Mazda 626 GE ile Mazda 626 GF Karşılaştırması

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her iki kasayı da kullanan birisi olarak elimden geldiğince, dilim döndüğünce bu başlık altında karşılaştırmalı deneyimlerimi yazmak istedim. GF kasaya yeni sahip olduğum için yapacağım yorumlar zamanla güncellenecektir... :)

Tasarım;

GE kasa bana göre daha hoş daha yakışıklı fakat, GF kasanın da ilerleyen yıllara göre şekil almış olması en azından çağı yakalamış dedirtiyor. Tasarım ve yakışıklılık hususunda, yapılan yorumlar kişilerin zevkine göre şekilleneceği için bu duruma; zevk ve renk meselesi diyerek nokta koymak gerekiyor.

Mazda 2.jpg

IMG-20161006-WA0016.jpg

Yol Tutuş ve Konfor;

GF kasa 626 daha heybetli olduğundan sanırım, yolda insana daha fazla güven veriyor, GE kasa aracım sert virajlarda önden kayma yapıyordu ama GF kasa da bu duruma rastlamadım. Manisa-İzmir arasındaki Sabuncubeli rampalarında özellikle zorlamama rağmen aracı kaydıramadım, ESP olmadığını da belirtelim tabi... :)

Her iki kasada da maalesef yüksek hızlarda yol ve rüzgar sesi mevcut. Çok yüksek hızlarda ise rahatsızlık derecesinde oluyor. Kapı ayarı veya yeni kapı lastikleri ile rüzgar sesi azaltılabilir denilse de ben net olarak bu sesin kesileceği ihtimalini vermedim. :)

Uzun yolda; GF kasa daha güven veriyor bana göre.

İç Mekan, Donanım;

GF kasanın içi daha geniş, daha rahat, döşemeleri daha kaliteli ve göze hitap ediyor, ön konsol ise dijital km saati dışında bence ele avuca gelir tarafı yok, GE kasanın ön konsolu daha estetik ve kullanışlı geldi bana. Donanım olarak zaten her ikisinde de çok fark yok gibi. Klima, dört cam otomatiği, ayarlı hidrolik direksiyon ikisinde de aynı işlevsellikte.

Motor, Şanzıman;

GE kasa ile GF kasanın motorları aynı, şanzıman olarak GE nin manuelini, GF nin de otomatiğini kullandığım için bu konuda karşılaştırma yapmam doğru olmaz. Fakat şunu belirteyim ki; Mazda 3 şanzımanından GF nin otomatik şanzımanı daha rahat vites geçişi sağlıyor... Evet, şaşırtıcı... :)

Konu dahilinde sorusu olanlar olabilir, zamanla cevaplamaya çalışırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Paylaşım için teşekkürler Veli,
Yol sesi önce yumuşak hamur bir lastik ile bir miktar azaltılabilir, biraz daha detaylı olsun uğraşırım denilirse Oğuzhan ın gonzales' e yaptığı gibi yalıtım yapılabilir.
Evet imkan dahilinde olacak şeyler bunlar abi. Fakat; herkes tepeden tırnağa aracı soyup yalıtım yapamaz (ben dahil) :) Gülü seven dikenine katlanır misali, var olan olumsuzlukları da sineye çekeriz artık ne diyelim. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Eline yüreğine sağlık veli Abi.gerçek den burda olduğumuz için çok şanslıyız bence. Siz gibi tecrübeli büyüklerimizn bilgilerin den faydalanıyoruz.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu güzel ve değerli bilgiler için teşekkür ederiz, bu konu çok kişi merak ediyordur ve çok işe yarayacaktır bence :)
Veli Abi, iç görüntü iyileşmesi ve daha güncel bir görünüm için dijital klima takılabilir diye düşünüyorum. Hele bir de tablet.. :D

Lastik konusu evet çok şeyi değiştiriyor yol sesi anlamında, tecrübeyle sabit :) Ses yalıtımı konusunda denemelerim olacak kısmet olursa, faydası olur inşallah. Şahsi fikrim farları makyajlılar gibi olsa sanki daha şık duracak bu arabada. Malum sitede bir ilanda görmüştüm bulabilirsem paylaşayım. Rabbim ağız tadıyla binmeyi nasip etsin...

