Mazda Xedos 9 Dikiz Ayna Kamera Montajı

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Yine farklı bir uygulama ile karşınızdayız...

Standart kamera kayıt cihazları kablolarından dolayı pek içime sinmiyor, değişik şeyler arıyordum. Bu aramalar esnasında ayna üstüne takılan kameralar gözüme takıldı, fakat onlarda ayna üstüne monte edildiği için çok kaba duruyordu.

Detaylı araştırmalar yaptım. Aynanı söküp aldığımız kamerayı ayna koluna monte etmeyi vs düşündüm ama yapıştırıcı izleri ve kameraya zarar verme konusu gözümü korkuttuğu için projeyi rafa kaldırdım.

Fakat aracın yan aynaları çok küçük ve açısız olduğu için bir şekilde arkayı daha rahat görmek için böyle bir şeye ihtiyacım vardı. Arkaya seyir kamerası, ön tarafa 7" ekran takmayı bile düşündüm.

Geçenlerde tekrar aklıma takıldı bu mevzu. Nasıl olur, nasıl biter diye 3 gece araştırma yaptım. Bulduğum her şeyin ufakta olsa falsosu vardı. O yüzden projeyi tamamen iptal edip kamera olayından vazgeçmeyi düşündüm. O esnada karşıma kısa, garip ama işime çok yarayacak bir video denk geldi.

Videoda eleman kameraya bir aparat takıyordu ve bu aparat üstüne ayna kolu takıp kamerayı tamamen orijinal ayna görünümüne geçiriyordu. Videoyu defalarca peşpeşe izledim ve ürün araştırma yapmaya başladım. Ali dayıda aparatı buldum fakat ayna kolu bulamadım baştan. Detaylı araştırma sonrasında hem aparat hem de araca göre ayna kolu gönderen bir satıcı bulup siparişi verdim. Ayna kolu için satıcıya bir kaç fotoğraf gönderdim ve tam olarak ihtiyacım olan kolu gönderdi bana.

Sıra montaj aşamasına geldi ama orijinal aynamız yerinden çıkmıyordu. Hatta arkadan ufacık camı bile çatlattım sökmeye çalışırken. Sonrasında yine @kadir in daha önce izlediği youtube videosu sayesinde söktük ve montajını yaptık.

Olay çok basit; aldığımız aparatı kamera aynasına monte ediyoruz, sonrasında ayna kolunu aparata vidalıyoruz, son olarak aynamızı yerine takıyoruz. Tüm linkleri aşağıya bırakıyorum...

Not:kamera arkasında bulunan kemerleri kökünden kestim ;) kabloları bl kasaya ait bir parça işe gizleyeceğiz.

Ayna modu;
20230902_183929.jpg

Ön kamera;
20230902_183954.jpg

Arka kamera;
20230902_183945.jpg

Park kamerası;
20230902_184001.jpg

Ayna kolumuz;
20230902_184012.jpg

Ara aparat;
20230902_184017.jpg

Ürün linki

IMG_20230902_203024.jpg

Ara aparat ve ayna kolu

IMG_20230902_203133.jpg

YouTube videosu

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mükemmel olmuş, kırk yıl düşünsem aklıma gelmez böyle bir donanım... Yaşlılık işte. :hhhhhh:

Linkler ölürse diye konuya ekran görüntüsü ekledim.

Üst Alt