Mazda 323 BG (1989-94) Radyatör ve Kalorifer Peteği Su Değişimi Hakkında

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
S.a herkese hayirli günler dun aksam radyatore giden etli boru delindi bu sabah boruyu alip degistirdim fakat delik boruyu cikarinca sap sari su akti baya paslanmis galiba onun icin arabadaki suyu degistirmek istiyorum en azindan suanki sap sari olan su gitsin internette videolara baktigimda porcozle klorakla falan temizleyenler var fakat benim arac eski oldugundan radyator kalorifer petegi falan eskidir buyuk ihtimal kimyasalla temizlemek istemiyorum hic yoktan bide onlari delmeyeyim simdilik sadece normal suyla bi degisim yapmak istiyorum sormak istedigim su radyatorun suyunu tam olarak nerden bosaltiyoruz altinda kelebek gibi bi vidasi var onu acmamiz yeterli oluyormu bir diger konu kalorifer petegi giris cikis borulari tam olarak hangileri oluyor acaba goguslukten karburator kismina yan yana 2 tane boru var onlar galiba ama emin olamadim hatta resminide cektim onuda aticam son olarak bunlari cozdukten islemi yaptiktan sonra %50 %50 antifiriz ve su koymayi dusunuyorum veya %40 antifiriz %60 su ideali 50 50 diye soylendigi icin 50 50 diyorum izmirde hava cok eksi olmuyor gerci 40 60 da uygun olabilir 50 50 yapicak olsam tahmini ne kadar aliyor benim araba suyu yani antifiriz kac litre almam yeterli olur...
Bu arada arac 93 model 323 hb

Ekli dosyalar

• P_20171115_090327_1_p.jpg
    P_20171115_090327_1_p.jpg
    284.4 KB · Görüntüleme: 180

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifiriz konusuna cevap vereyim;

3 litrelik antifirizi temizlediğin sisteme koyarsın, üzerine de aldığı kadar su ilave edersin, sistemin havasını alırsın o kadar... Ne oranda nasıl karışım yapılacağı konusu gereksiz kafa karışıklığı yapıyor. ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
2 yada 3 defa ucuz antifrizle 2-3 gün kullanıp değişilirse güzel ve sağlıklı bir temizlik olur diye düşünüyorum.

Yeşil olandan kullanılırsa kaçak, delinme riski biraz daha az olur

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba,

Fotoğrafta muhtemelen sağdaki mavi ok kalorifer girişi, soldaki de kalorifer çıkışıdır. Sarı ile işaretlediğim ''T'' bağlantısının LPG için olduğunu tahmin ediyorum. Eğer öyleyse T bağlantısından sola doğru giden hortum LPG regülatörüne gidiyordur. Fotoğrafta görünmeyen taraf da sağdaki mavi oklu kalorifer girişine gidiyordur diye tahmin yürütüyorum. Kontrol edersiniz, eğer böyleyse kalorifer giriş/çıkış yönlerini tespit etmiş olursunuz.

Şimdi anlatacağım işlem risklidir. Bu işlemin sonucunda kalorifer peteği zarar görebilir. Sorumluluk size aittir.
Suyu değiştirmeden önce kalorifer bağlantı hortumlarını sökün, imkanınız varsa çeşmeden direkt olarak hortum çekip kalorifer çıkış yönüne bağlayın. Kalorifer girişini de 1 metrelik bir hortum bağlayıp direkt olarak aşağıdan sarkıtın, ucuna kova vs de koyabilirsiniz. Buradaki mantık, suyun çevrim yönüne zıt akış sağlayarak tıkanıkları zorlamak ve açmak. Çeşmeyi az tazyikli açıp yavaş yavaş tazyiği arttırın. Aşağıya sarkıttığını bölümden muhtemelen çıkan pislikleri görürsünüz. Tazyiği fazla arttırırsanız kalorifer peteği dayanmayabilir. Suyu her iki taraftan da birkaç defa verirseniz kalorifer epey temizlenmiş olur. Fakat suyun açamadığı veya koparamadığı tortular da olabilir.

P_20171115_090327_1_p.jpg

Benim aracın kaloriferini suyla seyreltilmiş porçöz ile temizlemiştim ve harika sonuç aldım. Neredeyse soğuk üfleyen kalorifer şu anda 1. kademede, en fazla 2. kademede yeterli geliyor.

