Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

makif11

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Konunun ilk mesajından 45.mesajına kadar dikkatlice okursan sorununa uyan çözümler mevcut.

Debriyaj müşürü arızalı büyük ihtimalle. (45.mesaj)

Rölanti vidasındaki oringi de kontrol edin ayrıca
Abi teşekkür ederim, debriyaj müşürünü söktüm, devirin 0-100lere düşmesi vs gitti, sadece debriyaja basınca 1 saniye daha gaz veriyor sonra iniyor yavaşça,

Çözemediğim kısım, LPG yüklenince teklemesi sanırım hava akışmetre kaynaklı, bir bakım yapacağım ona

Bir sorun daha var, gaz kelebeği ile alakalı onu çözemedim,
Araç vitesteyken ayağımı çektiğimde silkeliyor veya vites atığımda da silkeliyor gün içinde çok uyuz ediyor, 2.-3. Viteste ayağımı gazdan çekince araç hızlı bir şekilde durmaya başlıyor

Bende gaz kelebeğinin rölanti vidası altındaki fişi çektim (tps değil), bu şikayet baya azaldı ama tam geçmedi bu şekilde sonra düz tornavidalı rölanti ayar vidasından rölanti ayarladım ama bu şekilde de fiş takılı değilken aracı kapattığımda (sıcak soğuk farketmiyor) araç çalışmıyor gaz gelmediğinden,

Ayrıyeten fiş takılıyken düz tornavidalı ayar rölantiyi değiştirmiyor ve fiş takılıyken 1000 devirde, fişi çekince ayarlama yapılıyor 800 devire iniyor

Her vites atışımda çok uyuz ediyor insanın canını sıkıyor, gaza biraz yüklenince de motor kalkıp gidecekmiş gibi tekliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi teşekkür ederim, debriyaj müşürünü söktüm, devirin 0-100lere düşmesi vs gitti, sadece debriyaja basınca 1 saniye daha gaz veriyor sonra iniyor yavaşça,

Çözemediğim kısım, LPG yüklenince teklemesi sanırım hava akışmetre kaynaklı, bir bakım yapacağım ona

Bir sorun daha var, gaz kelebeği ile alakalı onu çözemedim,
Araç vitesteyken ayağımı çektiğimde silkeliyor veya vites atığımda da silkeliyor gün içinde çok uyuz ediyor, 2.-3. Viteste ayağımı gazdan çekince araç hızlı bir şekilde durmaya başlıyor

Bende gaz kelebeğinin rölanti vidası altındaki fişi çektim (tps değil), bu şikayet baya azaldı ama tam geçmedi bu şekilde sonra düz tornavidalı rölanti ayar vidasından rölanti ayarladım ama bu şekilde de fiş takılı değilken aracı kapattığımda (sıcak soğuk farketmiyor) araç çalışmıyor gaz gelmediğinden,

Ayrıyeten fiş takılıyken düz tornavidalı ayar rölantiyi değiştirmiyor ve fiş takılıyken 1000 devirde, fişi çekince ayarlama yapılıyor 800 devire iniyor

Her vites atışımda çok uyuz ediyor insanın canını sıkıyor, gaza biraz yüklenince de motor kalkıp gidecekmiş gibi tekliyor

Buji, buji kablosu, lpg ve avans ayarı tamamsa, sorun büyük ihtimalle boğaz kelebeği (rölanti motoru)

demirde38

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Oncelikle tum konulara baktigimi dusunerek aradigim konu bulamama nedeni ile yeni konu aciyorum.
2 yildir sorunsuz bindigim 94 model balonumuza goz degdi ve ozellikle 1 den 2 ye gecerken veya yuksek viteste bose atinca rolanti cok dusuyor stop edecekmis gibi ve sonra topluyor.lpgde asiri fazla benzinde biraz daha iyi.hava akis metre ve bogaz kelebegini temizlettim bujilerimiz yeni buji kablolarimizda hepsi ngk ve iridyum.
Ustama goturdugumde bana soyledigi sey rolantide 2. Sibopun calismadigi ama gaza basinca calistigi idi.cekisinde hicbir problem yok.motorumuz 3 senelik oldugundan 5 30 yag kullanip özenle binmekteyim 8 bin km de yag degisimi yapiyorum.
Bana mantiksiz gelen sey su 2. Sibop calismazsa zaten gaza basincada calismaz veya cekis duser.buji kablosunu cikarinca bariz bir fark olmadigi ise dogrudur herkese elletmek istemiyorum araci o yuzden bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oncelikle tum konulara baktigimi dusunerek aradigim konu bulamama nedeni ile yeni konu aciyorum.
2 yildir sorunsuz bindigim 94 model balonumuza goz degdi ve ozellikle 1 den 2 ye gecerken veya yuksek viteste bose atinca rolanti cok dusuyor stop edecekmis gibi ve sonra topluyor.lpgde asiri fazla benzinde biraz daha iyi.hava akis metre ve bogaz kelebegini temizlettim bujilerimiz yeni buji kablolarimizda hepsi ngk ve iridyum.
Ustama goturdugumde bana soyledigi sey rolantide 2. Sibopun calismadigi ama gaza basinca calistigi idi.cekisinde hicbir problem yok.motorumuz 3 senelik oldugundan 5 30 yag kullanip özenle binmekteyim 8 bin km de yag degisimi yapiyorum.
Bana mantiksiz gelen sey su 2. Sibop calismazsa zaten gaza basincada calismaz veya cekis duser.buji kablosunu cikarinca bariz bir fark olmadigi ise dogrudur herkese elletmek istemiyorum araci o yuzden bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler
Aramayı netice alacak şekilde yapmamışsın demek ki. :)

