Mazda Premacy Lpg Uyumu

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Mazda premacy 1.8 2001 model otomatik zavolli sıralı sistem lpg taktırdım bu gün. Çok araştırdım hayırlısı bakalım. Lpg deneyimlerimiz burada paylaşalım lütfen. Şimdiden emeğinize teşekkür ederim...

1750 tl 9 taksit 43 litrelik simit tüp ile sizce fiyat uygun mu?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun, Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... Marka, fiyat ve taksit olayı gayet makul hocam...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hayırlı olsun, merak ettiğim 1.8 Astinalarda tam LPG ayarı yapılmadığı zaman 2500-3000 devirde ortaya çıkan silkeleme olayı aynı motoru kullanan premacy de olacak mı? Konu hakkında izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun, merak ettiğim 1.8 Astinalarda tam LPG ayarı yapılmadığı zaman 2500-3000 devirde ortaya çıkan silkeleme olayı aynı motoru kullanan premacy de olacak mı? Konu hakkında izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Benim baktığım premacy de vardı ve benzinde kullandığını söylemişti sahibi...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Astinamı aldığımda zavoli kit vardı.
Silkeleme mevcut maalesef. Ben de araştırdım ve gördüğüm kadarıyla kardeşimin araçta brc mevcut tam uyumlu silkeleme yapmıyor. 2003 mazda 323 1.6 aracı da. Velhasılı hayırlı olsun.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
LPG ayarı işi bilen bir usta tarafından yapıldığı zaman silkeleme olmuyor. Benim sattığım Astina da tartarini vardı ve bazen silkeleme olup bazende olmuyordu. Bu konuyu araştırdığımda BRC MY11 LPG modeli olduğu zaman silkeleme yapmadığı idi. Bu konu forumda da çok yönlü tartışılmış ve ortak ulaşılan sonuç "iyi usta" idi.

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet ilk deneyimler. Lpg çalışması rahat. 2-3 bin devirde kesinlikle fark yok. Silkelemiyor. Sadece yolda gidiyorum durduğumuz da rolenti de biraz ibret inip çıkıyor. Çekiş tr benzine göre biraz daha yavaş gibi geldi. Deneyimleri aktarmaya devam edeceğim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@kenankoylu Lpg montajı yapılalı epey olmuş, kronik Mazda teklemesi/fakirleşmesi sorunu var mı?

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Arkadaşlar bildiğiniz üzere 2001 model mazda premacy 1.8 otomatik araç kullanıyorum. 6 yıldır her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Son zamanlarda araç titriyor frene bastığımda bazen ışıklarda stop ediyor anlamadım yani. Önce lpg kontrol ettirdim lpg enjektorler değişti ayarlandı ama kesilmedi. Sonra boğaz kelebeğini temizlediler yok bir türlü olmadı. En son sibob ayari yapalim dediler güvenemedim elletmedim. Benzine aldım 1 haftadır benzinde kullanıyorum lpg deki kadar yapmasa da yine titreme var. Kaputu açıyorum bakıyorum çalışmasında falan sıkıntı görünmüyor. Su eksiltmiyor, yağ eksiltmiyor sadece motor üst kapak kenarından biraz yağ kaçırmış usta terleme yapmış bir şey yok diyor. İnterneti araştırdım farklı farklı şeyler yazılmış pek faydası olmadı. Ama 10 gündür bakıyorum eksozdan da pata pata ses geliyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? 120 bin de daha bütün bakımlarını zamanında yaptırıyorum. Severek de kullanıyorum ama bir çözüm bulabilir miyim bilmiyorum? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar bildiğiniz üzere 2001 model mazda premacy 1.8 otomatik araç kullanıyorum. 6 yıldır her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Son zamanlarda araç titriyor frene bastığımda bazen ışıklarda stop ediyor anlamadım yani. Önce lpg kontrol ettirdim lpg enjektorler değişti ayarlandı ama kesilmedi. Sonra boğaz kelebeğini temizlediler yok bir türlü olmadı. En son sibob ayari yapalim dediler güvenemedim elletmedim. Benzine aldım 1 haftadır benzinde kullanıyorum lpg deki kadar yapmasa da yine titreme var. Kaputu açıyorum bakıyorum çalışmasında falan sıkıntı görünmüyor. Su eksiltmiyor, yağ eksiltmiyor sadece motor üst kapak kenarından biraz yağ kaçırmış usta terleme yapmış bir şey yok diyor. İnterneti araştırdım farklı farklı şeyler yazılmış pek faydası olmadı. Ama 10 gündür bakıyorum eksozdan da pata pata ses geliyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? 120 bin de daha bütün bakımlarını zamanında yaptırıyorum. Severek de kullanıyorum ama bir çözüm bulabilir miyim bilmiyorum? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Dört yıl önce iki üstteki mesajda basit bir soru sormuştum ve dönüş yapmamıştın... ;)

* * *

Neyse ben yine de yazayım...

