Mazda Xedos 9 Hararetin Yükselmesi ve Fan Müşürü Arızası

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpgyi sokunce benzinde çiğ yakma mevzuunu halletmem lazim

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün Antakya'ya gittim, hararetin yükseldiği yerde en ufak bi degisiklik olmadı.
Eve dönünce kaputu açtım 3-4 bin devirde bı sure tuttum hararet ibresi yükselmeye başladı. Fakat bu sefer hortumdaki basınç bariz bı şekilde azalmıştı ( bunun normal olduğunu düşünüyorum).
Genleşme kabının kapağınin uç kısımlarına elimle basınç uygulayınca fıs fıs ses yaptı , öyle yapması normal mi bilmiyorum.
Lpgyi henüz düz baglatamadim, belki düz bağlayınca tamamen düzelir. Bariz şekilde fark var, bu bile çok olumlu bı gelişme.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Radyatör degisimi sonrası radyatör üst hortumu yine sert ama basınç azaldı, yalnız ilginç birşey oldu, artık 2 fan aynı anda devreye giriyor. Hararetin yükselmesi arabayı 4-5 dakika bagirtinca gerçekleşiyor , bu sırada bile hortum kendi formunun dışına çıkmıyor. Bunlar güzel gelişmeler bence, bu şekilde yazın hararet sorunu yaşayacağımı sanmıyorum. LPG yi düz bağlayıp deneyemedik onu da Perşembe günü deneriz.
Bugün LPGnin vanasını açtım içeriyi gaz kokusu aldı, 2 saat sonra tekrar bindigimde yine vardı, ben de vanayı kapattım. Benzin mı LPG mı konusunda çok kararsızım şu an.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Radyatör degisimi sonrası radyatör üst hortumu yine sert ama basınç azaldı, yalnız ilginç birşey oldu, artık 2 fan aynı anda devreye giriyor. Hararetin yükselmesi arabayı 4-5 dakika bagirtinca gerçekleşiyor , bu sırada bile hortum kendi formunun dışına çıkmıyor. Bunlar güzel gelişmeler bence, bu şekilde yazın hararet sorunu yaşayacağımı sanmıyorum. LPG yi düz bağlayıp deneyemedik onu da Perşembe günü deneriz.
Bugün LPGnin vanasını açtım içeriyi gaz kokusu aldı, 2 saat sonra tekrar bindigimde yine vardı, ben de vanayı kapattım. Benzin mı LPG mı konusunda çok kararsızım şu an.

Bu fiyatlarla hesaba gerenk yok.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Regülatör bozuk olup gaz su dolaşımına karışıp radyatöre, oradan da kalorifer peteğine gelince koku yapıyor olabilir
Regülatör kontrol ettirmek lazım

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Kesinlikle orj olması sonuç odakli hareket edilmesi gerekiyor sıraliyalım arac km re göz önünde bulundurarak son hatdde sorun yasamamak için olması gereken..

Hatdda bazen yan sanayi parca iyiki var diyorum ..sadece mekanik anlamda ..

Yanliz is elektronik elektrik gerektiriyor ise temsil degisen parca aracin mantigi durumu yapim asamasindaki kalitesi göz önünde bulundurarak orj şart kaçarı yok..

1.radyatör bakır yada orj
2. Termostat kesinlikle orj
3.ect sensör kesinlikle orj
4.hararet gösterge sensör kesinlikle orj
5.su hortumları kesinlikle kacak olmuyacak.
6.kaputu. Alti tesisat sase kablosu verimli olucak yada ekstra sase kablosu yapilacak.
7.çöp olan kutup başları aleminyum kutup başı takilarak çöpe atilacak taviz yok yalancı hararetin önüne gecmek için..
8.fan motorları sökülüp klima da dahil kömürleri degiscek dönüş devir hızı artması için
9.radyatör kapagi kesinlikle orj olacak..
10 .sarz dinamo alternatör tam veriminde akim üretecek fazlası zarar..
11.akü kesinlik artı elektrik dolumunu ve eksi elektrik bosalımını düzgün bir şekilde yapiyor olabilecek

12.devirdayım görevini yerine getiriyor olması gerek ..

Bu sralamalar içinde yapildi oldu zan edilme düşüncesi arızayı cıkmaza sokar ve yıllar gecer maddi manevi zarara sebebiyet verebilir.

Yapilacak tüm isler bu yönde olmalı..

Bu isler tam sonuç yok ise

6 silindirin tek tek buji yerinden hava basıncı ile hararet testi yapilmalı radyatör den su yükseliyormu basinc esnasinda gözlemlemek gerekir..

Buda tamam sorun yok ise yapicak bir iş yok

Arac istirahat e müzeye çekilmeli..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lpg suya gaz basma sorunu saymıyorum o zaten sökülerek ragülatör anlasilir bir durum ki

Öyle bir durumda harareti zapt edemessin coktan motoru yakar..

