Mazda 626 GF (1997-02) Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir?

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Radyatör suyu paslı, antifriz ile kullandım segman sonrası, geçen hafif eksilmiş su koydum antifriz yoktu, acaba sık antifriz değişimi ile pas olayından kurtulabilirmiyiz, suyu giderek berraklastirir mi sık değişim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce hiç antifiriz kullanılmadıysa, ilk antifiriz konulması sonrası, sıkıntı çıkması yüksek ihtimal hocam.

Segmandan sonra antifiriz konulmadı ise, ilk fırsatta antifiriz konulup, renk durumu yani suyun asıl rengi alması sağlanırsa uygun olur.

Şöyle de bir genel konumuz var forumda... :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ucuz antifriz ile 1-2 hafta arayla 2-3 defa değiştirin, sadece saf su kullanın. Sonra yine saf su ile düzgün bir antifriz koyun. Sistem epey temizlenmiş ve uzun kullanıma uygun olmuş olur.

Antifriz kullanırken soğutma sistemini ve harareti sürekli gözetin. İlk koyduğunuzdan itibaren kaçaklar olacaktır. Kontrol ederek gerekli müdahaleyi yaparsınız. 2-3 hafta sonra sistem stabil hale gelir.

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Segmandan sonra antifriz konuldu hep, ustayı sık değiştirmeye ikna edemiyorum, ben değiştireyim diyorum, değişe değişe içerisinin temizlenecegini düşünmüştüm, nasıl d gistirmeliyim, YouTube a baktım yok, kolay bir yolu yok mu, hangi hortumdan bosaltilacagini göremedim sanayideyken

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Segmandan sonra antifriz konuldu hep, ustayı sık değiştirmeye ikna edemiyorum, ben değiştireyim diyorum, değişe değişe içerisinin temizlenecegini düşünmüştüm, nasıl d gistirmeliyim, YouTube a baktım yok, kolay bir yolu yok mu, hangi hortumdan bosaltilacagini göremedim sanayideyken
Radyatör alt hortumu çıkartın boşalır bütün su zor bir şey değil. 323lerde alt hortumun yanında vana var ordan boşaltıyorum ben

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Renk çok kötü ise, usta neden ikna olmaz ki? Neticede bedava da yapmayacak... Değişim sonrası renk iyiyse çok üzerine düşmeye de gerek yok hocam.

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
renk iyi değil hocam, kahve telvesi gibi , alt hortumu çıkarıp bosaltayim, ilgili konuyu inceledim yapılmayacak şeyler değil, ustalara gelince: anlamak mümkün değil

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kendiniz de değiştirebilirsiniz çok zor bir şey değil. Eğer uğraşmak istemiyorsanız sanayide herhangi bir ustaya da değiştirtebilirsiniz, ertesi hafta başka ustaya, sonra başka ustaya derken sistem temizlenmiş olur muhtemelen. Ama usta işi maddi yük bindirir, bence kendiniz değiştirebilirsiniz. Havasını almayı unutmayın ama.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Kendiniz değiştirmeniz en mantıklısı. alt tıpayı acıp yukarıdan temiz su ile radyatör ve hortumların içerisini temizleyebilirsiniz. Ancak kompe bir temizlik için fan açtırıp blogun içerisinden geçerek temizlemek şarttır . Bahsettiginiz gibi kahve telvesi durumundaki sogutma sıvısı sonrasında kuvvetli antifriz konulması kaçaklara neden olabilir. Devir daim arızası gibi birçok arızayı tetikleyebilir. Kış aylarına yaklaşırken ivedilikle çözüm bulmanız dilegiyle.

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Segman attirirken devri daim, termostat, bir oksitli parça değişimi yaptık, 3 aydır antifirizle kullanıyorum zaten.
Radyatör un bize göre sağdaki hortumunu mu solda aşağıdakini mi çıkarıp suyu bosaltayim?
Hava alma ilgili konuda bahsedildiği gibiyse biliyorum, Subaru Outback ye bir hortum çıkartıp oradan sıvı gelinceye kadar radyatör den su ekliyorduk hava almak için, 626 da radyatör u kaloriferi açıp hava çıkışını izleye izleye doldurmak yeterli heralde ilgili konuya göre a
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kendiniz değiştirmeniz en mantıklısı. alt tıpayı acıp yukarıdan temiz su ile radyatör ve hortumların içerisini temizleyebilirsiniz. Ancak kompe bir temizlik için fan açtırıp blogun içerisinden geçerek temizlemek şarttır . Bahsettiginiz gibi kahve telvesi durumundaki sogutma sıvısı sonrasında kuvvetli antifriz konulması kaçaklara neden olabilir. Devir daim arızası gibi birçok arızayı tetikleyebilir. Kış aylarına yaklaşırken ivedilikle çözüm bulmanız dilegiyle.
"Ancak kompe bir temizlik için fan açtırıp blogun içerisinden geçerek temizlemek şarttır"
Hortum falan sökülmüş ve susuzken çalıştırıp fanı açmasını beklemek zarar vermez mi motora

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Segman attirirken devri daim, termostat, bir oksitli parça değişimi yaptık, 3 aydır antifirizle kullanıyorum zaten.
Radyatör un bize göre sağdaki hortumunu mu solda aşağıdakini mi çıkarıp suyu bosaltayim?
Hava alma ilgili konuda bahsedildiği gibiyse biliyorum, Subaru Outback ye bir hortum çıkartıp oradan sıvı gelinceye kadar radyatör den su ekliyorduk hava almak için, 626 da radyatör u kaloriferi açıp hava çıkışını izleye izleye doldurmak yeterli heralde ilgili konuya göre a

"Ancak kompe bir temizlik için fan açtırıp blogun içerisinden geçerek temizlemek şarttır"
Hortum falan sökülmüş ve susuzken çalıştırıp fanı açmasını beklemek zarar vermez mi motora
Susuz çalışmasın diye zaten 2-3 değişim öneriyoruz. Susuz çalıştırmayın bence.