Ek: Farları uyduran yurdum insanının ilanı :
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...li-tertemiz-bakimli-masrafsiz-351129545/detay

Son düzenleme:

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Veli abinin GF kasa almasıyla 626 inlememde başlamış oldu, GF kasanın 2002 üretimi olduğunu görünce, Mazda'nın tasarım olarak diğer markaların önünde olduğunu tekrar anlamış oldum, hele bir de Lantis lere bakınca Maşallah diyorum...çizene de helal olsun...

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Valla hangisi guzel ayirt edemedim. Aslinda zengin olacan, hepsinden birer tane koyacan, canin hangisine binmek isterse onu sececeksin.
Not: Yazdigimi tekrar okuyunca baska anlamlar cikiyor, aman ha, araba icin yazdim. Baska yere cekmeyin :)
İmkan olsa da akla gelenlerden de bir dizi bulundursak fena da olmaz yani.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bu güzel ve değerli bilgiler için teşekkür ederiz, bu konu çok kişi merak ediyordur ve çok işe yarayacaktır bence :)
Veli Abi, iç görüntü iyileşmesi ve daha güncel bir görünüm için dijital klima takılabilir diye düşünüyorum. Hele bir de tablet.. :D

Lastik konusu evet çok şeyi değiştiriyor yol sesi anlamında, tecrübeyle sabit :) Ses yalıtımı konusunda denemelerim olacak kısmet olursa, faydası olur inşallah. Şahsi fikrim farları makyajlılar gibi olsa sanki daha şık duracak bu arabada. Malum sitede bir ilanda görmüştüm bulabilirsem paylaşayım. Rabbim ağız tadıyla binmeyi nasip etsin...

Ek: Farları uyduran yurdum insanının ilanı :
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...li-tertemiz-bakimli-masrafsiz-351129545/detay
Hangi aracın farlarini uydurduki fena da olmamis

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
veli abi şu an anladım gf otomatik sahibi olduğunu
ben hemen gf nin türkiyede hiç olmayan yavaş kullanım ve hızlı kullanım otomatik vites geçişlerini gösteren bir video isterim :)
bana sanki mazda 3 ün prgramlaması daha iyi gibi geldi senin çektiğin videoda 4 le giderken kick-down ile hemen 2 den başlamıştı
mazda 626 nasıl

bende otomatik mazda 626 veya lantis düşünüyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Veli abi GF kasanın yüksek hızlarda direksiyonunun boşa çıkmaması daha iyi güven vermesi hıza duyarlı sertleşen direksiyon sistemi diye düşünüyorum. 1993 323 ve 1999 323 kullanmış birisi olarak bu farkı bende bariz hissetmiştim.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ben ge 626 aracıma 4 adet sıfır 185-70-14 petlas elegant yazlık lastik taktım yol sesi ve darbe sesleri yüzde elli oranında azaldı.tavsiye ederim.

Lenovo A6020a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Veli abi GF kasanın yüksek hızlarda direksiyonunun boşa çıkmaması daha iyi güven vermesi hıza duyarlı sertleşen direksiyon sistemi diye düşünüyorum. 1993 323 ve 1999 323 kullanmış birisi olarak bu farkı bende bariz hissetmiştim.
mazda direksiyonu böyle yaparken nissan nereye bakıyordu acaba merak ediyorum sertleşme yani tabiri caizse tık yok :) benim arabanın ön düzen konusu sıkıntılı ama sertleşme resmen yok :)
hatta maximanın türkçe tanıtım reklam videosu var onda direksiyonu kesinlikle sertleşmez diye özellikle belirtiyor enteresan

mühendislik anlayışları çok farklı yada farklı şeyler var zaten fabrikasının ingiltrede olması bana hiç hoş gelmedi

bizim patronda ford curier mi ne var oda yavaş hızlarda yumuşak tamam süper ama hızlanınca birden zank diye sertleşiyor (focus iyi :) ) her arabada mazdanın gözlerinden öpeyim ben diyorum çok tatlı bir şekilde arttırarak sertleşiyor sürüş zevki yüksek araba

Üst Alt