Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Ayarı

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Boğaz kelebeğini temizlettirdikten sonra gaz pedalında takılmalar oluyor mu? İlk gaza basmaya çalıştığında takılıp zorlayınca tık diye bırakma şeklinde.
Yok ben bahsettiğiniz gibi bir durumla karşılaşmadım.Gaz pedalı hareketleri normal.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bu durumda hareket halinde iken rölanti 1200 devirde.
Ayrıca aynı durumda araç lpg de 750 devirde çalışırken benzine alınca 800 devirde çalışıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Rölantiyi az yükselt, gazda yükselmezse gaz ayarını yaptır, usta yükseltsin. Egzoz ucunun içinde bulunan zımbırtılardan dolayı o sesi veriyor hocam. Yoksa motorun çalışmasında ve rölanti de hiç bir şey yok. İçin rahat olsun.

Videodan ancak bu kadar anlayabildim. Yanılma ihtimalim de var.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Rölantiyi az yükselt, gazda yükselmezse gaz ayarını yaptır, usta yükseltsin. Egzoz ucunun içinde bulunan zımbırtılardan dolayı o sesi veriyor hocam. Yoksa motorun çalışmasında ve rölanti de hiç bir şey yok. İçin rahat olsun.

Videodan ancak bu kadar anlayabildim. Yanılma ihtimalim de var.
Teşekkür ederim abi.
Peki sizin anladığınız kadarıyla motorda lifter sesi var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim abi.
Peki sizin anladığınız kadarıyla motorda lifter sesi var mı?

Videoda lifter sesi yok hocam... Olursa bunu herkesin kulağı duyar zaten. Bildiğin dizel sesine dönüşüyor. :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Tabiri caizse saat gibi. Maşallah. Bakımını yapıp arkaya fazla bakmamak lâzım. Baktıkça bi şeyler çıkıyor.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Bu gün öğleden sonra boş kalınca, daha önce, Adem Ustam'dan aldığım teorik bilgileri pratiğe geçirmek için rölanti ayarı ve rölanti motoru üzerinde bulunan zımbırtıyı kurcalamak istedim... (adını bilmiyorum) gaz verip bırakınca rölantiyi tutmaya yarayan şey. Adını bilen varsa yazsın lütfen. :)

Motoru sıcak hale getirerek rölanti ayarlama işine başlıyoruz, yoksa soğuk motor ile yapılan ayar sağlıklı olmayabilir. Öncelikle; rölanti ayar vidasından, rölantinin 700-800 devirlerde olmasını sağladım. İlk etapta sağa doğru rölantiyi düşürmek için kıstım ve motorda titreme başlayınca tersine yani sola doğru açarak istediğim düzeye getirdim.

Ekli dosyayı görüntüle 15920

Sonrasında ise; gaz verip bırakınca, devirin rölantiye yavaş yavaş oturmasını yarayan zımbırtıya ayar çektim. Mevcut haliyle, gaz verip bırakınca 1500'lerde kalıyor sonra rölantiye düşüyordu. Bu vidayı T10 alyan anahtarı ile fotoğrafta görünen açıdan sağa doğru yarım tur çevirdim.

Bunu denemek için yaptım; rölanti olması gerekenden daha hızlı ve daha aşağılara düştü sonra yerine oturdu, tabi bu istenilen bir durum değil, motor silkelenmeye başladı. Klima, cam rezistansı ve farları açınca da stop edecek kadar saçmalamaya başladı. :(

İşin mantığını öğrendikten sonra da; yarım tur çevirmiş olduğum ölçünün yarısı kadar geriye çevirdim ve istediğim şekle geldi.

Şimdi gaz verip bıraktığımda; devir 1100'lere iniyor biraz bekledikten sonra rölantiye oturuyor. Klimayı, farları, arka cam rezistansını açarak yani yükleme yaparak da aynı şeyleri denedim, sorun yok.

