Mazda Yarış Aracı Konsepti RT24-P

Konum
Erzincan
Araç Markası
1999 - Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - HB
#1
Los Angeles otomobil fuarının büyük sürprizlerinden birisi de Mazda'dan geldi. Japon üretici, makyajlanan CX-5 modelinin yanında bir de yarış aracı konsepti sergiledi.

Mazda, yeni yarış otomobili RT24-P’nin üzerindeki örtüyü Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. ABD’de düzenlenen IMSA WeatherTech SportsCar şampiyonasında prototip sınıfında yarışacak olan otomobil şampiyonadaki ilk yarışına ise Ocak ayının sonunda düzenlenecek olan Daytona 24 Saat yarışında çıkacak.

Son zamanlarda yol araçları gibi giderek daha köşeli çizgilere sahip olmaya başlayan yarış otomobilleri arasından kolayca sıyrılacak bir görünüme sahip olan konseptin ön bölümünde dev bir splitter ile birlikte küçük panjur ve basık farlar görülebiliyor.

Riley Mk. 30 şasisi üzerine geliştirilmiş olan otomobil dayanıklılık yarışlarına katılmak amacıyla hazırlanmış ve ortaya konumlandırılan 2 litre hacimli motoru turbo besleme yardımıyla yaklaşık 600 beygir güç üretebiliyor.

Mazda, adını “Road to 24” (24 Saate Doğru) pilot eğitim programından alan yarış otomobilini de KODO tasarım dili ile tasarladığını vurguluyor. Akıcı hatları ile dikkat çeken RT24-P, markanın MX-5 modelini andıran farları ve beş köşeli ızgarası ile sportifliğinin yanı sıra şık bir havaya da sahip. Mazda’nın MZ-2.0T kodlu 2-litre hacimli dört silindirli turbo motorundan yaklaşık 600 bg güç elde eden otomobil, 2017 sezonunun yeni teknik regülasyonlarını karşılıyor. 
Son düzenleme:
Üst Alt