Mazda BSM (Blind Spot Monitoring) Kör Nokta İzleme Sistemi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'nın Skyactiv teknolojiye geçmeden önceki araçlarında RVM olarak bizlere sunduğu teknoloji günümüzde BSM olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mazda Kör Nokta İzleme (BSM), arkadan ve arkadaki şeritten bize yaklaşan araçları tespit etmek için arka tampondaki radarları kullanır. Sürücüleri, uygun kapı aynasında simge görüntüleyerek kör noktadaki araçların varlığını ikaz eder. Sürücü kör noktadaki aracın olduğu tarafa sinyal vererek yön değiştirmek istediği anda sistem uyarı sesi verir ve aynadaki simge yanıp söner.

Sistemin daha detaylı açıklaması için aşağıdaki RVM Nedir? Konumuzu inceleyebilirsiniz.

RVM Nedir?

BSM Nasıl Çalışır?

Bsm 1.jpg

RCTA (Arka Çapraz Trafik Uyarısı)

Bir park alanından çıkarken aniden frene basmak zorunda kaldınız çünkü yan taraftan gelen bir araç görmediniz mi? Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA), yedeklemeye başlamanın güvenli olduğundan emin olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sistem, her iki taraftan gelen araçları izlemek için BSM olarak aynı radarları ve göstergeleri kullanır ve yaklaştıklarında sürücüyü uyarır.

RCTA Nasıl Çalışır?

bsm 2.jpg

Kaynak; Mazda Global

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@Domestos Veli Abicim eline sağlık. Tüm konular için burdan teşekkür ediyorum. Şu sistemler bizde de olsa.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sanırım otomatik frenlemede yapıyor abi BSM sistemi. Teşekkürler.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
konuyu hortlatiyorum :)

Esimin aracinda BSM (kor nokta asistani) var. Dalginlik veya buyuk arac ile serit degisiminde epey yardimci oluyor. Arac yaklasmasi durumunda sadece isik yaniyor, gelen arac yonundeki sinyali yakinca sesli uyari ve aynadaki uyari isigi yanip sonuyor. otomatik frenleme yok. Sistem oldukca pahali ki ben genelde aracta fazla elektronigi sevmiyorum. otomatik dis ayna, kararan ic ayna, koltuk isitmasi olmasi bana fazlasiyla yetiyor. ekstra olarak da temizlemesi kolay oldugu icin deri koltuk ve yasadigim yerde kisin havalar asiri soguk oldugu icin uzaktan calistirma.

Donelim BSM ye. sistemin dezavantajlari var.

1- Oncelikli olarak, en sag / sol seritte, demir bariyerle cevrili bir yolda ilerliyorsaniz, uyari isigi surekli yaniyor. Arac varmis gibi algiliyor ve bir anlik da olsa dikkatinizi dagitiyor. ozellikle otoyol cikislarinda en sag seride gecerken sinyali de yaktiginizda bariyeri algiliyor ve bir an tedirgin olup refleksle direksiyonu geldiginiz yone kiriyorsunuz.
2- Ne kadar olumsuz bir cevap verilecek olsa bile yazmaktan kacinmam. Surucuyu monotonlastiriyor. Sistem nasil olsa algiliyor diyerekten, surucu basini cevirip kontrol etmeden serit degismeye alistiriyor ve BSM ariza yaptiginda artik sonuclarini siz dusunun.
3- Halen daha arastiriyorum ve henuz bulamadim. BSM ye ait bir sigorta mevcut degil. Tahminimce ECU tarafindan kontrol ediliyor. Sonradan araca ekletmek isteyenler bir ihtimalle aracin ECU suna bilgisayar ile ulasip aktiflestirmesi gerekiyor.
4- Paralel parklara dikkat. Arkaniza park eden arac, park yerinden cikarken tamponunuza surterse; sistem devre disi kalabiliyor veya radar in ayaklarinda yamulma olusmasi durumunda arizaya gecebiliyor veya yanlis uyari verebiliyor.

Haftasonu ailece disari ciktik ve gittigimiz yerde araci otoparka biraktim. kimsenin vurmasi imkansiz. fakat arac ile park yerinden ayrildiktan 5dk sonra BSM isigi yanip sonmeye basladi. tamponu kontrol ettim, surtme cizikleri var ama derin degil. araci surekli kendim yikadigim icin orda cizik olmadigina eminim. simdi tamponu komple yerinden sokup radarlari kontrol edecem.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam sistem bariyeri algılamıyor, bir şeyden dolayı bir hata veriyordur bence, bahsettiğiniz durup dururken yanma meselesi de bundan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Tampona sürtmekle radar ayağına hasar vermek çok zor iş, çünkü gövdeye monte edilmiş oluyor en azından Mazda 3'te böyleydi.

