Mazda 3 BK (2003-09) Ön Konsoldan Gelen Tuhaf Ses Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı günler abiler arkadaşlar.

Forum içerisinde benzer bir konu var ama onun sebebi tamamen ayrı bir yer.

Benim 2006 aracımda, ön göğüsün cama birleşen yerinin oralardan bir yerlerden özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmalarda bariz olmak üzere, plastik trimden bir cızırtı sesi geliyor.
Çok soğuk havalarda ilk çalışmada dışardan bile duyuluyor bu ses.
Dışardan cam önündeki plastik kısımdan geliyor olabilir mi diye, orayı komple söktüm ama oralarda boşta olan,ses yapacak bir yer yok.
Ön cam ile plastik kısım arasına fitil gibi birşey aldım.Tam yerleştirdiğim zaman bir miktar sesi kesiyor ama aracın normal çalışma titreşimi ile çok çabuk yerinden oynayıp çıkıyor bu fitil.
Havalar tam sıcak olduğunda ses kesiliyor, aracın iç kısmı ısındığında da kesiliyor ama soğukta(-25 lere düşen soğuk memlekette yaşıyorum) çok rahatsız edici bir ses geliyor.
Bir de yine soğukta araç çalışıp yürüdüğünde,80-90 km üzeri hızlarda yine aynı yerden (belki de aynı parçadır) sanki boşta bir parça var da sağa sola çarpıyor gibi bir ses geliyor.Bu seste araç viteste ve giderken geliyor.O anda gazı kessek ses anında kesiliyor.
Durum tam da benim başıma gelecek şekilde enteresan ama tam olarak böyle maalesef.
Mazda 3 Bk kasalarda kronik olan, ön cam önündeki 2 plastik yerin çatlaması durumu benim araçta da mevcut ve ses tam olarak ta oralardan geliyor.
Bazen aklıma,acaba o çatlayan yerle alakalı bir ses mi diye geliyor ama oraların üzerine elimle bastırsam da ses devam ediyor.

İlk fırsatta videosunu da çekip atarım inşallah.

Yardımlarınıza muhtacım abiler arkadaşlar...

Not:Resim;çatlak olan ve aynı zamanda da altından sesin geldiği bölge

Ekli dosyalar

• IMG_20210415_033133.jpg
    IMG_20210415_033133.jpg
    506 KB · Görüntüleme: 44

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ön konsolu söküp, sağlam bir şekilde yalıtım malzemeleri ile tekrar montajlamak geldi aklıma ama kolay bir iş de değil hocam.

Ayrıca, çatlamış bölüm ile ilgili bir ses ise ve yapılan çalışma sonrası kesilmezse iyice canını sıkabilir. :rolleyes:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
BL ile aynı durum bu. Ses tam şuradan geliyor diyorsun ama o ses çok yanıltıyor. Sağ A sütunu ile torpido birleşim yerinden gibi geliyor gibi ama ön cam ile tavanın birleştiği yere bastırdığında da kesiliyor bazen. Isınınca genleşip ses kesiliyor galiba, soğuk etkisiyle ses yapmaya başlıyor. Veli abinin dediği gibi söküp bağlantıları gördüğün her detayı bez bantla çevirmen gerek sanırım, nokta atışı bulmak çok zor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@emrullahberat46 hocam yanlış anlama beni ama müzik sistemi zamanı gelmiş senin. Sesi açacaksın duymayacaksın hiç bir şey, yoksa kafayı yedirtiyor o garip sesler insana.
Bence ilave sisteme gerek yok... Mazda mühendisliği, bu tarz sesleri bastıracak müzik sistemini standart olarak sunmuştur... O kapasite vardır yani... :krnz::utan:

* * *

Rölantide alttan egzozun oralardan gelen ses için ustaya derdimi anlattığımda, ilk önce altına bakacağına ön konsola bakarak, "CD çaların da var işte azıcık sesi açıver o sesi duymazsın" dediği aklıma geldi...

