Mazda 323 BJ (1999-03) Protege Farı Olur mu? Yapalım mı?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet forum ahalisi bayadır aklıma takılan bu konu hakkında fikirlerinize ihtiyacım var.
Daha önce bir iki yerde gördüm bunla ilgili birşeyler sanki a bulamadım tekrar.
Aracımı bir ay sonra kaporta boya verecem. Kaportacı önde biraz işlem yapacak. Farlarında değişmesi gerekiyor. Hal böyle iken farları protege (Avrupa tip diyorlar galiba) değiştirme imkanı varmı nasıl bir işlem yapmak mantıklı olur.

Ekli dosyalar

• images-7.jpg
    images-7.jpg
    15.5 KB · Görüntüleme: 40
  • images-8.jpg
    images-8.jpg
    29.3 KB · Görüntüleme: 39

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu konuyla ilgili @Oğuzhan 'ın Gonzales'e yaptığı makyajları inceleyin, çok yardımcı olacaktır.
Sizin de sorularınıza cevap verecek yapılan modifikasyonlarla ilgili şuradaki konudan yararlanabilirsiniz.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hemen bir baktım. Tampon vs de değişmiş galiba. Farlarında siyah olması güzel. Bakalım nasıl yapılmış

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oğuzhan gibi sabırlı ve azimli olursan aracının Protege olması için karşına çıkan engelleri aşabilirsin. Seni vazgeçirmek veya gözünü korkutmak için yazmıyorum ama zor ve uzun bir süreç... :)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Far direk olmaz. Kaput, çamurluklar, tampon, panjur ve ön panelde ufak tefek değişiklik gerekiyor. Ben bu konuyla ilgili detaylı bir konu henüz açmadım müsait bir zamanda açacağım.

Çalışman ve çalışmaların güzel öncelikle ellerine emeğine sağlık.
Benim tam olarak öğrenmek istediğim nokta tampon ve ön panjur değiştirmek şart mı.
Çamurluk kesiliyor galiba. Türkiye de bulduğum protege farları normal far sinyal gurunundan daha ucuz buna anlam veremedim. lakin bu iş çok aklıma yatıyor araç baya değişiyor.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Oğuzhan gibi sabırlı ve azimli olursan aracının Protege olması için karşına çıkan engelleri aşabilirsin. Seni vazgeçirmek veya gözünü korkutmak için yazmıyorum ama zor ve uzun bir süreç... :)
Hocam benim uğraşmaya vaktim yok. Bacanak kaporta boyacı ona verceem. Fakat bazi şeyleri netleştirmek gerekirs. çamurlukta kesme biçme işi halledilir. fakat tampon ne olacak yeni almak gerekirse buralarda bulunmaz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hocam benim uğraşmaya vaktim yok. Bacanak kaporta boyacı ona verceem. Fakat bazi şeyleri netleştirmek gerekirs. çamurlukta kesme biçme işi halledilir. fakat tampon ne olacak yeni almak gerekirse buralarda bulunmaz.
Çamurluklar, kaput, panel ve tamponda işlem yapılması gerekir. Elle yapılan ile tasarım aşamasında milimetrik tasarlanan parçalar aynı olmaz. Parçaları değiştirecekseniz olur bu iş ama uydururuz keseriz biçeriz diyorsanız boşuna uğraşmayın derim. Yan sanayi sıfır parça alsanız onlar bile tam oturmuyor. Hele vaktiniz yoksa hiç olmaz bu iş tavsiye etmem :)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çamurluklar, kaput, panel ve tamponda işlem yapılması gerekir. Elle yapılan ile tasarım aşamasında milimetrik tasarlanan parçalar aynı olmaz. Parçaları değiştirecekseniz olur bu iş ama uydururuz keseriz biçeriz diyorsanız boşuna uğraşmayın derim. Yan sanayi sıfır parça alsanız onlar bile tam oturmuyor. Hele vaktiniz yoksa hiç olmaz bu iş tavsiye etmem :)
Peki usta şimdi bu değişecek parçalar Türkiye'de varmı. yurtdışından mı almak gerekiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki usta şimdi bu değişecek parçalar Türkiye'de varmı. yurtdışından mı almak gerekiyor.
Servis aracılığı ile getirmek mümkün ancak maliyetli yurt dışı sitelerde bulmak mümkün ama satın alıp getirmek biraz zor...

