Mazda 3 BK (2003-09) Oksijen Sensörü 1 ve Vuruntu Sensörü Hakkında Yardım Talebi

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhabalar. Bildiğiniz gibi yeni bir mazda 2004 araç aldım. Şimdi kısaca sorundan bahsedeyim. Araç ilk çalıştığında bazen bir titreme oluyor ve devir genelde 1500 gibi oluyor o sıralarda. 15 saniye sonra bu durum normale dönüyor. Arabayı ilk alırken 2 sorundan motor ışığı yanıyordu. Birisi vuruntu sensörü, diğeri ise oksijen sensörü 1. Arabayı temizleyen kuaför motoru da yıkamış ve vuruntu ile ilgili durumun oradan olacağını düşündük ilk. En son bilgisayara soktugumda ise sadece oksijen sensörü 1 arızası veriyor. Vuruntu lambası yanmıyor. Bugün araç 3. Viteste devir iyi durumdayken gaza hafif yüklendim ama hiç gaz yemedi gibi bir durum oldu ve 1 saniye sonra kendini topladı ve hızı yükseldi. Dyno testlerinde de grafiksel olarak bu durum yüksek hızda da birden düşüş ve yukselis olarak gözüküyor. Şimdi sorum ise, bu soruların kaynağı oksijen sensörü 1 mıdır yoksa vuruntu ile ilgili bir durum mu? Veya sensör sorununda sallanti vuruntu sensörünu mu devreye sokuyor? Araç LPG'li bu arada. Bu parçayı değiştirsem önerebileceğiniz ucuz parça tedarikgi var mıdır ve LPG'li olmasından dolayi bu sorun tekrar hızlı bi şekilde gün yüzüne çıkar mı? Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Parça Tedariği konusunda @HakanEMRE elinden geleni yapar.

Öyle ters bir durum ki, bu belirtiler ile vuruntu sensörü de demek mümkün, sübaplar kendini belli ediyor demek de mümkün... Oksijen sensörü; tekleme vs. yaptırmaz sadece fazla yaktırır. Değişim yaptıktan sonra gözlemle bakalım bahsetmiş olduğun toparlamama ve soğukken titreme devam edecek mi?

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şimdilik maddi olarak toparlanana kadar bir süre bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Oksijen sensörü ile ilgili usta bi yeri aradı ve 800 TL civarı parça parası söylendi. Her zaman yapmıyor o titremeye. Bazı ilk çalışmalarda hiç yok bazılarında direk başlıyor ve 15 saniye sonra geçiyor. Arabayı da yeni aldığımdan şimdilik tanıma aşamasindayim. İlerleyen zamanlarda daha da net bilgilere sahip olurum bu konuyla ilgili.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdilik maddi olarak toparlanana kadar bir süre bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Oksijen sensörü ile ilgili usta bi yeri aradı ve 800 TL civarı parça parası söylendi. Her zaman yapmıyor o titremeye. Bazı ilk çalışmalarda hiç yok bazılarında direk başlıyor ve 15 saniye sonra geçiyor. Arabayı da yeni aldığımdan şimdilik tanıma aşamasindayim. İlerleyen zamanlarda daha da net bilgilere sahip olurum bu konuyla ilgili.

Depodaki benzin miktarını çeyreğin üzerine, mümkünse yarım deponun üzerine çıkarın ve öyle kullanmaya özen gösterin... Zararı olmaz, faydası olur. :harika:

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Araç kaç km, LPG kaç km de iken takılmış, sizden önce supaplar değişmiş mi hiç?
Açıkçası o konular henüz bir kapalı konu. Araç 240 binde. 2004 model. Üzerindeki lpg 2011 model. Ama kaç kmde takılmış hiçbir fikrim yok. Supaplara baktiramadim tam ama ustanın dediği bu motor hiç açılmamış gibi duruyor hatta fabrika mühürü tarzı bir şey söyledi, onun da durduğunu, Yeni motor yapılmış olabileceğini söyledi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Açıkçası o konular henüz bir kapalı konu. Araç 240 binde. 2004 model. Üzerindeki lpg 2011 model. Ama kaç kmde takılmış hiçbir fikrim yok. Supaplara baktiramadim tam ama ustanın dediği bu motor hiç açılmamış gibi duruyor hatta fabrika mühürü tarzı bir şey söyledi, onun da durduğunu, Yeni motor yapılmış olabileceğini söyledi
Motor hiç açılmamış, yeni motor yapılmış :rolleyes:

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Motor hiç açılmamış, yeni motor yapılmış :rolleyes:
Yani demek istediğim motor yeni olabilir dedi. Çünkü hiç açılmış durmadigini söylediler. Daha sonra detaylı bir kontrol yaptıracağım tabi. Söyle de bir durum var, 2011de takılmış bir lpg ile motorun hiç açılmaması imkansız.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani demek istediğim motor yeni olabilir dedi. Çünkü hiç açılmış durmadigini söylediler. Daha sonra detaylı bir kontrol yaptıracağım tabi. Söyle de bir durum var, 2011de takılmış bir lpg ile motorun hiç açılmaması imkansız.
2011 yılı sonu olsa, yaklaşık 7 yıl, yılda ortalama 10 bin yapan çok titiz bir kullanıcı olsa, sürekli LPG değil bazen de benzin ile kullanmış olsa, mümkün..

