Mazda 323 BJ (1999-03) Orta Konsol Bardaklık Led Aydınlatma

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
Merhaba Arkadaşlar,

Gece yolculuklarında, orta konsolda bardaklığın olduğu bölüme koyduğum eşyaları göremediğim için,
mavi bir led ile o bölümü aydınlatmak istedim. Ama gece gözü almaması da gerekiyordu.
Ben de küllüğün arkası ve biraz yukarısına torpidodan ulaşarak bir mavi led taktım. Resimler aşağıdadır.

Aydınlatmak istediğim bölge:
2.jpg

Öncelikle 12V elektriğe ihtiyacımız var, ancak sadece farları yaktığımızda etkin olmasını istiyoruz. Elektriği alacağımız torpido ampülü, (torpido bölümünü söküyoruz)
Ben de torpido ampülünün kablosundan elektrik aldım.
1.jpg

Elektrik bandı ile bantlıyoruz.
3.jpg

Kullandığım mavi led (12V)
led.jpg

Bu kısım biraz deneme yanılma. Akşam, ledin nasıl aydınlattığını test etmek için, farklı konumlarda tuttum, ve en hoş görünen yerde, plastik kelepçe ile tutturdum. Oto teybin aşağısında, demir bir sütun var, oraya sabitlenebilir.
4.jpg

Ve, sonuç...

6.jpg

7.jpg

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Güzel olmuş elinize sağlık.

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Göstergeler sanırım ampülden değil, göstergenin şeffaf katmanında dolayı yeşil.
Daha iyi bilen usta arkadaşlarımıza sormak gerek.

bu konuyu okuyan, cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bana sen de bi el verirsen her türlü olur gibi geliyor Kadir :cool:

Bak ikidir mavi surat kullanıyorum, subliminal mesaj veriyorum :D

Göstergeler sanırım ampülden değil, göstergenin şeffaf katmanında dolayı yeşil.
Daha iyi bilen usta arkadaşlarımıza sormak gerek.

bu konuyu okuyan, cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Tam hatırlayamıyorum ama baya sıkıntı o iş şahsen o zamanlar şimdiki gibi cesaretimde yoktu ;)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Uygulama güzel olmuş emeğinize sağlık.

Gösterge konusunda, eski küheylan (2001 626) göstergesi bu kasayla aynı sanırım. Zamanında gösterge ışıklarıyla çok uğraşmışlığım var. Tecrübelerimi aktarmak isterim. T5, T10 halojen ampul ve üzerinde yeşil şapka(saydam silikon bir katman) ile ışık göstergeye düşüyor. Göstergenin kendi rengi yeşil olduğundan dolayı kazımadıktan sonra yeşıl ışık veriyor. Değişik renk ve şekillerde led denedim ama halojen ampuller gibi homojen olmadı, ışığı bir yerde çok bir yerde az verdi. Ledler dengeli ışık verse bile, halojenin yapısına göre dengeleyici bazı perdeler kullanarak ona göre dizayn etmişler göstergelerin iç kısımlarını. Yılmadım, azmettim Ledlerin önüne engel koydum ettim, bir şekilde homojen ışık elde ettim. Bu sefer de led bir ay gitmeden cortladı :D Ben de en son orjinal halojen t5'leri yenileyip taktım. Huzura eriştim :D

İLK mavi led denemem.
20160310_191813.jpg

Homojen ışık elde etme çabaları:
20160310_215914.jpg
20160310_215928.jpg
20160310_221745.jpg
20160310_221518.jpg

Bir şekilde homojen ışık elde ettim. Azmin zaferi :harika::cool: Fakat uzun sürmedi, bu defa da ledler cortladı teker teker :acpsnr:

20160311_153528_Night.jpg
20160507_193727_HDR.jpg

Uzun sürmeyen saadet sonrası halojenleri taktım. Amerikayı yeniden keşfetmeye çalıştım ama olmadı tabi :D Ayrılık günü son hali buydu:
20161128_084924.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
En azından keşkelerin yok, denemişsin Süleyman hocam :) Uzun ömürlü bir led ile işin üstesinden gelinirmiş demek.

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uygulama güzel olmuş emeğinize sağlık.

Gösterge konusunda, eski küheylan (2001 626) göstergesi bu kasayla aynı sanırım. Zamanında gösterge ışıklarıyla çok uğraşmışlığım var. Tecrübelerimi aktarmak isterim. T5, T10 halojen ampul ve üzerinde yeşil şapka(saydam silikon bir katman) ile ışık göstergeye düşüyor. Göstergenin kendi rengi yeşil olduğundan dolayı kazımadıktan sonra yeşıl ışık veriyor. Değişik renk ve şekillerde led denedim ama halojen ampuller gibi homojen olmadı, ışığı bir yerde çok bir yerde az verdi. Ledler dengeli ışık verse bile, halojenin yapısına göre dengeleyici bazı perdeler kullanarak ona göre dizayn etmişler göstergelerin iç kısımlarını. Yılmadım, azmettim Ledlerin önüne engel koydum ettim, bir şekilde homojen ışık elde ettim. Bu sefer de led bir ay gitmeden cortladı :D Ben de en son orjinal halojen t5'leri yenileyip taktım. Huzura eriştim :D

İLK mavi led denemem.Ekli dosyayı görüntüle 20125

Homojen ışık elde etme çabaları:
Ekli dosyayı görüntüle 20129 Ekli dosyayı görüntüle 20131 Ekli dosyayı görüntüle 20133 Ekli dosyayı görüntüle 20132

Bir şekilde homojen ışık elde ettim. Azmin zaferi :harika::cool: Fakat uzun sürmedi, bu defa da ledler cortladı teker teker :acpsnr:

Ekli dosyayı görüntüle 20134 Ekli dosyayı görüntüle 20135

Uzun sürmeyen saadet sonrası halojenleri taktım. Amerikayı yeniden keşfetmeye çalıştım ama olmadı tabi :D Ayrılık günü son hali buydu:
Ekli dosyayı görüntüle 20136

Süleyman Bey, paylaşımınız çok yararlı oldu,
çok teşekkür ederim.

Üst Alt