Mazda Xedos 9 Ses Sistemi Yükseltme

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bidiğiniz üzere elimizdeki tüm araçlara ufak tefek ses sistemi takviyesi yapıyoruz. Fakat Xedos'ta orijinal hoparlör yuvaları üzerinde herhangi bir işlem yapmamak için aşırıya kaçmadan basit bir yükseltme işlemi yaptık. Aslında araç alımı öncesi amacımız ses sistemi kurulacak bir araç almaktı, hatta sadece ses sistemi kurmak için araç alma planı yapıyorduk ama olaylar farklı gelişti biraz.

Aracın orijinalinde 6x9 oval hoparlörler kullanılmış, bunlar sonrasında revize edilmiş ama orijinal teyp ile birlikte hiç tat vermiyordu. Orijinal teybi kenwood ile değiştirince biraz tıngırdamaya başladı. Montaj esnasında bu hoparlörler yerini Alpine SPG-69C3 modeline bıraktı.

Yine aracın sağını solunu delmemek adına 5 kanallı amfi kullanmaya karar verdik. Hem stereo, hem mono amfi bir arada yani. Böylesi hem daha pratik hem de daha az yer kaplıyor.

Kullanmış olduğumuz teyp 3 yol aktif sistem desteklediği için, sistemin bütün ince ayarlarını yapmamıza olanak sağlıyor. Montajımız henüz tam olarak bitmedi, ama tatmin edici bir ses alacağımızı düşünüyorum.

Montaj esnasında amfi kablosunu şoför tarafından, ses kablolarını ise yolcu tarafından arkaya ulaştırdık. İkisi aynı yerden geçerse parazitsiz olmuyor maalesef. Ayrıca Xedos'ta arka kapılarda hoparlör yok, bunun yerine pandizotta var. Bu olay ayar kısmında biraz uğraştırıcı olabilir.

Ana ünitemiz: Kenwood DPX-5000BT
Amfimiz: Alpine PDX-V9
Ön kapı hoparlörleri: Alpine SPG-69C3
Pandizot hoparlörleri: Alpine SPG-69C3
Subwoofer: Alpine R2-W12D4
RCA kablolarımız: Focal ER5 (3 takım)
Akü kablomuz: %100 bakır 35 mm. kaynak kablosu (6 metre yeterli geldi)
Hoparlör kablomuz: %100 bakır 2x1,50 mm kordon kablo (15-20 metre civarı yeterli oluyor)
Kapı izolasyon malzemeleri: Adetaş yapıdan simself ve ses yalıtım süngeri.
Amfi sigortamız: For-X 100A

Toplam maliyet şu şekilde;
ss.JPG

Ana ünite rakama dahil değil, @kadir 'in cihazı, o yüzden maliyete dahil değil.
Amfi ikinci el, sıfır olarak düşünülerse 15 bin tl civarı.
RCA kabloları ikinci el, sıfır olarak düşünülürse 1800 tl (3 adet) civarı.
Subwoofer kabini henüz yapılmadı, ortalama 1500 tl.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Yapılan işle ilgili olduğu için buraya yazmak istedim. Ufak bir ses sitemi yapmaya kalksak, örnekteki kadar kaliteli olmasına gerek yok (kablolar için demiyorum kablolar iyi olsun ileriye dönük). Mesela baslı müzikler dinlemiyorum ben fazla. Genelde rock müzik dinlerim. Subwoofer olmasına illa gerek var mı? Baya düşürür maliyeti sanırım. Birde aracımda Kawai diye bir multimedya ekranı takmışlar, bunu amfiyle desteklemek yetermi acaba? Şuanda Kawai'ye bağlı sadece 2 hoparlörüm var. Kaliteyi buna göre düşünebilirsiniz nirvanaya ulaşmaya gerek yok :islik: Murat hocam yakın zamanda fiyat araştırması yapmıştır, ben işlemi Ağustos ayından sonra kurmayı düşünüyorum bu arada.. En fazla +%30 gelir heralde üstüne :rolleyes:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Subwoofer her daim şart, sadece bas için değil tonlama içinde gerekli. Ayrıca kawaii için yapılacak en güzel şey söküp çekiçle parçalayıp stres atmaktır :) Bilindik marka en az iki amfi çıkışlı, uygun fiyatlı ikinci el çok cihaz var nette.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Subwoofer her daim şart, sadece bas için değil tonlama içinde gerekli. Ayrıca kawaii için yapılacak en güzel şey söküp çekiçle parçalayıp stres atmaktır :) Bilindik marka en az iki amfi çıkışlı, uygun fiyatlı ikinci el çok cihaz var nette.
O zaman hoparlörlerden ve amfiden kıssak bile ünite almam gerekeceği için maliyet yine 20 bini bulur. :( O kadar para verirsem hanım beni boşar artık herhalde. Komple boyadan sonra birazcık limitleri zorladım da :islik: görünen o ki kawai+2 hoparlörle devam bir süre..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
O zaman hoparlörlerden ve amfiden kıssak bile ünite almam gerekeceği için maliyet yine 20 bini bulur. :( O kadar para verirsem hanım beni boşar artık herhalde. Komple boyadan sonra birazcık limitleri zorladım da :islik: görünen o ki kawai+2 hoparlörle devam bir süre..

Başlangıç için orta halli bir teyp ve piyasa malı olmayan hoparlörler amfisiz işinizi görür. Traktörde ilk sistemim orijinal tepy üzerine 4 alpine oval hoparlördü. Bu zamana kadar ki en iyi f/p sistem olmuştu :) Ayrıca ürünleri sıfır almayın, temiz ikinci el kovalayın, çok daha uyguna çıkar...

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Başlangıç için orta halli bir teyp ve piyasa malı olmayan hoparlörler amfisiz işinizi görür. Traktörde ilk sistemim orijinal tepy üzerine 4 alpine oval hoparlördü. Bu zamana kadar ki en iyi f/p sistem olmuştu :) Ayrıca ürünleri sıfır almayın, temiz ikinci el kovalayın, çok daha uyguna çıkar...
İkinci el ilanları sarı sitedemi var yoksa farklı yerlerde varmıdır bu ürünler için. Arka kameraya çok alıştım, muhtemelen ondan vazgeçemem sadece önler ve arkalara dediğin gibi düzgün hoparlör alırım, olduğu kadar artık..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
İkinci el ilanları sarı sitedemi var yoksa farklı yerlerde varmıdır bu ürünler için. Arka kameraya çok alıştım, muhtemelen ondan vazgeçemem sadece önler ve arkalara dediğin gibi düzgün hoparlör alırım, olduğu kadar artık..

O kamera yeni cihaza da olur :)

Üst Alt