Mazda 626 GE (1991-97) Sis Farı Taktırmak

Ankaradan nereden temin edeceksin farı belli mi? Bana da kaynak olabilir o bakımdan sordum.

Ankaraya farklı konu ile gidiyorum. Alınan yer akpar isimli site..

Bak yaw yapılır mı bu abi. Konuyu da 10 gün sonra açaydın bizi bekletiyon :)))

Sis farı, hız sabitleyici, geri görüş kamerası, nikelaj uygulama, xenon uygulama, cam filmi bayağı heyecan olacak..

Madem binmeye karar verdim, o zaman güzel olsun..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Far geldi Hakan, ama taktırmaya gitmedim daha..
C.Tesi TP senörü değiştim, Pazar piknik derken izin bitti sanırım haftaya kaldı..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Konuyla doğrudan ilgili diye link veriyorum... :cool:

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
arkadaşlar sayılan alternatifler içinde en mantıklısı ve ekonomik olanı era montajı gibi duruyor, ama araştırırken yabancı bir site buldum, kargo fiyatı çok fahiş olsa da birçok parçayı bulmak mümkün, yurtdışında akrabanız varsa bir nebze daha uygun kargo
tr ye 100 avro
almanya 20 avro
bulgaristan 3 avro

site bulgar kökenli olduğu için çıkma parça çeşidi de bol gibi

mesela
https://www.megaparts.eu/en/product...v-20-16v-140-hp-hatchback-1993-position-right

https://www.megaparts.eu/en/product...-v-20-16v-140-hp-hatchback-1993-position-left

https://www.megaparts.eu/en/product/2094997632

https://www.megaparts.eu/en/product/1333534981

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
arkadaşlar sayılan alternatifler içinde en mantıklısı ve ekonomik olanı era montajı gibi duruyor, ama araştırırken yabancı bir site buldum, kargo fiyatı çok fahiş olsa da birçok parçayı bulmak mümkün, yurtdışında akrabanız varsa bir nebze daha uygun kargo
tr ye 100 avro
almanya 20 avro
bulgaristan 3 avro

site bulgar kökenli olduğu için çıkma parça çeşidi de bol gibi

mesela
https://www.megaparts.eu/en/product...v-20-16v-140-hp-hatchback-1993-position-right

https://www.megaparts.eu/en/product...-v-20-16v-140-hp-hatchback-1993-position-left

https://www.megaparts.eu/en/product/2094997632

https://www.megaparts.eu/en/product/1333534981

Vay canına... Çok komik rakamlar. Adamlar 22 € ya sunroof satıyor.

Toplu sipariş alınıp Bulgaristan'a bile gidilebilir. :)

Aynen toplu bi sipariş geçsek parça başına kargo 5€ ya bile gelmez. Ama asil önemli olan sitenin güvenirliliği. Bunu öğrenmek gerek.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Genellikle tombak kasa aldıktan 2-3 ay sonra (nasıl bir zorlukla karşılaşabileceğini bilmeyen her çömez 626 kullanıcısı gibi) kurduğum "626 sis farı arıyorum, nereden bulabilirim?" gibi sorulara cevaben gelen olumsuzluk dolu yanıtlara karşı kolları sıvamıştım. Bu yolda yalnız olmadığımı çok iyi bildiğimden bir kaç parça şeyler yazmak istedim. 626 kullanıcıları için öyle bir büyük sorunsal ki bu sis farı temini, hep kullanılan "paranın satın alamayacağı şeyler de vardır" tezini savunmak için yeterli bir durum. :D Öyle ki gerçekten bu uzun bir süreç oldu kendi adıma ve 6 ay önce elime ulaşan sis farlarının montajını ustalarımın yardımıyla bin bir zorluklarda daha dün yapabildik. :) Hızlıca konuya girersem, 1 yılı aşkın süredeki sis farı arayışımda edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim. Temin etmek isteyen kullanıcıların nelerle karşılaşabileceğini az buçuk kestirebildiğimden hangi yollarla sis farına ulaşabilecekleri konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Serviste en son hatırladığım kadarıyla 1700 TL'ye gelen sis farı tombak kasalar için gerçekten değerli bir malzeme. Çünkü Türkiye'de nadiren araçların üstünde gördüğümüz sis farları da çoğunlukla yurt dışından gelme. Sayıca az 97 model GE kasalar bayi çıkışlı olarak sis farı ile satılsa da bu yıllara kadar korunması veya herhangi bir durumdan ötürü kırıldıktan sonra tekrar temin edilmesi çok zor bir durum. Ön farları bile orijinal kullanmak konusunda banka kredisine başvurmamız gerekirken, sis farları için -o dönemlerde- kimse para harcamazdı diye düşünüyorum. :D Haliyle günümüzde çok az sayıda olan makyajlı tombak kasa diyebileceğimiz 97 model 626'larının sis farlarından eser yok çoğunlukla... Hal bu olunca da kıyıda köşede bulunan sis farları da yurt dışında da olduğu gibi ülkemizde de çok değerli oluyor ve bunu kullanan fırsatçılar gerektiğinde ikinci el çıkma farın tanesine 500 lira bile diyebiliyor. :mad: Bu durumda da bizim gibi kullanıcılar yurt dışında ikinci el olarak satanlara yönelmek zorunda kalıyoruz. Arama yaparken yanlış bir parça almamanız adına aşağıdaki bölümü hazırlamak istedim.

