Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Suyu Eksiltme, Tahliyeden Atma

hus3yn

Katılımcı
Arkadaşlar öncelikle nefesi kuvvetli bi hocaya ihtiyacım var benm arabayı sağlam bi okuması lazım :) ufak tefek aksilikler sıralanırken 2 gündür arabaya bastığımda (çok aşırı olmamakla beraber) araç fan açıyor ve motor suyu deposunun tahliyesinden suyu dışarıya atıyor ve depodaki su sıfıra indiğini fark ettim su takviyesi yaptım yine devam ettim durdum baktım arabanın altı ıslak yine boşalmış su dışarı atmış tahliyeden. park halinde gaza , bastığımda orta seviyede olan su miktarı kapağın ağzına kadar doluyor fan açıyor hemen, gaz basmayı bırakınca su geri çekiliyor, direk ustaya getirdim ve ihtimalleri değerlendirdik radyatör tıkalı değildi, devirdaym motorunu söktük o da sağlamdı yarında üst kapak sökülecek ya conta yaktı yada üst kapakta çatlak vs. olup olmadığı test'e gönderip kontrol edilecek, son olarak bütün bunlar olurken aracın hararet göstergesinde en ufak bi yükselme bile olmaması şaşırttı beni... bakalım sonuç ne olcak bekliyoruz....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Radyatör kapağını kontrol ettin mi? Küçücük kapak işlevini yapmıyorsa da su kabından atma yapıyor...

Forumda bir çok hoca var ama senin iş hocalık değil... Ustalık... :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Radyatör kapağını kontrol ettiniz mi veya orijinal başka bir kapakla denediniz mi? Geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence hemen kapak söktürme. Denediğiniz kapak orji olsun. Başka ihtimallerede bakılsın. Neden conta yansınki durduk yerde?

Oğuzhan haklı, neden conta yansın? Neden hemen kapak sökme işlemi çözüm olarak görülsün, öncelikle en basit seçenekleri tüketmek ve her seçenekte gözlemlemek gerekir... Kolay gelsin.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Contadaki kaçak ufaksa yükselmeyebilir abi. 6 ay contası yanık arabayla gezmişliğim var:)

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmiş olsun, bu aralar garajın guzuları aksiliklerde kurtulmuyor. Kurbanmı keselim ne yapalım :(

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Durduk yere conta yanıyorsa bunun tek sebebinin lpg olduğunu düşünüyorum.

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpg işi benmde aklıma gelmedi değil ama olacakla öleceği çare yok derler

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sonuç olarak conta arızalı. bütün parçaları testten geçirdik, sağlam sandığımız radyatöre basınçlı su uygulayarak kısmen tıkalı olduğunu anladık motora yeterli su gitmediğinden conta yaktığı kanaatindeyiz. Antifirizin önemini birkez daha anlamış oldum 1 sene önce aracı ilk aldığımda araçta musluk suyu vardı hemen değiştirdim ama kim bilir kaç zamandır böyle kullanılmış araç... Yarın toplanacak motor bakalım bi aksilik çıkmaz inşallah...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sonuç olarak conta arızalı. bütün parçaları testten geçirdik, sağlam sandığımız radyatöre basınçlı su uygulayarak kısmen tıkalı olduğunu anladık motora yeterli su gitmediğinden conta yaktığı kanaatindeyiz. Antifirizin önemini birkez daha anlamış oldum 1 sene önce aracı ilk aldığımda araçta musluk suyu vardı hemen değiştirdim ama kim bilir kaç zamandır böyle kullanılmış araç... Yarın toplanacak motor bakalım bi aksilik çıkmaz inşallah...
Şimdi taşlar yerine oturdu. "Musluk suyu" Geçmiş olsun umarım her şey istediğin gibi olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun Hüseyin... Hangi mantıkla araçlarını antifriz olmadan kullanır insan anlamıyorum...

Bilinçsiz kişilerin cezasını başkaları çekiyor maalesef...

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba konu biraz eski ama istanbulun en yoğun trafiğinde hararette bir milim oynama yok çok şükür istanbulu bilen bilir yada yaşayan..araçta 2-3 kişi iken haramidereden beylikdüzüne çıkarken bilmeyenler için biraz uzun bir oto yol yokuşu çıkarken hararet 95-100 lere kadar çıkıyor rampa bitince yavaş yavaş geri toparlıyor.radyatör şişlendi fayda etmedi şimdide ilaç atıldı 15 gün dolaş dedi usta suyu değiştirelim dedi.dün fark ettim regülatörden motora giren su borusunda kırılma fark ettim ısınınca daha esniyor ve biraz daha kırılma oluyor.bu etkiler mi sizce?

Üst Alt