Mazda 323 BJ (1999-03) Otomatik Şanzımanda Gaza Basınca Gelen Uğultu

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@KaucukAjan tork konvektörü ile ilgili arızanız devam ediyor şanzımancınız referanslı biri mi?problemi düzeltmesini isteyin kısa bir sürede sıfır tork konvektörü bulunması şaşırtıcı imkansız değil tabi. revizyon görmüş ama başarılı bir revizyon görememiş bir tork konvektör de olabilir.
Bir ihtimal de montajda olan bir problem bu parçanın montajı çok hassas sökmesi ve takması sırasında dikkat edilecek çok yer var son. Vites geçmeme demek şanzıman dilinde basınç kaybı var yani tekrar detaylı bir şekilde bakılacak bence şanzımancı da kalsın araba ve ödemeyi başarılı test sürüşü sonrası vermeyi isteyin derim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu otomatik şanzıman yağı değişimi ile ilgili ben de bir cümle aktarayım fakat doğrudur ya da yanlıştır demiyorum.

Tam olarak değişim olmasa bile çoğumuzun (hatta ben de dahil) şanzıman yağını değiştirmenin @HakanEMRE 'nin mesajında yazdığı gibi kaçırmalara neden olabileceğini şanzımancı bir ustamız da belirtmişti. Yani makine ile komple değişmesek bile normal (boşaltıp doldurma) değişimle bile koyduğumuz yaklaşık 4-5 litre yağın (ki bu şanzıman içindeki yağın neredeyse yarısı kadarı oluyor) şanzımanın içindeki basıncı düşürdüğünü söylemişti. O yüzden uzun süre yağı değiştirilmemiş ve yüksek km yapmış bir şanzımanın yağı değiştirilmemeli gerekiyorsa sadece ilavelerle tamamlanmalı ve o şekilde kullanılmalı, deniyor.

Tabi bu iddia çok kafa karıştırıcı. Yani "günümüz teknlolojisi ve kimyasıyla üretilen yeni bir yağ, nasıl oluyor da yıllanmış bir yağın yaptığı görevi yapamıyor?" dedirttiriyor. :rolleyes:
İlave nasıl olacak ki? Şanzıman yağı motor yağı gibi yanma odasına kaçıp yanma ihtimalide yo. Ancak şanzımanda sızdırma, terleme vs varsa ilave yapılabilir.
Yağın amacı zaten sürtünmeyi azaltıp mekanik parçaların daha az deformasyona uğramasını engellek ama otomatik şanzıman basıncada ihtiyacı olduğu için sanırım sürtünme 2. planda kalıyor :rolleyes:

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese merhaba Mazda Garaj Ailesi.

Son durumla ilgili bilgi vermek istiyorum.

Aracı 2 gün önce aldım tekrardan. Yaklaşık 20 km'lik bir yolda git gel test yaptım yanıma bir arkadaşımı da aldım daha önce de sürekli birlikte seyahat ediyorduk. Hatta 3 ay boyunca haftanın 5 günü 90km gidiş 90 km geliş toplamda 180 km yapıyorduk her gün. Arkadaşımda aracın seslerine en az benim kadar hakim yani bu geçirdiğimiz uzunca bir süreden dolayı.

Biraz uzunca anlatmak istiyorum bilgisayar başındayken uzun uzun yazabilirim telefondan zor oluyor.

Arkadaşlar arabayı aldığımda güneşli bir yere park etmişlerdi. Arabaya bindiğimde aracın sıcaklık göstergesi 1/4 den biraz daha fazla idi. Yani araç soğuk değildi. Neyse çıktım şehir içinden 20 km gidebileceğim bir otoyol var orda bastık yolda tek tek tüm vitesleri de saydım sıkıntısız geçiş yapıyor aynı 20 km sonra çemberden geri döndüm. bu defa 180km kadar çıktım viteslerim sorunsuz vuruntusuz geçiyor sıkıntı yok yani.

