Mazda 626 PlastiDip ile Cam Çıtası Kaplama (Deneme)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba,

Cam çıtalarının üstündeki kaplamanın atması üzerine önce arka camdan başlamak üzere PlastiDip denemesi yapmaya karar verdim ve fırsat bulunca çalışma başladı.

Kullandığım malzemeler;
- PlastiDip
- Maket Bıçağı
- Kağıt Bant
- Kolonya
- Bez
- Bol miktarda gazete
- 350 numara zımpara ( kalın geldi 800 no daha iyi olur. )

Önce cam çıtasını bol kolonyalı bez ile temizledim. Daha sonra cam çıtasının kaporta ve cam bölümünü gazete ile kapladım.

image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg

Burada dikkat edilecek fakat benim es geçtiğim bir kaç husus var. Öncelikle PlastiDip uygulanacak yüzey mümkün olduğunca pürüzsüz olmalı. Ben özellikle asıl çalışma niyetiyle değil de hem meraktan hem de deneme olsun diye sadece yüzeysel temizledim. Örneğin çok ince zımparayla üzerinden geçilse, pas sökücü ile paslanan bölümler temizlense çalışma çok daha iyi olur. 2. Husus ise fotoğrafta camın sağ tarafında kalan çıta üzerindeki siyah kaplamayı sökmedim. Kaplamanın çıta ile kesiştiği noktaları yüzeysel fark azalsın diye zımpara uyguladım ama yine de kalan az fark PlastiDip uygulamasında problem yarattı.

image.jpeg

image.jpeg

İlk astar sırasında dalgalanma görünebilir. Sonraki her uygulamanızda bu dalgalanma azalıyor ve kuruduktan sonra da ortadan kayboluyor.

Spreyi dik konumda 15 cm kadar mesafeden tek seferde en fazla 2 saniye basılı tutarak sıktım. Sıkmadan önce her defasında çalkalayarak kullanınca köpüklü sıkmıyor. Sallamadan kullanırsanız püskürtme anında köpüklü gönderiyor. Bu da problem yaratıyor.

Her uygulamadan sonra 15-20 dk kuruması için bekledim ve toplam 5 kat olarak uyguladım. Son uygulamadan yarım saat sonra ise etrafındaki gazeteleri toplamaya başladım.

image.jpeg

Sokak lambasının ışında bile camı daha güzel gösterdiği aşikar. Komşumuz da balkondan beni izliyormuş. O da aynısını söyledi. :)

Gazeteleri çıkarmak kolay fakat çıta kenarına çektiğim bantlar ile kurumuş plastidipi ayırmak yer yer zorladı. Başta böyle olacağını tahmin ettiğim için bantı yarım mm kadar dıştan çekip PlastiDip için zemin oluşturdum. Böylece çektiğim gibi bant yapışmadan gelecekti. Tahmin ettiğim gibi de oldu fakat 1-2 noktada maket bıçağı ile müdahale etmek zorunda kaldım.

Yıkama sonrasında herşey daha net belli olacak fakat kapı çıtalarını boya yapmayı planlıyorum. O iş daha zor olacak çünkü eski kaplamayı sökmek tam bir işkence. Hatta sökülmüyor.

1-2 gün plastidipin iyice kurumasını bekleyip sonra arabayı yıkayacağım. En son fotoğrafı yıkama sonrasında atacağım. Bu konu altında PlastiDip dayanıklılığı ile ilgili gelişmeleri bildiririm.

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    219.4 KB · Görüntüleme: 28

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Plastidip uygulamasının uzun vadeli olacağını tahmin etmiyorum. Kerim jantlara uygulamıştı ve yüksek hızlara çıkınca plastidip atmıştı. Boya yapmak daha mantıklı ve kalıcı olur kanaatindeyim. Paylaşım için teşekkürler. :)

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Baya emek ve beceri isteyen bir iş. Paylaşım için teşekkürler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben PlastiDip uygulamasını çok övdükleri için denemek istedim. Aklımda boya var zaten. Özellikle yan çıtalar için PlastiDip çok verimli olmayabilir ama arka çıta için en azında artık gözüme kötü görünmeyeceğini söyleyebilirim. :)

Yan çıtalarda da şöyle bir problemim var.

image.jpeg

Çıta üstü kaplamanın bir kısmı sökülmüyor. Maket bıçağı ile giriştim yine yok oralı değil. Zımpara da ince geliyor. Kalınla girişsem de bu sefer çıta çok çiziliyor, hem de boyanın çizilme riski fazla. Buna ya dolgu macun gibi bir şey yapıp seviye farkını ortadan kaldıracağım ya da parasını verip yaptıracağım. Ya da bilemiyorum cidden ne yapacağımı?:) Bu konuda aslında epey yardıma ihtiyacım var. Bir türlü işin içinden çıkamadım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anlattıkların ve fotoğraf işin zorluğunu anlatıyor... Çıkmacılardan bi araştır belki zahmetsizce sağlam çıta bulunabilir uygun fiyata... İllaki ben bu işi yapmak istiyorum diye düşünüyorsan da; pürmüz denilen zımbırtı ile etrafına zarar vermeden ısıtarak sökme seçeneğini deneyebilirsin ama dikkat etmek gerekiyor.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Ellerine sağlık güzel bir çalışma olmuş.
Kapı çıtaları için karbon folyo kaplamayı da deneyebilirsin. Aynı seviyeye çıkarmak için tek taraflı 3m bant kullanıp üstüne folyo geçince gayet hoş olabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Güneş fikir için teşekkür ederim. Karbon yapmam ama aynı seviye için folyo iyi fikir. Aynı seviyeye getirdikten sonra bir folyo da en üste çekince sanırım kötü görüntüyü engellemiş oluruz. İş çıkışı sanayiye gidip aksesuarcılara bir uğrayayım o halde.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
@Güneş fikir için teşekkür ederim. Karbon yapmam ama aynı seviye için folyo iyi fikir. Aynı seviyeye getirdikten sonra bir folyo da en üste çekince sanırım kötü görüntüyü engellemiş oluruz. İş çıkışı sanayiye gidip aksesuarcılara bir uğrayayım o halde.

