarik edilmesi.

944.mesaj okunabilir.

Bosch marka bulaşık makinem Türkiye üretimi içinde 2 bilya var 1.tanesi japan malı , 2.Konya malı , bu makine Almanya'da da üretimde ama içinde Türk malı bilya yok.

Bobinle alakalı biri yazmıştı bobin değişimce şanzıman hatası vermişti.
Bende bi BK da denk gelmiştim aldığın bobini hatırlamıyorum ama takım bobin almış değişmiş ama arıza ışığı sönmüyor 4.bobini orjinal takınca ışık sönüyor ve 4. Bobini 2 farklı marka takmış ama yine arıza ışığı sönmemiş banada çok garip geldi.

Birz daha içeri girerken araştırmam ne yazıkki zamansızlıkdan yarıda kaldı.
R8 diye geçen piyasada çok fazla kullanılan performans bobinide kullanabilirsin ama elektrik şemasına müdahale etmek gerekiyor neyse bu uzun karmaşık vs tecrübe edilmemiş bi konu ama bunu yapılacaklar arasına yazdım;)

Son düzenleme:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Neden bobin lazım ?

Orjinal bujide kutu içinden ngk çıkıyor ama sen bujiyi al bide piyasadan al yanyana koy incele
Orjinal buji made in japan
Piyasadan alınan buji made in fransa
Fiyat farkı 3 - 4 katı vardır.
BL kasada kullanabileceğin ngk , denso ve fomoco olmak üzere 5 çeşit buji (6da olabilir) var bunlar;
1. Denso düz buji
2.ngk farklı buji
3.denso farklı buji
4.denso iridyum
5.fomoco iridyum
***6.ngk iridyum (bunu mazda vermiyor)

Orjinalde verilenlerden sırası ile 1-2-3-4 numaradakile3i kullandım lpg varken en iyi tepkiyi aldığım bujiyi BPY1 18 110 kodlu buji 800tl

Lpgyi sökünce direk denso iridyuma geçtim.

Ngk fransadan üretilmesi ülkemizde orjinal göre uygun olması demek gümrükleme yasaları farklı ve ilave olarak kullanılan malzemenin o ülkeden tedarik edilmesi.

944.mesaj okunabilir.

Bosch marka bulaşık makinem Türkiye üretimi içinde 2 bilya var 1.tanesi japan malı , 2.Konya malı , bu makine Almanya'da da üretimde ama içinde Türk malı bilya yok.

Bobinle alakalı biri yazmıştı bobin değişimce şanzıman hatası vermişti.
Bende bi BK da denk gelmiştim aldığın bobini hatırlamıyorum ama takım bobin almış değişmiş ama arıza ışığı sönmüyor 4.bobini orjinal takınca ışık sönüyor ve 4. Bobini 2 farklı marka takmış ama yine arıza ışığı sönmemiş banada çok garip geldi.

Birz daha içeri girerken araştırmam ne yazıkki zamansızlıkdan yarıda kaldı.
R8 diye geçen piyasada çok fazla kullanılan performans bobinide kullanabilirsin ama elektrik şemasına müdahale etmek gerekiyor neyse bu uzun karmaşık vs tecrübe edilmemiş bi konu ama bunu yapılacaklar arasına yazdım;)
Şimdi daha anlaşılır oldu abi. Kafam allak bullak oldu. Neden bobin lazım sorusu Ap ayrı bir soru açıkcası. Arızanın yüksek ihtimal bobin olduğunu tahmin ediyoruz. Arza şu ki :
Arıza ışığım yanıyor. Ve küçük el cihazına en son bağlandığında çıkan sonuç bu:

20240110_093153.jpg

Sonra araştır araştır araştır derken bir çok kişiden aldığım ortak sonuç şu ki bu arıza lpg sistemi değişince çıktı ortaya öncesinde ciddi bir tekleme problemi vardı ayrıca lpg enjektörü arızalıydı ve lpg sistemi çok çok eskiydi. O zaman ise P0300 hatası veriyordu. Lpg sistemi değişti lpg enjektör arızası da sonuç olarak giderildi ve ne hikmet ise ilk marş ile beraber P0300 hataları gitti bu hatalar geldi.

