Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Değişimi ve Yapılan Kontroller

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uyarımı dikkate almanı tavsiye ederim. Başkalarının tecrübelerini yaşayarak öğrenmek mantıklı değil.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Mrb aracta su eksiltmesi yok çünkü defalarca kontrol ettim su seviyesi hep ayni yerde duruyor sadece kaloriferi sicak moduna getirdigimde içeri antifiriz kokusunu veriyor on camı yağlı bir sekle sokuyor bu da beni rahatsiz ediyor araca binen kişiler fark etmiyor bile kokuyu ama ben hissediyorum onun icin bugun wurt marka kacak önleyici bir sıvı aldım bana arac sicaken Radyatör e koymami ve kaloriferi birinci kademeye getirip 20 dakkika yol yapmami söylediler varsa kucuk çatlaklar ve açıklar onlari kapatir dediler ama ben yogunluktan dolayi halen siviyi araca koyamadim arabada duruyor gerçekten motora zarar verirmi cok tedirgin oldum simdi
Antfriz sadece suyun donmasını engelemek için konulmaz araçlara.Soğutma siteminin sağlıklı ve temiz kalmasına yardımcı olur. Eğer siz antfrizi yeni koydurduysanız o sıvının hiç bir etkisi olmayacaktır. Antfriz sistemde ne var ne yok hepsini siler atar.Bunun için düzenli antfriz koyulmayan araçlarda antfriz eklenince genellikle sağdan soldan kaçaklar başlar.O aldığınız sıvı sadece su varsa soğutma sisteminde etki eder. Araçta eksiltme yoksa peteğinizde kaçak olamaz.Ya motor bloğuna antfriz döküldü, oralardan geliyor koku yada aracınız eksiltme yapıyor ama siz farkedemediniz henüz.
Soğutma sistemi bir aracın hayati fonsiyonudur. İkinci el araç alırken;
-Radyatör ya da ek deposu kir pas içinde olan,
-Bagajda ekstra su taşıyan
-Kışlık bakım yapılan araçları tercih etmiyorum.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Mrb maddi sıkıntı yüzünden 94 mazda 626 aracimi satiyorum almak isteyen arkadaslara duyurulur aracim dosta gidecek bir arac oldugu icin buradan haber vereyim dedim aracimin bakimlari zamaninda yapiliyor bir ay önce triger setini degistirdim tum ağır bakimlari yapilmistir alan kisi sadece yakitini koyup binecektir muayene yeni ilgilenen arkadaslar beni 539 210 41 91 numarali telefondan araya bilirler gece calistigim icin gündüz uyuyorum ulasamassaniz ben size donerim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bizim motorlara Eneos Premium 10-40 uygun olur mu teknik anlamda?

Japonya'nın 1 Numarası Eneos Premium 10w/40 4 Lt Motor Yağı - n11.com
Eski guzuda 4 kez yağ değişimi yaptım. Hepsinde de farklı yağ kullandım. Sondan 1 önceki değişimi Lukoil 5-30 la yaptım yağ 3500 km civarında kararmıştı. İlk başta bu durumu kötüye yorumladım ama durum tam tersiymiş. Yağ motordaki kurumları aldığı için kararmış.

Uyduruk bir marka olmadığı ve 10 bini geçirmeden değişim yaparsan hepsi aynı işi görür benim düşüncem

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar mazda 626 92-97 modeller için 5*40W mobil dışında tercih etmeyin derim.Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.Ama yinede tercih sizin.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Neden çünkü tam sentetik olması (Not: Kutunun üzerinde sentetich technology olan yarı sentetiktir.--yazan değilde--Full sentetiych yazanı almalıyız.)5 numara kış 40 numara yaz şartları içindir. Türkiye deki ortalama iklim şartlarına uygun oluyor. Her mevsim akışkanlığı ideal oluyor. En azında bunu tecrübe ettim.Ama Erzurum gibi soğuk yerlerde yaşasaydım 0*30 veya 5*30 kullanırdım. Arabanın yağlama tablosu esasen bize doğruyu göstermektedir. Teşekkürler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Üreticinin motorunuz için önerdiği yağ tablosu, bulunduğunuz iklim koşulları, motorunuzun durumu kaç km de olduğu, sürüş karakteriniz, lpg olup olmadığı gibi etkenler göz önüne alınarak yağ seçimi yapılmalıdır. Bu nedenle herkesin aynı viskozite değerinde yağ kullanması çok olağan olmayabilir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Uygun olur tabiki de, fakat Türkiye de dolum yapılıyor, bunu dikkate al bence.. Geçenlerde liqui molly 10-40 almıştım, elli küsür liraya... Bir dahaki değişimde kullanmak istiyorum.

Liqui Moly gerçekten iyi bir marka imiş. Kullanıcı yorumlarını ve bir kaç usta tavsiyesine dayanarak söylüyorum bunu.
Geçenki yağ değişiminde Motul 10-60 denemiştim geç ve az da olsa eksiltme yine oldu.
Bizimki gibi aşınmış motorlara Liqui Moly'nin Mos2 (Molibdendisülfid) katkılı 10-40 yağını önerdiler. Bir dahaki değişimde deneyeceğim.
Az da olsa yağ eksiltmesi olan ya da motoru çok sesli çalışan araç sahiplerinin şimdiden kullanması gereken bir yağ olarak öneriliyor:

LIQUI MOLY 10W40 Motor Yağı Kısmi Sentetik MoS2'li LEICHTLAUF 5 Litre (2184)

