Rampa İnerken Viteste İnmek mi? Boşa Almak mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de o sebepten burada sormuştum Oğuzhan yoksa gerekli yerde sorardım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynı soruya Mustafa abinin verdiği başlıkta cevap bulabilirsin

Bülent hocam sağolasın, dikkatsizlik görmemişim, video paylaşımında gördüm şimdi. ani frenlemede abs, esp iş görüyor. sorumu tekrardan hatırlatarak stop etme olasılığı dışında ne güvenlik zaafları olduğunu merak ediyorum. sakin sakin gidiyoruz. hafif bir iniş var ve ayağımızı gazdan çektik, o da ne hız 90 dan 80 e düşüyor. boşa aldık. baktık kontrolsüzce hızlanmıyor ve de fren uygulamak zorunda kalmıyoruz. bomboş yol, hava aydınlık, otobanda görüş alanında her yer. aniden kaçmayı gerektirecek bir durum da yok. motor tıkır tıkır çalışıyor da. :) güvenlik zaafı ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bülent hocam sağolasın, dikkatsizlik görmemişim, video paylaşımında gördüm şimdi. ani frenlemede abs, esp iş görüyor. sorumu tekrardan hatırlatarak stop etme olasılığı dışında ne güvenlik zaafları olduğunu merak ediyorum. sakin sakin gidiyoruz. hafif bir iniş var ve ayağımızı gazdan çektik, o da ne hız 90 dan 80 e düşüyor. boşa aldık. baktık kontrolsüzce hızlanmıyor ve de fren uygulamak zorunda kalmıyoruz. bomboş yol, hava aydınlık, otobanda görüş alanında her yer. aniden kaçmayı gerektirecek bir durum da yok. motor tıkır tıkır çalışıyor da. :) güvenlik zaafı ne olabilir?

Küçükken şöyle bir soru yöneltirdik arkadaşlar arasında;

Yolda yürüyorsun, sağın derin uçurum, solunda derin deniz var ve sen yüzme bilmiyorsun aniden deprem olmaya başladı kendini kurtarmak için sağına mı, soluna mı atlarsın??

Bu soruyu sorduğumuz arkadaşımız panikler ve kendi çapında ya sağına ya soluna diye yanıtlardı ve tuhaf tuhaf soruyu sorana bakardı...

Soruyu soran da; niye sağa sola atlıyorsun, yolundan devam et işte derdi...

Hocam; senin sorduğun soruyu okuyunca aklıma geldi... :D

Bütün riskleri ve tehlikeleri bertaraf ettikten sonra neyin güvenlik zaafiyeti daha Allah aşkına...

Boşa atmanın zararı varsa motora o olur ancak...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Küçükken şöyle bir soru yöneltirdik arkadaşlar arasında;

Yolda yürüyorsun, sağın derin uçurum, solunda derin deniz var ve sen yüzme bilmiyorsun aniden deprem olmaya başladı kendini kurtarmak için sağına mı, soluna mı atlarsın??

Bu soruyu sorduğumuz arkadaşımız panikler ve kendi çapında ya sağına ya soluna diye yanıtlardı ve tuhaf tuhaf soruyu sorana bakardı...

Soruyu soran da; niye sağa sola atlıyorsun, yolundan devam et işte derdi...

Hocam; senin sorduğun soruyu okuyunca aklıma geldi... :D

Bütün riskleri ve tehlikeleri bertaraf ettikten sonra neyin güvenlik zaafiyeti daha Allah aşkına...

Boşa atmanın zararı varsa motora o olur ancak...

Ben bunu demeye çalışıyorum işte Veli abi :) Motoru da bir nebze rahatlattığını düşünüyorum bunun.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
http://m.youtube.com/results?q=vitesi%20bo%C5%9Fa%20al%C4%B1p%20s%C3%BCrmenin%20tehlikeleri&sm=3

Ehliyet sınavlarında meşhur bir soru vardır. Yokuşu hangi vites ile inersin?

A) birinci B) ikinci C) peygamber vitesi D) geri vites E) o yokuşu çıktığın vites ile

Bazen cevaplar takip eden sorularda gizlidir...

