Otomobillerde Cam Filmi Lüks Mü İhtiyaç Mı?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Eğer aracınıza ufak modifiyelerle daha güzel bir görünüm katmak istiyorsanız, muhtemelen aklınıza ilk gelecek şey camlarınıza film kaplatmak olur.

Cam Filmi yaptırmak için herkesin farklı nedenleri var ama genel kanı aracın şık bir görünüme kavuşması. Peki gerçekten filmli camlar sadece estetik kaygısının bir ürünü mü? Cam filmleri ısı, ışık, UV ışınları filitrasyonu yapmak için kullanılan polietilen malzemeden yapılan kaplama malzemeleridir.

Polietilen malzeme; dayanıklı olması ve ısıya maruz kaldığında gaz, duman, koku, vb. gibi etkileri olmadığı için sağlık açısından da zararsızdır. Kaliteli bir filmle kaplanmış cam, UV ışınlarını %90’a varan oranlarda azaltır. Işığı kırma özelliğinden dolayı araç içi ısısını da dengelemede yardımcı olur. Yazın serin, kışın ise daha sıcak bir iç ortam oluşturulmasında etkilidir. Isı ve UV ışınları geçirgenliği daha az olduğu için aracınızın döşemelerinin yumuşamasını ve solmasını engeller.

Güneş ışığına karşı göz hassasiyeti olan sürücüler için daha konforlu bir sürüş sağlar. Fakat bu camların koyuluk oranını gösteren tonlarına dikkat edilmelidir. Aşırı koyu camlar gece yolculuğunda görüş mesafesini azaltacağı için ciddi kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Cam filmi hırsızlıklara karşı da araç camlarında kullanılır. Kırılması durumunda film, camın hasarlanmasını ve dağılmasını geciktiriceği için hırsızların işini de zorlaştırır. Fakat ön camlarda kullanılan filmler de aynı etkiyi gösterdiği için, sürücünün başını cama vurması durumunda sürücünün cam içerisinde sıkışma tehlikesi vardır.

Normal olarak otomobil ön camlarında kullanılan lamine camlar ön gerilmeli üretilir ve kırılma durumunda içeri doğru değil geometrisinden dolayı dışarı doğru çok küçük parçalara ayrılarak kırılır. Ön camlarda uygulanan bazı nanoteknolojik çözümler ile bu tehlikenin önüne geçilebilmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye’nin enerji konusundaki cari açığı ve trafiğe çıkan araç sayısı da düşünülürse, fazladan klima kullanımı sonucu oluşan giderler filmi cam kullanımı ile azalacaktır. Bu tasarruf bile, bütün ele alındığında ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu faydalarının yanında kaza anında araç içinde kurtarma çıkarma operasyonlarında sıkıntıyada neden olma gibi kötü bir yanıda var.
İtfaiyeci bir arkadaşım demişti, özellikle sıkışmalı kazalarda sıkıntı oluyormuş.
Bunun yerine Mercedes'teki gibi filtreli camlar kullanmak daha sağlıklı olur bence.

Veya eski 323 lerde olduğu gibi colormatik camlarda güzel bir alternatif.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Cam filmi lüks felan değil, zaten arka camlar orjinalinde fabrika çıkışı karartilmis olarak çıkıyor bir çok model artık.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Cam filmini sevemiyorum nedense, 1 numara film bile az da olsa içeriye bir yansıma yaptığından (içeriyi azıcık göstermesi) bende baş dönmesi gibi bir etki yapıyor bir süre sonra. Bu nedenle perde kullanıyorum. Etrafı metal tel olan ve buna siyah ince örgü kumaş giydirilmiş olanlar. 5-10 tl ye internette bulmak mümkün. Ön yanlar, arka yanlar ve arka camda kullanıyorum bu perdeleri yazın çok etkisini gördüm. Hem karartılmış görüntüyü sevmeyenler rahatça çıkartabiliyor, araba park edileceği zaman tekrardan kolayca takılabiliyor, bu tür avantajları da var. Arka camdaki perdeyi de hiç kaldırmıyorum. Gece sürüşlerinde arkadan gelenlerin farlarının göz almasını büyük oranda engelliyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cam filmini sevemiyorum nedense, 1 numara film bile az da olsa içeriye bir yansıma yaptığından (içeriyi azıcık göstermesi) bende baş dönmesi gibi bir etki yapıyor bir süre sonra. Bu nedenle perde kullanıyorum. Etrafı metal tel olan ve buna siyah ince örgü kumaş giydirilmiş olanlar. 5-10 tl ye internette bulmak mümkün. Ön yanlar, arka yanlar ve arka camda kullanıyorum bu perdeleri yazın çok etkisini gördüm. Hem karartılmış görüntüyü sevmeyenler rahatça çıkartabiliyor, araba park edileceği zaman tekrardan kolayca takılabiliyor, bu tür avantajları da var. Arka camdaki perdeyi de hiç kaldırmıyorum. Gece sürüşlerinde arkadan gelenlerin farlarının göz almasını büyük oranda engelliyor.
Farklı bir yöntem ve bakış açısı :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bence cam filmi; Güneş'in etkisini azaltıp klimaya destek olduğu için, meraklı gözlere engel olduğu için ve bayan sürücülere trafikte taciz müptelası insanımsı varlıklara karşı bir nebze kamufile imkânı sunduğu için ihtiyaçtır. Bunun dışında araca görsellik açısından olumlu etki yaptığını düşünüyorum.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Cam filmi millet hava atmak icin kullaniyor genellikle ama bayan suruculer icin yapilmasi lazim taciz eden oluyor ortalikta sapik ruhlu insan evladi cok cunku. Ben sevmiyorum gece arac ici cok karanlik oluyor hosuma gitmiyor

