Mazda Garaj Deri Koltuk Sevenler Derneği

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Biraz fikir alışverişi, biraz da gırgır şamata olur diye derneğimizi açıyorum. Muhtemelen derneğin tek üyesi ben olacağım :)

Genel olarak baktığımda (sadece garaj değil) deri koltuğa karşı ön yargı var. Bu ön yargının sebebini anlamaya çalışıyorum ama yok olmuyor, aklım almıyor :)

Deri koltuk candır, temizliği kumaşa göre çok çok kolaydır. Bakımı yapılırsa çok çok uzun ömürlü olur. Kumaş koltukta ufak bir parça yırtılsa bulma şansınız yok gibi bir şey, ama deride öyle değil. Hele siyahsa sadece deforme olan parça değişir oldu bitti. Renk uyumu olmazsa boya, kumaşta boyama şansı da yok. Atenzayı biliyorsunuz, koltuklar bakımsız ve rengi soluktu 10 liralık boya ile komple koltukları boyadım ve boya arttı :)

Traktörde en büyük eksikliğim deri koltuk :( en kısa zamanda para toparlayıp deri koltuk yaptırmayı düşünüyorum.

Deri döşeme aracı olupta üstüne halı, kilim, yolluk serenler bu lafım size :D iki sürtünmeyle o koltuklara bir şey olmaz, o koltuktarın kıymetini bilin, yoksa guzunuzun başına geleceklerden ben sorumlu değilim :D

Deri koltuğun artıları;
- çok şık (asaleti yeter)
- toz çekmez
- onarımı daha kolay
- bakımı daha kolay
- temizliği daha kolay

Kumaş döşemenin artıları;
- gıcık olduğunuz birisi varsa, şahıs araçtayken koltukları dövüp adamı gıcık edebilirsiniz :)

Ayrıca bu konuya da bakınız; Mazda 6 GG (2002-08) - Deri Koltuk Boya Uygulaması

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Deri koltuğu sevenler derneğinin ilk üyesi ben oluyorum o zaman, hayırlı uğurlu olsun :) Deri koltuk yaptırma planın varsa da zaten İstanbuldasın Artcar'dan şaşma Murat ;)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ben de bunu düşünüyorum ve sizin derneğe katılıyorum:kptmya::kptmya:
IMG-20170723-WA0025.jpg

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Ben sevmiyorum. Sıcak-soğuk olayı ve uzun yolda terletme zulüm oluyor. O yüzden M3'ü alırken özellikle kumaş istedim. Hatun parası yok herhalde fakirin bakışlarıyla, power sense kumaş olur mu ya dedi :D sonuç olarak kumaşlı ps olmadığı için deri olmak zorunda kaldı.

Deri delikli filan bi garip, sıcak yine sıcak ama terletme yapmadı, soğuğu da artık kış gelince yaşayacaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben sevmiyorum. Sıcak-soğuk olayı ve uzun yolda terletme zulüm oluyor. O yüzden M3'ü alırken özellikle kumaş istedim. Hatun parası yok herhalde fakirin bakışlarıyla, power sense kumaş olur mu ya dedi :D sonuç olarak kumaşlı ps olmadığı için deri olmak zorunda kaldı.

Deri delikli filan bi garip, sıcak yine sıcak ama terletme yapmadı, soğuğu da artık kış gelince yaşayacaz.
Skyaktiv'in deri koltukları bir nebze tolere edilebilir durumda, tam deri de değil, tam kumaş da değil... Teletmediyse, üşütmez belki diye tahmin ediyorum. :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Skyaktiv'in deri koltukları bir nebze tolere edilebilir durumda, tam deri de değil, tam kumaş da değil... Teletmediyse, üşütmez belki diye tahmin ediyorum. :)
Evet hocam nedir olayı bilmiyorum ama ne kabalardan ne de sırttan terletip rahatsız ediyor. Diğer türlü söktürüp kumaş yaptırmayı bile düşünürdüm. Zira deri güzel ama yol boyu kabamdan ter akıtacaksa neyleyim öyle güzelliği diyor derneği kapatıyorum.

Konu kilit! :ckkmk:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hakiki deri olursa, sadece güneş altında kalmış araca ilk bindiğinizde terletir. Mesela kralı Antalya'da yaz sıcağında gölgeye park ettiğim zaman sıkıntı olmuyordu. Gölge bulamadığım zamanda araca binmeden klimayı açıyordum :) kış daha kolay; oturunca poponuzu bir kaç kere sağ sol yapıp ısıtabilirsiniz :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Teorik olarak ben de hakiki deri nefes alır diye biliyorum. Mersodaki deriyle uzun yol yapamadık tabi :D ama şimdiye kadar tecrübe ettiğim orta sınıf araç derileri hep sıkıntılıydı.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Kışı ince bir kazak ve hafif bir yelek ile geçiririm, heves edip aldığım bütün mont ve kabanları kullanılmadığından ötürü eşe dosta vermişimdir. Şu anda konuyu okurken bile sıkıntı bastı kalkıp bir tur attım :D ..
Malum araç değiştirip suv 4X4 grubuna geçme niyetim var ama ne hikmetse Türkiyeye bu grupta getirilen araçların hemen hepsi deri döşeme , çok sıkıntım var çook..ben biraz dolaşayım :D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
@Murat hiç üzerime alınmadım :D :D Şaka bir yana deri terletmeyecekse çok güzel bir lüks, hem zepzengin gösteriyor arabayı :D ama çatala aşağı süzülen ter kılıfa mecbur bırakıyor bizi namussuz :D Hatunun önyargısını kıramadım yoksa niyetlendiğim bir 2001 E200'de deri koltukların iç kısımları göznekliydi ve koltuk soğutma vardı arabada :eek: Böyle olacaksa ben de istiyorum kaç para olursa olsun :D Böyle bir arabaydı ama fiyatı böyle değildi :D
Mercedes - Benz E E 200 Komp. Avantgarde 2000 Model 90.000 TL Galeriden satılık ikinci el Beyaz renk - 458357491

Ayrıca gerçek derinin temizliği ve bakımı çok kolay sana katılıyorum. Kiri de pek belli etmiyor. Peki ben şimdi bu derneğe gireyim mi, dışarıdan mı el sallayayım size? Napayım? :D

Üst Alt