FAR ÇEŞİTLERİ
Sis farı ve bağlantıları (tesisat hariç) 3 ana parçadan oluşuyor. Birincisi ön kısımdaki aydınlatıcı far kısmı ve metal çerçeve, ikincisi onun arkasındaki plastik gövde, üçüncü kısım da şasiye bağlantı kurulacağı metal plaka. Satışa sunulan her ilan her zaman tam ve doğru parçalardan oluşmayabilir. Her ne kadar far kısmını bulduktan sonra gerisi bir şekilde kasaya montajlanır derseniz kendimden biliyorum hiç de kolay olmuyor.

578_447871314.jpg

Bunları ayrı ayrı göstermemin nedeni de far kısmı ortak olsa da arka kısımları farklı sis farı takımları mevcut. Nasıl mı? Hemen orayı da anlayatım: 626'ların sis farları toplamda 4 farklı şekilde. Burayı da ayrıntılı açıklamak istiyorum çünkü yurt dışından sipariş geçmek istediğinizde yanlış bir far almış olmayasınız.

1. Amerikan 626 Sis farları
Amerika'da satışa sunulan 626'lar benzer figürlere sahip olsa da farklı araçlardır. Örneğin ön farları bile Türkiye'deki 626'lara çok benzer olsa da sinyaller ve farlar birleşik tasarlanmıştır. Yine sis farları da bu noktada değişiklik gösterir. Bunları bizim guzulara uygulamamız için şeklinden ötürü tamponuza işlem yapmanız gerekir. Ebay gibi sitelerin Amerikan kanalından bu yüzden yararlanabilmek söz konusu olamıyor bizim adımıza. Örneğin bu görseldeki sis farları bizim guzulara (birebir) uymaz. Gördüğünüz gibi yüksekliği az, köşeleri daha ince hatlara sahip ve arka bağlantı noktaları farklı.

post-25546-0-58976800-1356211030.jpg

2. MX-6 Sis farları
MX-6'nın (Avrupa versiyonu araçlardaki) sis farlarının cam kısmı bizim guzularla ortak parçalarından biridir. Fakat arka bağlantı noktaları (farlar tamponun daha kenarlarına yakın yere tutturulduğundnan) uyum sağlamaz. Sadece camları ve arka plastik gövde kısmı ise aynıdır. Arkadan işlem yapılarak montaj yapılabilir. (Bura ile ilgili çözüm konunun sonlarında anlatılmıştır).
MX-6'nın Amerika versiyonundaki ise far kısmı da dahil tamamen farklıdır. O yüzden yine MX-6 sis farı diye arama yaparken Amerikan versiyonu olmadığına dikkat edin. Birinci görsel Avrupa, ikincisi Amerika için üretilen MX-6.