Bugün yine sorunsuz kullanıyorum arabayı bir arkadaşıma gittim 1 saat kadar durdum sonra aracı park ettiğim yere geldim gölgeye park etmişim yağmurdu dolulu bir hava vardı bugün zaten. Arabaya bindim 3 dk sürdüm derken 40-50 arası güm diye bir vuruntu yaptı sonra yavaşladım baktım arabada hold lambası yanıp sönüyor. hararet göstergesine hiç bakmadım ama normalden fazla ısı olması mümkün değil daha önce hiç olmadı ondan eminim. neyse 30 km den fazla basamıyorum araç bağırıyor. sola çektim kapattım açtım kontağı hold lambası yanıp sönüyor yine. 30 km ye çıktım tekrar yine geçmiyor vites. vites topuzundaki küçük düğme(vites düşürme diyorsunuz sanırım) ona bastım araç toparladı tekrar bastım düğmeye normale geçtik ama hold lambası aynen sönüp yanıyor. doğru tamirciye götürdüm. Baktı arıza aracın boğaz kelebeği mi ne öyle bişi arıza vermiş baktılar soketi havada tam takılı değil. kontrol ettiler o soketin bağlanan plastiği mı kırıkmış neymiş o yüzden çıkıyordur dedi. plastik kelepçe ile soketi sıkıştırdılar çıkmasın diye. neyse sorun yok olursa gel dediler. neyse sorunsuz eve gittim gezdim birazda yine başka bir arkadaşa geçtim 4-5 saat oturdum arkadaşta aşağı indim arabayı çalıştırdım direkt R ye aldım güm diye vuruntu yapıyor. P ye aldım kapattım açtım yine R ye aldım aynı güm diye vuruntu sesi devam. D ye aldım baktım aynı ses yine devam. Kapattım arabayı kapotu açtım o boğaz kelebeği mi ne onun soketine baktım ordada bir sıkıntı yok. Dedim tek çarem arabayı çalıştırayım P de biraz bekliyim araba ısınsın. Hızlı ısınması iççinde N ye geçirip ufaktan gaz verdim 2-3 dk ya ısıttım arabayı (hararet göstergesi yarısına geldi) sonra R ye aldım yağ gibi geçti tık ses yapmadı. kapattım arabayı tekrar çalıştırdım R ye aldım yine ses yok. yolda da sürdüm baya eve gelene kadar bastım da 90-100 geldim sıkıntı yok.

Yorumlara baktım da yağ ile ilgili yazılmış baya. Benim arabanın şanzımanı komple söküldüğü için içindeki eski yağ tamamen arıtıldı içine yep yeni kırmızı yağ konuldu. hala bakıyorum yağa kırmızı bildiğiniz hiç siyahlık yok yağda tertemiz.

Bu benim ilk arabam arkadaşlar hani aileden gelme de öyle arabalar ile ilgili bir bilgim de yok. Ehliyet aldığım yaş 21. araba sürmeyi öğrendiğim yaşda 21 yani ailede olmadı hiç araba. O yüzden cahillik mi diyim ne diyim bilemedim ben kontağı açarım arabayı vitese alıp sürerim hiç ısınmasın falanda beklemem yani. Acaba diyorum bu gün en son yaşadığım sorun benim cahilliğimden mi kaynaklanıyor? Yoksa ustalık bir iş var mı?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yağın markası neydi ?

Bir yağın kalitesini anlamak için aşırı soğuk ve aşırı sıcak şartlarda nasıl reaksiyon gösteriyor ona göre anlaşılıyor diye biliyorum.

Maddi imkan varsa Liqiu Moly şanzıman yağı ve katkısından koyarak yağı bir kez daha değiştirin

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yağın markasını falan yarın öğrenip ustadan gruba yazarım arkadaşlar.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@KaucukAjan ilk araba ve cahillikle ilgisi yok o yağ gibi geçti dediğiniz gibi olacak tüm geçişler.
şanzımanı yaptırdığınız yere götürün durumu anlatın.
şanzıman içinde muhtemelen valve body'de kaçak var veya en son takılan tork konvektörde bir sorun var.genelde en son yapılan işlemlerde aksilik olur.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar sorunla baş edemeyerek arabayı sattım şanzımanın durumunu ve masrafını düşerek sattım tabi.

Şuan aracım yok. Mazda RX-8 almayı düşünüyorum. Sanırım uzun bir süre otomatik şanzımanlı bir araba almayacağım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar sorunla baş edemeyerek arabayı sattım şanzımanın durumunu ve masrafını düşerek sattım tabi.

Şuan aracım yok. Mazda RX-8 almayı düşünüyorum. Sanırım uzun bir süre otomatik şanzımanlı bir araba almayacağım.
Hayırlısı olsun hakkında, Mazda'da otomatik şanzıman problemi çok yaşanmaz, sizin şanssızlığınız olmuş maalesef. Rx-8 harika bir tercih yalnız Wankel motor kullanım prensiplerini uygulayan bir sürücü bulmanız lazım ki, motor ile ilgili bir problem yaşamayasınız.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
yani otomatik şanzımancıda arabayı yaptım ve oldu zannediyor.
üzüldüm ama sizin için hayırlısı olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Hayırlı olsun, aracı şanzıman ustasına satmamışsındır dedim içimden. :islik:

Üst Alt