Mazda 626 GF (1997-02) Direksiyon Kumanda Kolu Çalışması

CeNDeL

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Direksiyon kumanda kolunu teslim aldım. Almanyadan tam 1 haftada geldi bu kadar erken beklemiyordum doğrusu :) ürün çıkma ama aynı sıfır gibi çok temiz şimdi geriye bir tek yerine takması kaldı. Bunun içinde yardımına ihtiyacım var Oğuzhan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Direksiyon kumanda kolunu teslim aldım. Almanyadan tam 1 haftada geldi bu kadar erken beklemiyordum doğrusu :) ürün çıkma ama aynı sıfır gibi çok temiz şimdi geriye bir tek yerine takması kaldı. Bunun içinde yardımına ihtiyacım var Oğuzhan
Tabiki hallederiz O0 direksiyona girdiği yerin kalıbini istedin en son başka birşey lazım mı?

CeNDeL

Katılımcı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eyvallah abi yardımlaşmak gerçekten çok zevkli birşey insan çok mutlu oluyor :) Bu arada sende " Hayra vesile olan o hayrı yapmış gibidir " hadisine istinaden malı götürüyorsun tabi :) İyikide böyle bir ortam oluşturmuşsunuz Allah razı olsun..Sağol kardeşim :)

Evet, Ömer, başkaları maddiyat olarak götürmek için kavga etmeyi göze alıyor, biz manevi olarak o hazzı ve sevabı yaşamak için işimize bakıyoruz... Öbür tarafa sadece kefen gidiyor 5 metre, başka bir şey gümrükten geçmiyor... :)

Hep dua ederim; Allah'ım yardıma muhtaç ne kadar insan varsa, bana onlara yardımcı olmayı nasip et diye... Bu forum ile kısmen de olsa dualarım kabul oldu çok şükür...

CeNDeL

Katılımcı
Evet, Ömer, başkaları maddiyat olarak götürmek için kavga etmeyi göze alıyor, biz manevi olarak o hazzı ve sevabı yaşamak için işimize bakıyoruz... Öbür tarafa sadece kefen gidiyor 5 metre, başka bir şey gümrükten geçmiyor... :)

Hep dua ederim; Allah'ım yardıma muhtaç ne kadar insan varsa, bana onlara yardımcı olmayı nasip et diye... Bu forum ile kısmen de olsa dualarım kabul oldu çok şükür...
Aynen abi ne mutlu sana :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Resimdeki gibi bir hiza alabilirsin O0 umarım yardımcı olmuştur.

Ekli dosyalar

• direksiyonkumandasıolcu.jpg
    direksiyonkumandasıolcu.jpg
    86.5 KB · Görüntüleme: 59

CeNDeL

Katılımcı
Yurtdışından almış olduğum 323 astina ve premacylerde standart olarak kullanılan ve 626'lardada altyapısı hazır olan direksiyon kumanda kolunun montajını yaparak kullanmış olduğum Navitech Nx-206y double din cihazımla eşleştirmesini yaptım. Çok güzel ve kullanışlı oldu. İşlem çok basit zor olan kısım kolun geçeceği deliği açmak ama o da sabır ve biraz ince bir işçilikle hallediliyor. Direksiyonu delmeden önce kolu direk teybe bağlayarak çalıştığından emin oldum. Benim teybimde kumanda için 3 çıkış var ve koldada 3 çıkış var. Teybin key ground yazan kablosundan şase çıkıyor ve kumandaya giriyor. Kumandada basılan tuşa göre belli bir dirençle teypteki key a veya key b kablolarına dönüş yapıyor.
922161aa9ca2a461bfcfbbbada00f0a1.jpg

Sonra teybin arkasından direksiyonun altına üçlü ince kablo çektim ve kumandanın çıkış soketine bağladım.
927196a54d65b922773ebe189b634062.jpg

Buraya kadar sıkıntı yok bundan sonra geriye direksiyonu kesmek ve kolu takmak kalıyor. Airbagı çıkarttığımız zaman direksiyonun iç tarafında kolun geçeceği yerde çok çok ince bir çizgi gibi yeri belli ama ben yinede garanti olsun diye Oğuzhanın verdiği ölçülere göre kesim yaptım. Kesimi yapmak içinde hobi işlerinde kullanılan dremel marka küçük el aletini kullandım. Önce ölçülere göre keseceğim yerin dört köşesini ince matkapla dıştan deldim ve geri kalanını bu delikleri baz alarak iç taraftan kestim.
b15f3bcf65fe007c6a22939f364353e2.jpg

Kesme işlemini bu şekilde yaptım ;
0927425b13dc90edd698569d894edcac.jpg

Tabi ilk kestiğimde berbat bir görüntü çıktı ortaya ama sonra taşlama ucuyla kestiğim yerleri dümdüz yaptım ;
833348706e07aa469ad2bed364be1967.jpg

Netice olarak orjinal gibi olmasada beklediğimden daha düzgün bir delik çıktı ortaya ama herşey bittikten sonra aklıma geldiki keşke 25 yada 30 mm'lik panç kullansaydım;
8756cb12ad30d3e0845dfb6c8d2b8cd8.jpg

Eğer bunla yapmış olsaydım hem işlem çok kısa sürecekti hemde çok daha düzgün bir delik çıkacaktı ortaya. Ayrıca sadece kolun geçebileceği büyüklükte olacaktı delik. Şimdi gereğinden büyük bir kesik oldu. Allahtan Oğuzhan son anda uyardıda 3,5 cm yerine 3 cm kestim deliği. Tabi delik büyük olduğu içinde içerisi gözüküyor bende bu görüntüyü önlemek için kola siyah sünger geçirdim ve deliği kapattım :)
3eb9d2ca2bcfd49a224e34e614d9fd19.jpg

2988c039821a6236a4e8e82710cbfa66.jpg

Sünger olmasaydı böyle olcaktı;
59c4eb3162828cb68270d9f1b81e37d5.jpg

Sonuç olarak tam istediğim gibi birşey çıktı ortaya. Başta Oğuzhan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum :)
1747fcdfe6c5fa996f750017900364a9.jpg

b294f78f2ff1e65ee00c79f7f067e69a.jpg
6916de256f9a9a5a62271243c1ad2017.jpg

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Güzel olmuş gerçekten maliyeti ne kadar oldu toplam da

ST27i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

karardvn