Mazda 626 GF (1997-02) Buji Önerisi

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar merhabalar,

Aracımda bir ara tekleme sorunu yaşamıştım ve sorunu çözmek için acil buji kablosu ve buji almam gerekliydi. Buji kablosu olarak NGK marka aldım. Bujileri de normal NGK buji olarak aldım fakat benim araçtan 4 tırnaklı Bosch marka buji çıktı(iridyum mu değil mi bilmiyorum) şimdi o bujileri de attığım için hangi modeldi bilmiyorum. Yeni taktığım bujiler tek tırnaklı normal buji olduğundan dolayı galiba, yakıt tüketimim baya bir arttı. Şimdi bizim GF kasa 626 için nasıl bir buji alıp takmam gerekli? Konu hakkında bilgi olan arkadaşlar öneride bulunurlarsa sevineceğim.(Aracı LPG'li kullanıyorum)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
NGK BKR5E-11, BKR6E-11
DENSO K16PR-U11, K20PR-U11

Diyor Mazda mühendisleri :) Fazla tırnak olması yakıtın düşeceği anlamına gelmez ben orijinalini öneririm.

Hepsi ve daha fazlası için
Mazda 626 GF GW (1997-02) Kullanıcı Kılavuzu

Ekli dosyalar

• 626specifications.JPG
    626specifications.JPG
    71 KB · Görüntüleme: 799
Son düzenleme:

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
NGK BKR5E-11, BKR6E-11
Diyor Mazda mühendisleri :) Fazla tırnak olması yakıtın düşeceği anlamına gelmez ben orijinalini öneririm.

http://www.mazdagaraj.com/kullanici-kilavuzu-mazda-626-gf-gw-t184.0.html

Hocam çok teşekkür ederim. Fakat benim taktığım bujiler zaten buradaki bkr6e-11 modeliydi. Yani normal tek tırnaklı NGK buji. Yetkili servis senin bujiler iridyum diyor? Kafam karıştı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim eski guzuda;

BKR6E-11 kod numaralı bujiler vardı. Ayrıca; buji tırnak aralığını 0,6 filer aralığına düşürtmüştüm, ateşlemede kolaylık sağlıyor.

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benim eski guzuda;

BKR6E-11 kod numaralı bujiler vardı. Ayrıca; buji tırnak aralığını 0,6 filer aralığına düşürtmüştüm, ateşlemede kolaylık sağlıyor.

Bende aynen sizin yaptığınız gibi yaptım Veli Bey. Fakat üzerinden çıkan eski bujiler dört tırnaklıydı. Bir ara eskiden servisi bir konu için aradığımda bizim araçlarda iridyum buji olduğunu söylediler. Ne yapayım bilemedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende aynen sizin yaptığınız gibi yaptım Veli Bey. Fakat üzerinden çıkan eski bujiler dört tırnaklıydı. Bir ara eskiden servisi bir konu için aradığımda bizim araçlarda iridyum buji olduğunu söylediler. Ne yapayım bilemedim.

Ben iridyum bujiye fazla para verme taraftarı değilim, ateşleme sisteminde sorun yoksa orijinal değerdeki bujiler sorunsuz iş görüyor, tecrübeyle sabit...

Ama ateşleme sisteminin bir üyesi sıkıntılı ise, ne yapsan boş, o araba illet getirtiyor adama... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hocam çok teşekkür ederim. Fakat benim taktığım bujiler zaten buradaki bkr6e-11 modeliydi. Yani normal tek tırnaklı NGK buji. Yetkili servis senin bujiler iridyum diyor? Kafam karıştı.
İridyum bujinin ömrü daha uzun. Yakıt düşmesi performans artması gibi şeyler beklemeyin. Buji ile olacak iş olsa milyar dolar para yatırıp skyactiv geliştirmezdi adamlar ;)
Lpg olduğu için Veli abinin dediği gibi tırnak aralığı azaltılabilir.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Konunun üzerinden epey geçmiş ama daha sonra bakacakların doğru bilgilenmesi açısından : mazda fs motorlar ne standart nede iridyum kullanmıyor. Orjinali double platinium sınıfına giren denso pkj16 serisidir. Standart bujileri bende ucuz diye alıp 0,6 mm aralığa getirtip taktım. Araç normal seyirde birşey hissettirmese de rölanti ayarı kafayı yemişti. Sonra paraya kıyıp 43 dolara denso pkj getirtip taktım araba kendine geldi.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Benim eski guzuda;

çok fazla buji konusunda araştırma yapmayın kafanızı bulandırmayın ( BKR5 E ) (BKR6 E 11) ngk da bu numaradaki bujiler araçlarınız ile uyumludur iridyum denilen buji kodu ise ( PZFR 6 F ) no lu buji 80 bin km rede bir degişir uzun ömürlü olmasının anlamı budur yanlız iridyum bujide lamda eksoz emisyon ölçümü 750 devirde daha düşük çıkmıştı yapmış oldugumuz teste mazda ya en çok uygun bujiler bunlar ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adem Ustamın da dediği gibi aracınız için uygun buji belli fazla altını sütünü kurcalamamak lazım.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Adem usta dalgınlıkla pzf bujilerin iridyum olduğunu söylemiş sanırım. P koduyla başlayanlar platin IR koduyla başlayanlar iridyum buji. Ngk için verdiği kod doğru ama servisler denso pjk16cr8 kullanıyor. Hoş çift platin olduktan sonra marka farkı önemli değil. IX kodlu olanlar kendinden 0.6 mm ye ayarlı geliyorlar.

