Mazda 3 BL (2009-13) Ön Konsoldan Gelen Ses ve Çözümü

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aynen Öyle hatırlıyorum
Attım abi. Bakalım çok pahalıya gelirse zaten bu güne kadar hiç kullanmadığım bir özelliği iptal edecekse soketini sökeyim kalsın bir süre öyle :) bu arada teyibi sökmeden de erişiliyor sanırım parçaya. Direksiyon altındaki plastiği yerinden çıkarmak gerekiyor. Ben gece gece malzeme yoktu evden getirdiğim mutfakta kullanılan plastik spatula ile açtım daha da zorlamadım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Otomatik klima (ac off ) nimettir ;)
Elektrikli ısıtmalı ayna
4 cam otomatik

Baz donanım paketim ;)

Son düzenleme:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hep probleme çözüm arayan oldum şimdi de çözüme ulaşan olarak paylaşmak istedim..

Sesi bir türlü tespit edemiyordum. Sonunda tespit ettim çözüm arayışına girdim. Parçanın yenisini bulana kadar elimizdekini onaralım derken bu sabah saat 8 de başladım işe. 9 gibi toplamış oldum. Ama bir daha olursa yarım saat sürmeden hallederim bence :)

1.jpg

Normalde direksiyon altındaki plastiği çıkartarak daha basit olsa da ben ne yaptıysam plastik parçayı çıkaramadım elimde kırılmasından korktuğumdan teyp sökme işlemlerine başladım. Tozdan ölmüş bu arada buralar bu vesile ile temizledim de..

2.jpg

Parçamızı kısa saplı yıldız tornavida ile 2 adet vidasını sökerek yerinden çıkardım. Yağlı değil normalde ben WD 40 sıktığım için bu hale geldi. Keşke de sıkmasaydım.. Daha sonra arkadaki tırnaklı soketi sökerek bir köşeye aldım.

3.jpg

Parçanın ucundaki sünger, plastik aksama ile arasındaki bariyer görevi görüyor trim sesi olmaması için.. Başparmağımın ucundaki birleşme noktalarından 3 adet tırnağı var onları esneterek ayırıyoruz. Tam çekemediğim 1-2 fotoğraf var onları anlatmaya çalışayım. Ucunda bir sensör var. Onu kaldırıp tam dik pozisyona getiriyoruz ki geri doğru çektiğimizde çıkabilmesi lazım..

4.jpg
Ses çıkartan fanımız bu. Ben daha önce WD 40 sıktığım için ve aşırı tozlandığı için balata spreyi ile iyice yıkayıp temizledim kuruttum sonra yanıma gres yağı bulamam diye vazelin almıştım ki benzinlikte yaptığım için işlemleri orada vardı rica ettim kullandım iyice fan milini ve yuvasını gresledim..

5.jpg

görünen delik olan yer milin geçtiği yer onun içini de etrafını da yağladım.

6.jpg

sonra toplayıp test ettim ve hiç ses yok..

Bir süre sonra belki tekrar ses yapabilir diye düşünerekten parçayı temin etmem gerektiğini düşünüyorum. Gittiği yere kadar bu prosedürü uygulayacağım artık randıman alamadığım zaman soketi takmayacağım eğer parçayı temin edemezsem..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yetkili abiler başlığı değişemedim Ön Konsoldan Gelen Ses ve Çözümü şeklinde güncelleyebilirsek google aramalarında da konu ve çözümüne ulaşmak rahat olur diye tahmin ediyorum..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bir de fotoğrafları küçük boy ekleseydiniz sorun tamamen çözülmüş olurdu :)

Volkan_16

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatcback
Hep probleme çözüm arayan oldum şimdi de çözüme ulaşan olarak paylaşmak istedim..

