Mazda Satış Rakamları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karamsar olmak istemiyorum ama rakamlar da asla yalan söylemez... Şu haliyle yarı yılda ortalama 600 satış oldu varsayalım, tüm yılda bu rakam 1200 adet demektir. Bu rakamlar ile markanın ülkedeki geleceğini şahsen sorgulamak istemesem de aklıma geliyor. Geldikçe de; karamsarlık hüküm sürüyor beynimde...

:(o_O

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu rakamlara Mazda Tr razı ben de razıyım, yıllarca bu civarda seyir eder bence

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Bu markaya yazık oluyor canım ülkemde, Avustralya`da en çok satan markaya bakın kimi göreceksiniz! Bu politika ile gerçekten zor. Yönetimsel hedefler, buna bağlı strateji ve aksiyon gerekli.

badilcan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bence Haziran ayında Dizel Mazda3 ler söylendiği gibi showroomlarda olursa Temmuz ayı kritik bir ay olur .
Mazda Mazda3 dizel modellerini şayet 75-80 aralığında bir donanımla başlayıp 102 000 TL fiyatlarına kadar bir aralıkda satış yapsaydı kabul edilir gibi görünürdü.
Diğer güncel rakiplerininde evet en donanımlı otomatik dizelleri benzer rakamlarda. Ama o modelllerin genelde 75-80000 Tl aralığında olan dizel başlangıç modelleri mevcut . Fakat Mazda direk 92 000 gibi bir fiyattan başlıyarak elini kolunu bağladı . Ama yıllardan beri beklenen Mazda3 dizel otomatik kombinasyonu azda olsa satışlara bir hareketlilik getirebilir düşüncesindeyim.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Az satış, yollarda az Mazda demek. Buda Sahibini Mutlu eder demek:) Gözlerin Hep üzerinde olması da ayrı bir keyif.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Karamsar olmak istemiyorum ama rakamlar da asla yalan söylemez... Şu haliyle yarı yılda ortalama 600 satış oldu varsayalım, tüm yılda bu rakam 1200 adet demektir. Bu rakamlar ile markanın ülkedeki geleceğini şahsen sorgulamak istemesem de aklıma geliyor. Geldikçe de; karamsarlık hüküm sürüyor beynimde...

:(o_O

Bir yönden sana katılıyorum abi. Bu rakamlar kar etmek ve devamlılığı sağlamak çok zor.
Benim umudum Amerika apazarı içilen yapılan fabrika biterse Türkiye kotalarının artması.
Belki yıllık 10bin kotası olursa gelecek daha aydınlık olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir yönden sana katılıyorum abi. Bu rakamlar kar etmek ve devamlılığı sağlamak çok zor.
Benim umudum Amerika apazarı içilen yapılan fabrika biterse Türkiye kotalarının artması.
Belki yıllık 10bin kotası olursa gelecek daha aydınlık olur.

Bende bir yönden sana katılmıyorum. :) Mazda Türkiye şube olduğu için bire bir bağımsız düşüncelere ve uygulamalara sahip değil, iyi mi kötümü bu tartışılır ama iş kârlılık kısmına gelince; şube için ne talimat geliyorsa onu yapmak durumundalar, Onlar'ın da çok fazla dahli yok bu konuda... Kâr konusu en başa iliştirilirse; tarihinde yapmadığı kâr ve düşük stok rakamları ile çalışıyor Mazda. Yani; Mazda Japan için Türkiye'nin varlığı bir sembol gibi bence....

Amerika pazarı için hazırlanan fabrika geçen yazdan itibaren üretimde ve bazı Mazda'lar oradan geliyor. Mesele tamamen yukarıda yazdığım gibi Mazda Türkiye'nin elinde olan bir şey değil. Genel merkezin belirlediği kotayı satıyorlar, zaten kim olsa bu ülkede o belirlenen kotayı türkü söyleye söyleye satar...

Burada önemli olan; Türkiye'ye verilen kotanın ve beraberinde yapılacak olan organizasyonun türkü söylemeden hakkıyla neticelendirilmesidir bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir babayiğit çıkıp distribütör olsa çok daha farklı olur her şey, eskisi gibi...
Daha önceki distribütör çok babayiğitmiş ki; bir daha böyle bir yapılanmaya cesaretleri yok sanırım. Bu ülkede, bire aldıklarını dokuza sata sata, Mazda denildiğinde bu gün bile; "parçası pahalı, tutulmuyor, ustası yok" muhabbetlerinin ana konusuna katkı olmakta baş sorumludurlar bence.

Adamların; internet sitesinin ismini geri alması bile 7-8 yıl sürmüşken, bir daha ne babayiğite ihtiyaç duyulur, ne de marka bu kadar butik hal almışken o babayiğit ben buradayım der...

En basit örnek; Denizli ve Eskişehir bayilerinin kapanması diyebilirim. Her iki bayi de; çok çok iyi finansal tablolara sahipken; Mazda ile çalışmaktan vazgeçiyorsa (bence) yapısal ve idari anlamda hem şubenin hem de altındaki bayilerin çok noktada frekans uyuşmazlığı var...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir babayiğit çıkıp distribütör olsa çok daha farklı olur her şey, eskisi gibi...

Ben distribütör olmamasını istiyorum, çünkü büyük ihtimalle aldığımız aksesuar ve parçaların fiyatları ciddi anlamda yükselir.

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yollarda az mazda görmek mazda sahibini özel hissettirebilir ama satış sonrasında çok üzer.En yakın örnek chevrolet.Mazda'dan kat kat daha fazla satış yapan bir firma türkiye'de hatta avrupa'da satış durdurma kararı aldı.Ülkemizde mazda markası da resmen direniyor.Hedeflerinin altında kalmak otomotiv sektörü için sıkıntılı sonuçlar doğuruyordur diye tahmin ediyorum.Hele ki hedef 2000'se ve bunun altında kalınıyorsa durum gerçekten vahim.Temmuz-eylül arası belirleyici olur.Aralıkta da muhtemelen bir kampanya gelir diye umut ediyorum.Yoksa 2017 'de 2016 model satacaklar sadece sanırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Türkiye için bir hedef olduğunu sanmıyorum. Genel olarak zaten karlılık oranları çok iyi.

Hülasa tok satıcı konumundalar ve alıcıyı düşünen yok. :(

Üst Alt