Rica ederim :)
3m bantlar var tek taraflı yapışan. 1 mm den 8-9 mm kalınlığa kadar. Eşit seviyeyi yakalayabilmek için mantıklı olabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rica ederim :)
3m bantlar var tek taraflı yapışan. 1 mm den 8-9 mm kalınlığa kadar. Eşit seviyeyi yakalayabilmek için mantıklı olabilir.
Ben de kalınlığı Nasıl ayarlarım diyordum ki mesajınız imdadıma yetişti. :) Bir internet araştırması yapayım, iş çıkışı nokta atış gitmiş oluruz. :) Tuzlu değildir inş bu bantlar. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben kapı çıtalarının 4 ünü servisen 200 gibi bir rakama değiştirmiştim bir sorun derim.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Ben de kalınlığı Nasıl ayarlarım diyordum ki mesajınız imdadıma yetişti. :) Bir internet araştırması yapayım, iş çıkışı nokta atış gitmiş oluruz. :) Tuzlu değildir inş bu bantlar. :)
5-10 tl kadar bir şey. Hatta pimapenciler bile zaman zaman bu bantları camları eşitlemek için kullanır. Sağlamdırlar. Ben daha önce kullanmıştım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şimdi İzmir Yeni Mazda'yı aradım. İki çıta için 700 TL gibi bir rakam verdiler. :eek:
Model eskidikçe fiyat artıyor bildiğim kadarıyla birde ben alalı epey oldu kur farkı olabilir. Yurtdışından temiz bulunur aslında ama paypalda gitti napacaz :(

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben yurtdışından hep kredi kartıyla sipariş verdim. Paypal kullanmadım hiç. :) @Güneş'in söylediği gibi bant folyo ile yapacak gibiyim. Birazdan sanayiye bir uğrayacağım. Bakalım ne çözüm bulabilecek miyiz.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güzel olmuş ama uzun ömürlü olmayabilir. Bende tavan çıtalarını boyamayı düşünüyorum. Ayrıca eski accordu satmamda soyuk kapı çıtalarının etkisi çok fazlaydı :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sanayide biraz dolaştım. Bir aksesuarcı ''Aracı bana 1 gün bırakman lazım'' dedi. İşimin olduğunu bırakamayacağımı söyledim. ''2-3 saatte hallederiz'' falan dedi. 100 TL fiyat verdi. Yanındaki ''Gelmişken film de yapalım'' dedi. Baktım pek tekin değil düşüneyim dedim kaçtım oradan. Başka bir yere uğradım, çıtaları sökemeyeceğini, başka bir yerde söktürüp getirirsem temizleyip folyo kaplama yapabileceğini söyledi. 50 TL maliyeti olur dedi. Çıta sökmeyi tercih etmediğim için oradan da vazgeçtim.

Gitmişken direksiyonu deri kaplatmak için Ercü Oto'ya uğradım. Direksiyonun içten de aşındığı için deri kaplamanın sağlıklı olmayacağını, kaplasa bile bir süre sonra kırılmalar olacağı için başına ekşiyeceğimi nazik bir dille söyledi. :) Bu arada Ercü Oto ufacık dükkan ama web sitesine girerseniz hangi araçlara hizmetler veriyor şaşırırsınız. :) İstanbul'daki ART Car ile de görüşeceğim, olmazsa çıkma bakacağım sanırım. Neyse bu başka bir konu.

Sonuç olarak yan cam çıtaları için şimdilik bir çözüm bulamadım. Müsait bir zamanda fön makinesiyle ısıtıp kaplamayı çıkarmaya çalışacağım. O da işe yaramazsa zımpara+macun ile seviye farkını giderip boyamayı düşünüyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
5-10 tl kadar bir şey. Hatta pimapenciler bile zaman zaman bu bantları camları eşitlemek için kullanır. Sağlamdırlar. Ben daha önce kullanmıştım.

Aksesuarcılara sordum ama bilmediklerini söylediler. Bu bant kalın bir şey mi? Nerede bulabilirim? İnternetten satışı varsa link tarzı bir şey paylaşabilir misiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Direksiyonda yıpranma yani özelliğini kaybetme varsa Ercü Oto'nun söyledikleri doğrudur ileride kaplamanın içinde direksiyon malzemesi dökülür hoş olmaz. Çok rahatsız etmiyorsa uygun kılıfla işi kurtarabilirsin ya da çıkma olarak direksiyon bakabilirsin diycem ama çıkma ne kadar temiz olur orası muamma.

Fön makinesi mantıklı gibi geldi bana inşallah o zımbırtıları kaldıracak sıcaklığı verir. :)

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri

Üst Alt