Mazda 626 GE (1991-97) Orjinal İçeriden Bagaj Açma Montajı ve Bagaj Açma Kolu Üretimi

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Merhabalar Mazda severler J
Bildiğiniz üzere Sedan 1997 Mazda 626 kullanmaktayım. Balon kasa olarak tabir ettiğimiz araçlarımızda 92 – 95 model sedan kasalarda içeriden bagaj açma ve benzin kapağı açma mevcut iken 96 – 97 modellerde neden olduğunu anlamadığım bir şekilde içeriden sadece benzin depo kapağı açma sistemi bırakılmış ve bagaj açma sistemi iptal edilmiştir. O kadar Sunroof ve Hava yastığı koyduk, e bagajı da kendi açıversin gari de demiş olabilirler :D:)
Alışveriş merkezine gittiğimizde, ailenizden arkadaşlarınızdan birisi bagajdan bir şey almak istediğinde, “hoo açsana bagajı, bagaj kapağına tıklamalar, veya düğmeden açamamalar” gibi şeylerde karşılaşıyorsunuz :D:koptum:;). Bu durum iyice can sıkıcı hale geldiğinden dolayı içeriden bagaj açma sistemini araştırmaya başladım. Yapmak istediğim sistemin orjinal olması ise en büyük isteğimdi.
Yaptığım araştırmalarda ve @bysmall un aracında yaptığım incelemelerde kilit ve kol tertibatının oturduğu yuvanın aynı olduğunu gördüm. Sonrasında 92 – 95 sedan çıkma iç bagaj açma kolu tertibatı, halatı ve kilit karşılığı araştırarak satın aldım. Ürünler geldi ama aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bagaj açma kolu eksikti, bu nedenle sistemi uygun fiyata almıştım.

20171202_135930.jpg

@suleyman ile kafa kafaya verdik ve bu eksik olan kolun üretimin yapma kararı aldık. Öncesinde ürünün tasarımını yapmamız gerekiyordu. Hafta sonu birgün evde Kalem kağıt ve ölçü aletlerini kullanarak öncesinde yay formlarının el ile çizimlerini yaptım. Ölçüler çıkartarak Bilgisayar ortamında önce 2 boyutlu olarak sonrasında ise 3 boyut olarak tasarımını yaptım.

20171125_130700.jpg

Ürün tasarımını tamamladıktan sonra @suleyman a modelin yapılabilirliğini kontrol ettirdim. Sağolsun her zaman desteğini veriyor. Önce kendi çalıştığım işletmede yaptırmayı düşünsem de @suleyman ı Mazda yedek parçası üretmekten mahrum edemezdim ;).. Çalıştığı firmanın sahibinden izin isteyip kolun üretimini tamamladık. Ürün makina da işleniyor ama ben yerimde duramıyorum. Nasıl bir heyecandır :D:cool:
Üretim kısmından bir kaç kare..

20171202_110324.jpg

Üretim işlemleri tamamlandıktan sonra böyle krem renkte kalmasın, kelebek misali sırıtmasın diyerekten önce ürünü tesviye edip sonrasında ise Siyah Mat boya ile boyadım. Hem aldığım kol tertibatı paslı olduğu için öncesinde zımpara ile temizledim. Perçinlenmiş kısmı kapatıp kalan kısmını da boyadım.

20171203_112049.jpg

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise sıra montaj aşamasına geldi. Öncesinde sürücü tarafı ön ve arka kapı çerçevelerindeki plastikleri ve orta direkte bulunan plastikleri söküyoruz.

20171202_160155.jpg

Ardından bagaj açma kolu çevresindeki plastik korumayı üstteki civatasını sökerek çıkarıyoruz. Koruma kapağını çıkardıktan sonra metal kol sistemini tutan 2 adet civatayı da çıkarınca sistemi sökmüş oluyoruz.

20171121_182010.jpg

Benzin deposu halatı sisteme bağlı olduğu için, telin uç kısmındaki bakladan kolu kurtarıp tamamen kol sistemini sökmüş oluyoruz.

20171202_140348.jpg

Yeni aldığımız bagaj halatını, depo açma halatının yanından geçirmeye başlıyoruz. Zaten bagaj halatının geçeceği kanal ve klipslerde mevcut bulunmaktadır. Kapı çerçevesi kenarından uygun kanallardan bagaja kadar halatı getiriyoruz.

20171202_151249.jpg

Bagaj içerisinde de halat klips ve geçeceği delikler mevcuttur.
20171202_160508.jpg

Bagaj açma halatının montajını tamamladıktan sonra bagaj kilidi karşılığının değişimini yaparak bu kısımla ilgili işlemlerimizi tamamlıyoruz.

20171202_142947.jpg
20171202_160454.jpg

Bu işlemler bittikten sonra içeriden bagaj açma koluna halat ucundaki baklaları takıp kolların ve üzerindeki koruma kapağının montajını yapıyoruz. Son görsel ise aşağıdaki gibidir.