Kişiden kişiye değişir bu ama ben teknoloji manyağı aracım olsa bile şerit değiştirirken o aynaya bakmadan bırakın direksiyon kırmayı sinyali bile yakmam, bu teknoloji ile hayata gözlerini açmış sürücüler belki dediğiniz monotonluğu yaşayabilir, bilmiyorum.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Hocam sistem bariyeri algılamıyor, bir şeyden dolayı bir hata veriyordur bence, bahsettiğiniz durup dururken yanma meselesi de bundan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Tampona sürtmekle radar ayağına hasar vermek çok zor iş, çünkü gövdeye monte edilmiş oluyor en azından Mazda 3'te böyleydi.

Kişiden kişiye değişir bu ama ben teknoloji manyağı aracım olsa bile şerit değiştirirken o aynaya bakmadan bırakın direksiyon kırmayı sinyali bile yakmam, bu teknoloji ile hayata gözlerini açmış sürücüler belki dediğiniz monotonluğu yaşayabilir, bilmiyorum.

maalesef surus sirasinda celik bariyeri algiliyor. Baska araclarda da dikkat ettim onlarinda aynada bariyere yaklasinca isik yaniyor.

haftasonu gittigim park alanina kadar hicbir problem yoktu. cok kalabalik bir yerdi ve millet deli gibi park yeri ariyordu. benim tahminim, park yerine girmeye calisan acemi birisi tampona surttu. tamponu sokmeden hasar olup olmadigini anlamak zor. aku kutup basini da soktum, 1 dk gecemeden tekrar yanip sonmeye basliyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sistem size yaklaşanı algılıyor, siz bariyerden uzaklaşıyorsunuz, bariyeri nasıl algılayacak ki.. Ben olsam verdiği hata koduna bakarım, bazen çamurlu pis karlı havalarda böyle saçma ışık yaktığı oluyordu ama kendisi düzeliyordu bir müddet sonra.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Sistem size yaklaşanı algılıyor, siz bariyerden uzaklaşıyorsunuz, bariyeri nasıl algılayacak ki.. Ben olsam verdiği hata koduna bakarım, bazen çamurlu pis karlı havalarda böyle saçma ışık yaktığı oluyordu ama kendisi düzeliyordu bir müddet sonra.

Yagmur, karli havalarda sikayetim yok. belki benim aractaki sistem ford alt yapisi oldugu icin farkli calisma sistemi olabilir. Sonucta bir araci gecerken de isigi yakiyor. yani aracin kor noktasi icine cisim girdigi zaman yaniyor.

ariza kodunu elimdeki OBD ler ile okuyamadim. radarlarin calisip calismadigini olcum yaparak kontrol etme sansimiz var mi? elektronik konusunda cok fazla el becerim yok. en kotu ihtimalle radarlari sokup, calistigim sirketteki elektronik muhendisi calisanlara olcturebilirim. servise gidersem de eminimki radarlar bozuk diyip butun sistemi yenileyeceklerdir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yagmur, karli havalarda sikayetim yok. belki benim aractaki sistem ford alt yapisi oldugu icin farkli calisma sistemi olabilir. Sonucta bir araci gecerken de isigi yakiyor. yani aracin kor noktasi icine cisim girdigi zaman yaniyor.

ariza kodunu elimdeki OBD ler ile okuyamadim. radarlarin calisip calismadigini olcum yaparak kontrol etme sansimiz var mi? elektronik konusunda cok fazla el becerim yok. en kotu ihtimalle radarlari sokup, calistigim sirketteki elektronik muhendisi calisanlara olcturebilirim. servise gidersem de eminimki radarlar bozuk diyip butun sistemi yenileyeceklerdir.
Yok hocam maalesef bilgim yok o konuda. Türkiye'de olduğu gibi yetkili servis harici kod okuyup arıza tespiti yapan özel servisler yok mu? Hiç sökmeyle ölçmeyle uğraşmadan önce sisteme bağlayıp bize ne anlatmak istediğine bakmak bana daha mantıklı geliyor.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Yok hocam maalesef bilgim yok o konuda. Türkiye'de olduğu gibi yetkili servis harici kod okuyup arıza tespiti yapan özel servisler yok mu? Hiç sökmeyle ölçmeyle uğraşmadan önce sisteme bağlayıp bize ne anlatmak istediğine bakmak bana daha mantıklı geliyor.
suan icin bir yer bulamadim. arastirmaya devam ediyorum. arastirmaya devam ederken tamponu sokup de kontrolumu ve temizligini de yapacam. belki kendiliginden duzelir. detaylari buraya paylasirim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sisli havada sol şeritde saçma salak bi kaç kere yaktıgına denk geldim.

Tam emin değilim ama bi yerde okumuştum translate çeviri ile 2 sensör arasında bi hızalama var eğer sensörlerden biri bu hızalamanın dışına çıkarsa sistem çalışmıyor yada dengesiz çalışıyor.

Üst Alt