Ateşleme sisteminin normal olduğundan emin olmak kaydıyla;

Öncelikle anlayan bir ustaya kompresyon testi ile gerekiyorsa sübap ayarını yaptırın. Sonra gaz ayarını kontrol ettirin.

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Dört yıl önce iki üstteki mesajda basit bir soru sormuştum ve dönüş yapmamıştın... ;)

* * *

Neyse ben yine de yazayım...

Ateşleme sisteminin normal olduğundan emin olmak kaydıyla;

Öncelikle anlayan bir ustaya kompresyon testi ile gerekiyorsa sübap ayarını yaptırın. Sonra gaz ayarını kontrol ettirin.
Kusura bakmayın site girmeyince görmemişim affola. Sübap ölçümü yaptılar soldan birinci de biraz değer düşük çıktı diğerleri iyi dediler. Benzinde de aynı sarsıntısı yapınca bilemedim. İnternetten okuduklarımda kimisi elektrik bağlantıları demiş kimisi radyatörde hava olabilir demiş ama kontrol ettik elektrik sisteminde de radyatör de de bir problem bulamadık. Olmazsa bir daha gaz ayari yaptırıp tekrar bi kontrol ettireyim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kusura bakmayın site girmeyince görmemişim affola. Sübap ölçümü yaptılar soldan birinci de biraz değer düşük çıktı diğerleri iyi dediler. Benzinde de aynı sarsıntısı yapınca bilemedim. İnternetten okuduklarımda kimisi elektrik bağlantıları demiş kimisi radyatörde hava olabilir demiş ama kontrol ettik elektrik sisteminde de radyatör de de bir problem bulamadık. Olmazsa bir daha gaz ayari yaptırıp tekrar bi kontrol ettireyim.
Ateşleme sistemi
Gaz ayarı
Sistem kontrolü
Sübap ayarı

* * *

Sıralama bu şekilde olursa maliyet daha az olur.

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Teşekkürler inşallah bir çözüm buluruz

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benzindede diyince mevzu değişiyor.
klasik fakirleşme dışında bi sorun vakum hortumları VS ateşleme diye düşüyorum subaplara kim baktı?
Nerde oturuyorssunuz?

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Trabzon. Evet benzinde de yapıyor maalesef. Ama tek kontak çalışıyor ilk çalışmada bir sıkıntı yok. Benzine göre lpg de daha fazla sarsıntı oluyor. Gaza basınca devir yükselince kesiliyor

kenankoylu

Sessiz
Araç Markası
2001 Mazda Premacy
Araç Renk ve Tip
Mpv Sarı
Herkese iyi pazarlar diliyorum. Lpg sarsıntı ile ilgili mazda premacy 2001 model aracımız süpab değişimi ile çözüldü. Sizlerinde belirttiği gibi ateşleme vb. kısımların kontrolü, bobin kontrolü ve kompresyon testi yapılınca motorun 1. gözünün arızalı olduğu tespit edildi. Araç soğukken yapılan kompresyon testinde 1. göz 7 bar verirken diğer gözler 17 bar sonuç verince usta üst kapak sökülerek sübaplar kontrol edilecek dedi. Geçen hafta silindir kapağı sokulunce subaplarin eridiğini gördük. Silindir kapağı yapılarak sübaplar değişti. Tabiki contalar ve diğer tüm ilgili alanlar da kontrol edilerek değiştirildi. Sübap, contalar, yağ, filtreler, antifiriz vb. İle işçilik toplam 5.000 tl ödedik. Araç eskisi gibi oldu. Şükür ne sarsıntı ne de rolanti dalgalanması kalmadı. Usta ilk 1000 km benzinde kullan sübaplar alışsın daha sonra lpg alırsınız dedi. Şu an dur kalklarda falan hiç bir sıkıntı kalmadı. Motorun çalıştığını bile ancak yüksek devirlerde anlıyorsunuz. Araba yokuşlarda bayılıyordu o da kalmadı. Gayet devirli bir şekilde tırmanıyor artık. 1.8 benzinli motor otomatik araç ile ilgili ustamiz lpg den kaynaklı oluyor diyor. Lpg araca yüksek yanma gücü verince bu arızalar oluyor diyor. Sübaplar çelik sübap ile değişti kullandıkça göreceğiz bakalım. Hepinizin ilgisine teşekkür ediyorum inşallah paylaşım sizler için de faydalı olur.

Üst Alt