Mazda 929 Hava Akışmetre Ayarı

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
IMG_20180603_171150.jpg
IMG_20180603_175524.jpg

Uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü vakit ayıramadığım hava kütle ölçer (hava akışmetre) ayarını nihayet yaptım. Özellikle soğukken siyah duman atma ve sıcakken geç çalışma sorunlarını da giderdim.Sanırım zemberek yayı yumuşamış yada daha önceki 27 yılda arıza aramak için kurcalamışlar. Öncelikle enjeksiyon sürelerini görmek için LPG programına bağladım 800 devir 84 derece civarında 7.5 ms gibi bir değer okudum. 1100 devire kadar sürenin 3.8 ms düştüğünü sonra tekrar arttığını görünce kırmızıyla işaretlediğim ufak zemberekten sertlik ayarı yaparak KENDİMCE mükemmel ayarı yakaladım.Yol testinden sonra birde LPG kalibrasyonu yapınca arabanın sesi değişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayran olunmayacak bir olay değil yaptığın ayar... :) Ellerine sağlık, tebrikler teşekkürler.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
2 aydır yatan 2000 model 626 aracım çok yakma ve sabahları veya ısınınca fazla gaza basmalarda siyah duman atma stop etme problemini teşhis ettim. aks değişimi için parçacı ile yaptığım hasbihal sonucunda hava akış metrede sorun oluyor demesinin ardından forumda aramaya başladım ve sizin konuya denk geldim. Bendeki bu sorunlarında Hava akış metreden kaynaklanması olasılığı üstünde duruyorum. Umarım sorun buradadır. Zira Bobin ve kablolar çok iyi kondiksiyonda

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akışmetreyi temizle bakalım çözüm olacak mı?

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
2 aydır yatan 2000 model 626 aracım çok yakma ve sabahları veya ısınınca fazla gaza basmalarda siyah duman atma stop etme problemini teşhis ettim. aks değişimi için parçacı ile yaptığım hasbihal sonucunda hava akış metrede sorun oluyor demesinin ardından forumda aramaya başladım ve sizin konuya denk geldim. Bendeki bu sorunlarında Hava akış metreden kaynaklanması olasılığı üstünde duruyorum. Umarım sorun buradadır. Zira Bobin ve kablolar çok iyi kondiksiyonda
Basitçe ;siyah duman hava yakıt karışımının zengin olmasından kaynaklı.Benim izlediğim yollar
1-) enjektör kütüğündeki basıncı ölçtüm.Sizin araçta 3 bar civarında olmalı.
2-)Soğutma suyu sıcaklık sensörünü ölçtüm.Sizin araçta 60 derecede 700-800 ohm civarında olmalı.

Her şey sağlıklı ise ;enjektör süresi ki ben bunu deneyerek buldum .Sizin araçta ısındıktan sonra 2,5 ms (ben atikerin lpg programıyla bağlandım sizde böyle bir zorunluluk yok malum yeni araç arıza tesbit cihazı seçenekleri mevcut.Duman probleminin kaybolması gerekiyor.:)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
daha çok oksijen sensörü gibi sizin problem ama tabiki bir usta ile bakılsa daha iyi olur,hala izmir civarında iseniz cihangir ustayı tavsiye ederim

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
daha çok oksijen sensörü gibi sizin problem ama tabiki bir usta ile bakılsa daha iyi olur,hala izmir civarında iseniz cihangir ustayı tavsiye ederim
Hocam sorunumu yine 2 usta sonrası kendim çözdüm. Tps sensörü konumu düzelttim. Vede benzin filtresi yanından benzin sızıyormuş. Dogal olarak basınç düşünce enjektör süresi artıyor vede çok yakıyor muş. sorun düzeldi. Dün gece Hatay-Şırnak yaptım 210km gitti 21 lt ile. 140km hız ortalama.

kombici

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 929
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
eline sağlık gerçekten çok iyi bir iş yapmışsın sıcakken geç çalışma problemi bende yaşıyorum yardım edersen sevinirim ayarı nasıl yapmam konusunda

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
eline sağlık gerçekten çok iyi bir iş yapmışsın sıcakken geç çalışma problemi bende yaşıyorum yardım edersen sevinirim ayarı nasıl yapmam konusunda
LPG sıralıysa ayar kablosu alıp ,motor ısındiktan (80°civarı) sonra enjeksiyon süresini zemberekteki yaydan 3.8 ms lere düşürmen gerekiyor basitçe

Moderatörün son düzenlenenleri:

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
eyvallah kardeşim pazar günü yaparım
Yalnız şöyle bir durum var ,benim motor yapıldıktan sonra yani eski contalar değişip emme manifold hava kaçakları giderildikten sonra vakum değeri değişti.Sonrasinda ben problemi burada yakaladım, sende başka bir problemde olabilir.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Daha da ilginci böyle bir aracın bakımlarını kendisinin yapması. Tebrikler gerçekten... :harika:
Bu arada 929 demeyelim lütfen, 929 Royal Classic o. :D
Takip ettiğim kadarıyla Xedosçu arkadaşlarda maşallah. Binmeden her yerini öğrendik sayenizde.

Üst Alt