Radyatör alt hortumunu sökeceksiniz. Kaputu açınca motoru karşınıza alınca solda kalacak hortum.

İsterseniz şöyle birşey de yapabilirsiniz. Radyatör alt hortumunu sökün, sonra radyatör üst hortumunu da motor bloğundan sökün, burası da ateşleme modülünün arkasında altta kalıyor. Sonra radyatör kapağından ve üst hortumu söktüğünüz yerden çeşme hortumuyla su verin radyatöre, baya temizler bu işlem.

Ardından radyatör üst hortumunu söktüğünüz yerden de motor bloğuna su verin. Termostatın olması sıkıntı değil. Bypass borusu var, termostat kapalı/motor soğuk olsa da sistemde su dolaşır ve sizin su verdiğiniz yerden geri fışkırır. Su hortumunu motor bloğuna doğru sokarsınız ardından. İçindeki suyun çok büyük bölümü değişmiş olur.

Bu işlemden sonra 2 kez daha antifriz değiştirin. İşlem tamamdır. Sistem tertemiz olur. Paslı sudan büyük oranda kurtulmuş ve olabildiğince temiz bir sisteme sahiş olmuş olursunuz.

Eğer bu sizi kesmez ve biraz daha temizlik yapmak isterseniz, motor arkasında kalorifer giriş çıkış hortumları var, ikisini de sökün, kalorifere giriş ve çıkıştan sırayla hortumu dayayın, ters akış orayı da temizler.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Hayır, yanlış anlaşılma var. Motoru susuz calıştırıp fan açtırılması sıkıntı olabilir tabiki. Antirifiz maliyetli olacaksa temizlik için radratöre su doldurulup. fan actırılmalı. fan acınca radyatörden bloga temiz su gidecek bloktaki kirli telve kıvamındaki pis radyatör suyu seyrelerek temizlenecek. 2-3 defa yapıldıgında blog içerisi temizlenmiş olacak. Artık berrak su gelip kendiniz mutmain oldugunuzda, sonuncu seferde antifizi koyup işlem tamamlancak. Sıvı eksiltmesi bir süre takip edilecek.
Yukarı mesajda Can'da bahsetmiş zaten.

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Susuz çalışmasın diye zaten 2-3 değişim öneriyoruz. Susuz çalıştırmayın bence.

Radyatör alt hortumunu sökeceksiniz. Kaputu açınca motoru karşınıza alınca solda kalacak hortum.

İsterseniz şöyle birşey de yapabilirsiniz. Radyatör alt hortumunu sökün, sonra radyatör üst hortumunu da motor bloğundan sökün, burası da ateşleme modülünün arkasında altta kalıyor. Sonra radyatör kapağından ve üst hortumu söktüğünüz yerden çeşme hortumuyla su verin radyatöre, baya temizler bu işlem.

Ardından radyatör üst hortumunu söktüğünüz yerden de motor bloğuna su verin. Termostatın olması sıkıntı değil. Bypass borusu var, termostat kapalı/motor soğuk olsa da sistemde su dolaşır ve sizin su verdiğiniz yerden geri fışkırır. Su hortumunu motor bloğuna doğru sokarsınız ardından. İçindeki suyun çok büyük bölümü değişmiş olur.

Bu işlemden sonra 2 kez daha antifriz değiştirin. İşlem tamamdır. Sistem tertemiz olur. Paslı sudan büyük oranda kurtulmuş ve olabildiğince temiz bir sisteme sahiş olmuş olursunuz.

Eğer bu sizi kesmez ve biraz daha temizlik yapmak isterseniz, motor arkasında kalorifer giriş çıkış hortumları var, ikisini de sökün, kalorifere giriş ve çıkıştan sırayla hortumu dayayın, ters akış orayı da temizler.
Hortumla su verirken deterjan falan göndersem en azından radyatöre, faydası olur mu,ya da zarar verir mi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hortumla su verirken deterjan falan göndersem en azından radyatöre, faydası olur mu,ya da zarar verir mi
Gerek yok öyle atraksiyonlara. Muhtemelen tam temizleyemezsiniz, kalıntılar da köpük yapar sürekli. Bu sefer deterjanı arındırmak için uğraşırsınız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç faydası olmaz hocam, gereksiz uğraş olur. Değişim için kararlıysanız uygun fiyatlı antifiriz alıp değişim yapın 8-10 gün kontrol edin ve tekrar uygun fiyatlı antifiriz ile değişim yapın, 8-10 gün sonra suyun rengi istenilen kıvama geldiğinde ortalama marka antifiriz ve saf su ile bu serüveni tamamlayın...

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
İşlemleri yaptım, motora su gönderirken kalorifer hortumu olduğunu düşündüğüm hortumda toplu iğne başı kadar bir delikten su kaçırdığını, üst hortumun radyatör girişinin kelepcesinin gevsek olduğunu gördüm, az da olsa su eksiltmenin sebebini de buldum sanırım, en 4-5 defa fan açıp kapattı, hava cikmayincaya kadar çalıştırdım, içime sindi, hortumu halletirirm bir ara..
Fotosunu ekleyeceğim gevşek bir hortum gördüm onu sorayım size..

Ekli dosyalar

• 1570277439571..jpg
    1570277439571..jpg
    250.1 KB · Görüntüleme: 79
  • 1570277463729..jpg
    1570277463729..jpg
    249.8 KB · Görüntüleme: 79
  • 1570277478816..jpg
    1570277478816..jpg
    302.4 KB · Görüntüleme: 79

drakyuz

Katılımcı