“Mazda, Volvo’yu Geride Bıraktı; 2017’de Dünyanın En Güvenli Otomobili Oldu”

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
mazda_cx-9_2015_still_02_screen.jpg

Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün yaptığı değerlendirme sonucu Volvo’nun bile elde edemediği en yüksek dereceye layık görülen Mazda, geleneksel birinciyi geride bıraktı.

Otomobil satın almayı düşünen kişilerin her birinin kriterleri, arayışları ve öncelikleri şüphesiz farklılık gösterir. Arabanın gövde tipinden donanımlara kadar değişiklik gösteren bu aşamanın ortak noktasıyla güvenlik standartlarıdır. Gerek küresel bazda gerekse bölgesel olarak, olmazsa olmaz kriter olan güvenliğin standartlarını belirlemek adına var olan kuruluşların yaptığı testler sonucunda düzenli olarak güncellenen sıralamaların bölgesel ayağında bu yıl önemli bir sonuç karşımıza çıktı.

Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından 2017 modelyılına sahip Mazda modellerinde yapılan testler, bizlere Japon devinin Volvo’yu bile geride bırakarak yola çıkan en güvenli otomobile sahip olduğunu söylüyor.

Kurum bünyesinde yapılan testler sonucunda elde edilebilecek en yüksek değer olan “Top Safety Pick+“a layık görüldüğü açıklanan Mazda’nın, aynı koşullarda testlere katılan yeni Volvo S90 ve XC90‘ı da geride bıraktığının hatırlatması yapılıyor. Tüm bu değerlendirme sonucunda MX-5 dışında (otomobilin sınıfı değerlendirmeye dahil edilmiyor.) 3, 6, CX-3, CX-5 ve CX9‘dan oluşan Mazda ürün gamının tamamında bu başarının elde edilmesi de altı çizilmesi gereken önemli detaylar arasında yer alıyor.

Volvo’nun yeni modeli V90’ın yakın zamanda aynı test sürecine dahil edilmesi beklenirken modelin alacağı sonuç şimdiden merak edilmeye başlandı.

Kaynak:
“Mazda, Volvo’yu geride bıraktı; 2017’de dünyanın en güvenli otomobili oldu” - LOG

Moderatörün son düzenlenenleri:

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hakikaten çok ilginç...Mazdanın..Amerika gibi otomotivin kriter ülkesinde..Volvo gibi yılların sağlamlıkla devleşmiş bir markasından daha sağlam olduğu tespiti,,,Mazdaseverlerin sitesinde...hiç bir ilgi,,heyecan,,tepki görmedi...
Diğer markaların sitesinde olsa..mersedes-bmw'de bile..olay olurdu...:)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hakikaten çok ilginç...Mazdanın..Amerika gibi otomotivin kriter ülkesinde..Volvo gibi yılların sağlamlıkla devleşmiş bir markasından daha sağlam olduğu tespiti,,,Mazdaseverlerin sitesinde...hiç bir ilgi,,heyecan,,tepki görmedi...
Diğer markaların sitesinde olsa..mersedes-bmw'de bile..olay olurdu...:)

