Mazda 3 BK (2003-09) Multimedia & Ses Sitemi & Kafalıklara Monitör Montajı

baris kokuz

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Herkese Merhaba;

bizim ses sistemi maceramız biraz farklı aracı almadan önce araç için ses sitemi almaya başlayan birisiyim :)

mazda 3 almaya karar verdim fakat aradığım aracı bulamadım bu sürede ( 3 ay kadar ) ses sistemlerini toplamaya başlamıştım :)

mazda 3 bk kasa uyumlu 1 androıd multimedia aliexpres üğzerinden aldım. ürünün siparişini ocak ayında verdim yaklaşık 20 günde teslim oldu şubat ayında elime ulaştı ozamanki fiyatı ile 480tl aldım ve 36tl vergi cıktı.
link; US $79.65 41% OFF|2G + 32G Android 8.1 Car Radio For Mazda 3 2004 2013 maxx axel Wifi Auto Stereo car dvd gps Navigation stereo Multimedia Player|Car Multimedia Player| | - AliExpress

50688

mazda 3 sedan kasa için orjinalinde 5x7 olan oval kabinleri araştırdım fakat bu çapta güzel kabin bulmakta zorladım bu sebeple 4 adet kapı içi 16cm mıdrange aldım.
link;Soundmax Sx - Eg6 290 Watt 16 Cm Profesyonel Midrange ( 2 Adet ) - n11.com

50689

midlerdeki sesi toparlaması için 1 takım pioner tss20 tweter aldım
link;letgodan aldığım için link koyamadım. orjinal eski seri uygun fiyata buldum.
50690

aracımda bose ses sitemi olmadığı için :) 1 adet bass ihtiyacı duyduk. bagajda yer kaplamaması için 30cm cift bobin bir ürün tercih ettim.
link;Bm Audio Boschmann V-1266xrf Subwofer 900 Watt 300rms Çift Bobin - n11.com
50691

bunları destekleyecek 1 adet amfi ihtiyacını roadstar kullandık, ilerleyen günlerde qline yada mobass gibi amfilerle değiştirebilirim.
link;Roadstar RDA-8040 4 Kanal 4x500 Watt Köprülenebilir Amfi Fiyatı
50692

tabi ki çocuğu'da düşünerek arka tarafa 1 takım multimedia koltuk başlığı aldık usb sd kart desteği olan ve aynı zamanda dvd oynatabilen bir model tercih ettim.
yani araç monitöründe kendi açtığım klip dönerken arkada oturanlar kulaklıklarını takıp farklı farklı görüntü izleyebilecekler :)
link; UNİVERSAL KAFALİK MONİTÖR 7 İNC ANDROİD EKRAN Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
50693

kafa karışıklığı olmaması ve fiyatlarının sürekli sorulmaması için aldığım ürünleri linkleri ile paylaştım değerlendirmek isteyenler bakabilir.

şimdi gelelim montaj kısmına
50694

öncelikle eski teyp yerinden söküyoruz.

50695
50696

multimedia araca birebir uyumlu olduğu için hiçbir kablo kesme yada ek yapma gibi bir durum söz konusu değil.... eğer el beceriniz var ise çok basit olarak montajını kendiniz yapabilirsiniz.
resimde görülen fazla kablolar amfi ve kafalıklar'dan gelen kablolar, onların montajını yaptıktan sonrada güzelce toplayıp bantlayıp teypin arkasına bıraktık.
bu sırada geri vites kamerasını taktık.
multimedianın 2 adet usb girişi vardı bunları torpidonun içerisine aldım kullanım için çok rahat oldu.

50697

herkesin aklındaki soru ? multimedia takınca göstergeler çalışacak mı ?
EVET eğer araca birebir uyumlu cihaz alırsanız içinde çıkan aparatları taktığınızda hiç bir ek iş yapmadan aracınızın göstergeleri çalışıyor :)
2004 / 2009 arası aracı olanlar verdiğim linkten cihazı alabilirler.

50698

kapıların orjinalinde 5x7 oval kabin bulunmakta amfi bağlayacağım için bunları söktük

50699
50700

oval olan kabinler yerine 16cm midrange taktık. kenarda hafif boşluk kaldı fakat bu sesi çok etkilemedi, isteyenler 5x7 ovali 16cm'e çeviren yükselticiler var onları kullanabilir ben tanesine 40tl vermek istemedim :)

50701

aracın orjinalindeki kafalıkları söktük

50702

multimedia'lı kafalıklar yerine tam oturuyor sorun problem yaşanmıyor. bağlantı için ise kafalık ayaklarından gelen kabloları koltuğun içinden geçiriyoruz, koltuğun arkasındaki fermuarı açıp bunu coş basit olarak yapabilirsiniz, aşağıya gelen kabloları'da vites kutusunun içinden teyp kadar çekiyorsunuz 20dk bir uğraş ile yapılabiliyor.

50703

verilen emeklerin sonucunda karşınıza bu görüntü çıkıyor. eğer sizde aracınıza özellik katmayı seven biriyseniz bu görüntüden çok keyif alacağınıza eminim :)

elimden geldiğince açıklamaya anlatmaya çalıştım umarım sizlere faydası olur.

keyifli forumlar dilerim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinden iş gelenler için güzel anlatım olmuş, ellerine sağlık güzel günlerde kullanmak nasip olsun inşallah. :harika:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok güzel ve özellikle çocuklu aileler için baya işlevsel görünüyor. :)

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Güle güle kullan Barış. Hanım kullanacak diyordun ama bi içine kendine yatak yapmadığın kaldı

baris kokuz

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elinden iş gelenler için güzel anlatım olmuş, ellerine sağlık güzel günlerde kullanmak nasip olsun inşallah. :harika:
teşekkürler hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güle güle kullanın aracınızda güzel durmuş..
teşekkürler hocam

Çok güzel ve özellikle çocuklu aileler için baya işlevsel görünüyor. :)
kesinlikle öyle oldu çocuk arkada çok rahat bir yolculuk yapıyor.

Güle güle kullan Barış. Hanım kullanacak diyordun ama bi içine kendine yatak yapmadığın kaldı
teşekkürler müdür :) hanım seviyor kendisi istiyor böyle şeyler :) araca warex takmamı istiyor mesela :) :) bizim hanım tuningci biraz

@baris kokuz arka ekranlar ses sistemine bağlı mı? Yoksa sadece kulaklıkla mı kullanılıyor?
kafalıkları ses sitemine bağladım. ayrıca kendi hoparlörleri var ve kulaklıkta takılabiliyor.

*araç ekranından gelen ses hem kafalıklar'dan hemde araçtan gelebiliyor.
*kafalıklar'da oynatılan dvd yada başka media kafalıklar'dan ses geliyor ve isteğe bağlı araç amfisinden gelebiliyor
*her 2 kafalık'ta ayrı ayrı dvd oynatılabilir ve media çalıştırılabilir o zamanda kulaklık takabilirsiniz.
*1 adet ana kafalık'ta oyun oynayabiliyorsunuz bunun için ayrı bir kumandası var oda kutudan çıkıyor.

Son düzenleme:

Üst Alt