Bir de madalyonun diğer yüzü var tabi, km yapmışsa supaplar yapılmadan duramaz şimdiye kadar.

İşin özü tüm bu soruları muhtemel bir supap sorunu vardır diye sormuştum.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
2011 yılı sonu olsa, yaklaşık 7 yıl, yılda ortalama 10 bin yapan çok titiz bir kullanıcı olsa, sürekli LPG değil bazen de benzin ile kullanmış olsa, mümkün..

Bir de madalyonun diğer yüzü var tabi, km yapmışsa supaplar yapılmadan duramaz şimdiye kadar.

İşin özü tüm bu soruları muhtemel bir supap sorunu vardır diye sormuştum.
Subap sorununda bu tarzda soğuk motorda teklemeye itmesi mümkün mü veya devir almaması gibi. Teşekkür ederim herkese bu arada yardımlarıniz için.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Merak ettiğim bir konu var ; her LPG' li Mazda mutlaka subap sorununu tadacak mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merak ettiğim bir konu var ; her LPG' li Mazda mutlaka subap sorununu tadacak mı?
Hangi model ve yılı olduğu önemli, yeni nesil her Mazda olduğu gibi yeni nesil her marka tadacaktır, Mazda'ya özgü bir durum değil sadece
Mesaj otomatik birleştirildi:

Subap sorununda bu tarzda soğuk motorda teklemeye itmesi mümkün mü veya devir almaması gibi. Teşekkür ederim herkese bu arada yardımlarıniz için.
Güç kaybı oluyor, bu durumu en yeni yaşayan @MutluTEKİR daha net söyler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güç kaybı oluyor da bunu anlamıyorsun o kadar yavaş yavaş gerçekleşiyor ki. En iyi durumu soğuk motorda kompresyon testi söyler.
Ediz hoca 180bin km.de aracını sattığında hala orjinal subaplardaydı. Bence 1. nesillerin subapları daha dayanıklı ve sakin bir kullanıcı ise baya uzun gidebiliyor.

Vuruntu sensörü de, oksijen sensörü de, subaplar da güç düşüşüne sebep olabilir. Oksijen ve vuruntu sensörü 1 kez arıza ışığı yaktıysa o sensörler gitmiş demektir. Değiştirmenizde fayda var. Yine de denemek amacıyla 1 haftaya yakın bir süre benzinde kullanıp bu sorunlar devam edecek mi bakabilirsiniz. Devam ederse sensörler gidiktir.

Lpg ayarsızlığı sıkıntı yaratabilir. Şaşmazlar quattro garage da yol ayarı yaptırınız.

Her Euro 4-5-6 motor eğer hidrolik iticili subaplara sahip değilse subap sorununu tadacaktır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güç kaybı oluyor da bunu anlamıyorsun o kadar yavaş yavaş gerçekleşiyor ki. En iyi durumu soğuk motorda kompresyon testi söyler.
Ediz hoca 180bin km.de aracını sattığında hala orjinal subaplardaydı. Bence 1. nesillerin subapları daha dayanıklı ve sakin bir kullanıcı ise baya uzun gidebiliyor.

Vuruntu sensörü de, oksijen sensörü de, subaplar da güç düşüşüne sebep olabilir. Oksijen ve vuruntu sensörü 1 kez arıza ışığı yaktıysa o sensörler gitmiş demektir. Değiştirmenizde fayda var. Yine de denemek amacıyla 1 haftaya yakın bir süre benzinde kullanıp bu sorunlar devam edecek mi bakabilirsiniz. Devam ederse sensörler gidiktir.

Lpg ayarsızlığı sıkıntı yaratabilir. Şaşmazlar quattro garage da yol ayarı yaptırınız.

Her Euro 4-5-6 motor eğer hidrolik iticili subaplara sahip değilse subap sorununu tadacaktır.
Hidrolik iticili olunca teknik anlamda ne değişiyor supap sorunu olmaması için?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hidrolik iticili olunca teknik anlamda ne değişiyor supap sorunu olmaması için?

Ani şoku engelliyor. Subap yanmasının bir sebebi de valfin ısıl yük nedeniyle motor kapağına göre genleşmelerinin farklı olmasından ötürü subabın oturduğu yuvaya vura vura boyunun uzayıp en sonunda tam olarak kapatamaması.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Oksijen sensörü orjinal çıkma olarak mevcut sıfır yan sanayi sipariş ile temin edebiliriz

Yalnız Mazda 3 lerde iki adet oksijen sensörü görünüyor biri gri soketli diğeri siyah soketli. Hangisinin arızalı olduğu tespit edilirse ona göre yardımcı oluruz

@ahmtozturk üyemizin Oksijen Sensörü testi videosu, size kendi imkanlarınızla hangisinin arızalı olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir

Çıkma orjinal oksijen sensörü fiyatları adet 250 ₺

Sıfır yan sanayi 185 ₺

Vuruntu Sensörü orjinal çıkma olarak yok sıfır yan sanayi siparişle gelir şuanki fiyatı 150 ₺'dir

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Arkadaşlar bende de motor arıza ışığı lambası yanıyor. aldığım adam lpgden kaynaklı dedi sildirdim tekrar çıkıyor dedi sıkıntı olmaz dedi bende çok ilgilenmemiştim. ama sonraları kafama takıldı gittim cihazı bağlattım aşağıdaki iki fotoda hatalar çıktı. adam sildi bilgisayardan yarım saat sonra tekrar yandı motor arıza lambası bunu sanırsam değiştirmem gerekli bu konuda aydınlatırmısınız beni. 2 sensörüde değiştirsem belli bir zaman sonra sorun tekrar edermi ?

02.jpeg

01.jpeg

Öncelikle Ankara'da Herter'i tavsiye ederim bu konuda.
Şanzıman yağı filtresini mazda almak zorunda değilsiniz. Fordlarınki de uyumlu. Bu filtre BL kasaya uyumlu. BK kasanın şanzımana da uyumlu mu bilmiyorum, bilen arkadaşlar teyit eder.
Focus Otomatik Şanzıman Yaltresi (Süzgeci) 1998-2005 ORJİNAL

Öte yandan şanzıman yağı olarak da Dexelia sakın kullanmayın. Eneos Eco ATF, Motul ve Mobil'in M-V (Mercon V) standardını karşılayan yağları kullanabilirsiniz. Eneos n11 de litresi 42 tl.

Değişmezseniz şanzıman sıkıntı çıkartabilir ve otomatik şanzımanların sorunları da kolay kolay halledilemez.
Parça Tedariği konusunda @HakanEMRE elinden geleni yapar.

Öyle ters bir durum ki, bu belirtiler ile vuruntu sensörü de demek mümkün, sübaplar kendini belli ediyor demek de mümkün... Oksijen sensörü; tekleme vs. yaptırmaz sadece fazla yaktırır. Değişim yaptıktan sonra gözlemle bakalım bahsetmiş olduğun toparlamama ve soğukken titreme devam edecek mi?

Ani şoku engelliyor. Subap yanmasının bir sebebi de valfin ısıl yük nedeniyle motor kapağına göre genleşmelerinin farklı olmasından ötürü subabın oturduğu yuvaya vura vura boyunun uzayıp en sonunda tam olarak kapatamaması.
Oksijen sensörü orjinal çıkma olarak mevcut sıfır yan sanayi sipariş ile temin edebiliriz

Yalnız Mazda 3 lerde iki adet oksijen sensörü görünüyor biri gri soketli diğeri siyah soketli. Hangisinin arızalı olduğu tespit edilirse ona göre yardımcı oluruz

@ahmtozturk üyemizin Oksijen Sensörü testi videosu, size kendi imkanlarınızla hangisinin arızalı olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir

Çıkma orjinal oksijen sensörü fiyatları adet 250 ₺

Sıfır yan sanayi 185 ₺

Vuruntu Sensörü orjinal çıkma olarak yok sıfır yan sanayi siparişle gelir şuanki fiyatı 150 ₺'dir

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar bende de motor arıza ışığı lambası yanıyor. aldığım adam lpgden kaynaklı dedi sildirdim tekrar çıkıyor dedi sıkıntı olmaz dedi bende çok ilgilenmemiştim. ama sonraları kafama takıldı gittim cihazı bağlattım aşağıdaki iki fotoda hatalar çıktı. adam sildi bilgisayardan yarım saat sonra tekrar yandı motor arıza lambası bunu sanırsam değiştirmem gerekli bu konuda aydınlatırmısınız beni. 2 sensörüde değiştirsem belli bir zaman sonra sorun tekrar edermi ?

Ekli dosyayı görüntüle 38867

Ekli dosyayı görüntüle 38868
Yol ayarı yaptırın.
p2177 karışım fakir uyarısı. Türkçeye çevirme nedeniyle öyle saçma gözüküyor.

Akü resetleme yaparsanız ve benzinde kullanırsanız bu hataların tekrar gelmemesi gerekir. Gelirse de buji ve oksijen sensörü kontrol edilmeli.

Son düzenleme:

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Yol ayarı yaptırın.
p2177 karışım fakir uyarısı. Türkçeye çevirme nedeniyle öyle saçma gözüküyor.

Akü resetleme yaparsanız ve benzinde kullanırsanız bu hataların tekrar gelmemesi gerekir. Gelirse de buji ve oksijen sensörü kontrol edilmeli.

Yol ayarı yaptırmak ne demek, birde akü resetleme nasıl yapılıyor. Bu konuda aydınlatırsan sevinirim.

Bu arada bujileri yeni değiştirdim. Aküyüde mutlu akü ile yeniledim, bu hata kodları bujileri ve aküyü falan değiştirmeden önceki koddu sonra tekrar gitmedim. Ama motor arıza lambası hala yanmakta.

Üst Alt