20171204_102345.jpg

Tek eksiğimiz ise, Bagaj açma kolu üzerindeki bagaj açma işaretimizdir. Onunla ilgili de serigrafi işleriyle uğraşan arkadaşlarımızdan destek isteyeceğiz.

Sistemin çalıştığı ile ilgili küçük bir video da hazırladım umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Böylelikle araç orjinalliğini ve görselini bozacak şeylere müracaat etmeden içeriden bagaj açma tertibatının montajını yapmış olduk. Emeklerinden ve yardımlarından dolayı @bysmall, @suleyman ve patronu Ekrem Bey'e sonsuz teşekkürler :cool::D...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki günde iki harika bagaj açma butonu konusu. :) Üretimi ise tam şapka çıkartılacak işlem. Ellerine emeklerine sağlık.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kardeş eline sağlık, gerçekten harika olmuş. Tam da "garaj" kelimesinin anlamını dolduran nitelikte bir çalışma. Parçanın üzerine baskıyı yaptın mı da orijinal gibi durur. Geçen gün görüştüğümüzde hiç bahsetmedin vallahi sürpriz oldu... ;)

Parçanın üretim kısımları ne kadar maliyetli ve ne kadar sürüyor bilmiyorum ama, bu tarz üretilebilecek hayati veya kronik olarak bozulmaya meyilli parçalara bir el at derim. Özellikle 92-95 gösterge çerçevesi bu konuda ilk düşünülecek bir parça olabilir kanaatindeyim.

İki günde iki harika bagaj açma butonu konusu. :) Üretimi ise tam şapka çıkartılacak işlem. Ellerine emeklerine sağlık.
Abi bu adam bana misilleme yapıyor, banlayabilir miyiz? :D

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Teşekkürler abi, elimizdeki imkanları kullanmaya çalışıyoruz :)

Oooo büyük iş. Helal olsun. Harika olmuş. Logo da olunca orijinalinden farkı kalmayacak. :) Tebrikler.

Teşekkürler Can, evet eksiğimiz o kaldı. Onu da işin içinde olan arkadaşlardan rica edeceğiz :)

Kardeş eline sağlık, gerçekten harika olmuş. Tam da "garaj" kelimesinin anlamını dolduran nitelikte bir çalışma. Parçanın üzerine baskıyı yaptın mı da orijinal gibi durur. Geçen gün görüştüğümüzde hiç bahsetmedin vallahi sürpriz oldu... ;)

Parçanın üretim kısımları ne kadar maliyetli ve ne kadar sürüyor bilmiyorum ama, bu tarz üretilebilecek hayati veya kronik olarak bozulmaya meyilli parçalara bir el at derim. Özellikle 92-95 gösterge çerçevesi bu konuda ilk düşünülecek bir parça olabilir kanaatindeyim.

Abi bu adam bana misilleme yapıyor, banlayabilir miyiz? :D

İlham kaynağımız sensin abi ;) montajı yapmadığım için çalışabilirliği hakkında bir doğrulama yapmamıştım. O yüzden emin olunca konuyu açtım. Senin yaptığın bagaj açma konusu apayrı bir kabiliyet :)

üretim kısmı maliyetleri uçuk rakamlar değil, hatta çıkma ürün olarak bahsettiğiniz çerçevenin ilanı vardı. 200 TL idi sanırım. yaklaşık maliyetleri bu civarlarda olur. Ama önce bir ürünü sağlam olarak söküp tasarımını yapmak gerekiyor. @aurora müsade ederse onun çerçeveyi bir sökelim :):D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Maşallah elinize sağlık. Güle güle kullanın. El atmışken birde uzaktan kumanda olayıda yapsaydınız çok güzel olurmuş.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eline sağlık baykal tam el emeği göz nuru bir çalışma oldu ;)
elimizde sağlamı bulunan parçalar için ara ara çalışmalar yapacağız artık acemiliği attık üzerimizden ;)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Kesinlikle seri üretime geçilmeli. Ülkece yaratıcıyız ama devam ettirmiyoruz :) Elinize sağlık.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Maşallah elinize sağlık. Güle güle kullanın. El atmışken birde uzaktan kumanda olayıda yapsaydınız çok güzel olurmuş.

Teşekkürler, uzaktan kumanda da planlarım içerisinde, onu da yapmaya çalışacağım.

Baykal eline sağlık güle güle kullan.

Teşekkür ederim Fatih abi

Kesinlikle seri üretime geçilmeli. Ülkece yaratıcıyız ama devam ettirmiyoruz :) Elinize sağlık.

Teşekkür ederim. Aman aman şunu bulamıyoruz gibi şeylerde çalışmalar yapmaya devam etmek istiyorum. Masraflı bir yöntem biraz ama kesinlikle sonuçları memnun eden türden..

eline sağlık baykal tam el emeği göz nuru bir çalışma oldu ;)
elimizde sağlamı bulunan parçalar için ara ara çalışmalar yapacağız artık acemiliği attık üzerimizden ;)

Sağolasın kardeşim, seninde emeğine sağlık gerçekten güzel bir çalışma oldu. Kafamda bazı projeler var daha, bakalım Ar-Ge aşamasındayım :)

Üst Alt