Mazda 323 BG (1989-94) Restorasyon Projesi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ne zamandır yazmamışız konuya güncel çekelim :)
Bu süre zarfında henüz servisten aldığımız parçalar gelmedi yılbaşına denk gelmesi ve bazı parçaların stokta olmamasına rağmen istek yapılması süreci uzattı.
Bizde ufak tefek işlere devam ettik her geçen gün aslına daha da yaklaşıyor araç.
Otomatik jikle tertibatı bu modellerde vakum sistemi ile çalışıyor. Emme manifoldunun altında motor suyu belli ısıya ulaşınca vakum hattını açan bir parça var bunun uçları tamamen kırık ve devre dışıydı bu arkadaşın adı termal valf. Sağolsun Adem ustam yerini tarif etti ve çözümü anlattı diğer türlü bulmamız çok zordu bu parçanın yerini.
Tornada yeniden uç yapılıp takıldı etrafı yalıtıldı. Uç kısmını sıcak suya daldırıp hava üfledik ısınınca tık diye ses geliyor ve hava geçişine izin veriyor parça aktif hale geldi. Yerine takıp soğuk motoru çalıştırdık ısındıktan sonra jikle tertibatını vakum sistemi ile çekerek devreden çıkardığını doğruladık. Artık otomatik jikle tertibatımız çalışıyor ;)

WP_20180103_17_28_14_Pro.jpg WP_20180103_17_28_32_Pro.jpg WP_20180103_17_28_39_Pro.jpg

Diğer işlem klimayı açınca vakum yardımı ile rölantiyi yükseltmesi gereken elektronik selenoidin uçları kırıktı onuda tamir ettik ve çalıştırdık.
Vakum ile rölantiyi yükselten diyafram çok sertti meğer ayarı varmış sıkıymış biraz gevşetince çalıştı. Hortumun girdiği metal uç pasolu fotodan görebilirsiniz.

WP_20180103_13_55_26_Pro.jpg WP_20180103_13_55_31_Pro.jpg WP_20180103_13_55_36_Pro.jpg WP_20180103_14_18_50_Pro.jpg WP_20180104_16_02_56_Pro.jpg

Diğer işlem motorumuz soğukken daha hızlı ısınması için havayı egzoz manifoldunun aralarından gelmesini sağlayan hava emiş hattımızdaki termostat kapağımızın çalışmaması idi. Meğer termostat yayımızın tam göbeğine geçen plastik pim zamanla çatlamış kırılmış. Pimi frezede yeniden yaptırdık orijinalinden sağlam oldu. Şimdi motor soğukken havayı egzoz maifoldunun üstünden çekiyor ısınınca termostat yayıda ısındığı için kapağı kapatıyor ve soğuk hava girişi açılmış oluyor. Araba daha çabuk ısındığı için yakıta etkisi olacaktır.

WP_20180120_10_25_41_Pro.jpg WP_20180120_10_46_40_Pro.jpg WP_20180120_10_44_24_Pro.jpg WP_20180120_11_30_38_Pro.jpg

Klimamız var neden polen filtremiz yok dedik ön cam ızgarasını söküp hava girişine polen filtresi yerleştirdik.

WP_20180125_15_24_08_Pro.jpg WP_20180125_15_24_42_Pro.jpg WP_20180125_15_34_17_Pro.jpg

Anlayacağınız dostlar bu aralar motor ağırlıklı çalıştık. Lpg beyninin yeri değişti fazla su hortumları gaz hortumları ortadan kalktı beyin arka kısma gizlendi önden bakınca görünmüyor. Lpg olduğu için benzin hattını epey uzatmışlar biz orijinal uzunluğuna getirip selenoidin yerini değiştirdik. Araç daha hızlı benzine geçiyor daha hızlı gaza geçiyor. Subap ayarı yaptık, triger sentesi hoşumuza gitmedi tekrar ayarladık. Motor yıkandı ama yılların pisliği olduğu için bir kaç yıkamadan sonra ancak istediğimiz şekle gelecek. Motor kısmındaki yanlış olan ne varsa elden geçiriyoruz.
Henüz yapılacak işler var akü yuvası yapılacak. Motor kulakları ve bir çok parça gelecek servisten, takipte kalın ;)

WP_20180120_11_30_26_Pro.jpg WP_20180120_11_30_31_Pro.jpg WP_20180120_11_31_11_Pro.jpg WP_20180120_11_30_51_Pro.jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda Garaj'a da böyle bir restorasyon konusu yakışırdı zaten. Hem buradan hem de canlı takip edebilme şansını yakalamak insana güzel ve değişik duygular katıyor.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
İnsan şu hayatta yapacağı şeyi yeter ki aklına koysun inansın zaman ayırsın en basitten başlayıp en zora doğru gidip yol aldıkça zevk alması ve başardığını gördükçe de hırslanarak en iyisini ortaya koymaya çalışması tarifi mümkün olmayan bi duygu bence..İyi ki böyle bi forum var iyi ki böyle şeylerle uğraşıp emek verip emeğinden de diğer insanların faydalandığı forumdaşlarimiz var iyi ki varsınız oğuzhan bey, veli bey ve diğer arkadaşlarımız. Valla bu forum bende hastalık yaptı internete ne zaman vakit bulsam ilk direk foruma girerek direkt yeni mesajlara bakıyorum. 2 gündür raporlu ve evdeyim saatte bir foruma giriyorum son bi saattir bu konuyu okuyorum tek nefeste.Şimdi kafamda 626 vardı mazda aşkını yaşamaya başlamak için ama diyorum borç harç denklestirip 323 mü alıp onunla mı başlasam acilinden.(merdivenleri tek tek çıkarak)