vonallen

Katılımcı
Cam filmi özellikle koyu renk araçlarda tamamlayıcı bir aksesuar gibi oluyor. Fakat her araca da yakışıyor. TR de tofaşçılar bu konuya biraz leke sürdü ama yine de onları kendi haline bırakmak lazım. Güzel uygulanan cam filmi araca renk katar.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Ben gereksiz buluyordum fakat, aracımı sürekli olarak dışarı parkettiğim ve park ettiğim yer direk güneş ışınlarına maruz kaldığı için, ne zaman binsem içerisi hamam gibi oluyordu. Ayrıca aracın koltuk bez rengi siyah olduğu için güneşten soğurabileceğini düşünmeye başladım. Ardından arka yan camlara %15 ışık geçiren koyu film, ön yan camlara ise %35 ışık geçiren açık film çektim. Deneyimlerime göre arabanın içi artık daha az ısınıyor, arka koltukların ve ön koltukların soğurmasını önemli ölçüde azaltıyorum, gece sürüşlerinde yan aynalardan gelen far ışıkları gözümü eskisi kadar almıyor. Korktuğum tek konu, filmden dolayı geceleri görüş alanımın düşmesiydi fakat böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca aracın arkasına koyduğum eşyalar filmden dolayı gözükmediği için hırsızlık riskini de azalttığını düşünmekteyim.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bence olmazsa olmaz. Ön konsoldan yüzüme vuran ateş ve klimanın bununla baş edememesinden dolayı benim ön camda bile renksiz UV korumalı film var. Yaz günü güneş altında yolculuk ederken cam filmi varlığını hissettiriyor. Koyu olmasını sevmiyorum ama önceki mesajlarda bahsedilen bayan şoforleri gizlemesi açısından gerekli olabilir. Son 2 aracımda film varken aldım ve bundan sonraki filmsiz olursa hiç kaçarı yok :D

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Son cümle var ya hani ülke ekonomisine katkı olan. Orada koptum . Devletimiz sağolsun bu tip filmlere ceza keserek ülke kendi ekonomisini güçlendiriyor. Espirisi bi tarafa benim tüm camlarım filmli. Arka ve Arka yolcu camlari, ön iki cam ve ön camda 1 numara filan sanırım filmli. Gerçekten yazın çok işe yarıyor. Malum bizim araçlarda ön konsolda açılma oluyor. Ayarsız farı olan yada karşıdan uzunları yakarak gelenler için ideal. Tek sıkıntısı selam vermek için korna çaldığınızda aracı tanımayan sizi göremediği için tanıyamıyor. Harici sorun olmuyor. Klimaya etkisi tartışılmaz. Aracı aldığımda böyleydi bende değiştirmedim. Hava atma ile alakası pek yok öyle hissetmekte saçma. Çünkü dışarıdan görünmüyorsunuz. Havayı attın da sen kimsin göremiyoruz yani

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Film iyi hoş da gece çok sorun oluyor.. yazın uzun yolda güneş için birebir etken. Sahurda ekmek almaya gitmiştim geri geri gelirken arkamdan iki kişi geçiyor malum filmlerden hiç bir şey göremedim hop demese altıma alıcaktım.. Kararında film iyidir :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tek sıkıntısı selam vermek için korna çaldığınızda aracı tanımayan sizi göremediği için tanıyamıyor.
Mazda 3 ve Space Star araçlarımda bu hiç sorun olmadı, araç Aydın'da tek olduğu için beni bilen, dolayısı ile aracımı da biliyor, aracı gören de korna sesi duyuyorsa ben olduğumu biliyordur, onlar için asıl sorun, korna çaldıklarında benim araçtan tepki gelmiyorsa ben değilimdir, aracı eşim kullanıyordur... :D :D

Üst Alt