Sesi bir türlü tespit edemiyordum. Sonunda tespit ettim çözüm arayışına girdim. Parçanın yenisini bulana kadar elimizdekini onaralım derken bu sabah saat 8 de başladım işe. 9 gibi toplamış oldum. Ama bir daha olursa yarım saat sürmeden hallederim bence :)

Ekli dosyayı görüntüle 69568

Normalde direksiyon altındaki plastiği çıkartarak daha basit olsa da ben ne yaptıysam plastik parçayı çıkaramadım elimde kırılmasından korktuğumdan teyp sökme işlemlerine başladım. Tozdan ölmüş bu arada buralar bu vesile ile temizledim de..

Ekli dosyayı görüntüle 69569

Parçamızı kısa saplı yıldız tornavida ile 2 adet vidasını sökerek yerinden çıkardım. Yağlı değil normalde ben WD 40 sıktığım için bu hale geldi. Keşke de sıkmasaydım.. Daha sonra arkadaki tırnaklı soketi sökerek bir köşeye aldım.

Ekli dosyayı görüntüle 69570

Parçanın ucundaki sünger, plastik aksama ile arasındaki bariyer görevi görüyor trim sesi olmaması için.. Başparmağımın ucundaki birleşme noktalarından 3 adet tırnağı var onları esneterek ayırıyoruz. Tam çekemediğim 1-2 fotoğraf var onları anlatmaya çalışayım. Ucunda bir sensör var. Onu kaldırıp tam dik pozisyona getiriyoruz ki geri doğru çektiğimizde çıkabilmesi lazım..

Ekli dosyayı görüntüle 69571
Ses çıkartan fanımız bu. Ben daha önce WD 40 sıktığım için ve aşırı tozlandığı için balata spreyi ile iyice yıkayıp temizledim kuruttum sonra yanıma gres yağı bulamam diye vazelin almıştım ki benzinlikte yaptığım için işlemleri orada vardı rica ettim kullandım iyice fan milini ve yuvasını gresledim..

Ekli dosyayı görüntüle 69572

görünen delik olan yer milin geçtiği yer onun içini de etrafını da yağladım.

Ekli dosyayı görüntüle 69573

sonra toplayıp test ettim ve hiç ses yok..

Bir süre sonra belki tekrar ses yapabilir diye düşünerekten parçayı temin etmem gerektiğini düşünüyorum. Gittiği yere kadar bu prosedürü uygulayacağım artık randıman alamadığım zaman soketi takmayacağım eğer parçayı temin edemezsem..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yetkili abiler başlığı değişemedim Ön Konsoldan Gelen Ses ve Çözümü şeklinde güncelleyebilirsek google aramalarında da konu ve çözümüne ulaşmak rahat olur diye tahmin ediyorum..
Aracı yeni aldım sizin yaptığınız gibi teybi söküp oradan parçayı kolay sökebiliyormuyum, birde teybi tekrar taktığımız zaman direkt çalışıyor mu herhangi bir pin kodu şifre felan ister mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

İşinize yarayacak bir konu. ;)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracı yeni aldım sizin yaptığınız gibi teybi söküp oradan parçayı kolay sökebiliyormuyum, birde teybi tekrar taktığımız zaman direkt çalışıyor mu herhangi bir pin kodu şifre felan ister mi?
Veli abi öyle bir konu paylaşmış ki benim artık bir şey anlatmama gerek kalmamış muazzam bir konu paylaşılmış :)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Parça bir süre sonra ses yapabilir. Benimkinde şu anlık sorun yok ama bir çok kişi tekrar ses yapmasından şikayetçi. Eğer direk soketi sökecekseniz teyp olayına girmeyin. Kontak anahtarının hemen arkasındaki mi desem yanındaki mi desem. Şöyle diyeyim o havalandırma mazgalı olan plastiği elinizle çekip çıkartın bir el girecek kadar sonra elinizi oluşan aradan uzatıp soketi sökün. Ve pin girmeye gerek yok. Sadece ben ön hız kadranını söktüğümde kontak açıldı ama çalışmadı araba soketini takarken bir de info panelini söktüğümde saati sıfırlıyor başka bir şeysi yok tak çalıştır mantığı :)

Üst Alt