Mazda 323 BG (1989-94) Rölanti Sorunu

enes1233

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
S.a mazda garaj uyeleri
94 model sedan 323 aracin kelebek milini yaptrdm smdi arac rolantida durmuyor motor isinana kadar rolanti sifirlarda isindiktan sonra 1200 lere cikiyor bazen dusuyor yine

enes1233

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Foto atabilirmisn kardesim karburotorun ne tarafinda

enes1233

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Anladim :)

enes1233

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Tamam saolasin

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar rölanti ile benim de bir iki sorum olacak anlayanlar tahmin yürütürse sevinirim;
Aracı daha önce lpg ayarına da götürdüm ama devir rölantide iken yine 1100 devirlerde olacak şekilde ayarladı usta( bilgisayarsız ayar yapan ama tanınmış güvenilir usta) tamam az yakıyor,çekişi çok iyi ama gel gelelim ben rölantide devri 800 civarı istiyorum bunu rölanti ayar vidasından yapınca araç bazı durumlarda stop ediyor(mesela 4.viteste 60 km/h hızla giderken birden debriyaja basıp araç akarken) bu da tabi sıkıntı:( ama eğer rölantiyi 1100 civarı bırakırsam hiç böyle stop etme sorunu yaşamadım.Neden olabilir sizce? Karbüratör ayarından olabilr mi? bi de araç sabah soğukken marşı 7-8 saniyede alıyor ve soğuk havada alır almaz stop ediyor tekrar 2.çalıştırınca etmiyor.ama sıcak havada 1.çalıştırmada veya motor sıcakken de 1.çalışmada alıyor ve stop etmiyo ama yine 7-8 saniyede alıyor..Ayrıca sabahları soğukken diyelimki gaza hiç basmadan çalıştırdım,devir önce 700-800 lerde çalışıyo,bu her gün böyle izlemledim ama aynı dakikalarda yani yola çıkıp araç ısınınca kırmızı ışıkta duruyorum ve bakıyorum ki araç 1100 devirde rölantide??? bu nası oluyor..sabah 700 devirde rölantide olan araç az ısınınca rölanti devri 1200 lere kadar çıkabiliyor. Ayrıca lpg de iken hiç rölanti dalgalanması yok ama benzine alınca oluyo.Çok sıkıntı değil 1100 devirde kalınca ama ben ideal devre düşürmek isterim çözüm bulabilsem..teşekkürler

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
konuya henüz cvp gelmedi ama şöyle bi öneri buldum karbüratör ve rölanti olayını araştırırken:
"Bu arada unutmadan hatırlatayım,aracınız sürekli LPG ile çalışıyor ise periyodik olarak karbüratör kelebek milinin gövdeye tutunduğu noktaları çok çok az bir yağlayıcı sprey ile yağlamanızda fayda var zira LPG bu noktaları kuruttuğundan (benzinin bir nebzede olsa yağlama etkisi var) gövde üzerindeki yuvalar aşınacak kelebek (gaz) hassasiyetinizazalacaktır.

Not: Yağlayıcı olarak yanıcı yada patlayıcı ürünler kullanmayın (WD-40 yada HHS-2000 tarzı ürünler kullanabilirsiniz,bu işlemi araç çalışmıyorken yapın ve karbüratör duvarından aşağı süzülmeyecek kadar az sıkılmasına itina gösterin."
Evet yazı yukarda ben bu yazıdaki"karbüratör kelebek milinin gövdeye tutunduğu noktaları "kısmını anlayamadım birazdan foto atıcam telden bulabilirsem ihtimal dahilinde olan yeri ama mümkünse sizden foto ile gösterebilen olursa faydalı olabilir diye düşündüm de.. Ayrıca bugün biraz daha dikkat ettim aracıma ve rölantide lpg de de hafif dalgalanma yapıyor ve araç gaz vermeden ilk çalışınca devir 1250 lere çıkıyo ama orda 2 saniye bile kalamadan 700 devirlere düşüyor,zaten düşünce de eğer hava soğuksa önce stop ediyor ama ikinci çalıştırmada edemiyor hafif sarsıntılı olsa bile stop etmeden kalıyor ama ısınınca hiç bir sıkıntı olmadığı gibi rölanti de artık hep 1200 lerde oluyor.