Ondan sonra aracı kullanmaya başladım tekleme ciddi derecede azaldı ama devam ediyor. Bir usta buldum öğlenden sonraydı gittim abi işin yoksa araba kalsın bek akşam buna bakayım sakin kafayla dedi tamam dedim bir gün sonra gittim abi bobin değiştim 2 tane ancak bulabildim 2 tane değiştim tekleme ve rölanti dalgalanması düzeldi arıza ışığını da makineden sildim dedi. Sağ ol dedim yağ bakımlarını da yaptırdım o sıra çıktım yola 20 km yol gitmeden ışık yine yandı yine söndü yandı söndü bu şekilde devam etti bende gıcık oldum silinsin bu arıza ışığı sorunu çözelim takıntı yapmayalım derdine düştüm vuruntu sensörü değişimi arayışına girdim.
Derken araç sabahları ilk çalıştırdığımda motor ısınana kadar sadece D ye aldığımda kısa süreli tekleme yapmakta ayağım frende beklerken devir saati dalgalanıyor ama 5-10 dk ya düzeliyor N de bu problem yok.
Sonra seninle görüştük lpg sigortasını söktüm ışık yanmaya devam ediyordu sonra söndü yandı olayı devam ederken egzoz muayenesi için sigortayı tekrar takmak zorunda kaldım. Ayın 12 sinde de normal muayeneye gireceğim ondan çıkarmadım daha. Lakin arıza ışığı söndü. 10 km yol yapmış değilim henüz 2 gündür otoparkta yatıyor bu gün öğlen sonrası bir iki tur atacağım bakacağım.

Olayın özeti nedir dersek;
Aracı 5 Ocakta aldım. Aldığım gün Bujiler değişti ama ne takıldı bilmiyorum.
Hemen arkasından lpg ön tesisat takım sistem komple değişti.
2 adet bobin takıldı ama dandik yan sanayi diye tahmin ediyorum tanesine 750 ₺ verdim çünkü
Araçta arıza ışığım yanıyor ve sabahları ilk çalıştığında 5-10 dk hareket halinde iken ufak teklemeler yapıyor. En son vuruntu sensörü arızası ve yüksek banka arızası veriyordu lpg sistem değişmeden önce p0300(301,302,303,304) hatası vermekteydi.
Afr ayarı yapılmadı henüz.
Amacım şu ki;
Arıza ışığının ana kaynağını bulup problemi çözmek ve tekleme problemine kalıcı çözüm bulmak
Dün gece yaptığımız fikir alış verişleri, araştırmalar şunlara da yönlendirdi:
Subaplar, oksijen sensörü, benzin enjektörleri. Bu gün fırsat bulursam bobin almadan önce bunları kontrol ettirmeye çalışmak olacak.

Telefondan uyandığım gibi yazdım. Umarım klavye düzeltmelerinden yada küçük ekran kullanmaktan yanlış cümleler yazmadım olayı anlatırken saçmalamadım.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şimdi daha anlaşılır oldu abi. Kafam allak bullak oldu. Neden bobin lazım sorusu Ap ayrı bir soru açıkcası. Arızanın yüksek ihtimal bobin olduğunu tahmin ediyoruz. Arza şu ki :
Arıza ışığım yanıyor. Ve küçük el cihazına en son bağlandığında çıkan sonuç bu:

Ekli dosyayı görüntüle 69245

Sonra araştır araştır araştır derken bir çok kişiden aldığım ortak sonuç şu ki bu arıza lpg sistemi değişince çıktı ortaya öncesinde ciddi bir tekleme problemi vardı ayrıca lpg enjektörü arızalıydı ve lpg sistemi çok çol eskiydi. O zaman ise P0300 hatası veriyordu. Lpg sistemi değişti lpg enjektör arızası da sonuç olarak giderildi ve ne hikmet ise ilk marş ile beraber P0300 hataları gitti bu hatalar geldi.