Özellikle bu konunun 340. mesajından sonrasını okumakta fayda var... Sübap çalışmama teşhisi bana hiç inandırıcı gelmedi. Ustanın bildiği başka bir şey vardır belki.

demirde38

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Link atarmisiniz okurum tabiki.gunlerdir bakiyorum yoruldum zaten son carem yazmakti
Mesaj otomatik birleştirildi:

Banada öyle ama baska neyden yapabilir hic boyle bir problemle karsilasmadim.kurum baglama olayi falan olabilirmi ?

Rolanti de dalgalanma falan yok bu konuda ne sekilde dogru anlamadim burayi okudum benim durumumda olani bulamadim zaten

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Link atarmisiniz okurum tabiki.gunlerdir bakiyorum yoruldum zaten son carem yazmakti

Banada öyle ama baska neyden yapabilir hic boyle bir problemle karsilasmadim.kurum baglama olayi falan olabilirmi ?

Rolanti de dalgalanma falan yok bu konuda ne sekilde dogru anlamadim burayi okudum benim durumumda olani bulamadim zaten

Senin sorunun, boşa alınca veya 1'den 2'ye atmak için debriyaja basınca rölantinin dip yapması değil mi?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Araç emmeden, boğaz cıvarıdan kısaca almaması gerek bir yerden hava alıyor mu diye kontrol edildi mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

demirde38

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Tesekkurler abi ilgilendigin icin tekrar okumaya devam edecegim.ama yardima devam edin lutfen cok can skici.buarada isi musuru soketi zarar gormus onu bulamadim aydin sengulede sordum yok dedi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tesekkurler abi ilgilendigin icin tekrar okumaya devam edecegim.ama yardima devam edin lutfen cok can skici.buarada isi musuru soketi zarar gormus onu bulamadim aydin sengulede sordum yok dedi
Soket işlevini yapmıyorsa da rölanti saçmalar. Beyine motor ısısı hakkında bilgi gitmiyorsa kafasına göre takılıyor muhtemelen.

Soket satılan yerlerden araştırmak lazım.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ect sensörü o zaman çektiğiniz fiş, bahsettiğiniz sorunlara sebeb olmaması gerek

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Mazda kullanıcısı değilim aracınızdaki tüm sensörlerin neler olduğunu bilmem lazım. Basit düşünürsek, sadece boşa alınca ve yine 1'den 2'ye alırken debriyaja basıyorsunuz yani aracı anlık boşa alıyorsunuz bir rölanti düşmesi var. Rölantiyi sabit tutmak ile yükümlü arkadaş rölanti sensörü, bu sensör sizin araçta boğaz kelebeğine mi tümleşik yoksa ayrıca bir yerde mi konumlu bilmiyorum. Rölanti sensörleri kimi araçta 3 parçadan oluşurken kimi araçlarda tek parçadır. Araca yük bindiğinde rölantiyi sabit tutmakla görevlidir. Direksiyonu sağa sola çevirirken, direksiyon pompasının kayış vasıtasıyla motora bindirdigi yükü önlemek için ek hava verilir sisteme veya klima açınca kompresörün yükünü önlemek için yine ekstra hava verir araca gibi gibi.... Aracınızdaki rölantiden sorumlu arkadaşı bir söküp kontrol edin ileri geri hareketini yapabiliyor mu, kablolarını sağlam mı, oraya gelen voltajda bir sorun var mı? Benim aklıma ilk gelen mevzu aracın, akışmetre tarafında ölçülmeyen bir noktadan hava aldığıdir. Bu aracın manifold civarından ya da benzin enjektör oringlerinden olabilir. Veya LPG sitemine ait bir çatlak hortumdan olabilir. Hava işini nasıl kontrol ettiniz bilmiyorum ama bir smoke test yaptırmanizi veya yapmanızı tavsiye ederim

Üst Alt