Son düzenleme:

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaslar yeni bi konu açmamak için buraya yazmayı düşündüm ama uygun değilse silinedebilir . Boşta duran şu fiş in yerini bulamadım çok aradım ama bulamıyorum. Şuan sanzumanin üstünde boşta durmakta. Acaba rolanti ile Yada otomatik jikle ile bi ilgisi var midir. Eğer yerini bilen varsa çok memnun olurum

Ekli dosyalar

• IMAG1574_1.jpg
    IMAG1574_1.jpg
    118.7 KB · Görüntüleme: 502

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karşılığındaki soket nerelerde ona bakmak gerekiyor gibi anladım ben olayı.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Karşılığındaki soket nerelerde ona bakmak gerekiyor gibi anladım ben olayı.
veli abi biliyorsunuz ben otomotiv tamir ve tertibatını 323 te öğrenmeye başladım:) Ama ne kadar baksam da bulamıyorum başka boşta bişey de bulaıyorum bunun gireceği,acaba motorun arka taraflarında mı kalıyor grupta kullanan varsa cvp verebilirse sevinirim,daha önce 2 ayrı usta baktı yorum da yapamadı yerini de bulamadı

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar bir ilerleme oldu paylaşmak istedim,meğersem aracımda otomatik jigle devreye giriyormuş ama girmesi için şunu yapmak gerekiyor; gaz pedalına aracı çalıştırmadan evvel bir kez basıp çekiyorum sonrasında hiç gaz vermeden kontağı çevirince hooop devir 1700 lere kadar sabah soğukken kendi çıkıyor ve ısınana kadar yada ben gaz pedalına basana kadar düşmüyor...Böylece sabah soğukken düşük rölantide çalışma sorunum halloldu..rölantiyi 1000 devir olcak şekilde gaz ayarından kendim ayarladım tabi sıcakken bu devir ve sabah da jigle devrede iken hiç sorun yaşamıyrum..Bu özelliği koyan mühendislerden Allah razı olsun

SemihC

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Arkadaslar yeni bi konu açmamak için buraya yazmayı düşündüm ama uygun değilse silinedebilir . Boşta duran şu fiş in yerini bulamadım çok aradım ama bulamıyorum. Şuan sanzumanin üstünde boşta durmakta. Acaba rolanti ile Yada otomatik jikle ile bi ilgisi var midir. Eğer yerini bilen varsa çok memnun olurum

Soket 2 tane hava girişi olan bir parça var önden motora baktığında hava filtresinin arkasında sağ tarafa daha yakın kalıyor kaportaya bağlı parçanın soketine benzettim 2 tane 10luk somunu var. belki olabilir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Soket 2 tane hava girişi olan bir parça var önden motora baktığında hava filtresinin arkasında sağ tarafa daha yakın kalıyor kaportaya bağlı parçanın soketine benzettim 2 tane 10luk somunu var. belki olabilir.
Soketi falan bilemedim semih sağolasın ama şükür şuan araç soğukken yüksek devirse çalışıyor,sıkıntı yokmuş zaten

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Soketi falan bilemedim semih sağolasın ama şükür şuan araç soğukken yüksek devirse çalışıyor,sıkıntı yokmuş zaten

Dostum Bahsettiğin kablo karbüratörün birleşme kısmında plastik bi parça var arası metal karbüratörün contasına benzer ondan ve beyin kutusundan geliyor ben söktüğüm zaman bakmıştım hafif yanmadan dolayı erimişti o parça ve ben 12 yıldır aynı aracı kullanıyorum ve aldım alalı boşta o kablo. bir defa takayım dedim taktım ilk başta bi sıkıntı yoktu ama 5 dk sonra dumanlar çıktı beyin kurusuna kadar kablo komple yandı takmanı tavsiye etmem...

Son düzenleme:

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Arkadaşlar bir ilerleme oldu paylaşmak istedim,meğersem aracımda otomatik jigle devreye giriyormuş ama girmesi için şunu yapmak gerekiyor; gaz pedalına aracı çalıştırmadan evvel bir kez basıp çekiyorum sonrasında hiç gaz vermeden kontağı çevirince hooop devir 1700 lere kadar sabah soğukken kendi çıkıyor ve ısınana kadar yada ben gaz pedalına basana kadar düşmüyor...Böylece sabah soğukken düşük rölantide çalışma sorunum halloldu..rölantiyi 1000 devir olcak şekilde gaz ayarından kendim ayarladım tabi sıcakken bu devir ve sabah da jigle devrede iken hiç sorun yaşamıyrum..Bu özelliği koyan mühendislerden Allah razı olsun

Dostum bnm otomatik jigle bi türlü devreye girmiyor senden ricam jiglenin durma pozisyonunu görmek aynı seviyelerde bende denicem ayarlamayı bunun için jiglenin resmini yükleme şansın var mı acaba ?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Dostum bnm otomatik jigle bi türlü devreye girmiyor senden ricam jiglenin durma pozisyonunu görmek aynı seviyelerde bende denicem ayarlamayı bunun için jiglenin resmini yükleme şansın var mı acaba ?
hocam inanın jiglenin yerini bile bilmyrum:) hatta bi ara grupta yerini bile sordum..eğer yerini gösterirsen atarım sana foto

Üst Alt