Süreci bildiğim için yazıyorum, biraz meşakkatli bir süreç var önünde. Oğuzhan' ın sabrı ve azmi sayesinde Protege ortaya çıktı. Yurt dışı alış veriş becerisinin yanında nasip kısmet şans faktörleri de yanında olması gerekiyor. :)

Seni umutsuzluğa sevk etmek için yazmıyorum ama gerçekten zor işler. O günkü hesap ile bu işlemin servis aracılığıyla maliyeti 10 bin lirayı geçiyordu ki dolar 3 liralardaydı. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Türkiye'de parça sitelerine bakarsanız yan sanayi olarak çamurluklar, kaput, farlar, panjur ve tampon var. Yalnız tampon protege 5 tamponu değil makyajlı kasa tamponu. Yan sanayi parçaları pek önermiyorum güzel oturmaz. Kaportacınızın becerisine kalmış biraz. Sonuç olarak yan sanayi olarak Türkiye'de parçalar mevcut orijinal olarak servisle görüşmek gerek.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Türkiye'de parça sitelerine bakarsanız yan sanayi olarak çamurluklar, kaput, farlar, panjur ve tampon var. Yalnız tampon protege 5 tamponu değil makyajlı kasa tamponu. Yan sanayi parçaları pek önermiyorum güzel oturmaz. Kaportacınızın becerisine kalmış biraz. Sonuç olarak yan sanayi olarak Türkiye'de parçalar mevcut orijinal olarak servisle görüşmek gerek.
Doların 5 lira olduğu yerde maliyet çifte katlar yurtdışı için. Turkiyedeki parçalara bakayım bir nasıl birşeyler çıkacak.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Konuyu merakla takip ediyorum. Makyajlı kasa kaporta elemanları bulunur ama tampon en zoru gibi geliyor bana. Bir de ön komple "değişen parça" olacak. Birçok kimseye anlatamazsınız satarken. Bunu da hesaba katmak lazım.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Vaktim olmuyor siteye gireyim. Bakalım olacakmı olmayacakmı. Benim araç okadar temizde değil. Aklıma Bi mazda 6 geliyor bir geri gidiyor. Aracı sirek satabilsem mazda 6 da fena değil hani :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vaktim olmuyor siteye gireyim. Bakalım olacakmı olmayacakmı. Benim araç okadar temizde değil. Aklıma Bi mazda 6 geliyor bir geri gidiyor. Aracı sirek satabilsem mazda 6 da fena değil hani :)
Siteye vakit olmuyorsa, bu dönüşüm için daha önceden belirttiğim hususlardan daha büyük azim gerektiğini belirteyim. :)

Olumsuz düşünüyor gibi görünüyor olabilirim ama benim derdim, başlamış bir projenin hüsranla sona ermemesidir.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Siteye vakit olmuyorsa, bu dönüşüm için daha önceden belirttiğim hususlardan daha büyük azim gerektiğini belirteyim. :)

Olumsuz düşünüyor gibi görünüyor olabilirim ama benim derdim, başlamış bir projenin hüsranla sona ermemesidir.
Hocam bende başladığım bir işi bitirmemeyi sevmem. Fakat eldeki verilere ve fiyat fayda oranına girince işler biraz değişiyor. Tampon vs bulmak bunlar gerçekten vakit, Bilgi ve imkan isteyen meseleler. En zoruda tedarik. Birde canımı sıkan araçta klima olmaması. Klima için sürekli arayış içerisindeyim fakat motoru bulsam radyatörü bulamıyorum radyatörü bulsam evapadör mü diyorlar içteki radyatör onu hiç bulamıyorum. Şöyle elinde klimalı perte çıkmış bir 323 olan çıkmacı bulsam hemen alacam.

Üst Alt