Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
4 lt yeterli de, şimdi benim kafam karıştı, hep magnatec 5-30 ya da 10-40 kullanıyorduk, şimdi Ne kullanacaz, tsm sentetik nasıl bir yağdır, hangi markaların vardır ve kaç numaradır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ ve viskozite içerikli konularda hepsi var hocam...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Mobil 1 5w-50 hatta 10w-60 öneririm
Teşekkür ederim. Peki bu nasıl bir yağdır tam sentetik yarı sentetik epey bir şeyler diyorlar, ben bu zamana kadar hep 5-30 ya da 10 -40 kullanıyordum. Değişim zamanı geldi, bir de bunu deneyebiliriz. kaç km de değiştirmemiz gerekiyor bu mobil'i?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Teşekkür ederim. Peki bu nasıl bir yağdır tam sentetik yarı sentetik epey bir şeyler diyorlar, ben bu zamana kadar hep 5-30 ya da 10 -40 kullanıyordum. Değişim zamanı geldi, bir de bunu deneyebiliriz. kaç km de değiştirmemiz gerekiyor bu mobil'i?

5w50 ve 10w60 genelde ağır şartlarda çalışan, sık sık dur kalk yapan, taksi vb. araçlarda, yüklü kullanılan araçlar için genellikle
aracın km si çok yüksek değilse, eksiltme de fazla değilse 5w30-5w40-10w40 tercih edilmeli

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Tam sentetiklerde üstünde belirtiliyor zaten. Mobil 1 serisi tam sentetiktir. 1 yıl/15 bin km. değişim periyodu vardır. Mobil'in 5-40 yağı olmadığından 0-40 kullanıyorum 115bin km.deki aracımda. Çok yağ değişimi iyi değildir derler. Şahsen 10-15 yaşında aracım olsa ve km.si 200bin km.ye yaklaşmış ya da geçmiş olsa 5-50 den aşağı kullanmazdım.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben de bir deneyeyim bakalım, hafta sonu değiştiririm, bu yağlar normal yağcılarda vardır demi, yoksa netten falan mı sipariş etmem lazım?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de bir deneyeyim bakalım, hafta sonu değiştiririm, bu yağlar normal yağcılarda vardır demi, yoksa netten falan mı sipariş etmem lazım?

Ben internetten daha ucuza buluyorum. Yağcılarda ya da dükkanlarda araya fark da koyuyorlar çünkü.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Daha iyi bir fikir aslında. Netten sipariş etmek lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben indirim kovalıyorum. 3 ay sonra değişecek castrol magnetec yağı 60 liraya Kasım da aldım. :)

6 taksit olunca da arada kaynıyor bedava gibi geliyor.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Biraz önce yağcıları dolaştım, mobil 1 5-50 sordum hiç duymamışlar, ama 10-60 varmış fiyat 120 lira yarın değiştirecem, deneyelim bakalım nasıl olacak, ilk defa kullanacam. Beklentim yüksek.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Biraz önce yağcıları dolaştım, mobil 1 5-50 sordum hiç duymamışlar, ama 10-60 varmış fiyat 120 lira yarın değiştirecem, deneyelim bakalım nasıl olacak, ilk defa kullanacam. Beklentim yüksek.
10w60 bile her yerde bulunmuyor abi. 5w50 duymamaları normal kullanıcı talep etmeden esnaf getirtipte stokta bekletmez.

http://www.hepsiburada.com/mobil-1-peak-life-5w-50-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi-p-OTDG151768
http://urun.n11.com/motor-yagi/brava-xenontech-5w-50-4-lt-P96465665
buda 10w60 yağlar. Mobil en ucuzu şu anda
http://www.turkoilmarket.com/10W-60-Benzinli-Yaglar,LA_178-2.html#labels=178-2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu fiyatı verip 10 bin km de yağ değişimi yapmaktansa; 10-40 yağ koyar 5 binde değişirim daha mantıklı... Çok aşırı derecede eksiltme yoksa bu oranda yağı kalınlaştırmak bana mantıklı gelmiyor hocam.

Sen bilirsin ama sanayide japoncuları da araştır derim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kimi yağa 50-60 tl verir 5bin km.de değişir. Kimi tam sentetil olup daha iyi koruduğuna inandığı için yağa 100-120 tl verir 10-12 bin km. kullanır.
Sonuçta aradaki farkları anlayabilmemiz zor. Ben de yağa 95 tl verip 12-13bin km ya da 1 sene kullananlardanım.

Kalın yağdan zarar gelmez. Motor sporlarında kullanılır 10-60.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bu fiyatı verip 10 bin km de yağ değişimi yapmaktansa; 10-40 yağ koyar 5 binde değişirim daha mantıklı... Çok aşırı derecede eksiltme yoksa bu oranda yağı kalınlaştırmak bana mantıklı gelmiyor hocam.

Sen bilirsin ama sanayide japoncuları da araştır derim.
Veli abiye katılıyorum o parayı vermektense daha erken degisirim

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bir kerelik bir değiştircem bakalım denemiş olucaz. Peki beğenmedik sonra ince yağa dönünce araba küser mi acaba bize :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
10w60 çok kalın bence, tır değil ki mübarek :)
aracınız km si fazla yüksek değil, modeli de çok eski sayılmaz, çok da eksiltme yok diye biliyorum
donanımhaberde motor yağları üzerine vezir denen arkadaşı takip ediyorum, onun yorumlarına dayanarak söylüyorum, ekstrem durum olmadığı sürece aracı kalın yağa alıştırmak yanlış
araca yük atmıyorsak, sürekli dur-kalk yapmıyorsak, aşırı eğimli yerlerde ve yüksek devirde kullanmıyorsak bence gereksiz,
mobilin sitesinde 5w50 ve 10w 60 için ağır şartlardan ve yüksek km lerden bahseder

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir kerelik bir değiştircem bakalım denemiş olucaz. Peki beğenmedik sonra ince yağa dönünce araba küser mi acaba bize :)
Küserse belli eder zaten hocam... Lifter sesi ile bunu açıkça belli eder...

:D :D

Şaka bir yana; olması gerekenden ince veya kalın yağ lifter (fincan) lerin gerektiği gibi çalışmasını önleyeceği için ses yapar, bu büyük bir sorun mudur? Hayır !! Ses haricinde hiç bir sorunu yoktur... Fakat; benzinli arabanın, dizel gibi şakırtılı çalışmasını veya sübap vuruyor gibi çalışmasını haliyle istemeyiz...

O yağ viskozitesini kullanmadan önce araştırmanı tavsiye ediyorum hocam. Özellikle forumda yağlarla ilgili bir kaç konumuz mevcut.

Üst Alt