1200px-1992_Mazda_MX-6_(GE)_coupe_(20028616534).jpg Mazda_MX-6_Mystere.jpg

3. 626 GE v6 2,5 Sis farları
V6 motorlu tombak kasa 626'lar Türkiye'ye gelmemiştir fakat yurt dışında arama yaparken bu kasayı kullanabilirsiniz. Bunların içindeki far başlıkları sarı renktedir ve bence daha güzel bir görünüme sahiptir. Bazı MX-6'larda da bu sarı lensli farlar kullanılmıştır. Bunlar genellikle Bulgaristan, Rusya gibi ülkelerde daha çok satışta bulunuyor fakat oradan alabilmek de diğer bir problem. Tanıdıklarınız var ise işiniz çok daha kolay tabi. Özellikle Bulgaristan'da ürün fiyatları "sar oradan 10 koli" diyebileceğiniz kadar komik rakamlarda fakat online alışveriş siteleri Türkiye'ye en azından 100 € gibi nakliye ücreti alıyor, sitelerin güvenirliği de tartışılır.

26001247_1769643836401409_4421344216215609464_n.jpg

4. Bildiğimiz 626 GE sis farı
Bizim ihtiyacımız olan farların, yurt dışından temin edilirken şu görseldeki olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ne kadar zor olsa da farların arkasındaki bağlantı aparatının ve ara plastik parçanın olduğu bir ürünü almanız direk olarak şasiye montajını kolaylaştıracağından sizin için daha faydalı olacaktır.

L217065A.jpg MH01535-0.jpg

Bunları bulacağınız siteler mutlaka Avrupa'daki satıcıların ilanlarını içermelidir. Yoksa Amerikan versiyonu gibi farlar gelebilir bahsettiğim gibi. Ben kendiminkileri ebay'in Almanya kanalından yapmıştım ve Almanya'daki bir tanıdığın adresine yönlendirmiştim. Şu sıralar satışta bulunan farlar kısıtlı olmasına rağmen sık sık takip etmeniz gerekir. Bunun yanında Allegro sitesindeki satıcılar ile iletişime geçip Türkiye'ye kargo seçeneklerini değerlendirmeniz gerekir. Avrupa'da tanıdıklarınız var ise daha yerel ilan sitelerinden parçayı arattırmanız başka bir yöntem olabilir.

Parça kodları ile arama yapmak için aşağıdaki görselden faydalanabilirsiniz, fakat bu her zaman sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

mx6.jpg code.jpg

TESİSAT
Bahsettiğim gibi 96-97 hariç diğer kasalarda fabrika çıkışlı olarak sis farı Türkiye'de kullanılmamıştır. Bundan emin olmamızın nedeni araç içinde de tesisatının bulunmamasıdır. Örneğin 95 öncesi kasalarda (görselde işaretlenmiş) siyah renk soketli bir bağlantı tesisatı ön konsola gelmemiştir. Sedan'lar (tesisatı olmasına rağmen) arka sis farlarından da mahrum bırakılırken HB'lerde ise arka sis farı tuşu da dahil montajlı gelmiştir. Bazı sedanlarda her ne kadar sis farı tuşunu görsek de bunun aslında sonradan takılan bir tuş olduğudur, çünkü orijinal ön sis farı tuşu üstünde aktif olduğunda yanan bir ışık bölümü (sarı ile işaretli) vardır ve arka sis farından görsel yönde değişiktir. Arka sis farları tuşunda ise böyle bir ışık yoktur çünkü aktif olduğunda göstergede sarı bir uyarı ışığı yandığından gerek görülmemiştir.

tus.jpg

Aşağıda birinci görseldeki (92-95 sedan) görülen sarı soket arka sis farı için kullanılan tesisata takılacak olan butonun soketidir. İkinci görseldeki (kırmızı daire içindeki) siyah soket ise (96-97 sedan) ön sis farları için kullanılacak butonun takılacağı yeridir.

IMG_6688.JPG daf.jpg

Aracın tampon kısmında ise sis farı soketleri hepsinde mevcuttur. Buradaki bağlantıyı izleyerek aracın kaput kısmındaki sigorta bölümüne ulaşılıp oraya gerekli (aşağıda gösterilen) röleyi kullanarak ön tarafa çekilecek bir hat ile çalışır duruma getirilebilir. Bu röle parklar (veya kısalar) açık olduğunda sislerin yanabileceğine yaramakta olsa gerek orijinal tesisatlı guzularda sistem bu şekilde işlemektedir. Bunun dışında direk bağlantı yapılarak da tesisat hazırlanabilir tabi ki de...