Cem Baydar

Katılımcı
Merhabalar,
Aracımda iridyum buji vardı. durumunu öğrenmek için ustaya sök bak dedim. Aracı servisten aldıktan sonra tekleme yapmaya başladı. ertesi gün tekrar götürdüm. buji patlamış dedi. Ben de gittim buji aldım. Denso PKJ16CR8 buji aldım taktırdım. bir ara iyiyidi. tekrar tekleme yapmaya başladı. Başka bir ustaya götürdüm. 1. ve 3. bujiler patlamış dedi. aynı bujiden 1 takım daha aldım. bir kaç gün sonra tekrar ustanın yanına gittim 3. buji tekrar patlamış. çıkan 2 sağlam bujiden birini taktırdım. Bir buji neden patlar sorusunun cevabını arıyorum. Aklıma ilk gelen de bujilerin sahte olduğu. Fakat 3. bujinin devamlı patlaması da kafa karıştırıyor. Siz ne dersiniz? elimde şu an 1 sağlam buji var. onu da taktıktan sonra bir daha iridyum buji almayacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg li motora iridyum tavsiye edilmiyor zaten. Eden varsa; para tuzağı demektir uzak durun...

Buji kablosunu ölçürmekte fayda var. Olması gereken değerlerde mi değil mi?

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Onlar iridyum degil cift platin. 30 bin km oldu takalı patlama catlama yok. Patlamadan kastın ne onuda anlamadım. Fotoğraf atarsan daha iyi yorum yapılır. Pkj serisini 150 den aşağı fiyata aldiysan sahteliginden şüphe edebilirsin. Ayrıca bosch kpp33u serisi uyumluydu sanki pkj16 ile.

Cem Baydar

Katılımcı
20160427_134123.jpg
Onlar iridyum degil cift platin. 30 bin km oldu takalı patlama catlama yok. Patlamadan kastın ne onuda anlamadım. Fotoğraf atarsan daha iyi yorum yapılır. Pkj serisini 150 den aşağı fiyata aldiysan sahteliginden şüphe edebilirsin. Ayrıca bosch kpp33u serisi uyumluydu sanki pkj16 ile.
D veP harfleri üzerinde bir çizgi var. patladığı yer orası.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
4x Ngk Zfr6f-11 - n11.com

@dülgeroğlu Kazım'ın tavsiyesi ile bu ürünü sipariş geçtim, ilerleyen süreçte izlenimlerimi yazarım. :) Sanayide sık bulunmuyor, bir yerde rastladım ve 70 lira fiyat verdiler.

Ayrıca; Mazda 626'ların orijinal bujisi iridyumdur diyen iki tane embesil parçacıyla papaz olmamak için kendimi zor tuttum...

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
arkadaşlar aracımda tekleme sorunum var ustam herhangi bir ölçüm yapmadan buji ve buji kabloları dedi ngk marka buji kablosu arıyorum fakat bulamadım fs kodlu motor var kablo için ngk haricinde önerebilceğiniz başka marka varmıdır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar aracımda tekleme sorunum var ustam herhangi bir ölçüm yapmadan buji ve buji kabloları dedi ngk marka buji kablosu arıyorum fakat bulamadım fs kodlu motor var kablo için ngk haricinde önerebilceğiniz başka marka varmıdır

Belki de; buji ve kabloları değiştiğinde aynı tekleme duruyor olacak ve bu sefer ustan bobinden diyecek maalesef. Öncelikle sağlam bi lpg ustasına lpg ayarlarını kontrol ettir, lpg sisteminde sorun olmadığından emin olduktan sonra diğer işlemlere başla derim.

Aynı şey başıma geldi, iki ayrı lpg ustasına sistemde sorun olmadığını teyit ettirdikten sonra, bobin ile buji kablosunu değiştirdim, düzeldi.

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
ankarada yaren japon yedek parçadan elinde olan morgdu sanırım buji kablosundan aldım ngk markada buji aldım ikisi 100 tl daha uygun maher varmış 45 tl dedi başka bir parçacı bu aldım usa malı sorun çözüldü 3. göz devre dışıydı kendimiz değiştirdik dikkatlice yaparsanız basit işlem

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
NGK BKR5E-11, BKR6E-11

Mazda 626 GF GW (1997-02) Kullanıcı Kılavuzu
Hayırlı bayramlar.Bugünlerde aracım için buji bakıyordum da bu mesaj dikkatimi çekti.Bende yine bu forumdan indirmiş olduğum 626 Türkçe kullanım kılavuzu var ondaki buji bilgileri ile buradaki birbirine uymuyor.Hangisi doğru acaba?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-06-17-19-11-27.png
    Screenshot_2018-06-17-19-11-27.png
    390.5 KB · Görüntüleme: 229

Üst Alt