Mazda 626 GF (1997-02) Otomatik Şanzıman Sorunu

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Arkadaşlar herkese selamın aleyküm

Geçtiğimiz 1 hafta içinde arabam yavaş yavaş gaz yemesine rağmen ilerlememeye başladı. Son 1-2 gündür ise 40KM/s hızı geçmemeye başladı. Gaza basıyorum devir saati yükseliyor fakat ilerlemiyor. Manuel şanzımanlarda baskı balata biter de araba ilerlemez ya aynı durum şuan mevcut. Arabam otomatik 1998 626 2.0, sanayii de gösterdiğimde şanzıman indirip bakmamız lazım tahmini 3000-5000₺ masraf çıkar dediler. Araştırdığım kadarıyla bizim aracımızın otomatiklerinde CD4E şanzıman var. Bu şanzıman da tork konvertörlü çalışıyor. Yani baskı balata durumu yok. Daha önce böyle bir sorun yaşayan var mı? Yada tamiri için önerdiğiniz bir yer var mı? İstanbul Pendik'te ikamet ediyorum. Aracı yürüterek götürebilme imkanım yok biraz daha zorlarsam yolda kalıcak. Bu problem ilk başladığında 100-120KM/s hıza ulaşıyordu bu hız yavaş yavaş 80-60-40 olarak düştü. Biraz daha yürütürsem sanırım yolda kalıcak.

Herkese iyi günler yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ve aleykümselam.

www.mazdaekinci.com

Adem Ustam'dan bilgi alıp ona göre hareket edebilirsin.

Yukarıdaki konuda otomatik şanzıman ustasının telefonu verilmiş İstanbul için, görüşmekte fayda var.

Geçmiş olsun, gelişmeleri bekliyoruz.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arabaya 295.xxx KM'de Mazda Haldızlar'da Motor ve Şanzuman yapılmış. Araç şuan 364.xxx KM'de, acaba yaptıkları şanzuman ve motora belli bir KM garanti veriyorlar mıdır? Yarın arayacağım. Fikri olan var mı acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arabaya 295.xxx KM'de Mazda Haldızlar'da Motor ve Şanzuman yapılmış. Araç şuan 364.xxx KM'de, acaba yaptıkları şanzuman ve motora belli bir KM garanti veriyorlar mıdır? Yarın arayacağım. Fikri olan var mı acaba
Garanti vereceklerini sanmıyorum, 70 bin km de şanzımanın veya motorun sıkıntı çıkarması normal değil.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Bunu yapmasının ihtimalleri benim bildiğim kadarıyla
1- Hava akışmetre
2- Selenoid Valf
3- Tork konvertör
4- Şanzıman
5- Beyin

Bugün verdiğiniz numaralardan birini arayıp sordum Bostancı'da bir Usta, getirin bakalım 4000-6000₺ arası tutar tahmini dedi. 70.000KM'de bir şanzımana ne olmuş olabilir ki bu kadar anlamıyorum

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Geçmiş olsun istanbulda bir çok şanzımancı var mesela mazda ustası engin usta var kurumsal bir firma olan atco şanzıman da var oraya da başvurabilirsiniz.
Arıza şanzıman balataları değil gibi onlar aşınmış olsa vuruntu olur ama tüm vitesleri kullanır. Sanki beyin gibi ama belli olmaz tps kabloları kopuk olsa bile şanzıman da arıza var sanarsınız etraflıca bakılması lazım. Ama tahminimce şanzıman beyni problem.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araçta hold lambası yanıp sönüyor mu? Eğer sensörlerle ilgili bir sorun olsa hold lambası yanıp sönerek hata kodu verir. Bende 323 2000 model otomatik var ve şanzımanına ölü demişlerdi ustalar ama ben kendim bedavaya hallettim. Araç park halindeyken vitesi D veya R ye alınca vitese geçiyor mu araç ve bu geçiş ne kadar sürüyor 1 saniye ve altıysa normal ama 3 saniye ve daha fazlaysa anormal bir durum var demektir. @incirinaltı hocamın da dediği gibi hava akışmetrenin fişi çıkmış ve ya hava akışmetre arızalı olursa araç 3500 devirleri geçmez ve vites yükseltmez. Şanzımana bilgi veren diğer 3 sensör ise TSS ,TPS ve Vites konum sensörü. Siz şanzıman yağ seviyesini kontrol edip sonrasında park halinde vites geçişlerini gözlemleyin bence.Ayrıca otomatik bizim şanzımanlarda da her vitesin ayrı balatası vardır.Tüm viteslerin balatalarının aynı anda bitmesi imkansız gibi birşey. 1. vitesin balatası bitmiş geç hızlanıyor olsanız da 2. ve diğer viteslerde normal hızlanmanız lazım.