Ekli dosyayı görüntüle 15921

Önemli Not; Yapılması gereken işlemin mantığını öğrenmeden lütfen bu işlemi yapmayın, motorun çalışma düzenini alt üst etme ihtimaliniz var. :) Böyle bir durum oluşması ihtimaline karşı ikinci ve üçüncü kişiler sorumlu tutulamaz.

Abi aynı sorun benimde başımda var ama nasıl gidereceğim bilmiyorum ilk fotoğraftadaki yerde ayarı yaptık. ama rolanti 1.500 geliyor bir süre sonra düşüyor araç sıcakkende aynı soğukkende aynı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi aynı sorun benimde başımda var ama nasıl gidereceğim bilmiyorum ilk fotoğraftadaki yerde ayarı yaptık. ama rolanti 1.500 geliyor bir süre sonra düşüyor araç sıcakkende aynı soğukkende aynı
Konunun ilk mesajında nasıl yapılacağını detaylı şekilde yazdım, deneme yanılma yoluyla yapabilirsin ama sorumluluk sana ait... :)

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Konunun ilk mesajında nasıl yapılacağını detaylı şekilde yazdım, deneme yanılma yoluyla yapabilirsin ama sorumluluk sana ait... :)
Abi affina sığınarak ikinci ayari nerden yapıyoruz. Mersinde usta vasıtası ile yapıyoruz abi ayari ondan dolayı ikinci ayar yerini çözemedim. İlk rolanti ayarını sağ doğru çevirdim ama rolantide 0.8 geldi ama yine 1.500 devirde aşağıya bir süre sonra iniyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi affina sığınarak ikinci ayari nerden yapıyoruz. Mersinde usta vasıtası ile yapıyoruz abi ayari ondan dolayı ikinci ayar yerini çözemedim. İlk rolanti ayarını sağ doğru çevirdim ama rolantide 0.8 geldi ama yine 1.500 devirde aşağıya bir süre sonra iniyor
Konunun ilk mesajındaki 2. fotoğrafta işaretli kısım rölanti motoru. Tam onun ortasında ayar yeri var, fotoğraftan da net görünüyor yuvarlak şekilde. Onunla 1500 devir olayını çözebilirsin. Yalnız sağa sola döndürürken ilk halini aklında tut. Herhangi bir olumsuzluğa karşı eski haline getirirsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
43510

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Aracın rolantisi yüksekti 1.200 lerde ben indirdim 800 e fakat gaz basıp bıraktığımda rolanti anlık 300 e kadar düşüyor sarsıntı oluyor sağolsun @HakanEMRE yardımcı oldu bir numara verdi aradım arkadaşı dediklerini uyguladım sağolsun destek verdi ama gaz ver bırak yapınca stop etmeye kadar ilerledi boğaz kelebeğine altındaki tek kablolu müşürü çıkardığımda saat gibi taktığımda ise ayar tutturamıyorum müşür mü bozuk takılı olmasa zararı ne olur?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın rolantisi yüksekti 1.200 lerde ben indirdim 800 e fakat gaz basıp bıraktığımda rolanti anlık 300 e kadar düşüyor sarsıntı oluyor sağolsun @HakanEMRE yardımcı oldu bir numara verdi aradım arkadaşı dediklerini uyguladım sağolsun destek verdi ama gaz ver bırak yapınca stop etmeye kadar ilerledi boğaz kelebeğine altındaki tek kablolu müşürü çıkardığımda saat gibi taktığımda ise ayar tutturamıyorum müşür mü bozuk takılı olmasa zararı ne olur?
Fişin takılı olduğu zımbırtı arızalı... :( genel olarak sıkıntı olmaz ama tahminen sisteme yük bindiğinde (klima, rezistans vb) rölanti toparlamayabilir.

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
1 nolu sübap gitmiş Adem Usta ile irtibat kurdum baya masraflı ve zaman isteyen bir iş olduğunu öğrendim nasıl olacak bilmiyorum motor alıp taksam baştan daha iyi olacak sanki

Üst Alt