Halk arasında boşa almaya neden peygamber vitesi denir?

A) çok sevilen bir vites olduğundan
B) ilahi bir vitestir
C) tüm viteslerin arasında olduğu için uzlaştırıcı bir yapısı vardır
D) vitesi boşa alanın işinin ilahiyata kaldığını ifade ederler
E) hiçbiri

Bir de ben bir soru sorayım. Yukarıda bu işin tehlikelerini, sakıncalarını anlattık, video'da da biraz bahsetmişler. Sizin için kaç değişik tehlike olması lazım?

Aniden kaçmayı gerektirecek durumlar, sizin bu durumu öngöremediğiniz anlarda meydana gelen durumlardır.

Öngördüğünüz durumlardan zaten ani olarak değil, kontrollü olarak kaçabilirsiniz. Yani siz otomobil kullanırken nerede, nasıl, ne zaman ani bir durumun meydana gelip, gelmeyeceğini bilemezsiniz.

Bir otomobil motorunu rölantiye indirmek demek, minimum yağlama, soğutma ve elektrik üretimi de demektir. Aynı zamanda motorun en kirli çalıştığı periyottur.

Çekiş tekerleklerinin aracın ilerlemesi yanında, rotasını belirlemek, bozulan rotayı nötralize etmek gibi fonksiyonları da vardır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Örneğin arkadan itişli bir araçla, oversteering yani kıçtan viraj dışına açılma yaşandığında gaz kesme veya üzerine de fren yapma hadisesinde spin atarsınız. Ama kontrollü ve iyi oranlanmış gaza devam ederek ve kontra vererek rotayı düzeltebilirsiniz.

Gaz kontrolü yoksa, power steering ve kontra da olmaz!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sonsuz teşekkürler abi... Anlatım ve bakış açısı mükemmel...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Üzerinde çekiş gücü olan tekerlekleri panik frenle kilitlemek daha zordur.

Yokuş inişlerde aracın çok büyük yükü önlere biner. Zaten de genellikle ön daha ağırdır. Bu durumda arka çok hafiflediği için ani frenlerde azalan sürtünme yüzünden arkalar çok hızlı kopar ve sağa sola savrulur. Bu yüzden yokuş inerken hız kontrolünü motor freni ile sürekli yapmak, gerektiğinde frene aşırı yüklenmek yerine motor freni desteği sayesinde, aynı yavaşlamaları daha az frenajla yapabilmek ana fikirdir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yani yokuşları sadece viteste inmek de değil, doğru viteste inmek de önemlidir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tiptronik fonksiyonu olmayan otomatik şanzımanlardaki 3, 2, 1 gibi vites oranı limitleme fonksiyonlarının asli görevi de yokuşlarda hem konfor hem emniyet için vitesin gereksiz büyütülmesine engel olnaktır.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yani yokuşları sadece viteste inmek de değil, doğru viteste inmek de önemlidir.
Bazı noktaları bilirsin ama aktaramazsın ya işte Mustafa abi o noktaları bilmekle kalmıyor güzel bir dillede izahat yapıyor helal :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Modern otomatik şanzımanlarda ise, yokuş inerken ısrarla vites büyütmediğini ve hatta frene dokunur dokunmaz bir daha vites düşürdüğünü görürüz. Düz yolda giderken yapılan frenlere göre, yokuş aşağı yapılan benzer frenlemede aynı şanzımanın daha agresif vites düşürdüğünü ve motor frenini daha etkin kullandığını görürüz. Bu şanzımañlar yüzyılın, milyonlarca üretimin, binlerce mühendisin tecrübelerini taşır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gibi sert inişlerde ben manuele alıyorum ve öyle iniş yapıyorum... Motor freniyle inmek kulağıma hoş geliyor...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Benim de kulağıma hoş geldi, Veli... Kartal'dan daha iyi bir taktisyensin. Ben de 4, 3, 2, 1 şeklinde sıralıyorum genelde.

Bu gibi sert inişlerde ben manuele alıyorum ve öyle iniş yapıyorum... Motor freniyle inmek kulağıma hoş geliyor...

Üst Alt