Mercedes'e Rekor Ceza

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Çin,Mercedes'e cezayı kesti.

Çin yazılı basınından China Daily gazetesindeki bir habere göre,otomobil firması Mercedes'e,büyük miktarda para cezası kesildi.Cezanın kesilme nedeni ise Mercedes yetkili satış bayilerinde, otomotiv ve yedek parçalarının satışında anti-tekel yasalarının ihlali olarak yazıldı.

Bu ihlalden dolayı 350 milyon yüen yani yaklaşık 57,1 milyon ABD dolara cezaya çarptırılan Mercedes,aynı zamanda ülkedeki pazar hakimiyetini ve rekabeti kötüye kullanmakla da suçlanıyor.

Mercedes'ten yapılan yazılı açıklamada ise, yapılan suçlara itiraz edilmeyeceğini ve para cezasının ödeneceği belirtildi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmezmiş...

Ya da; alan memnun satan memnun...

Kazasker

Katılımcı
satış bayilerinde, otomotiv ve yedek parçalarının satışında anti-tekel yasalarının ihlali ....

bizde böyle yasa bile yok

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bizde de o yasa var ve zaman zaman otomotiv firmaları benzer sebeple ceza aldılar. Aynı yasa sebebiyle adını burada zikredemeyeceğim bir otomobil markasını ben de mahkemeye verdim. Ülkemizde yasa var da sorun şu, nasıl işliyor? Ben davayı 2011 yılında açtım, halen devam...

satış bayilerinde, otomotiv ve yedek parçalarının satışında anti-tekel yasalarının ihlali ....

bizde böyle yasa bile yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizde de o yasa var ve zaman zaman otomotiv firmaları benzer sebeple ceza aldılar. Aynı yasa sebebiyle adını burada zikredemeyeceğim bir otomobil markasını ben de mahkemeye verdim. Ülkemizde yasa var da sorun şu, nasıl işliyor? Ben davayı 2011 yılında açtım, halen devam...

Evet abi; bütün sıkıntı, her şeyin var ama göstermelik olması...

Geçen duruşmanın birinde; heyet kararını verdi, sanık sözlü olarak tepki göstermeye başlayınca, hakimin kurduğu cümle şu; "yargıtaya yazılı olarak itiraz edeceksin, şimdi 6 ay ile 1 yılda sonuç alınıyor, eskisi gibi değil artık"

Yani; 6 ay gibi kocaman bir süreyi bile kötünün iyisi olarak tavsiye ediyor...

Adam tutuklanıyor ve 6 ay ile 1 yılda netice alırsın deniliyor, ya suçsuzluğu orada ilan edilirse bu süre ne olacak diyen yok...

Canım ülkem !!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Canım durumu 5 yıl suçsuz tutuklu kalandan iyi gene!

Evet abi; bütün sıkıntı, her şeyin var ama göstermelik olması...

Geçen duruşmanın birinde; heyet kararını verdi, sanık sözlü olarak tepki göstermeye başlayınca, hakimin kurduğu cümle şu; "yargıtaya yazılı olarak itiraz edeceksin, şimdi 6 ay ile 1 yılda sonuç alınıyor, eskisi gibi değil artık"

Yani; 6 ay gibi kocaman bir süreyi bile kötünün iyisi olarak tavsiye ediyor...

Adam tutuklanıyor ve 6 ay ile 1 yılda netice alırsın deniliyor, ya suçsuzluğu orada ilan edilirse bu süre ne olacak diyen yok...

Canım ülkem !!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pardon abi, o garabeti unutmuşum...

5 yıl tutukluluktan sonra çıkınca da hünkârıma teşekkür etmeleri gerekiyor, alınıyor sonra haşmetlim...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Kazasker

Katılımcı
bizde yasanın olduğunu bilmiyordum. ama dediğiniz gibi dava süreci.. insanı bezdirdiği için kimse uğraşmıyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sadece süreç uzunluğu da değil, siyasetten bir hatırlıyı aratabilme gücü de önemli! Bir süre sonra davanın seyri bir anda değişiveriyor...

Ergenekon, Sarıkız, Balyoz davalarının durumlarının hükümetin fikrinin ne tarafta olduğuna göre nasıl değiştiğine bir bakın. Normalde tarafsız, adil mahkeme heyetleri tarafından bakılmalı, değil mi?

bizde yasanın olduğunu bilmiyordum. ama dediğiniz gibi dava süreci.. insanı bezdirdiği için kimse uğraşmıyor.

selmazda

Katılımcı
İlk defa ABD'de Sherman antitrust act olarak 1890 yılında kongre tarafından kabul edilmiştir. Anti tekel yasası. Tekelleşmeyi önlemek için çıkmıştı, yani o zamanlar Amerika şimdiki gibi vahşi kapitalizmin at koşturduğu bir yer değildi. Nispeten rekabeti korumak istiyorlardı.

Mesela sonradan 7 kızkardeşler denilen dev ABD petrol Şirketleri bu yasaya göre bölünmek, ayrılmak zorunda kalmışlardı, tekel oluşturdukları için. Hepsini meşhur zengin Rockefeller yönetiyordu tek şirket olarak.

Tabi sonraları herşeyde olduğu gibi bu kanun da sulanrıdıldı, 1913 de ABD'nin Bankacılık Merkezi Wall Street'te çıkarılan sahte krizlerle ABD Merkez Bankası birkaç Para Baronu Bankerin eline geçti. ABD Merkez Bankasına Devletin değil de 3-5 Bankerin sahip olduğunu biliyor muydunuz acaba?

Sonuçta şu an vahşi kapitalizmin sınırının olmadığı bir döneme gelindi yavaş yavaş.

Türkiyede de Rekabet kurumu vardır bu konularda. Ama belirtildiği gibi ne kadar işlevsel ayrı bir tartışma konusu. Kitabına uyduran rekabeti ezip geçiyor.

http://www.rekabet.gov.tr/tr-TR/AnaSayfa

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sadece süreç uzunluğu da değil, siyasetten bir hatırlıyı aratabilme gücü de önemli! Bir süre sonra davanın seyri bir anda değişiveriyor...

Ergenekon, Sarıkız, Balyoz davalarının durumlarının hükümetin fikrinin ne tarafta olduğuna göre nasıl değiştiğine bir bakın. Normalde tarafsız, adil mahkeme heyetleri tarafından bakılmalı, değil mi?

Bizi aldattılar dedi haşmetlim daha ne desin...

Ama hiç kimse sor(a)madı; siz neden o davaların tarafıydınız, (savcısıydınız) diye...

Olmaması gereken bir şey yanlış oldu diye; mağdur edebiyatı oynadı hünkârım...

Havaya taş atıp, kafasına düşünce zırlayan velet misali... :D

Üst Alt