Not: Başka yerlerde daha ucuza bulunabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Liqui Moly gerçekten iyi bir marka imiş. Kullanıcı yorumlarını ve bir kaç usta tavsiyesine dayanarak söylüyorum bunu.
Geçenki yağ değişiminde Motul 10-60 denemiştim geç ve az da olsa eksiltme yine oldu.
Bizimki gibi aşınmış motorlara Liqui Moly'nin Mos2 (Molibdendisülfid) katkılı 10-40 yağını önerdiler. Bir dahaki değişimde deneyeceğim.
Az da olsa yağ eksiltmesi olan ya da motoru çok sesli çalışan araç sahiplerinin şimdiden kullanması gereken bir yağ olarak öneriliyor:

Yağ eksilten motorlar için olduğunu 5 litrelik ambalajı ile yüzümüze vurmayaydı iyiydi. :p :)

Şaka bir yana firma ürünleri kaliteli ve işlevsel.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Ben komple motor tamiri yaptıralı 16.000 km oldu, kendi şartlarıma göre yazdım,şu anda yağ yakımı sıfır motor performans, yakıt tüketimi ve rölanti düzeni süper motorun çalıştığı duyulmuyor. Bu şartlara göre yağ seçimimi yapıyorum. Eğer yağ yakıyor olsaydı mutlaka kalın yağ tercih etmek zorunda kalırdım. Dediğiniz gibi mutlaka şartlar göz önünde olmalıdır. Bilgi ve tecrübe alış verişi için teşekkürler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bakımlarda 2 kez Opet 10/40'tan sonra bu sefer Mobil 10/40 Super 2000 kullandım ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; evet Mobil yağ ile motor sesi gerçekten azalıyor. Hatta Opet'ten sonra epey azalıyor. Önce 2000 devirden sonra rahatlıkla duyulan motor sesi şu anda 2600 devir sonrasında kendini belli etmeye başlıyor. Üstelik Opet yağ ile 3000 devirde 115 km/sa hızla giderken müzik açık olsa da motor sesi rahatsız ediyordu. Mobil ile 3000 devirdeyken müzik sesi kısık olsa da ses neredeyse duyulmuyor.

Bu kadar yorumu yapınca ''yağın yeni değiştiğini göz önünde bulundurmama'' gibi bir düşünce oluşabilir doğal olarak. Fakat aracımı ilk aldıktan 4 ay sonra (ki yağ değişmemişti) İstanbul'a gitmiş ve Trakya'da arabada herkes uyurken mecburen müziğin sesini mecburen kısmıştım. O şekilde bile şarkıları rahatlıkla duyuyor ve motor sesinden hiç rahatsız olmuyordum. Kaldı ki pek ses de yoktu motorda. Ne zaman bakımlarda Opet kullanılmaya başlandı, işte o zaman motor sesi rahatsızlığım başladı. Bu arada geçenlerde eski sahibine yağı sordum, ben aracı almadan son bakımda Castrol 10/40 kullanmış.

Sonuç olarak, Opet kullanmayın. Kullanıyorsanız ve motor sesinden rahatsızsanız Mobil'e geçtiğinizde büyük bir rahatlama hissedersiniz. :)

badilcan

Katılımcı

Daihatsu sirion 1.0 aracımda yağ eksiltme var sanırım ,
Daihatsu servisi tarafından bu bahsettiğiniz yağ önerildi bana ,
Bu yağ hakkındaki kullanım sonrası tecrübenizi paylaşırmısınız.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bakımlarda 2 kez Opet 10/40'tan sonra bu sefer Mobil 10/40 Super 2000 kullandım ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; evet Mobil yağ ile motor sesi gerçekten azalıyor. Hatta Opet'ten sonra epey azalıyor. Önce 2000 devirden sonra rahatlıkla duyulan motor sesi şu anda 2600 devir sonrasında kendini belli etmeye başlıyor. Üstelik Opet yağ ile 3000 devirde 115 km/sa hızla giderken müzik açık olsa da motor sesi rahatsız ediyordu. Mobil ile 3000 devirdeyken müzik sesi kısık olsa da ses neredeyse duyulmuyor.

Bu kadar yorumu yapınca ''yağın yeni değiştiğini göz önünde bulundurmama'' gibi bir düşünce oluşabilir doğal olarak. Fakat aracımı ilk aldıktan 4 ay sonra (ki yağ değişmemişti) İstanbul'a gitmiş ve Trakya'da arabada herkes uyurken mecburen müziğin sesini mecburen kısmıştım. O şekilde bile şarkıları rahatlıkla duyuyor ve motor sesinden hiç rahatsız olmuyordum. Kaldı ki pek ses de yoktu motorda. Ne zaman bakımlarda Opet kullanılmaya başlandı, işte o zaman motor sesi rahatsızlığım başladı. Bu arada geçenlerde eski sahibine yağı sordum, ben aracı almadan son bakımda Castrol 10/40 kullanmış.

Sonuç olarak, Opet kullanmayın. Kullanıyorsanız ve motor sesinden rahatsızsanız Mobil'e geçtiğinizde büyük bir rahatlama hissedersiniz. :)

Sürtünme testlerini izledim 10/40 sınıfında ilk 3 deydi mobil bizde aldık motor sakinleşmiş gibi oldu. Sonra bir gün yağ eksiltti nasıl olduysa 1 lt ye yakındı heralde yağ ekledim bagajda eski yağı vardı sonra sesinin biraz arttığını deneyimledim. 5/30 koyunca da sessizleşiyor diyorlar ama 94 model araca olmaz koyanlar uzun müddette yağ eksiltmesinin arttığını söylüyor.

Üst Alt