Mazda 626 Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
BİR KALİTE TİMSALİ MAZDA 626

626, Mazda'nın 1978-2002 yılları arasında üretmiş olduğu orta/üst sınıf otomobildir. Üretildiği 24 yıllık süreç içerisinde 4,345,279 adet satıldı, atmosferik ve bazıları turbo olmak üzere 1.6lt,1.8lt,2.0lt,2.2lt,2.5lt V6 hacimlerine sahip motorları kaputunun altında barındırdı. Üretilmiş en güçlü versiyonu 2000 yılında piyasaya çıkan V6 2.5lt turbo 276hp gücündeki motora sahip 626 Mps idi. 626'nın ilk modellerinde arkadan itiş sistemini kullanan Mazda daha sonraları verimi yükseltmek amacıyla aktarmayı öne aldı.

Sedan, Hatcback ve Station Wagon karoserleri ile üretilen otomobilin Türkiye'ye ilk ithali 1991 yılında gerçekleşti. Aracın en popüler kasası GE kodlu 1992 yılında piyasaya çıkmış olanıydı. En önemli özellikleri döneminin diğer araçlarına göre üstün donanımı, konforu ve sorunsuzluğu idi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
323 ten daha sorunsuz bir otomobil olduğunu duymuştum seçim konusunda daha mantıklı gibi geliyor 626

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
323 ten daha sorunsuz bir otomobil olduğunu duymuştum seçim konusunda daha mantıklı gibi geliyor 626
323 deyince aklıma geldi. Dün kardeşimin dükkanında araba severlerle oturup muhabbet ederken ben onlara şu lafı derdim; MAZDA çok yakMAZDA, arıza yapMAZDA, yolda bırakMAZDA,
Birgün kardeşim ve bir arkadaşı sanyide çekici üstünde bir 323 görmüşler. Kardeşimin arkadaşı arabayı görünce hemen demiş ki ''hani olum mazda arıza yapmaz yolda bırakmazdı'' diye. Bu lafı duyunca kardeşimin 323 sahibine araca ne olduyu diye sormaya gitmiş. Aracın sahibi yaşlı bir adammış. Kardeşim amca aracın nesi var demiş. Amca bey; '' aşırı yağmur vardı, silicekler bile yetişmiyordu kendime güvenemedim çekici çağırdım'' demiş

Sonuç ortada :)

626'nın 323'e göre bende daha sağlam ve dayanıklı olduğunu düşünüyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yolda kalma olayı biraz şans. Adamlar sıfır arabayla yolda kalıyorlar :)
Hocam benim daha önce benzin/lpg bitti, ikileye mikileye 30 km yol gittim yolda kalmadım, dinamo bozuldu aküyü şarj etmedi yolda kalmadım. Bu nasıl araba yahu dedim :)

Şaka bir yana tabiki söylediğinizde çok haklısınız

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
uygun fiyata almayi dusundugum 98 model 626 var. 350000 kmde. simdi burda adam gibi bi usta yok. sahibi aracta hic bir sorun yok. 8 yildir kullaniyorum dedi ama ben yinede fiyati uygun oldugu icin korkularim var. sorgulatinca 3 kazasi cikiyo. miktar yazmiyor ama carpma olarak cikmis. buyuk kazasi yok diyor. kendimde bu kasadan kullandim ama benim arac cok asiri temizdi. motor yaptirmis olsam.ne kadara maal olur acaba

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İç temizliği güzel, kaporta aksamıda çok oynanmamışsa; alıp motoru rektefe etmeye değer diye düşünüyorum

Parçaları yan sanayi kullanarak bu fiyatlar çıkar. Keçeler,Silindir Kapak Conta orjinal, Segman-Triger Hareketli Bilya-D.daim ve yağ pompası Japon olacak şekilde

Piston-Segman-Gez-Yataklar: : 350 TL
Triger Seti-Diğer 2 kayış-Devirdaim-Yağ Pompası: 620 TL
Takım Conta: : 150 TL
Silindir Kapak Conta+Keçeler : 150 TL
Subap Seti : 225 TL
Yağ-Filtreler : 100 TL
Malzeme 1600 TL
Kapakçı-Rektefiyeci ve Ustalık ücreti : Yerine göre

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Merhabalar tekrardan..

Başka bir yerde de sorduğum ve aklıma takılan birkaç konu var 626 ile, bir de sizlere danışmak istedim:

1. nesil mazda 3'üm var, karışaltırma yaparsak daha net fikir verir, daha mutlu edersiniz beni http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/smile.png
1- ses yalıtımı konusunda nasıl? ses konusunda hassas olduğum için önemli.
2- Lpgye uyumu naısl bu motorların? m3'ler gibi 50 bin km.de subap eritme olayı yaşanır mı?
3- Hb mi sedanı mı tercih edilmeli ?
4- Kronik sorunu (varsa) nedir-nelerdir?
5- 'Bu böyle bir arabaya yakışmamış' dediğiniz yanı var mı? varsa nedir?

