Mazda 323 BJ (1999-03) Ön Taraftan Gelen Ses Sorunu

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Garip bir durum. Sabah yok gün içinde yok sadece akşam yapıyor. İş çıkışı arabayı çalıştırıyorum. 30 saniye sonra ön kaput sağ kısımdan tok tok tok ses geliyor. Kapıyı açtım baktım ses motordan gelmiyor. Ses 2 saniye arayla geliyor. Sanki biri kaputa parmağıyla vuruyormuş gibi. Sanki kar zincirinin ucu çıkmış yavaş yavaş giderken çamurluluğa çarpar gibi bir ses. Ama dediğim gibi sık değil 2 saniye arayla. Araba sabit dururken bu ses geliyor. 1 dakika sürmüyor ve duruyor. Nedir?
Umarım anlatabildim

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ses, durduğun yerde mi geliyor, araç yürürken mi? İlginç bir durum gerçekten. :)

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Durduğu yerde geliyorsa muhtemel bir kayış sesi demek bence
Durduğum yerde lakin sabah yapmıyor akşam yapıyor. Ayrıca kısa süre sonra kesiliyor. İlk duyduğumda biri kaportaya hafifçe vuruyor zannettim. Öyle bir ses

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sabah akşamdan kasıt motor sıcak soğuk durumumu, yoksa bildiğin zaman kavramı mı :)

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Sabah akşamdan kasıt motor sıcak soğuk durumumu, yoksa bildiğin zaman kavramı mı :)
İş yerinde araba güneşin altında duruyor. Tek orda yapıyor. Anlamadım gitti. Örneğin diğer eve gittiğim zaman orda da gölgede duruyor. Akşam yapmıyor. Ama iş yerinde güneşin altında sürekli. Böyle birşey olabilir mi güneşle ilgili ya da klima falan, gerçi her durumda klima kapalı.

Gece sabaha kadar araba duruyor motor soğuk. Sabah çalıştır hiç birşey yok. İşte akşama kadar duruyor. Motor soğuk ama içi sıcak tabi. Ses yapıyor. Tek fark bu. Tek farkettiğim şey güneş faktörü. Motor çalıştıktan 30 saniye sonra başlıyor. Bir 30 saniye sonra susuyor. Gaza basınca herhangi bir seste artma ya da vuruşta artış olmuyor.

Size fikir vermek için bunu söylüyorum.

Yarın akşam uygun olursan sesi kaydetmeye çalışacağım.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Aynı durum değil gibi görünüyor ama bilgi olsun.
Bende bir ara sol arka cam açma düğmesi takılı kalıyordu. Cam krikosu saca vurur gibi ses yapıyordu .

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kayışları kontrol ettinmi ?

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Kayışları kontrol ettinmi ?
Ettim sağa sola vuran birşey yok. Ayrıca sonrasında neden kesilsin ki kayış olunca olabilir mi

Aynı durum değil gibi görünüyor ama bilgi olsun.
Bende bir ara sol arka cam açma düğmesi takılı kalıyordu. Cam krikosu saca vurur gibi ses yapıyordu .
En son sağ kapı kilit motorunu değiştirdim. Yapabilir mi ki

Soğuk motorla birlikte nükseden bir trim sesi gibi geldi bana.
Trim sesi nedir? Ama sabah da soğuk ve aynı sesi yapmıyor. Birden fazla kez denedim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Trim sesi nedir? Ama sabah da soğuk ve aynı sesi yapmıyor. Birden fazla kez denedim.

Ön konsoldan, kapı aralığından, koltuk yaylarından, kapı direklerinden ve bilimum her bir yerden gelmesi muhtemel gıcırtı takırtı tukurtu fısırtı gibi sesler.

Cam motoru şuan önde götürüyor :D

Üst Alt