Ondan sonra aracı kullanmaya başladım tekleme ciddi derecede azaldı ama devam ediyorda. Bir usta buldum öğlenden sonraydı gittim abi işin yoksa araba kalsın bek akşam buna bakayım sakin kafayla dedi tamam dedim bir gün sonra gittim abi bobin değiştim 2 tane ancak bulabildim 2 tane değiştim tekleme ve rölanti dalgalanması düzeldi arıza ışığını da makineden sildim dedi. Sağ ol dedim yağ bakımlarını da yaptırdım o sıra çıktım yola 20 km yol gitmeden ışık yine yandı yine söndü yandı söndü bu şekilde devam etti bende gıcık oldum silinsin bu arıza ışığı sorunu çözelim takıntı yapmayalım derdine düştüm vuruntu sensörü değişimi arayışına girdim.
Derken araç sabahları ilk çalıştırdığımda motor ısınana kadar sadece D ye aldığımda kısa süreli tekleme yapmakta ayağım frende beklerken devir saati dalgalanıyor ama 5-10 dk ya düzeliyor N de bu problem yok.
Sonra seninle görüştük lpg sigortasını söktüm ışık yanmaya devam ediyordu sonra söndü yandı olayı devam ederken egzoz muayenesi için sigortayı tekrar takmak zorunda kaldım. Ayın 12 sinde de normal muayeneye gireceğim ondan çıkarmadım daha. Lakin arıza ışığı söndü. 10 km yol yapmış değilim henüz 2 gündür otoparkta yatıyor bu gün öğlen sonrası bir iki tur atacağım bakacağım.

Olayın özeti nedir dersek;
Arafı 5 Ocakta aldım. Aldığım gün Bujiler değişti ama ne takıldı bilmiyorum.
Hemen arkasından lpg ön tesisat takım sistem komple değişti.
2 adet bobin takıldı ama dandik yan sanayi diye tahmin ediyorum tanesine 750 ₺ verdim çünkü
Araçta arıza ışığım yanıyor ve sabahları ilk çalıştığında 5-10 dk hareket halinde iken ufak teklemeler yapıyor. En son vuruntu sensörü arızası ve yüksek banka arızası veriyordu lpg sistem değişmeden önce p0300(301,302,303,304) hatası vermekteydi.
Afr ayarı yapılmadı henüz.
Amacım şu ki;
Arıza ışığının ana kaynağını bulup problemi çözmek ve tekleme problemine kalıcı çözüm bulmak
Dün gece yaptığımız fikir alış verişleri, araştırmalar şunlara da yönlendirdi:
Subaplar, oksijen sensörü, bensin enjektörleri. Bu gün fırsat bulursam bobin almadan önce bunları kontrol ettirmeye çalışmak olacak.

Telefondan uyandığım gibi yazdım. Umarım klavye düzeltmelerinden yada küçük ekran kullanmaktan yanlış cümleler yazmadım olayı anlatırken saçmalamadım.
İstanbula yolun düşmüyor mu ?

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İstanbula yolun düşmüyor mu ?
Ayın 16'sinde oradayım 1 haftalığına ama uçakla geleceğim bileti 4 ay öncesinden almıştım :( Hanımı ikna edersem arabayla gelirim de şimdi çocuklarla zor oluyor kızlar biri 3 diğeri 5 yaşında. Gerçi arkaya araç yatağı atıyorum şişme rahat geçiyor ama bir değerlendirmek lazım aracı senin eline verip abi şuna bak bi demeyi bende istiyorum açıkçası :))

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayın 16'sinde oradayım 1 haftalığına ama uçakla geleceğim bileti 4 ay öncesinden almıştım :( Hanımı ikna edersem arabayla gelirim de şimdi çocuklarla zor oluyor kızlar biri 3 diğeri 5 yaşında. Gerçi arkaya araç yatağı atıyorum şişme rahat geçiyor ama bir değerlendirmek lazım aracı senin eline verip abi şuna bak bi demeyi bende istiyorum açıkçası :))
Bana değil @Adem Usta ya ;)

Üst Alt