Mazda 3 BL (2009-13) Ön Konsoldan Gelen Ses ve Çözümü

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar abiler..
Yeni bir soru(n) ile yine ben. Aracın göğsünde bir hırıltı sesi var. İşin garip tarafı bazen manevra esnasında direksiyon sol tarafa çevirdiğimde bazen kesiliyor. Geçenlerde videosunu çektim ama bir türlü konuyu açamadım. Şimdi video linki bırakacağım aşağıya. Bir iki elektrikçiye gösterdim komple torpidoyu söküp araştırmamız gerekmekte dedi ama daha önceden başına gelen yada çözümü/arıza tespiti hakkında bilgisi olan varsa yorumlarını dinlemek isterim.

**Benden önceki araç sahibi göğüs atma tamiratı yaptırmış
Esenlikler dilerim..

Video Linki

Moderatörün notu; fotoğraflı çözüm konunun 23.mesajındadır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selamlar abiler..
Yeni bir soru(n) ile yine ben. Aracın göğsünde bir hırıltı sesi var. İşin garip tarafı bazen manevra esnasında direksiyon sol tarafa çevirdiğimde bazen kesiliyor. Geçenlerde videosunu çektim ama bir türlü konuyu açamadım. Şimdi video linki bırakacağım aşağıya. Bir iki elektrikçiye gösterdim komple torpidoyu söküp araştırmamız gerekmekte dedi ama daha önceden başına gelen yada çözümü/arıza tespiti hakkında bilgisi olan varsa yorumlarını dinlemek isterim.

**Benden önceki araç sahibi göğüs atma tamiratı yaptırmış
Esenlikler dilerim..

Video Linki
Video Hata falan verdi bunun youtube linki yokmu ?
Bu tür trim torpido vs sesleri için ilk önce sağ motor takozunu bi kontrol edin.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

videoyu ekledim @kadir abi. Ama ses motordan değil de şöyle göstergelerin arkasından geliyor gibi. Aracı çalıştırmadan da var kontak açılınca geliyor. Hareket halinde iken direksiyon tam sol yapınca bazen kesiliyor :)

Son düzenleme:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Var mı bir fikri ? Tekrar gündeme getireyim dedim gözden kaçıp tahmini olabilen biri varsa diye..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

videoyu ekledim @kadir abi. Ama ses motordan değil de şöyle göstergelerin arkasından geliyor gibi. Aracı çalıştırmadan da var kontak açılınca geliyor. Hareket halinde iken direksiyon tam sol yapınca bazen kesiliyor :)
Klape motoruda olabilir sanki , hava sirkulasyonunu değiştirsene bi.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Denedim onu abi. Klima/havalandırma bir çok kombinasyon denedim. Kontağı açtığım gibi ses gelmeye başlıyor. Hareket halinde iken 2-3 defa denk geldiğim kadarıyla sola dönerken tam kırdığımda ses bazen kesiliyor. Komple torpidoyu da söktürmek pek içimden gelmiyor. Toplarken işçiliği iyi yapamazlarsa trim sesleri artar diye.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Denedim onu abi. Klima/havalandırma bir çok kombinasyon denedim. Kontağı açtığım gibi ses gelmeye başlıyor. Hareket halinde iken 2-3 defa denk geldiğim kadarıyla sola dönerken tam kırdığımda ses bazen kesiliyor. Komple torpidoyu da söktürmek pek içimden gelmiyor. Toplarken işçiliği iyi yapamazlarsa trim sesleri artar diye.
İç sıcaklık fan motoru olmasın anahtarın hemen altında sağ tarafda delikli bi kısım var ordan geliyor olmasın

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İç sıcaklık fan motoru olmasın anahtarın hemen altında sağ tarafda delikli bi kısım var ordan geliyor olmasın
Şahsen düşüncem orası gibi. Elimle oraya baskı yaptığımda ses tonu değişiyor. Rastgele bir elektrikçiye sorduğumda oda oradan şüphelendi ama sonra yok bilgi panelleri altından geliyor gibi dedi. Evet ses bilgi panellerinin oradan geliyor gibi ama dediğin yerden şüpheler yüksek. Ben orayı ses çıkışı filan sanmıştım oysaki :rolleyes: Dediğin yere ulaşım kolay mı abi torpido yada ön konsol sökülmeden ? Kontrol edeyim ilk fırsatımda..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şahsen düşüncem orası gibi. Elimle oraya baskı yaptığımda ses tonu değişiyor. Rastgele bir elektrikçiye sorduğumda oda oradan şüphelendi ama sonra yok bilgi panelleri altından geliyor gibi dedi. Evet ses bilgi panellerinin oradan geliyor gibi ama dediğin yerden şüpheler yüksek. Ben orayı ses çıkışı filan sanmıştım oysaki :rolleyes: Dediğin yere ulaşım kolay mı abi torpido yada ön konsol sökülmeden ? Kontrol edeyim ilk fırsatımda..
Teypi sök ordan erişiliyor olması gerekiyor soketi çıkartıp dene

