Mazda 323 BG (1989-94) Otomatik Mi Alınmalı Manuel Mi?

Hayalet Kalem

Halil İbrahim Tan
Mazda Garaj ekibi ve üyelerine selamlar,sevgiler.

Yaklaşık bir ay aralığında 323HB almak istiyorum.Yalova çevresinde aracı bulamadığım için Sahibinden üzerinden şu an takip edebiliyorum.Otomatik vites ve manuel vites fiyatları arasında çok büyük fiyat farkları olmuyor neredeyse ama 24 yaşında bir arabanın otomatik vitesi nasıl olur diye düşünmüyor değilim.İleride çıkacak herhangi bir arızanın bana ne kadara mal olacağını bilmediğim için hesaplayamıyorum.Aracı çok çok büyük bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmadığım sürece satmayı kesinlikle düşünmüyorum evladiyelik kullanacağım :) Manuel'in 5 vites otomatiğin 3 ileri vites olması da kafamı karıştıran unsurlardan bir tanesi.Ama alacağım ilk araç olacağı için küçük tavsiyeleriniz benim daha hızlı hareket etmeme sebebiyet verecektir :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Bu yaşta bir araç için manuel kesinlikle ilk tercih olmalı bence. Çünkü araçlar artık yaşlı ve buna bağlı olarak şanzımanlar da yıpranmış vaziyette. Otomatik şanzımanın hata/problem durumunda ustasını bulmak, ustası bulunursa çözüm bulmak veya parçasını bulmak problem olabilir. Bu açıdan manuel bence tek tercih bile sayılabilir.

323'ü bilmem ama bizim 626'larda çıkma şanzıman sadece parça olarak 2500 TL civarında. Bunun işçiliği var, şanzıman beklemesi var. Gibi gibi problemler üst üste yıpratıcı olabilir. Bunun yanında çıkma şanzımandan verim alınamama durumundan ötürü otomatik şanzımanı manuele çeviren birçok 626 kullanıcısı var ve bunun da maliyeti 4000 TL civarlarında.

Tam bir otomatik düşmanı gibi yazmış olabilirim ama bu tamamen şanzımanların yaşlı olmasından kaynaklı. Örneğin 2003-2009 Mazda 3 sorsanız bence kesinlikle otomatik derdim.

Hayalet Kalem

Halil İbrahim Tan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok teşekkür ediyorum.Peki ileride sıfır bir şanzıman bularak aracımı sanki yepyeniymiş gibi kullanamaz mıyım? Ya da üst üste çok problem mi çıkarır başıma eğer otomatik bir araç alırsam.Manuel veya otomatik kullanmak problem değil de otomatik biraz daha bu yıllara aitmiş gibi bir hava sezdiriyor bana.Bide tabii arabayı mat siyaha boyattırmak gibi ek bir hevesim bulunuyor çok tuzlu maliyetlerle karşı karşıya kalmayacaksam şayet.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok teşekkür ediyorum.Peki ileride sıfır bir şanzıman bularak aracımı sanki yepyeniymiş gibi kullanamaz mıyım? Ya da üst üste çok problem mi çıkarır başıma eğer otomatik bir araç alırsam.Manuel veya otomatik kullanmak problem değil de otomatik biraz daha bu yıllara aitmiş gibi bir hava sezdiriyor bana.Bide tabii arabayı mat siyaha boyattırmak gibi ek bir hevesim bulunuyor çok tuzlu maliyetlerle karşı karşıya kalmayacaksam şayet.
Yerinde olsam servise 0 şanzıman sorar fiyat alırdım. Başka yerde sıfır şanzıman bulamazsın çünkü. Bu yaştaki araç için şanzıman şans işi diyebilirim. Ama ben oyumu Manuel'den yana kullanıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şanzımanın manuel veya otomatik olması tamamen senin kullanım amacına ve trafik durumuna bağlı bence. 3 yıl öncesine kadar bana birisi otomatik şanzımanlı araba müptelası olacaksın deseydi herhalde kızardım... :) Ama ihtiyaçlar ve otomatik şanzımanın rahatlığı manuelde yok maalesef.

Yoğun şehir içi trafiğindeki rahatlık hiç bir şeye değişilmez, ayrıca; eşim de rahat kullandığı için gözüm arkada kalmıyor.

Gelelim senin fikirlerine ve niyetine; yukarıdaki duruma göre tercihini yapman gerekir, yoksa şanzıman eski mi? Arıza verir mi? düşüncesi ile gidersen mantıklı olmaz ve amaca göre seçim gerçekleşmez. O yaştaki şanzımanların her zaman riski vardır illaki ancak temiz ve geçmişi bilinen bir araçta bu risk minimum seviyeye iner. En yakın örnek şu anki (yarından itibaren o da yok) aracımdır. 300 bin km de ve şanzımanı ilk günkü sorunsuzluğu ile kullanıyorum... Fakat, ben üçüncü sahibiyim, yani çok el değiştirmemiş ve Mazda nın hakkını veren insanlar tarafından kullanılmış.

Bu kriterlerde araç bulursan kesinlikle otomatik derim, fakat diğer türlü manuel olması da mantıklı. Sıfır şanzıman bulman çok zor, servis ile irtibata geçersen fiyat alabilirsin ama bence değmez. :) Hakkında hayırlısı.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Sıfır şanzuman için otomatik şanzuman kodunu öğrenip ondan sonra araştırma yapın derim. Mesela aynı şanzuman Ford araçlarda da kullanıldığı için Ford üzerinden de fiyat alabilirsiniz.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Otomatik kesinlikle rahatlık ama aynı zamanda riskli. Hele ki bu yaşta bir arabada bu risk kat kat artıyor. Eğer zamanınız, sabrınız ve maddi imkânınız varsa bu risk göze alınır. Piyasadaki otomatik şanzıman ustalarının (iyileri lekelemekten Allah'a sığınırım) geneli eline düşen müşteriyi soyma derdinde.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Nitelikli cevaplar verilmiş.. Bu yaşta bir aracın temizinden (!) bulursanız otomatik düşünülebilir ancak temiz bulmanın da samanlıkta iğne aramağa eşdeğer olduğunu düşünürsek manuel düşünülebilir.

Şimdiden hayırlı olsun.

Hayalet Kalem

Halil İbrahim Tan
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Gerçekten ihtiyacım olan ve tatmin edici cevaplar aldım.Sabrım var biraz maddi olarak çıtayı o otomatik araç için arttırabilmem de mümkün.Ama tabii ilerisini de düşünüyorum en azından aldıktan sonra 100.000 - 200.000 km götürsün beni istiyorum.Araç konusunda nelere dikkat etmem gerek tecrübesizim sanırım yanımda ustası olacak ilk etapta bakıp kontrol etme babında satış sırasında.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Gerçekten ihtiyacım olan ve tatmin edici cevaplar aldım.Sabrım var biraz maddi olarak çıtayı o otomatik araç için arttırabilmem de mümkün.Ama tabii ilerisini de düşünüyorum en azından aldıktan sonra 100.000 - 200.000 km götürsün beni istiyorum.Araç konusunda nelere dikkat etmem gerek tecrübesizim sanırım yanımda ustası olacak ilk etapta bakıp kontrol etme babında satış sırasında.
Şöyle bir konumuz mevcut hocam.

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hayalet Kalem

Halil İbrahim Tan
Çok teşekkürler galiba biraz daha sabredip otomatik bir araç almayı planlıyorum. Fakat manuel vites 5 vites iken otomatik vitesli hali 3 ileri 1 geri oluyor bu performans açısından çok büyük bir kayıp mı?

Üst Alt