Mazda 3 BK (2003-09) Rampada Çekiş Problemi

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar. 140bin km.de 2005 model mazda 3 otomatik vites araç sahibiyim 1 yıldır kullanıyorum aracı. Eski arabam 1.8 vvti motor avensisdi, bu araca geçince ilk dikkatimi çeken rampa çıkarken araç çekme gibi bir gayrete hiç girmiyor .Örnek verecek olursam kırıkkaleden ankaraya giderken elmadağ var bilen yokuşun dikliğini hayal edebilir 120 km/hız ile girdiğim yokuşta 75 km/hıza kadar düşüyorum.1 ay önce kompresyon testi yaptırdım 4 silindirde 10.50 bar çıktı hepsi eşitti sorun yok denildi.bujiler yeni araç lpg li ama benzindede aynı çekiş sorunu var. Düz yolda performansı gayet iyi ama rampaya gelince 4.viteste kendini toplayamıyor,bi alt viteste topluyor ama elmadağ gibi rampada 3 ile zor çıkıyorum araçta sadece şoför varken. yüksek devirli kullanıncada korkuyorum açıkcası en son aracı sıkıştırdığımda şanzumadan yağ atmıştı. sizce normalmi bu 4.buçuk ileri mazda 3'ler? yoksa bir sorunum mu var? sorun varsa nerelere bakmak gerekir? teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
105 beygir
140 tork
1300 kg boş ağırlık (lpg ile daha da fazla)
İlaveten otomatik şanzıman

Bu kriterlerin ne anlama geldiğini rampada çekişten düştü, klima açınca yığıldı diye tercüme ediyoruz maalesef. Aracının periyodik bakımları yapıldıysa, kompresyon testi normalse, rampada çekiş düşüklüğü gayet normal durum. Ayrıca, zorladığında yağ atmasını da hoş karşılıyoruz. Ben yağ çubuğunu tam oturtarak çözüm bulmaya çalışmıştım... Bence İçiniz rahat olsun.

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kıyas yapabilecek başka mazda 3 e binmediğim için böyle bi soru geldi aslında aracı tanımamamdan kaynaklı yanlış anlaşılmasını istemem.verdiğiniz cevap içimi rahatlatmasa memleketimdeki küçük sanayimizde orasını burasını söktürecektim boşuna teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kıyas yapabilecek başka mazda 3 e binmediğim için böyle bi soru geldi aslında aracı tanımamamdan kaynaklı yanlış anlaşılmasını istemem.verdiğiniz cevap içimi rahatlatmasa memleketimdeki küçük sanayimizde orasını burasını söktürecektim boşuna teşekkür ederim.
Göreceli bi konu kesinlikle kendiniz kıyaslama yapmanız lazım çünkü herkezin beklentisi farklı.

Organizasyonlarda vs başka M3'leri test ederek kendiniz bizzat daha iyi tecrübe edinmiş olursunuz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir de şöyle bir durum var.ilk çalıştırıp hareket ettiğimde 1.ve 2.viteste dikkat ediyorum hizlanirken 2300 devire kadar yavaş 2300 devirden sonra sanki turbo varmış gibi hızlanıyor.bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Atmosferik motor ve tork konvertorlü şanzıman olunca düşük devirlerde performans istediğimiz gibi olamıyor malesef. Benim araç 1.5 323 manuel modu yok sizinki gibi ama ben hold tuşu ile manuel gibi ve üst devirlerde kullanmayı tercih ediyorum. Atmosferik motorlarda devir bandı geniş olduğu için aracı devirli kullanmakta sıkıntı yok. Ayrıca düşük devirde yüksek vites ile araç çekmezken gaza basıp durmak araca daha fazla zarar verdiği gibi yakıt tüketimini de arttırır. Korkmayın devirli kullanmaktan zaten bizim araçlar güç ve torkunu 3500 devirden sonra gösteriyor.

Üst Alt