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
70.000KM'de bir şanzımana ne olmuş olabilir ki bu kadar anlamıyorum
Revizyon olurken komple sandık şanzıman takmıyorlar sonuçta. Zamanla ömrü biten yada yenilenmesi gereken parçaları değişiyorlar. O an için değişimi gerek görülmeyen bir parça zamamla sıkıntı çıkarmış olabilir...
70.000 km zarfında Şanzıman Yağı değişti mi? Yada en son ne zaman değişti.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Hava akışmetre problemi olabilir, faşo ağada aynısı olmuştu.
Aracı yakınlarda bir özel servise arıza tespiti için götürüp bıraktım. OBD portu farklı olduğu için bilgisayara bağlayamadıklarını söylediler. Ama bir şekilde o porttan bulup bağlamalarını söyledim. Çünkü gitmeden önce arayıp portun farklı olduğunu söyledim getirin bakarız dediler bakamadılar. Akşama kadar bulup bakıcaz dediler. Umarım dediğiniz gibidir.

Şanzıman yağına baktınızmı?

Bugün götürdüğüm özel servisin ilk baktığı şey şanzıman yağıydı. Adamın söylediği yağda hafif bir yanık kokusu olduğu. Umarım yanlış koku almıştır. Akşama kadar OBD portuyla bilgisayara bağlayıp hatayı bulup bana haber vericekler.

Araçta hold lambası yanıp sönüyor mu? Eğer sensörlerle ilgili bir sorun olsa hold lambası yanıp sönerek hata kodu verir. Bende 323 2000 model otomatik var ve şanzımanına ölü demişlerdi ustalar ama ben kendim bedavaya hallettim. Araç park halindeyken vitesi D veya R ye alınca vitese geçiyor mu araç ve bu geçiş ne kadar sürüyor 1 saniye ve altıysa normal ama 3 saniye ve daha fazlaysa anormal bir durum var demektir. @incirinaltı hocamın da dediği gibi hava akışmetrenin fişi çıkmış ve ya hava akışmetre arızalı olursa araç 3500 devirleri geçmez ve vites yükseltmez. Şanzımana bilgi veren diğer 3 sensör ise TSS ,TPS ve Vites konum sensörü. Siz şanzıman yağ seviyesini kontrol edip sonrasında park halinde vites geçişlerini gözlemleyin bence.Ayrıca otomatik bizim şanzımanlarda da her vitesin ayrı balatası vardır.Tüm viteslerin balatalarının aynı anda bitmesi imkansız gibi birşey. 1. vitesin balatası bitmiş geç hızlanıyor olsanız da 2. ve diğer viteslerde normal hızlanmanız lazım.

Aslında şöyle bir durum var, HOLD lambası her zaman yanıp sönmüyordu fakat, bazen kendi kendine ara sıra bir anda yanıp 5-10dk sonra sönüyordu. Mesela bu sabah aracı çalıştırdım, D ye aldım 1 yada 2 saniye sürdü rölantiye girip yürümesi, sonrasında bir yerde durup R ye taktım geçmedi araba öne doğru kaydı. Stop ettim 5-10dk sonra tekrar denedim bu sefer R ye geçti ve geri yürüdü rölantiyle. Zaten araç 6-7 bin devire kadar gaz veriyor fakat vites 1. vitesten yukarı çıkmıyor. 40KM hız ile zar zor özel servise kadar götürdüm bugün. Ayrıca gösterge panelinin sağ tarafında ABS OFF - TCS OFF lambaları ve panelin üst tarafında küçük şekilde TCS ışığı yanıyor. Ama bu ışıklar araç ilk çalıştırmada sabit dururken değil belli bir süre ilerledikten sonra yanıyor. ABS ışığının sebebini biliyorum sağ ön tekerde ki bir kablosu arızalı fakat diğerlerini çözemedim. Araç 1. vitesten öte gitmediği içinde diğer vitesler ne durumda bilmiyorum fakat 1 hafta önceye kadar 4. vitese kadar geçiyordu ancak yine böyle gaz yemesine rağmen belli bir hızı geçmiyordu.

