Mazda Motor Yağı Önerisi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fabrika degerleri öyle mi ki..
Bakmadım ama motorun verimli olmadığını biliyorum hocam. Yoksa, bu motoru Mazda bir çok modele koyar reno motorlu merso gibi piyasada gezdirirdi... :hhhhhh:

Bakayım bi dur.

Fabrika degerleri
Şehir dışı 4,9 lt
Şehir içi 5,6 lt
ortalama 5,2 lt

Parasal olarak değil de litre bazında Mazda 3'ten fazla yakması muhtemel.

IraArel

Sessiz
Araç Markası
2015 - Mazda Cx-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda3'ten fazla yakması teknik olarak mümkün değil, bir sıkıntı var, aracı check-up yaptırın. 1.5 dizel ne kadar çok yakabilir ? 100km kaç litre tüketiyor?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bakmadım ama motorun verimli olmadığını biliyorum hocam. Yoksa, bu motoru Mazda bir çok modele koyar reno motorlu merso gibi piyasada gezdirirdi... :hhhhhh:

Bakayım bi dur.

Fabrika degerleri
Şehir dışı 4,9 lt
Şehir içi 5,6 lt
ortalama 5,2 lt

Parasal olarak değil de litre bazında Mazda 3'ten fazla yakması muhtemel.
Mazda 3 benzinli litre bazında daha yüksek abi..

IraArel

Sessiz
Araç Markası
2015 - Mazda Cx-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Mazda3'ten fazla yakması teknik olarak mümkün değil, bir sıkıntı var, aracı check-up yaptırın. 1.5 dizel ne kadar çok yakabilir ? 100km kaç litre tüketiyor?
Yol bilgisayarına göre uzun yol 5.5lt. Ama istasyona göre 6.5lt, 6.7lt. Kayseri'de ki servise götürdüm normal dedi :D Yol bilgisayarları netgöstermez dedi. m3 gösteriyordu dedim. Bilgisayara bağladılar sorun yok dediler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yol bilgisayarına göre uzun yol 5.5lt. Ama istasyona göre 6.5lt, 6.7lt. Kayseri'de ki servise götürdüm normal dedi :D Yol bilgisayarları netgöstermez dedi. m3 gösteriyordu dedim. Bilgisayara bağladılar sorun yok dediler.
Bu muhabbetten ben burada bir sürü şey yazarım..

Aracı sürüş güzergah ve tarzınızı bilmiyorum

Yol bilgisayarı 5.5lt diyorsa bunun max sapması 5.8 olur, 1 lt sapma mümkün değildir (ölçüm yanlıştır)

5.5lt yada sapmayla 5.8lt (kullanım tarzınız ve güzergahınıza göre)çok tüketim değildir (AT ve AWD)

Servis bilgisayara bağlayıp bir şey yok demesi check-up değil ki, usta gözüyle detayları bakıp inceleyip gözden geçirmek gerekirse bakımını yapmaktır, var olan bir arıza olmayabilir ama bir filtre ya da yağın viskozitesi bile buna sebep olabilir.

IraArel

Sessiz
Araç Markası
2015 - Mazda Cx-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bu muhabbetten ben burada bir sürü şey yazarım..

Aracı sürüş güzergah ve tarzınızı bilmiyorum

Yol bilgisayarı 5.5lt diyorsa bunun max sapması 5.8 olur, 1 lt sapma mümkün değildir (ölçüm yanlıştır)

5.5lt yada sapmayla 5.8lt (kullanım tarzınız ve güzergahınıza göre)çok tüketim değildir (AT ve AWD)

Servis bilgisayara bağlayıp bir şey yok demesi check-up değil ki, usta gözüyle detayları bakıp inceleyip gözden geçirmek gerekirse bakımını yapmaktır, var olan bir arıza olmayabilir ama bir filtre ya da yağın viskozitesi bile buna sebep olabilir.

Ölçüm yanlış değil. Aracı alalı 1 yıl oldu 1 yıldır durum bu.
Bakım zamanı geldi ama araç aldığımda yeni bakımı yapılmıştı ve bu durum aynıydı.
Neyse başka şehre gittiğimde oradaki servise göstereceğim mecbur.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

Neden yanlış olsun ki? İnsanlar bu kadar basit bir ölçümü yapamayacak kadar saf değiller.

2 sene önce haziran ayı;
okmeydanı opetten depoyu doldurdum. Otobana çıkıp edirneye gittim, durmadan başka bir yere uğramadan. Net 220 km sonunda, şehiriçine girmeden edirne girişinde yine opetten depoyu doldurdum (sırf test için).
Yol bilgisayarı verisi 4,0 lt.
Pompa verisi: 5,0 lt.
%25 fark çok saçma bir fark ama burada kullanıcıdan çok markanın yazılımına pok atmak lazım.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Anam Mazda mühendisi yakıtı hesaplatamayacak kadar saf olabilir mi diyorsun :koptum:

Saflık değil de çok fazla değişken var o aşıdan.. o kadar sapma olmaz (bence)
Volkan da mühendis , hesaplamayi biliyordur bence :) :)
Kardeş sen benim hesaplamalarima da güvenmiyorsun, neden acaba :) :)
Mazda mühendisi düşük göstermek isteyebilir vosvos gibi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Volkan da mühendis , hesaplamayi biliyordur bence :):)
Kardeş sen benim hesaplamalarima da güvenmiyorsun, neden acaba :):)
Mazda mühendisi düşük göstermek isteyebilir vosvos gibi.
Bir yerde bir sıkıntı var.. böyle olsa bir dünya satıldı bu araç, illaki ayyuka çıkardı.. Hem aynı motor Mazda3'te de var, çok makul yakıt kullanıcıları öyle diyor

IraArel

Sessiz
Araç Markası
2015 - Mazda Cx-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bir yerde bir sıkıntı var.. böyle olsa bir dünya satıldı bu araç, illaki ayyuka çıkardı.. Hem aynı motor Mazda3'te de var, çok makul yakıt kullanıcıları öyle diyor
Benimkinde bir arıza olmalı, yol bilgisayarı ile gerçek veriler tutmuyor.
Ama cx-3 te herkes yakıttan şikayetçi zaten.

Üst Alt