Mazdalarimızda ikinci fanin devreye girmesi. 110 derece su sıcaklığı nda kerceklesir

100 derecede ilk fan calisir ect sensör gec fan yönetimini yapiyor olmasi termostat düzensiz açıp kaPama yönünde yada sensör. Omaj ların dogru olmadığı yönünde bir sorun teskil eder bu da bu iki takim arkadasinin orj olmasi yönünde bir çagrışma yapar..role sorunu degil sorun role yönünde olsa fan hiç calismaz sorun çabuk anlaşılır bir hal alır..

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kesinlikle orj olması sonuç odakli hareket edilmesi gerekiyor sıraliyalım arac km re göz önünde bulundurarak son hatdde sorun yasamamak için olması gereken..

Hatdda bazen yan sanayi parca iyiki var diyorum ..sadece mekanik anlamda ..

Yanliz is elektronik elektrik gerektiriyor ise temsil degisen parca aracin mantigi durumu yapim asamasindaki kalitesi göz önünde bulundurarak orj şart kaçarı yok..

1.radyatör bakır yada orj
2. Termostat kesinlikle orj
3.ect sensör kesinlikle orj
4.hararet gösterge sensör kesinlikle orj
5.su hortumları kesinlikle kacak olmuyacak.
6.kaputu. Alti tesisat sase kablosu verimli olucak yada ekstra sase kablosu yapilacak.
7.çöp olan kutup başları aleminyum kutup başı takilarak çöpe atilacak taviz yok yalancı hararetin önüne gecmek için..
8.fan motorları sökülüp klima da dahil kömürleri degiscek dönüş devir hızı artması için
9.radyatör kapagi kesinlikle orj olacak..
10 .sarz dinamo alternatör tam veriminde akim üretecek fazlası zarar..
11.akü kesinlik artı elektrik dolumunu ve eksi elektrik bosalımını düzgün bir şekilde yapiyor olabilecek

12.devirdayım görevini yerine getiriyor olması gerek ..

Bu sralamalar içinde yapildi oldu zan edilme düşüncesi arızayı cıkmaza sokar ve yıllar gecer maddi manevi zarara sebebiyet verebilir.

Yapilacak tüm isler bu yönde olmalı..

Bu isler tam sonuç yok ise

6 silindirin tek tek buji yerinden hava basıncı ile hararet testi yapilmalı radyatör den su yükseliyormu basinc esnasinda gözlemlemek gerekir..

Buda tamam sorun yok ise yapicak bir iş yok

Arac istirahat e müzeye çekilmeli..

Lpg suya gaz basma sorunu saymıyorum o zaten sökülerek ragülatör anlasilir bir durum ki

Öyle bir durumda harareti zapt edemessin coktan motoru yakar..

Mazdalarimızda ikinci fanin devreye girmesi. 110 derece su sıcaklığı nda kerceklesir

100 derecede ilk fan calisir ect sensör gec fan yönetimini yapiyor olmasi termostat düzensiz açıp kaPama yönünde yada sensör. Omaj ların dogru olmadığı yönünde bir sorun teskil eder bu da bu iki takim arkadasinin orj olmasi yönünde bir çagrışma yapar..role sorunu degil sorun role yönünde olsa fan hiç calismaz sorun çabuk anlaşılır bir hal alır..
Ustam bir de bunları yapabilecek ustayı söylesen :) :)
Bizim fanlarin ikisi aynı anda mı devreye giriyor ,yoksa sırayla mı..

Benim fanlarin ikisi de aynı anda devreye giriyor, önceden sırayla giriyor diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Abi makina 2.5 litre oldugu icin fan devreye girmesi 2 li halde oluyor fan motoru kanat sayisi 5 klima fani kanat sayisi 4 yanlış hatırlıyorsunuz. Sistem ikili halde calisiyor suyun sicakligina göre hızı artiyor ..fan kanat sayisi 5 oldugu icin 4 lü klima fan kanat sayisina üfle gözlemlendiginde fan az gibi geliyor digerine göre öyle degil o kanat sayısı farkinda kaynaklaniyor

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi makina 2.5 litre oldugu icin fan devreye girmesi 2 li halde oluyor fan motoru kanat sayisi 5 klima fani kanat sayisi 4 yanlış hatırlıyorsunuz. Sistem ikili halde calisiyor suyun sicakligina göre hızı artiyor ..fan kanat sayisi 5 oldugu icin 4 lü klima fan kanat sayisina üfle gözlemlendiginde fan az gibi geliyor digerine göre öyle degil o kanat sayısı farkinda kaynaklaniyor
Teşekkürler ustam. Allah kolaylık versin.

Üst Alt