WhatsApp Image 2018-08-06 at 21.22.30.jpeg

MONTAJ
Eğer ki konun başında verilen ilk görseldeki gibi tam bir set almışsanız ve aracınızda elektrik tesisatı hazır ise çok kolay bir şekilde montajı bitirebilirsiniz. Tamponunuzu sökmeden far kısmını plastik kısımdan kenardaki 3 tane vidayı açarak ayırın ve önce demir plakayı aracınızın alt kısmından şasiye sabitleyin. Sonrasında far kısmını da tampondaki boşluktan geçirip vidalarını geri takın. Hazırdaki soketleri de taktıktan sonra artık çalışmaya hazırdır. ;)

WhatsApp Image 2017-12-30 at 10.42.36.jpeg

Aracınızda tesisat yok ise elektrikçi dışarıdan bir bağlantı çekip çok kolay bir tesisat çekebilir. O yüzden tesisatım yok diyerekten farları aramaktan vazgeçmeyin. ;) Eğer ki tesisatınız var ve farlarınızı da temin ettiniz fakat, bağlantı ayaklarınız yok veya benimki gibi yanlış... Bu durumda da bir kaç alet edevat ve usta yardımıyla işin üstesinden gelinebilir. Bu kısımla ilgili de bir kaç tecrübe paylaşayım belki yardımım dokunabilir.

Haziran ayında Almanya'dan getirtmiş olduğum sis farlarımı aylarca bekledikten sonra dün anca montajlayabildim. Paketi açtığım gün her şeyden habersiz ne kadar da mutluymuşum. :koptum::koptum::koptum:

IMG_4266.jpg

Montajı çok kolay olsa da bana gelen sağ tarafın arka kısmındaki metal plaka büyük ihtimalle MX-6'ya ait olduğundan (Avrupa'da bir çok parça satılırken 626 ile ortak olduğundan MX-6 kelimesi de geçer) daha kısaydı ve şasi kısmına tam oturmuyordu. Bu parçanın kesme biçme işlemlerinden sonra yapılan uzatma ekler ile ustalarımın sayesinde takabildik. Önce fazlalık kısımlar kesildi. Gerekli yerlere lama denilen eklemelerden yapıldı ve karşılık taraflarına gerekli delikler açıldı.

tosunusta.jpg

Normalde parça iki adet somun ile mavi yerlere bağlanıyor ve kırmızı kısma da parçanın uzantı eki giriyor. Parça yanlış olduğundan yeşil ile gösterilen eklemeler ile (2 adet) montajımızı tamamladık. :cool:

Untitled-1.jpg

Sonuç paha biçilemez. :asik:

e6a5a5f6-da82-4691-b8e2-381ba5beafb8.jpg

Sorunlarım bitiyor mu? Tabi ki hayır. Yine bendeki farların biri daha kararık ve taş izleri olduğu için (bu farların dış malzemesi cam olduğundan parlatılamıyor) şeffaf plasti-dip ile diğerini de hafiften pütürletmeyi düşünüyorum.

WhatsApp Image 2017-12-30 at 15.31.56.jpeg

Aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Sorusu olanları beklerim. :cool:

@ivons

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
allah aşkına biri şu adamı durdursun yahu:D:Dvalla helal olsun abi.ayakda alkışlıyorum.elinden böyle işler gelmesi ve araban la bu kadar ilgilenmen çok güzel.verdiğin bilgiler altın değerinde.eline koluna sağlık abi..güle güle güzel günlerde kullan.:harika:

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kardeşim elinize sağlık güle güle kullan. Darısı başıma olsun. İnşallah kısa zamanda temin ederim de takarım. Guzunun gözlerini dört açarım :koptum::koptum:
Salı günü bir kaç çıkmacı ile haşırneşir olacağım. Hakkımda hayırlısı.. :komik::komik:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Ve gelelim aylardır beklediğim, Türkiye'ye araç üzerinde verilmeyen sis farlarına:p Mart ayında Avro 4.64 civarlarında gezerken 43€ ya Avusturya'da sis farlarını buldum. Ayakları, montaj plastikleri, Krom çerçeveleri herşeyi çok güzel durumdaydı. Nasıl alırız ne yaparız derken garajın nadide üyelerinden Melahat'ın sahibi @MX9 Ahmet Abi "Baykal istersen abimle bir görüşeyim, Temmuzda gelme planları olabilir" dediğinde kalbim yerinden çıkacak zannettim :D. Sonra bir baktım ki sislerin fotoğrafı geldi Ahmet abiden, benim içim içime sığmıyor:eek::D. Ve bekleyiş başladı, 27 Temmuz olsa gerek, Ahmet abi beni aradı "Abim geldi şuan İstanbul'da, acele istersen kargo falan" dediğinde kalbim pır pır etse de, "yok abi, zahmet etmeyin diyebildim:p". Ardında bir haber daha geldi, sisler Uşak'a geçti, hafta sonu gideceğim o zaman getiririm dedi. Memleket memleket geziyordu:utan: ve günlerden 5 Ağustos oldu Ahmet abi aradı, bende bir heyecan bir panik, apar topar izmir'e gittim. 5 Ağustosta bu üçüncü izmir yolculuğuydu, her zaman konum istediğim mekan ile ilgili bu kez nokta atışı yaparak gittim, guzu kendi gidiyordu sanki mekana:D:p Arabayı parkettim, yürüyorum ama dizlerimde bir boşluk, yanımda arkadaşım var bişeyler anlatıyordu ama hiç hatırlamıyorum:kptmya:. Ahmet abi ile selamlaşıyoruz ama gözüm kutu da, hadi aç aç dedi dayanamadı artık:) Beklediğimden çok çok iyi temizlikte, civata ve ampüllerine kadar üzerinde geldi, soketleri kabloları tertemiz. Ardından garson gelince masa birden doluverdi:p Sisler bana geldiğinde Avro 5.90 civarlarına gelmişti. Ülkemizde 4-5 ayda neler neler değişti.

20180806_010128.jpg

20180806_132651.jpg

Daha önce sis farı düğmesini takmıştım, her konuya başlarken 96-97 guzulardan ne istediniz de üzerindekileri neden eksilttiniz diye başlardık, bu kez sis tesisatı hazırdı, röle yoktu ama onu da çıkma olarak temin ettim. @suleyman ın çalıştığı atölye de sis yuvalarındaki kapakları söktüm, İç ayakları montajladık, röle olmadığından sis tesisatı çalışmadı, bende hemen parklara bağlayıp hızlıca denemiş oldum. Röleyi yarım saat içinde bulup hemen siparişi verdim.

20180806_185451.jpg

Montaj için tekrar @suleyman ın atölyesine geldim. Patronu Ekrem Bey'den oldukça çekinir hale geldim, bir yemek ikram etmeye çalışayım :cool: Aracım sağ önden kazalı olduğundan sağ taraf biraz dengesiz oldu ama "nazar değmesin", "bundan iyisi Şamda kayısı" gibi söylemler duyarak aman doğru diyorsunuz kalsın böyle dedim:):cool:.

a.jpg

b.jpg

20180809_193722.jpg

La bir yakın şu sisleri derken aniden far görmüş tavşan gibi oldum.:komik::komik:

20180809_201807.jpg

20180809_201735.jpg

Sis farları konusunda @MX9 Ahmet abinin hakkı ödenmez, çok çok teşekkürler ediyorum. @Bayraktar a röle konusundaki desteklerinden ve sis düğmesini hediye etmesinden dolayı bolca teşekkürler.. Ve gelelim @suleyman kardeşime, yaptığım her işe her zaman destek olarak zaman ayırıp ilgilendiği için çok teşekkür ederim.:):)

Zaman içerisinde bir fotoğraf albümü de oluşturacağız @suleyman ın KaraŞimşek'i ile, şimdilik görsellerimiz bu kadar.. Araştırma - Geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz, yeni projeler pek yakında..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Baykal öyle anlatmışsın ki yıllardır büyük aşkını bekleyip te ilk buluşmaya giden sevgili gibi olmuş :D

Destek ve emek veren herkesten Allah razı olsun, forumun bu sinerjisi çok güzel. Sis farları da olmazsa olmaz gerçekten, çok yakışıyor, o dönemin kur oranı da derin bir iç çektirdi okurken.

Maşallah, güle güle kullan.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yenge buraları okusa düğün arefesinde sıkıntı olurdu herhalde :D

Hayırlı olsun garajın dombilileri hergeçen gün yaşlanacağına gençleşip güzelleşiyor. Güle güle yakmak nasip olsun

Üst Alt