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Soketi çıkarttığında yanılmıyorsam kalorifer sisteminin auto kısmı çalışmıyor aklında olsun.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ses bana görede iç sıcaklığı kontrol eden minik fandan geliyor , anahtarın altındaki minik ızgaraya wd40 sıkmanızı tavsiye ederim

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Wd40 denedikten sonra sökmeye çalışayım. Peki silikon spreyi var elimde o iş görmez değil mi? Pek anlamadığım için biraz mantıksız bir soru olabilir maruz görün

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Wd40 denedikten sonra sökmeye çalışayım. Peki silikon spreyi var elimde o iş görmez değil mi? Pek anlamadığım için biraz mantıksız bir soru olabilir maruz görün
Slikon zamanla daha kötü yapar, wd40'da geçici çözüm oluyor, bir süre sonra ses gelmeye devam ediyor.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Şimdi detaylı inceledim o kısmı. Minik 1 cm çapında küçük bir fan. Biraz fazla tozlanmış sanırım o ciddi rahatsızlık veren sesi o çıkartıyormuş. WD40 aldım deneyeyim problem o mu diye evet meğerse 2 fıslatmamla çözüldü tüm problem kalmadı. Kesin çözüm mü ? Hayır değil daha hızlı tozlanıp ses yapacak ama gittiği yere kadar pıstlatmaya devam ;)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Şimdi detaylı inceledim o kısmı. Minik 1 cm çapında küçük bir fan. Biraz fazla tozlanmış sanırım o ciddi rahatsızlık veren sesi o çıkartıyormuş. WD40 aldım deneyeyim problem o mu diye evet meğerse 2 fıslatmamla çözüldü tüm problem kalmadı. Kesin çözüm mü ? Hayır değil daha hızlı tozlanıp ses yapacak ama gittiği yere kadar pıstlatmaya devam ;)
Aynen wd40 kalıcı çözüm değil , ama en azından sorunun oradan kaynaklandığını bilmek içini rahatlatmıştır , ara ara ses gelince tekrarlarsın , parçasını bulabilirsen değiştirip kökten çözebilirsin , geçmiş olsun :harika:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Kesilen ses daha rahatsız edici bir boyuta uğraştı. Bu gün açtım orayı elimdeki imkanlarla tekrar wd 40 sıktım ama 5 saniye sonra ses tekrar gelmeye devam ediyor. Hafif yağlı olmasının sebebi o. Bu parçayı nerden nasıl temin edebilirim? Parçanın kodunu bilen, daha önce değişimini yapan var mıdır?
@kadir , @Murat Yılmaz bulabilir miyiz parçayı? Kendim değişeceğim çünkü.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Kesilen ses daha rahatsız edici bir boyuta uğraştı. Bu gün açtım orayı elimdeki imkanlarla tekrar wd 40 sıktım ama 5 saniye sonra ses tekrar gelmeye devam ediyor. Hafif yağlı olmasının sebebi o. Bu parçayı nerden nasıl temin edebilirim? Parçanın kodunu bilen, daha önce değişimini yapan var mıdır?
@kadir , @Murat Yılmaz bulabilir miyiz parçayı? Kendim değişeceğim çünkü.
Parçada sıkıntı yok önemli olan para :islik:
Şaseni özelden gönderir misin ?

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Parçada sıkıntı yok önemli olan para :islik:
Şaseni özelden gönderir misin ?
Boşuna dememişler para her kapıyı açar diye :krnz: atıyorum abi şimdi. Yan sanayi sevmezsin ama ojinali çok pahalı olursa yan sanayi de olur :) bir de soketini çıkarsam sadece klimanın auto özelliği çalışmayacaksa parça temini yapana kadar soketini sökeyim

Üst Alt