Yanı kısacası çok merak ettiğim bir araba ve d segmentinin tadına bakmak istiyorum ve ilk tercihim yine mazda'dan yana. Vereceğiniz cevaplar benim için çok belirleyici oldu ve olacak. Şimdiden teşekkürler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar tekrardan..

Başka bir yerde de sorduğum ve aklıma takılan birkaç konu var 626 ile, bir de sizlere danışmak istedim:

1. nesil mazda 3'üm var, karışaltırma yaparsak daha net fikir verir, daha mutlu edersiniz beni http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/smile.png
1- ses yalıtımı konusunda nasıl? ses konusunda hassas olduğum için önemli.
2- Lpgye uyumu naısl bu motorların? m3'ler gibi 50 bin km.de subap eritme olayı yaşanır mı?
3- Hb mi sedanı mı tercih edilmeli ?
4- Kronik sorunu (varsa) nedir-nelerdir?
5- 'Bu böyle bir arabaya yakışmamış' dediğiniz yanı var mı? varsa nedir?

Yanı kısacası çok merak ettiğim bir araba ve d segmentinin tadına bakmak istiyorum ve ilk tercihim yine mazda'dan yana. Vereceğiniz cevaplar benim için çok belirleyici oldu ve olacak. Şimdiden teşekkürler..

626 orta kasa kullanmış ve hali hazırda Mazda 3 BK makyajlı kasa kullanan birisi olarak bildiklerimi yazayım;

1-Ses yalıtımı kıyası yaparsak hocam; iyi ki 626 almışım dersin emin ol... Motor sesini duyman imkansız, camı açarsan belki... Haa yüksek devirlere çıkarsan normal olarak motor sesini duyarsın, fakat; cam fitilleri eksi olmasından dolayı yüksek hızlarda rüzgar sesi geliyor.

2-Sanki lpg için yapılmış bir motoru var, ustasını bulduktan sonra düzgün montajlama yapılmışsa sorunsuz kullanırsın, supap sorunu bu motorlarda yok çok şükür...

3-Ben genel anlamda Sedan sevdiğim için, bu konuda hep; "sedancıyıh biz gardaş" derim... :)

4-Cam fitilleri (zamana bağlı olarak) deforme oluyor, orijinalini bulmak sorun sıkıntı, ama yan sanayisi mevcut. Motoru hor kullanılmışsa eğer lifter sesi yapıyor ama bunun da çözümü var gibi... Lifterleri değiştirsen de çok maliyetli değil... Forum olarak çözümünü biliyoruz çok şükür... :) Keskin virajlarda normal olarak önden kayma yapabiliyor, direksiyon pompası zamanla terleme yapabiliyor, yine yıllara meydan okuyamadığı için rölanti motoru sorun çıkartabiliyor, özellikle klima kullanımında bu sorun çekilmez olabiliyor.

5-Sunroof olmalıydı, alaşım jant olmalıydı, lastikler 15 olmalıydı, arka sislerde ampul olmalıydı... :)

Başka soru varsa alabiliriz hocam.

Oziyal

Katılımcı
Araç Markası
1991 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Ben geçende motorda 1 gram su olmadan kullanışım az daha arabanın başını yiyecektik :(

Oziyal

Katılımcı
Araç Markası
1991 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Allah korumuş, sık sık kaputu açmak lazım, en azından haftada 2 defa

Evet bunu hep öneriyoruz, hiç bir şey olmasa bile, kaputu açıp kontrol etmekte fayda var, guzular ilgisiz kalınca, sorun çıkartabiliyor... :)

Yok normalde kontrol ediyorum zaten olay şöyle oldu,

Aracı eşime bırakmıştım tekirdağda o zaman problem çıkmış debriyaj balatası değişmesi gerekmiş bende güvenemedim eeskişehire getirmeye yolda kalırım diye orda değiştirin dedim ondan sonra ben ailemi almaya gittiğimde yedek su deposunu hemen hemen hergün doldurdum çok azalmaya başladı, bozüyüke geldiğimde ustaya gösterecektim geldim iki sonra yolda giderken hararet göstergesi çok yükseldi kırmızıya yaklaştı durdum hemen su deposuna baktım su yok, doldurdum sonra yola çıktım hararet tekrar yükseldi depoya baktım su var sanayiye gittim bıraktım. usta sonra aradı beni motorda gram su yok dedi doldurmuşlar alt taraftan tapanın ordan akıtmış şimdi halletti sağolsun dediğim gibi azdaha yiyorduk motorun başını

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bir öncekinde farlarda mercek olmasına rağmen bu GF'lerde yok. Capon abiler neden böyle birşey yapmışlar ? bu kasanın aydınlatması nasıl?

O dönemde mercekli far tipleri terk edilerek plastik cam farı ile daha hafif malzemeden üretilen far malzemesi kullanımına geçildi, bundaki amaçlanan şey de; emisyon belasından dolayı araçları hafifletmek diye düşünüyorum...

Üst Alt