Revizyon olurken komple sandık şanzıman takmıyorlar sonuçta. Zamanla ömrü biten yada yenilenmesi gereken parçaları değişiyorlar. O an için değişimi gerek görülmeyen bir parça zamamla sıkıntı çıkarmış olabilir...
70.000 km zarfında Şanzıman Yağı değişti mi? Yada en son ne zaman değişti.

Şanzıman yağı hakkında en ufak bir bilgim yok, ancak bildiğim en son rektefiye sırasında değişim olmuş. Çünkü ben aracı rektefiye yapan kişiden değil ondan sonra ki sahibinden satın aldım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Varsayım

Araç arıza yapınca; ya yolcu işi tamirat yapıldı (servisin bu topa gireceğini sanmıyorum) ya ustalar bu işi beceremedi, ya da komple revizyon yapılmadı, zayıf kalan yerler cortladı...

İhtimaller

Servis yolcu işi tamirat işine girmez
Sahibi için fatura kabarık geldiyse komple revizyon yaptırmamış olabilir

Tavsiyem

Komple çıkma sağlam şanzıman ile değiştirmen olur.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Varsayım

Araç arıza yapınca; ya yolcu işi tamirat yapıldı (servisin bu topa gireceğini sanmıyorum) ya ustalar bu işi beceremedi, ya da komple revizyon yapılmadı, zayıf kalan yerler cortladı...

İhtimaller

Servis yolcu işi tamirat işine girmez
Sahibi için fatura kabarık geldiyse komple revizyon yaptırmamış olabilir

Tavsiyem

Komple çıkma sağlam şanzıman ile değiştirmen olur.
Hala aracı götürdüğüm servisten haber bekliyorum. Eğer olay tamamen mekanik olarak şanzımandan ibaretse eğer zaten mecbur şanzıman bulucam. Bir kaç yedek parçacıyı aradım. Otomatik yok elimizde dedi manuele çevirin diyor :) Sanki kolaymış gibi

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hala aracı götürdüğüm servisten haber bekliyorum. Eğer olay tamamen mekanik olarak şanzımandan ibaretse eğer zaten mecbur şanzıman bulucam. Bir kaç yedek parçacıyı aradım. Otomatik yok elimizde dedi manuele çevirin diyor :) Sanki kolaymış gibi
Şahsi fikrim tork konvertörlü bir otomatik şanzıman manuel şanzımandan daha masrafsız ve konforludur. Burada önemli olan bakım ve iyi ustadır. Bence aracınızı manuele çevirmek yerine iyi bir ustada güzel bir tamir süreci ve sonrasında düzenli bakımla uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsi fikrim tork konvertörlü bir otomatik şanzıman manuel şanzımandan daha masrafsız ve konforludur. Burada önemli olan bakım ve iyi ustadır. Bence aracınızı manuele çevirmek yerine iyi bir ustada güzel bir tamir süreci ve sonrasında düzenli bakımla uzun yıllar kullanabilirsiniz.
En doğru yol bu ancak problem iyi bir usta bulabilmek veya güvenebilmek... Çıkma şanzıman tavsiye etmemin yegane sebebi bu usta mevzusudur zaten...

Gerçi, çıkma şanzıman ne kadar güvenilir olacak diye soru geliyor aklıma. :utan:

Durduk yere paradoksa girdim iyi mi?

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
En doğru yol bu ancak problem iyi bir usta bulabilmek veya güvenebilmek... Çıkma şanzıman tavsiye etmemin yegane sebebi bu usta mevzusudur zaten...

Gerçi, çıkma şanzıman ne kadar güvenilir olacak diye soru geliyor aklıma. :utan:

Durduk yere paradoksa girdim iyi mi?

Oto Veysel'i arayıp Öner Usta ile görüştüm. Durumu anlattım. Şanzıman revizyonu gerekiyor diyo. 4500₺ anahtar teslim fiyatı 5 gün revizyon süresi dedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca bizim araçlarla Ford otomaatik şanzımanları aynı diyebiliriz ufak farklar dışında parçalar birbirine uyuyor. Mesela 323 fiesta ve focus aynı şanzıman. Sizinki içinde kola arama yapınca Ford'un bazı modelleriyle aynı olduğu görünüyor.Ford CD4E transmission - Wikipedia
Evet bunu bende araştırdım hatta Mazda, şanzımanı alıp LA4A-EL adıyla kullanmış. Araştırmaya devam

Üst Alt