Ama biz bunu bekliyoruz ki zaten. Tam tersini yazsan daha çok mesaj alırdı :D

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ama biz bunu bekliyoruz ki zaten. Tam tersini yazsan daha çok mesaj alırdı :D
Sevgili kardeşim..benim mesaj alma gibi derdim yok...Mazdanın yerden yere HAKSIZCA vurulduğu Türkiyede,,,bu haber çook büyük bir olaydır..Bizler tabiiki biliyoruz...Ben 90 larda bayiliğini yapmış bir adamım..O zamanlar bile yine diğer markalardan daha sağlamdı..
Ama sözüm meclisten dışarı,,,bir sürü boş beleş mazda konusu ve sohbeti var..bunun yerine gerek başta mazdanın Türkiyedeki en büyük sitesinde,gerek diğer forumlarda,,siz gençlerin bu markayı dahada detaylandırıp,anlatmanız gerekiyor...Marka aşkı biraz böyle bir iştir...Bu marka kraliçedir...Yol or....larına methiyeler düzenlere karşı biraz sizlerinde bu aşkı dillendirmeniz,anlatmanız gerekiyor diye düşünüyorum..hepinize sevgiler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sevgili kardeşim..benim mesaj alma gibi derdim yok...Mazdanın yerden yere HAKSIZCA vurulduğu Türkiyede,,,bu haber çook büyük bir olaydır..Bizler tabiiki biliyoruz...Ben 90 larda bayiliğini yapmış bir adamım..O zamanlar bile yine diğer markalardan daha sağlamdı..
Ama sözüm meclisten dışarı,,,bir sürü boş beleş mazda konusu ve sohbeti var..bunun yerine gerek başta mazdanın Türkiyedeki en büyük sitesinde,gerek diğer forumlarda,,siz gençlerin bu markayı dahada detaylandırıp,anlatmanız gerekiyor...Marka aşkı biraz böyle bir iştir...Bu marka kraliçedir...Yol or....larına methiyeler düzenlere karşı biraz sizlerinde bu aşkı dillendirmeniz,anlatmanız gerekiyor diye düşünüyorum..hepinize sevgiler.
Düşüncelerin çok yerinde abi saygılar. Bizler de, bir şeyleri anlatmak ve önceki nesillerden itibaren Mazda'nın, Türkiye'de ne kadar sağlam ve felsefesi düzgün araçlar getirip sattığını, günümüzde vurgulamak ve herkesin derdine bir nebze merhem olabilmek için bu forumu kurduk... Bizim çabalarımız ancak bu kadar demedik ve forumun genç yaşına rağmen; teknik olarak Türkiye'de bulunan en dolu ve en faydalı forumlardan birisi haline getirdik...

Bu günlere gelirken de; herkeslerden kendi paylarınca katkı gördük, yeterli mi? Maalesef değil... Günümüzde, sosyal medya denilen anlık tüketim araçları maalesef forumların önüne geçmiş durumda, bizim buna verebileceğimiz en güzel cevap, bu kadar bilgi, belge ve tecrübe dolu forum ile ayakta kalmak... Bunu başarıyoruz ancak; Senin de belirtmiş olduğun gibi çoğu şeyi dillendirip, anlatmak istediğimiz mecralara sesimizi duyuramıyoruz... Sebebi de; açıkça ortada, yalaka değiliz, birilerinin değirmenine su taşımıyoruz, siyaset yapmıyoruz, doğru bildiğimizi özgürce ve saygı çerçevesinde söylüyoruz... Hal böyle olunca da bu ülkede hak edilen değeri görmemiz mümkün olmuyor...

Sizin bizlere biçmiş olduğunuz misyonu çok iyi anlıyorum ama elimizden gelenin de çok fazlası ile yol alıyoruz. Yanımızda yöremizde; daha çok bayi/servis görmek istiyoruz mesela, işin en başındaki insanların Türkiye'nin en dolu ve hızlı Mazda forumunu da dikkate almaları bizim için (forum yönetimi) değil, Mazda sahipleri için önemli aslında. Bu forumda ne yapılıyorsa; Mazda sahipleri için yapılıyor çok şükür... Ama; geçmişten günümüze kadar birilerinin şahsi ihtirasları yüzünden; Mazda bu ülkede ancak bu kadar işte...

Bu konuda, seninle oturup saatlerce sohbet etmek isterdim... Mazda'nın Türkiye'deki köklü hikayesini ilk ağızdan dinlemek hoş olurdu... Nasip...

:)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@refik varol beni yanlış anladınız sanırım, çok mesaj almak istediğinizi kastetmedim, aslında şakaya vurmuştum biraz :) Yoksa bu konunun önemsiz olduğunu düşünmüyorum, beni aktif güvenlik sistemleri sayesinde ölümcül bir kaza yapmaktan kurtardığını daha önce bir çok kişiye detaylıca anlattığım da olmuştur.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Burda okuduktan sonra birçok yerde sohbet konusu oldu. Sanıyorum pekçok arkadaş için aynıdır. Yani siz paylaştınız haberdar olmayan da haberdar oldu; yeri geldi konuştuk, paylaştık... Forumda konuşulmasının nedeni sanıyorum, arkadaşların da dediği gibi, zaten bu konuda insanların hemfikir olması, şaşırmaması. Velhasıl efkarlanacak bir durum yok.

