Mazda CX9 Direksiyon Hidroliği Değişimi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Aracta henuz degisimini yapmadigim fren hidroligi ve direksiyon sivisi kalmisti. Fren hidroligine henuz dokunmuyorum cunku komple kaliper degisimine kadar yolu gozukuyor. Fakat direksiyon sivisinin rengi icime sinmedigi icin ona el atmadan duramadim.

Genel olarak her 2 yilda bir degistirilmesi onerilen sivilardan birisi direksiyon hidroligi. Bu islem aslinda cok zor degil. Kendiniz de yapabilirsiniz. Yillardir bu siviyi kendim cok basit yontem ile degistiriyorum.

1.yontemim: rezervuardaki borulardan hangisi rezervuara donus onu buluyorum. Sonrasinda o boru seviyesi altina kadar siviyi disariya aliyorum ve o boruyu rezervuardan cikartip duruma gore eklenti yaparak bir pet siseye bagliyorum. sonra araci calistirip, direksiyonu ceviriyorum ve bir gozum sisede olacak sekilde cikan yagi izliyorum. ne zaman ki tukurme seklinde yag geliyor direksiyonu birakip, kontagi kapatiyorum. ortalama 10sn ya suruyor ya surmuyor. Pesinden hazneye yag doldurup rolantide araci calistiriyorum ve direksiyonu ortalama her 2dk da bir hafifce cevirip sistemden havanin cikmasini sagliyorum.

2.yontemim: acil durum veya zamanimin kisitli olmasinda yaptigim yontem. yeterli uzunlukta akvaryum hortumuyla rezervuardan sivi cekiyorum, yerine yeni sivi ekliyorum. diresiyonu cevirdigim zaman sisteme ekledigim yeni yag sisteme gidiyor ve rezervuara kirli yag geliyor. bu sekilde 2-3 defa tekrarladigimda sistemdeki yagi %90 oraninda temizlemis oluyorum. Bu islemin en guzel yani, sisteme hava gitmiyor.

Genel olarak hidrolik direksiyon sistemi 1lt kadar yag alir. Yag olarak direksiyon hidrolik yagi veya sanzuman yagi kullanabilirsiniz. Ben direksiyon hidrolik yagini tercih ediyorum cunku seffaf oldugu icin kirlenip kirlenmedigini renk degisiminden kolayca anlayabiliyorum.

Bahsi gecen sistem standard hidrolik direksiyon sistemi.

****Eger aracinizda Elektronik direksiyon mevcut ise, o zaman CHF denilen ozel sentetik yagi temin etmeniz gerekiyor.

Elektronik direksiyon kutusu 1,5 tur , standard direksiyon kutusu 2 veya 2,5tur donuyordu sanirim. bu sekilde aracinizda hangisinin oldugunu anlayabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

IMG_0585.JPG
IMG_0586.JPG
IMG_0588.JPG

IMG_0584 copy.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Elektronik ayrımını direksiyon turuyla anlaşıldığını ilk defa duydum bu arada :) elinize sağlık güle güle kullanın. Koyduğunuz sıvıların kitapçıkta yer alan spesifikasyonları taşıyıp taşımadığına bakıyorsunuz değil mi?

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elektronik ayrımını direksiyon turuyla anlaşıldığını ilk defa duydum bu arada :) elinize sağlık güle güle kullanın. Koyduğunuz sıvıların kitapçıkta yer alan spesifikasyonları taşıyıp taşımadığına bakıyorsunuz değil mi?

Sanzuman, defransiyel, ve awd kutularinin sivilarini kitapciktaki onay kodlu urunlerle (genelde yetkili servisten alirim) degitiriyorum. Direksiyon hidroligi ve fren hidroliginde ise, rezervuar in uzerinde yazan uyariya gore secimimi yapiyorum.

Elektronik direksiyon kutusuna sahip bugune kadar kullandigim araclarda, diresiyonu 1,5 turdan fazla donen rastlamadim. Eger yanlis bilgi ise, silebilirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sanzuman, defransiyel, ve awd kutularinin sivilarini kitapciktaki onay kodlu urunlerle (genelde yetkili servisten alirim) degitiriyorum. Direksiyon hidroligi ve fren hidroliginde ise, rezervuar in uzerinde yazan uyariya gore secimimi yapiyorum.

Elektronik direksiyon kutusuna sahip bugune kadar kullandigim araclarda, diresiyonu 1,5 turdan fazla donen rastlamadim. Eger yanlis bilgi ise, silebilirim.
Yok doğrudur illaki, benim böyle bir bilgiyi yeni öğrendiğimi vurguladım sadece, öyle bir deneyimim olmadı

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bende bildiklerimi paylaşayım.Elektrikli direksiyon sisteminde hidrolik elektrikli pompa sayesinde hidroliği pompalıyor ve siz direksiyonu çevirmedikçe enerji harcamıyor 100 km de. 0.2 litre gibi bir tasarruf yapıyor hesapladıklarına göre, eski sistemde ise hidrolik pompası gücü krankdan alıyor ve siz direksiyonu çevirmeseniz bile motora yük oluyor. İki sistemde hidrolik destekli sistemdir araba çalışmasa veya pompa bozulsa bile direksiyon sadece kremayer dişli olarak çalışabilir fakat ağırlaşır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Elektrikli direksiyonda hidrolik yoktur. Direksiyona verdiğiniz tepkiyi artıran bir elektrik motoru bulunur. Önceki aracım yaris 2007 modeldi ve elektrik destekliydi, hidrolik haznesi hiçbir şeyi yoktu. Elektrikli olup olmadığını düşük hızlardaki ağırlığından anlayabilirsiniz. Şehiriçinde dönüşlerde bazen elektrikli direksiyonların yumuşaklığını arıyorum. Tek parmakla bile döndürebilirsiniz. İsterseniz bir de bizim mazdalarda deneyin tek parmakla döndürebilir misiniz? :D

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Elektrikli direksiyonda hidrolik yoktur. Direksiyona verdiğiniz tepkiyi artıran bir elektrik motoru bulunur. Önceki aracım yaris 2007 modeldi ve elektrik destekliydi, hidrolik haznesi hiçbir şeyi yoktu. Elektrikli olup olmadığını düşük hızlardaki ağırlığından anlayabilirsiniz. Şehiriçinde dönüşlerde bazen elektrikli direksiyonların yumuşaklığını arıyorum. Tek parmakla bile döndürebilirsiniz. İsterseniz bir de bizim mazdalarda deneyin tek parmakla döndürebilir misiniz? :D

bilgi icin tesekkurler. mazda da direksiyon diger aracima gore cok agir. sanirim 245/50/R20 ebatlarinin da etkisi var.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb

Sizin dediğiniz elektromekanik oluyor birde elektrohidrolik var ikisinde de sürüş hızına göre vb. direksiyon ağırlığı ayarlanabiliyor beyinden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sizin araçta da elektrohidrolik var teknik özelliklerinde yazdığına göre

Üst Alt