Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Açmış olduğun konu mevcut konumuz ile birleştirilmiştir, konuyu incelemekte fayda var. :harika:

Edit; 444 markalı lpg katkısı var küçük bir aparat ile tanka konuluyor bulabilirsen koymanı tavsiye ederim.

Kullanım şekli; Lpg tankı boşa yakın olacak bu katkıyı koyduktan sonra 2-3 litre lpg alıp depoyu bitireceksin.
Yine ben :)

Enjektör temizleyici kullanmayı düşünüyorum. Geçen hafta aracın tüm sıvılarını değiştim motor yağı hariç fren, direksiyon hidrolikleri, antifirizini şanzuman yağını filan. Ustama şu ilk çalıştığında motor soğukken yaptığı titremeyi sordum biraz hasbihal ettik. Sadece motor geceden sabaha çalışmamışsa yada şöyle diyeyim tamamen soğuduktan sonra çalışınca rolanti düşüşe geçerken 1500 devirlerde 3-5 saniyelik şiddetli titreme yapıyor ve arza ışığı 4-5 defa yanıp yanıp sönüyor. Kendi obd cihazımla baktığımda ateşle sistemi hatası veriyor fakat hata kodunu hatırlayamadım. Sanırım silindir 1 yada 2 hatasıydı. Rolanti 1000'lere inince saat gibi çalışıyor araç. Başka da hiç bir problemi yok. Bujiler yeni daha 4 bin km olmadı. Motor yağı da aynı zamanda değişti. Araç 124500 km'de. Ustam bir çok sebepten yapar dedi. Bende ağır basan sebeplerden 2 tane var. 1'i enjektörler ( araç 11 yıldır lpgli) 2. sebep subaplar göz kırpıyor. Eğer subaplarsa zaten bir süre sonra güzel bir masraf açacak bana.. Ama enjektörleri de enjektör temizleyici ile bir denemek istiyorum.

Şimdi 2 markada kararsız kaldım.
Liqui Moly benzinli enjektör temizleyici​
Würth benzinli enjektör temizleyici​

Bu markalardan hangisini önerirsiniz? Kullanmanın avantajının yanında dezavantajı olur mu?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Katkı maddeleri yerine sübap bakımı için kenara birikim yapılması daha iyi olabilir. Ortalama 30-40 bin tl arası masraf çıkar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yine ben :)

Enjektör temizleyici kullanmayı düşünüyorum. Geçen hafta aracın tüm sıvılarını değiştim motor yağı hariç fren, direksiyon hidrolikleri, antifirizini şanzuman yağını filan. Ustama şu ilk çalıştığında motor soğukken yaptığı titremeyi sordum biraz hasbihal ettik. Sadece motor geceden sabaha çalışmamışsa yada şöyle diyeyim tamamen soğuduktan sonra çalışınca rolanti düşüşe geçerken 1500 devirlerde 3-5 saniyelik şiddetli titreme yapıyor ve arza ışığı 4-5 defa yanıp yanıp sönüyor. Kendi obd cihazımla baktığımda ateşle sistemi hatası veriyor fakat hata kodunu hatırlayamadım. Sanırım silindir 1 yada 2 hatasıydı. Rolanti 1000'lere inince saat gibi çalışıyor araç. Başka da hiç bir problemi yok. Bujiler yeni daha 4 bin km olmadı. Motor yağı da aynı zamanda değişti. Araç 124500 km'de. Ustam bir çok sebepten yapar dedi. Bende ağır basan sebeplerden 2 tane var. 1'i enjektörler ( araç 11 yıldır lpgli) 2. sebep subaplar göz kırpıyor. Eğer subaplarsa zaten bir süre sonra güzel bir masraf açacak bana.. Ama enjektörleri de enjektör temizleyici ile bir denemek istiyorum.

Şimdi 2 markada kararsız kaldım.
Liqui Moly benzinli enjektör temizleyici​
Würth benzinli enjektör temizleyici​

Bu markalardan hangisini önerirsiniz? Kullanmanın avantajının yanında dezavantajı olur mu?
İki marka da, alanının en iyisi denilebilir, bu tür ikilemleri ben Mercedes mi Bmw mi kısır döngüsüne benzetirim... Çünkü olay bir noktadan sonra duyguları devreye sokuyor.

Yani, tercih meselesi.
Benim tercihim bu iki marka arasından her daim liqui molly oluyor.

Benzin enjektörü tecrübem olmadı ama lpg sisteminin temizliği hakkında lpg katkısı tecrübem oldu.

444 marka lpg katkısını tankın içine basarak kullandım ve çok iyi sonuç aldım geçmişte.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İki marka da, alanının en iyisi denilebilir, bu tür ikilemleri ben Mercedes mi Bmw mi kısır döngüsüne benzetirim... Çünkü olay bir noktadan sonra duyguları devreye sokuyor.