323koray

323koray
Araç Markası
1992 Mazda 323 Bg
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Fastback
oğuzhan bey teşekkür ederim paylaşım için güle güle binin.

çankırı için 323 vakti . ben kullanıyorum memnunum temiz denk gelirse tavsiye ederim.626 fikrim yok ve de iyi bir usta lazım önce onu bulmak önemli bilmeyen eller araca eziyet verebiliyor.

Son düzenleme:

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
oğuzhan bey teşekkür ederim paylaşım için güle güle binin.

çankırı için 323 vakti . ben kullanıyorum memnunum temiz denk gelirse tavsiye ederim.626 fikrim yok ve de iyi bir usta lazım önce onu bulmak önemli bilmeyen eller araca eziyet verebiliyor.
Koray323 bey ilginiz için teşekkür ederim. Yani buradan şunu mu anlamalıyız 323'ler 626'lara göre mekanik olarak daha mı basit tamir ve elektrik aksam olarak. Çankırı da zaten japon ustası yok baskı balata yağ değişimi yaptırırım onun dışında ankara bize 1 saat mesafede ankaraya gelirim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İnsan şu hayatta yapacağı şeyi yeter ki aklına koysun inansın zaman ayırsın en basitten başlayıp en zora doğru gidip yol aldıkça zevk alması ve başardığını gördükçe de hırslanarak en iyisini ortaya koymaya çalışması tarifi mümkün olmayan bi duygu bence..İyi ki böyle bi forum var iyi ki böyle şeylerle uğraşıp emek verip emeğinden de diğer insanların faydalandığı forumdaşlarimiz var iyi ki varsınız oğuzhan bey, veli bey ve diğer arkadaşlarımız. Valla bu forum bende hastalık yaptı internete ne zaman vakit bulsam ilk direk foruma girerek direkt yeni mesajlara bakıyorum. 2 gündür raporlu ve evdeyim saatte bir foruma giriyorum son bi saattir bu konuyu okuyorum tek nefeste.Şimdi kafamda 626 vardı mazda aşkını yaşamaya başlamak için ama diyorum borç harç denklestirip 323 mü alıp onunla mı başlasam acilinden.(merdivenleri tek tek çıkarak)
Faydalı olabiliyorsak ne mutlu. Ortamı değerli yapan sizlersiniz. Herkes elinden geldiğince ortaya bir şeyler koyuyor. Keşke hayat şartlarımız daha rahat olsa da bol bol proje üretsek :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
İçeriden foto çekmek aklıma gelmedi iyi mi? Bebek gibi içi ama görmek lazım tabi... :) Satılacak olmasına şahsen üzüldüm, inşallah değerini bilen birine gider... :)

Veli Abi Fiyat ne istiyorlar acaba çok merak ediyorum :D Ama içini fiyatından daha çok merak ediyorum :D :D
:D

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
20-25 aralığında fiyatlandırma olacak gibi, piyasa araçlarına bakınca bu elma şekerine 25 rahat verilir bence.

Araca verilir elbette. En azından yapılan verilen emeği bildiğimiz için bize göre normal. Dışardakiler neyi var ki der geçerler. Takipdeyim :D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Döşemeler eski golf gti deseni ama şık durmuş , biraz yere basıp acilen jantlardaki honda logosu değiştirilmeli :D

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Üst Kapağı Sökerken En Korktuğum Şey O Otomatik Jikle.Koca Motordan Korkmuyorum O Küçücük Jikle Çok Hassas Ondan Korkuyorum.
Tornacılarmı Yapıyor Acaba Bunu Böyle Nasıl Yaptırdınız ? 1 Adet Çıkma Alayım Böyle Daha Sağlıklı Olmuş Orjinalinde Plastik

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Üst Kapağı Sökerken En Korktuğum Şey O Otomatik Jikle.Koca Motordan Korkmuyorum O Küçücük Jikle Çok Hassas Ondan Korkuyorum.
Tornacılarmı Yapıyor Acaba Bunu Böyle Nasıl Yaptırdınız ? 1 Adet Çıkma Alayım Böyle Daha Sağlıklı Olmuş Orjinalinde Plastik
Tornacıda yapıldı evet. Ömürlük oldu, eskisi plastik olduğu için zamanla plastik gevremişti.

Üst Alt