Samimi olsak, şaka yapıyor dersin, ilk defa gitmişim üstelik... :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi çok kez tecrübe edindim ve araç sahiplerine dahi bunları gösterdim.
Torpido kaput vs gibi trim seslerinden atlanan en önemli yer motor takozları.

Kaputundan ses geliyor diye fitil sokan aracın takozunu değiştirip fitili söktük :)

Subaplar gidiyor denen aracın (lpg yok) takozu değiştirdik.

Takoz önemli hele otomatikde

Takoz değiştirip çift marş yapanlarda var bunlar ayrı konu :)

Takozdur demiyorum ama onada bak

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de benzer durumu tecrübe ettim. Ankara ve Erzurum'un aşırı soğuk havalarında ilk çalıştırmada böyle ses geliyor sonra kesiliyor.
Onun dışında bir sorun olmadi.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ön konsolu söküp, sağlam bir şekilde yalıtım malzemeleri ile tekrar montajlamak geldi aklıma ama kolay bir iş de değil hocam.

Ayrıca, çatlamış bölüm ile ilgili bir ses ise ve yapılan çalışma sonrası kesilmezse iyice canını sıkabilir. :rolleyes:
Bu işi gözüm kesse birgün bile durmam yaparım ama gözüm kesmiyor maalesef abi.
Bulunduğum yerde de böyle bir işi yapacak kadar bu araçlardan anlayan yok maalesef.
Bir sonraki tayin yerinde ilk kriter Mazda ustası olan bir yer mi tercih etsem acaba???
BL ile aynı durum bu. Ses tam şuradan geliyor diyorsun ama o ses çok yanıltıyor. Sağ A sütunu ile torpido birleşim yerinden gibi geliyor gibi ama ön cam ile tavanın birleştiği yere bastırdığında da kesiliyor bazen. Isınınca genleşip ses kesiliyor galiba, soğuk etkisiyle ses yapmaya başlıyor. Veli abinin dediği gibi söküp bağlantıları gördüğün her detayı bez bantla çevirmen gerek sanırım, nokta atışı bulmak çok zor.
Genel olarak haklısınız ama bu ses daha önce bl dizel Mazda 3 te de başıma gelen ses ile benzer bir ses.O araçta bu ses içeri hava üfleyen fan kenarında bulunan plastik davlumbazın vidaları gevşediği için geliyormuş.Bunda da ona benzer bir durum olabilir ama oraya ulaşmak için epey bir yerleri sökmek gerekiyor herhalde.
@emrullahberat46 hocam yanlış anlama beni ama müzik sistemi zamanı gelmiş senin. Sesi açacaksın duymayacaksın hiç bir şey, yoksa kafayı yedirtiyor o garip sesler insana.
Veli abinin de dediği gibi mevcut müzik sistemi ile bunu yapıyorum zaten ama her zaman da yüksek ses ile dinlemek olmuyor.
Bir de bendeki sonradan ekleme usb aparatı önceleri iyi çalışırken,son zamanlarda kontağı kapatıp açınca baştan başlıyor.Onun için özellikle şehir içinde sürekli şarkıyı ileri almak yerine, kapatıp müziksiz geziyorum.Bu sefer de konu başlığındaki ses daha çok geliyor.
Bi çok kez tecrübe edindim ve araç sahiplerine dahi bunları gösterdim.
Torpido kaput vs gibi trim seslerinden atlanan en önemli yer motor takozları.

Kaputundan ses geliyor diye fitil sokan aracın takozunu değiştirip fitili söktük :)

Subaplar gidiyor denen aracın (lpg yok) takozu değiştirdik.

Takoz önemli hele otomatikde

Takoz değiştirip çift marş yapanlarda var bunlar ayrı konu :)

Takozdur demiyorum ama onada bak
Takozları komple orijinal ile değişmek epey zamandır aklımda ama sadece orada duruyor,bir türlü icraata dönüşmüyor maalesef.Dolar yükseldikçe de korkuyorum aklımdan bile çıkacak gibi görünüyor
Ben de benzer durumu tecrübe ettim. Ankara ve Erzurum'un aşırı soğuk havalarında ilk çalıştırmada böyle ses geliyor sonra kesiliyor.
Onun dışında bir sorun olmadi.
Yaz aylarında bu sesi nerdeyse hiç duymuyorum.Ama kış geldiği zaman sürekli böyle yapıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sesten anladığım kadarıyla iki şey aklıma geliyor hocam.