Yani, tercih meselesi.
Benim tercihim bu iki marka arasından her daim liqui molly oluyor.

Benzin enjektörü tecrübem olmadı ama lpg sisteminin temizliği hakkında lpg katkısı tecrübem oldu.

444 marka lpg katkısını tankın içine basarak kullandım ve çok iyi sonuç aldım geçmişte.

Lpg'de sıkıntı olduğunu sanmıyorum abi. Beyin, kart, tesisat, enjektörler falan daha 3 ay önce sıfırladım. Depo da 1 yıl önce değişmiş. Ama bakım namına aracın orijinallerine el sürmedikleri kesin :)
Zaten araç ilk çalıştığında benzinde çalışıyor titreme filan geçtikten sonra yola çıktıktan sonra LPG'ye geçiyor.. Würth'ün direk satışı ya bayilerinden yada telefondan var. Diğer platformlarda satılanlar sahte/gerçek kaygısı ile pek yanaşmıyorum. Liqui zaten direk kendi sitelerinden sipariş edebiliyorsun..

Şimdi endişe ettiğim örnek olarak 13 yıldır tahmini bakımsız çalışan sisteme katkı eklersek sıkıntı olur mu

olmezozan

Sessiz
Araç Markası
323 Practica
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Coupe
Ben de yeni aldığım araçlara sadece ilk yağ bakımında, hep ikinci el alabildiğim ve geçmiş bakımlarından emin olmadığım için, Liqui moly motor içi temizleyicisi + Ceratec yada Mos2 katkısını kullanırım. Sonrasında da hep aynı marka ile sadece erken yağ değişimi yaparım. Şimdiye kadar başıma bir iş gelmedi ve memnun kaldım.

not : yatırım tavsiyesi değildir. :)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben de yeni aldığım araçlara sadece ilk yağ bakımında, hep ikinci el alabildiğim ve geçmiş bakımlarından emin olmadığım için, Liqui moly motor içi temizleyicisi + Ceratec yada Mos2 katkısını kullanırım. Sonrasında da hep aynı marka ile sadece erken yağ değişimi yaparım. Şimdiye kadar başıma bir iş gelmedi ve memnun kaldım.

not : yatırım tavsiyesi değildir. :)
Bende evveliyatını bilmediğim için tüm sıvıları değiştim. Usta; abi antifirizini değişmeye gerek yok bence gayet sağlıklı diyor ben yok ustam öncesini bilmediğim bir şey olmasın diyip değiştim hepsini. Sadece enjektör temizleyici bir şehir efsanesi midir yoksa ciddi anlamda işe yarar mı yoksa zararı olur mu bilemedim.

1000029923.jpg

Benzinde bu seviyelere düşürmek için bayağı emek sarf ettim. Aynı yolu ilk aldığımda aynı hız/ortalam ile 10'larda görüyordum.

olmezozan

Sessiz
Araç Markası
323 Practica
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Coupe
Bende evveliyatını bilmediğim için tüm sıvıları değiştim. Usta; abi antifirizini değişmeye gerek yok bence gayet sağlıklı diyor ben yok ustam öncesini bilmediğim bir şey olmasın diyip değiştim hepsini. Sadece enjektör temizleyici bir şehir efsanesi midir yoksa ciddi anlamda işe yarar mı yoksa zararı olur mu bilemedim.

Ekli dosyayı görüntüle 70129
Benzinde bu seviyelere düşürmek için bayağı emek sarf ettim. Aynı yolu ilk aldığımda aynı hız/ortalam ile 10'larda görüyordum.

ben enjektör temizleyiciyi sadece enjektörleri söktürüp temizlik ve kalibrasyondan yaptırmadan yada değişimden önceki son çıkış olarak görüyorum.
depoya onu dökünce tortu, kir, pas vs. ne varsa söker inceltir motora pompalanır diye korkarım, kullanmam.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Motor içi temizleyicilerde solvent içermeyen ürün kullanmanızı tavsiye ederim.
Özelikle solvent çünkü banada özelikle solvent dendi :kyfmyrn:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
ben enjektör temizleyiciyi sadece enjektörleri söktürüp temizlik ve kalibrasyondan yaptırmadan yada değişimden önceki son çıkış olarak görüyorum.
depoya onu dökünce tortu, kir, pas vs. ne varsa söker inceltir motora pompalanır diye korkarım, kullanmam.
İşte çekincem de bu. En iyisi kullanmamak. Sonuç olarak evveliyatını bilmiyorum. Nereden benzin alınıp kullanılmış bu güne dek bilmiyorum. Gittiği yere kadar devam o zaman :)

Üst Alt