Mazda 626 GE (1991-97) Oto Alarm Tavsiyeleriniz Nelerdir?

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar aracımda merkezi kilit mevcut alarm yok.yeni sustalı anahtar yaptırdım.alarm taktırmak istiyorum.alarm çeşitlerine bakıyorum hepsinin kendi kumandası var.bu durumda yaptırdığım sustalı boşa mı gidecek.yoksa herhangi bir alarm alıp sustalıyı aynı şekilde kullanabilir miyim.tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler alıp taktırıcam hafta sonu paylaşım yaparım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aslında kolay kolay bozulacak bir şey değil. Kısa devre falan yaptırmak lazım.
Yedek anahtar yaptırıyordum. Yeni sustalıyı denerken kapıların kilitlenmedi, eski anahtarı da işlem yapmayınca başka bir yere yönlendirdiler. Oraya gidip döşeme içindeki tetiği değiştirdik. Adamın açıklamasına göre olay tamamen tesadüfmüş. Yedek anahtarı yaptırırken yapılan bir hatadan ötürü değilmiş, tamamen denk gelmiş. 10 TL'lik parçaya işçilikle beraber 50 TL bayılıp hayırlı işler diledik.
Tesadüfenmiş ne yapalım. :)

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Günaydın arkadaşlar, dolanırken konuyu görünce benim RaSiM'in mevcut alarm sistemini yenileyelim dedim.Tabii ki ailemizin görüşlerini almadan olmaz. Alarm konusunda pek bilgim yok. Kullandığınız veya bildiğiniz sistemlerin tavsiyelerini bekliyorum.

Olmasını istediğim özellikler

Cam kaldırma-indirme özelliği.
Camlarda herhangi bir engelle karşılaşma durumunda tekrar inme.
Belli hız/süre içinde kapıları kilitleme.

Standart alarm özelliklerini yazmıyorum..

Aklıma gelenler bunlar. Sizin de olması veya olmamasını tavsiye ettiğiniz özellikleri yazınız lütfen :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun şimdiden. Benim eski alarmda araçla yola çıktıktan çok kısa süre sonra kapıları otomatik kilitliyordu, bir yerde durup motoru kapatınca da otomatik açıyordu. Ayrıca kapılardan biri tam kapatılmayınca da kilitleme yapılamıyor, 3-5 saniye sonra alarm çalarak kapıların kilitlenmediğini haber veriyordu. Bu özellik de çok zaman işime yaradı, unutulan kapıları haber verdi. Merkezi kilit modülünü değiştirdikten sonra bu özellikleri çok aramaya başladım. Şimdi yolda unutmazsam manuel kilitleme yapıyorum, araç başından ayrılırken kapıları kendim kontrol ediyorum. Eğer uygun bir şey bulursan ben de değiştirebilirim. :)

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim eski alarmda araçla yola çıktıktan çok kısa süre sonra kapıları otomatik kilitliyordu, bir yerde durup motoru kapatınca da otomatik açıyordu. Ayrıca kapılardan biri tam kapatılmayınca da kilitleme yapılamıyor, 3-5 saniye sonra alarm çalarak kapıların kilitlenmediğini haber veriyordu.

İstediğim tam olarak bu şekilde çalışması..

Şimdi yolda unutmazsam manuel kilitleme yapıyorum, araç başından ayrılırken kapıları kendim kontrol ediyorum.

Mevcut sistemle, ben de kumanda ile kilitleyip kontrol ediyorum. Çoğu zaman yarı yoldan tekrar gidip kontrol ediyorum. (alzheimer mı oldum diyorum kendi kendime :p:p)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mevcut sistemle, ben de kumanda ile kilitleyip kontrol ediyorum. Çoğu zaman yarı yoldan tekrar gidip kontrol ediyorum. (alzheimer mı oldum diyorum kendi kendime :p:p)
Evet bu arabayı kilitledim mi sorusu bende de sık oluyor. Ve ne yazık ki ''kilitlemişimdir ya'' deyip geçemiyorum. İllaki gidip bakmam lazım. :D

Ama bu durum çoğunlukla kafa dalgınlığından kaynaklı. Ben böyle olmadığım, ev, araba, dükkan kilitlediğimi, evden çıkarken yapılacakları yaptığımı net hatırladığım zamanları da biliyorum. Fakat kafa yoğunsa, can sıkıntısı vs gibi durumlar varsa veya genel olarak iyi ruh halinde değilse kişi maalesef otomatik yaptığı işleri hatırlamıyor. Teknoloji de burada soruna çare olmuyor aslında, sadece sorunun üstünü kapatıyor. :)

Mesela Hamdi benim alarmı sevmezdi ses çıkıyor diye. Ama o ses bile kilitleyip kilitlemediğimi hatırlamama yardımcı olurdu. Şimdi ise dörtlülerin yanışına bakarak hatırlama için yardımcı unsurlar sağlamaya çalışıyorum kendime ama ses kadar etkili değil.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet bu arabayı kilitledim mi sorusu bende de sık oluyor. Ve ne yazık ki ''kilitlemişimdir ya'' deyip geçemiyorum. İllaki gidip bakmam lazım. :D

Ama bu durum çoğunlukla kafa dalgınlığından kaynaklı. Ben böyle olmadığım, ev, araba, dükkan kilitlediğimi, evden çıkarken yapılacakları yaptığımı net hatırladığım zamanları da biliyorum. Fakat kafa yoğunsa, can sıkıntısı vs gibi durumlar varsa veya genel olarak iyi ruh halinde değilse kişi maalesef otomatik yaptığı işleri hatırlamıyor. Teknoloji de burada soruna çare olmuyor aslında, sadece sorunun üstünü kapatıyor. :)

Mesela Hamdi benim alarmı sevmezdi ses çıkıyor diye. Ama o ses bile kilitleyip kilitlemediğimi hatırlamama yardımcı olurdu. Şimdi ise dörtlülerin yanışına bakarak hatırlama için yardımcı unsurlar sağlamaya çalışıyorum kendime ama ses kadar etkili değil.
Evham nedir, etkileri nelerdir :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her seferinde kilitlemiş olsam da geriye dönüp bir daha basıyorum kilitleme tuşuna hatta balkona çıkıp bastığım da oluyor. :)

Yalnız olmadığımı görmek güzel...

Üst Alt