Ya dışarıdan içeriye giren klima, kalorifer gibi şeylerin boruları titreşim ile birlikte sürtüyor. Murat'ın başına gelmişti diye hatırlıyorum.

Ya da arka koltuğun arkasındaki sac puntolarının atması sonucu böyle bir şey galiba senin başına gelmişti diye hatırlıyorum... Benzer şeyin ön bölümdeki puntoların atması olabilir.

İlk ihtimal daha kuvvetli bence.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Sesten anladığım kadarıyla iki şey aklıma geliyor hocam.

Ya dışarıdan içeriye giren klima, kalorifer gibi şeylerin boruları titreşim ile birlikte sürtüyor. Murat'ın başına gelmişti diye hatırlıyorum.

Ya da arka koltuğun arkasındaki sac puntolarının atması sonucu böyle bir şey galiba senin başına gelmişti diye hatırlıyorum... Benzer şeyin ön bölümdeki puntoların atması olabilir.

İlk ihtimal daha kuvvetli bence.
İkinci ihtimalde söylediğiniz olay başıma daha önce geldi ve yaptırdım onu.
Hatta o arka taraftaki sacların punta atması sonucu meydana gelen sesi giderdikten sonra başka bir ses daha çıktı,onun için de kaç kere kaportacıya gittikten sonra sesi kesemediler ve en son sesi kendim buldum ve arka bagaj amortisörünün olduğu mekanizmanın menteşelerinden geldiğini fark edip kendim düzelttim.

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bir konuda bilgisi olan arkadaşlarım varsa danışmak istiyorum.
Ben daha önce bu aracımın polen filtresini değiştim.Dolayısıyla bunu yapmak için torpido ve sigorta kutusu dahil birçok yeri sökmek gerekiyor.
Aynı yerleri sökmüş olsam,alt taraftan içeriye hava üfleyen fana ulaşıp onu sökebilir miyim?
Yine aynı yerleri sökünce üst tarafta cam çatlak olan parçaları alttan görüp onlara bir şekilde sabitleme,sesi giderme v.b işlem yapabilir miyim acaba?

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhabalar,
Otomobili çalıştıracağımız zaman kontağı çeviriyoruz. Göstergenin ordan bir elektrik motoru sesi geliyor. Sanki bir sistem çalışıyor gibi. Ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar,
Otomobili çalıştıracağımız zaman kontağı çeviriyoruz. Göstergenin ordan bir elektrik motoru sesi geliyor. Sanki bir sistem çalışıyor gibi. Ne olabilir?
Biz onu da düşündük... :kedicik:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Biz onu da düşündük... :kedicik:

Benim dediğim ses bu değil, ama Hasan Bey'in bahsettiği bu olabilir

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Ben rahatsız edici bir sesi kastetmiyorum. Bahsedilen küçük fanı biliyorum. BK kasalarda sökümü kolay. Direkt olarak kontak çevrildiği an çalışmaya başlıyorsa ses ondan da geliyor olabilir. Ama araç çalışınca ses gidiyor. Dikkatli kontrol edeceğim ses oradan mı geliyor diye.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
6'da da aynı ses var hocam. Son zamanlarda daha belirgin olmaya başladı, ama dediğiniz gibi rahatsız edici bir ses değil

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben rahatsız edici bir sesi kastetmiyorum. Bahsedilen küçük fanı biliyorum. BK kasalarda sökümü kolay. Direkt olarak kontak çevrildiği an çalışmaya başlıyorsa ses ondan da geliyor olabilir. Ama araç çalışınca ses gidiyor. Dikkatli kontrol edeceğim ses oradan mı geliyor diye.
Araç çalışınca Ses gitmiyor, fan sesi duyulmuyor sadece...

Üst Alt