Aslında bir de şöyle bir durum var ki yeri gelir konuşursun yahut öneri istenir verirsin ama yetişkin insana bundan fazlasını yapamazsın. Yine gidip tok kapı seslilerden almak istiyorsa keyfi bilir. Algıyı düzeltmek de Mazda'nın görevi aslında. Satmak istiyorsa reklam yapacak etkinlik düzenleyecek vs. Artık eksik her ne ise onu yapması gerekir.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Mazda ya göre sorun yok ki. Halinden pek memnun. Üretim kapasitesinin hepsini satıyor... :)
Hocam malumunuz bu caponlar hem biraz düz hem biraz kıl tüy adamlar. Bak bence zamanında bunlar Türkiye'de bakana makana bir olaya ayar oldular şimdi de yol vermiyorlar. Halat koptu diye şah damarını kesen adamlar bunlar hocam... :krktm:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam malumunuz bu caponlar hem biraz düz hem biraz kıl tüy adamlar. Bak bence zamanında bunlar Türkiye'de bakana makana bir olaya ayar oldular şimdi de yol vermiyorlar. Halat koptu diye şah damarını kesen adamlar bunlar hocam... :krktm:
İleride Mazda Tr genel müdürü olursan çözümü bende, bana ulaş :D :D

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben de aynı şekilde herkesle paylaştım bu konuyu. Hatta perşembe gün gören otomotive bakıma gitmiştim. Okan abi de haberi çıktı olarak almış orada da bu konuyu konuştuk. Ben açıkcası çok şaşırmadım çünkü bekliyordum mazdadan. Bence güvenliğe bunca yatırım yapan volvo şokta. Belki de ilk defa güvenlik konusundaki tahtı kaptırdı. Isveç çeliği kullanıyoruz arabalarımız çok sağlam diyorlardı. Ancak mazda skyactiv şasideki yüksek dayanımlı çelik faktörünü yakalayamadılar. Mazda mühendislerini tekrar tebrik ediyorum.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
DSC_0951.JPG

geçen gün 3.20 bmw si olan arkadaşa cx-5 in bu resmini gösterdiğimde ''abi mazda'da çelik bariyer var mıydı hiç bilmiyordum çok şaşırdım demişti'' bende mazda cx-5 suv kategorisinde small overlap testini geçen 5 araçtan biri demiştim. kendisi mazda nın sadece motorunun sağlam olduğunu biliyormuş. mazda maalesef ''mazda hem sağlam hemde güvenlidir'' algısını diğer markalar gibi ön plana hiç çıkarmıyor. volvo sahibi olmuş biri olarak evet volvo eskiden her arabanın teneke kutusu gibi dağıldığı yıllarda sağlamlığı ve güvenlik donanımlarındaki öncülüğü ile ön plana çıkıyordu ama şimdi beğenmediğimiz hyundai bile small overlap'dan geçebiliyor artık. bence volvo son yıllarda arıza istatistiği olarak zaten bitmiş vaziyette, birde rakiplerin güvenlik atılımları ile tutunacak bir dalı kalmayacak gibi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 20282

geçen gün 3.20 bmw si olan arkadaşa cx-5 in bu resmini gösterdiğimde ''abi mazda'da çelik bariyer var mıydı hiç bilmiyordum çok şaşırdım demişti'' bende mazda cx-5 suv kategorisinde small overlap testini geçen 5 araçtan biri demiştim. kendisi mazda nın sadece motorunun sağlam olduğunu biliyormuş. mazda maalesef ''mazda hem sağlam hemde güvenlidir'' algısını diğer markalar gibi ön plana hiç çıkarmıyor. volvo sahibi olmuş biri olarak evet volvo eskiden her arabanın teneke kutusu gibi dağıldığı yıllarda sağlamlığı ve güvenlik donanımlarındaki öncülüğü ile ön plana çıkıyordu ama şimdi beğenmediğimiz hyundai bile small overlap'dan geçebiliyor artık. bence volvo son yıllarda arıza istatistiği olarak zaten bitmiş vaziyette, birde rakiplerin güvenlik atılımları ile tutunacak bir dalı kalmayacak gibi.
Şuan en ucuz markalarda bile var, bunlara bakarak aracın güvenliği değerlendirilmez insanlar bilinçsiz maalesef kulaktan dolma bilgiler :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 20282

Çelik bariyer denen yer tamponun ordaki bariyer mi?
Benzer bir şey mazda 2'de de vardı :)

Üst Alt