Antifriz konusunda da çok önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Araçta daha önce antifriz yoksa mutlaka ama mutlaka 1 lt'den fazla antifriz eklemeyin. Kullanacağınız antifriz mavi renk olabilir. Antifriz koyulduktan sonra da bağlantı ve hortumları kesinlikle sürekli gözlem altında tutun. Birkaç hafta sonra suyu tekrar komple değiştirin. Yeni ekleyeceğiniz antifrizin miktarı da 2 lt'yi geçmesin. Kesinlikle kaliteli ve markası bilindik antifriz kullanın. Piyasada ucuz birçok antifriz var, aracınıza değer veriyorsanız bu ucuz antifrizlerden kullanmayın. Antifriz sadece donma derecesini düşüren bir madde değil, aynı zamanda aşındırıcı/koruyucu bir malzemedir. Ucuz antifrizler koruyuculuk bakımından özellik sınıfta kalırken su çevrim sistemindeki elemanlarda ciddi derecede aşındırıcı etki yapmaktadır.

Son düzenleme:

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba,

Fotoğrafta muhtemelen sağdaki mavi ok kalorifer girişi, soldaki de kalorifer çıkışıdır. Sarı ile işaretlediğim ''T'' bağlantısının LPG için olduğunu tahmin ediyorum. Eğer öyleyse T bağlantısından sola doğru giden hortum LPG regülatörüne gidiyordur. Fotoğrafta görünmeyen taraf da sağdaki mavi oklu kalorifer girişine gidiyordur diye tahmin yürütüyorum. Kontrol edersiniz, eğer böyleyse kalorifer giriş/çıkış yönlerini tespit etmiş olursunuz.

Şimdi anlatacağım işlem risklidir. Bu işlemin sonucunda kalorifer peteği zarar görebilir. Sorumluluk size aittir.
Suyu değiştirmeden önce kalorifer bağlantı hortumlarını sökün, imkanınız varsa çeşmeden direkt olarak hortum çekip kalorifer çıkış yönüne bağlayın. Kalorifer girişini de 1 metrelik bir hortum bağlayıp direkt olarak aşağıdan sarkıtın, ucuna kova vs de koyabilirsiniz. Buradaki mantık, suyun çevrim yönüne zıt akış sağlayarak tıkanıkları zorlamak ve açmak. Çeşmeyi az tazyikli açıp yavaş yavaş tazyiği arttırın. Aşağıya sarkıttığını bölümden muhtemelen çıkan pislikleri görürsünüz. Tazyiği fazla arttırırsanız kalorifer peteği dayanmayabilir. Suyu her iki taraftan da birkaç defa verirseniz kalorifer epey temizlenmiş olur. Fakat suyun açamadığı veya koparamadığı tortular da olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 24728

Benim aracın kaloriferini suyla seyreltilmiş porçöz ile temizlemiştim ve harika sonuç aldım. Neredeyse soğuk üfleyen kalorifer şu anda 1. kademede, en fazla 2. kademede yeterli geliyor.

Antifriz konusunda da çok önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Araçta daha önce antifriz yoksa mutlaka ama mutlaka 1 lt'den fazla antifriz eklemeyin. Kullanacağınız antifriz mavi renk olabilir. Antifriz koyulduktan sonra da bağlantı ve hortumları kesinlikle sürekli gözlem altında tutun. Birkaç hafta sonra suyu tekrar komple değiştirin. Yeni ekleyeceğiniz antifrizin miktarı da 2 lt'yi geçmesin. Kesinlikle kaliteli ve markası bilindik antifriz kullanın. Piyasada ucuz birçok antifriz var, aracınıza değer veriyorsanız bu ucuz antifrizlerden kullanmayın. Antifriz sadece donma derecesini düşüren bir madde değil, aynı zamanda aşındırıcı/koruyucu bir malzemedir. Ucuz antifrizler koruyuculuk bakımından özellik sınıfta kalırken su çevrim sistemindeki elemanlarda ciddi derecede aşındırıcı etki yapmaktadır.
Anladım çok saolasın T olan kısım dedigin gibi lpg regülatörüne gidiyor nasip olursa cumartesi günü dedigin işlemi aynen yapıcam.
Antifiriz olarak da daha önceden antifirizim vardı araçta tekrardan şimdi 2 litre bi anfiriz alıp yapıcam işlemi bu mavi olan antifiriz olucak demişsiniz ve kaliteli bi marka olması lazım diye yazmışsınız bu konuda bi öneriniz varmıdır acaba hangi ürünü almam daha dogru olur...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Anladım çok saolasın T olan kısım dedigin gibi lpg regülatörüne gidiyor nasip olursa cumartesi günü dedigin işlemi aynen yapıcam.
Antifiriz olarak da daha önceden antifirizim vardı araçta tekrardan şimdi 2 litre bi anfiriz alıp yapıcam işlemi bu mavi olan antifiriz olucak demişsiniz ve kaliteli bi marka olması lazım diye yazmışsınız bu konuda bi öneriniz varmıdır acaba hangi ürünü almam daha dogru olur...
misal;

Castrol Radicool Antifiriz - 3 Litre Mavi Antifriz - n11.com

ama daha iyi bişey dersen

Castrol Radicool Sf Kırmızı Antifriz 3 Lt (2017) - n11.com

renklerin anlamı hakkında bilgim yok.

ama sf olanın özelliklerine bakmanda fayda var.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Dün işlemleri yaptım ama tahmin ettigim gibi o günkü gibi paslı su çıkmadı aksine temiz antifirizli su boşaldı bi bakıma sevindim tabi Ölçümde yaptım 5--5.5lt civarı bi su alıyor benim araç ben şuan 5litre ekledim (bunun 4lt si su 1lt si antifiriz) bu sekilde tamamladım şimdi bu işlemde ben antifirizi %20 olarak hesapladım acaba tam olarak %kac antifiriz koymuş oluyoruz bu durumda.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dün işlemleri yaptım ama tahmin ettigim gibi o günkü gibi paslı su çıkmadı aksine temiz antifirizli su boşaldı bi bakıma sevindim tabi Ölçümde yaptım 5--5.5lt civarı bi su alıyor benim araç ben şuan 5litre ekledim (bunun 4lt si su 1lt si antifiriz) bu sekilde tamamladım şimdi bu işlemde ben antifirizi %20 olarak hesapladım acaba tam olarak %kac antifiriz koymuş oluyoruz bu durumda.
Dereceyi ölçtürün ona göre ilave yapılır, 1 lt den fazla olması daha iyi, en ideali yarı yarıya olan yanılmıyorsam.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Hangi antifirizi ekledin?

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Hangi antifirizi ekledin?
pertol ofisi yesil olandan ekledim aslinda castrol mavi eklicektim ama sanayide bulamadim bizim araclardada orjinali yesilmis ondan yesil petrol ofisi olani ekledim
Hatta onu bile zor buldum daha sanayidekilerin yesil antifirizden haberi yok kirmizi ve mavi olur baska renk olmaz diyenler bile cikti.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dereceyi merak ettim kaç çıkacak acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dereceyi merak ettim kaç çıkacak acaba

Derecede 0 (sıfır) yani hiç antifriz yok bile çıksa, İzmir'de bu açıdan sorun olmaz Kadir... Ama antifrizin motorda olması her daim iyidir... Ayrıca; uzun süre antifriz olmayan sistemlere antifriz konulduğunda masraf açma hatta motoru kucağa alma ihtimali yüksek. Bu yüzden motor soğutma sistemimiz mutlaka olması gereken şekilde antifrizli olmalı diyoruz. :)

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Yüzdelik hesaplamayıda şu şekilde yaptım birim 100den aldıgımıza göre;
4lt su + 1lt antifiriz= 5-----100/5=20 antifiriz %20 yani
Daha başka örnekler yapıcak olursak;
3ltsu + 2lt antifiriz=5-----100/5=20 antifiriz 1 degil bu sefer 2lt oldugu için 20*2=40 %40 antifiriz
3lt su + 3lt antirifiz =6----100/6=16,6 3lt antifiriz oldugu için 16,6*3=49,8 %50 antifiriz (Genelde önerilen bu şekilde tabi bulundugunuz yerdeki sogukluga göre degişir)
2lt su + 4lt antifiriz=6-----100/6=16,6 4lt antifiriz oldugu için 16,6*4=66,4 %66 antifiriz.
Not= Ne olursa olsun araçlarda antifiriz kesinlikle olmalı yaz kış farketmez 10-20tl den kacmamak lazım yoksa veli abininde dedigi gibi hep suyla kullanıpta sonra bi anda antifiriz eklemek bi çok sıkıntı çıkarabilir başlıca devirdaim,radyatör,kalorifer petegi,motor tapaları vs. gibi onun için mümkün oldugunca antifirizli kullanmak lazım.

Petrol ofisi yeşil olan antifiriz kutusunun üzerinde yazanlarda şöyle;

DONMA NOKTASI /// ANTİFİRİZ ORANI /// SU ORANI
-6 C ---------------------%15---------------- %85
-10 C ----------------------%22 --------------- %78
-15 C---------------------- %30----------------- %70
-20 C ---------------------- %35----------------- %65
-25 C---------------------- %41----------------- %59
-30 C ---------------------- %45---------------- %55
-40 C------------------------ %52---------------- %48
-52 C ------------------------%60-----------------%40

Son düzenleme:

Üst Alt