Mazda 6 GG (2002-08) Arıza Işığı Lambda Sensörü ve Katalitik Konvertör Hakkında Sorunlar

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dün akşam mesai çıkışı 1 dk kadar benzinde çalıştırıp yola koyulduk 1 km sonra yine
motor arıza lambası yaktı aracın gidişine bir anormallik yoktu. Geçerken ustama bir uğrayıp cihaza bağlattık fakir yakıt karışım hata kaydı düşmüş. Bir ay kadar önce gaz ayarını kontrol ettirmiştim bir sorun yoktu.Hata kaydını sildik bir kaç gün benzinde gidelim bir de gaz kalibrasyonunu tekrar kontrol ettirelim bakalım ne çıkacak. Seyir halinde ayar yapılmasını isteyeceğim sorun belki bununla alakalıdır.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Lpg ustamıza gittik yeni program yeni ayar hayırlı olsun benzin ve gaz ayarları şimdi birbirini tutuyor dediler.Gaza ani yüklenmede refleksi daha da iyi oldu .Rampada test edip görmem gerek.''Lpg'de Subap Erimesi Ve Karışım Bozukluğuna Kesin Çözüm - Wideband Afr '' başlıklı fordclub.tr de bir konu gördüm.Okumaya değer.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Lpg ustamıza gittik yeni program yeni ayar hayırlı olsun benzin ve gaz ayarları şimdi birbirini tutuyor dediler.Gaza ani yüklenmede refleksi daha da iyi oldu .Rampada test edip görmem gerek.''Lpg'de Subap Erimesi Ve Karışım Bozukluğuna Kesin Çözüm - Wideband Afr '' başlıklı fordclub.tr de bir konu gördüm.Okumaya değer.

Link alabilir miyiz? Mobilden bulamadım.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159

Hocam ufkum açıldı resmen :) Paylaşım için çok teşekkürler. Eminim ki piyasadaki çoğu USTA(!)'ya bunları anlatsak, 30 saniye nefessiz ölü takliti yaparlar ve konuyu başka yere taşırlar. Ama o konuda bir mesajda belirtildiği gibi, benzinin oluşturduğu kurum LPG'de olmadığı için aşınma kaçınılmaz ibaresi, bundan daha önce de bir yerlerde okuduğumda tüm umutlarımı tuzbuz etmişti. Bu ve başka düşünceler-sebeplerden dolayı, 2 defa sübap yapılan ve üçüncüsü yolda olan Mazda 3'ü sattım, küheylanı(626) aldım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Lpg de belli km sonra sorun çıkması kaçınılmaz gibi. Motor dizaynı bütün kimyası benzine göre çünkü. Ancak doğru ayar/işlem ile geciktirilebilir bu sorunlar.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Link alabilir miyiz? Mobilden bulamadım.
Lpg'de Subap Erimesi Ve Karışım Bozukluğuna Kesin Çözüm - Wideband Afr - LPG Uygulamaları Ford forumda paylaşılmış bir çalışma soruna çok farklı yaklaşım olmuş.

Hocam ufkum açıldı resmen :) Paylaşım için çok teşekkürler. Eminim ki piyasadaki çoğu USTA(!)'ya bunları anlatsak, 30 saniye nefessiz ölü takliti yaparlar ve konuyu başka yere taşırlar. Ama o konuda bir mesajda belirtildiği gibi, benzinin oluşturduğu kurum LPG'de olmadığı için aşınma kaçınılmaz ibaresi, bundan daha önce de bir yerlerde okuduğumda tüm umutlarımı tuzbuz etmişti. Bu ve başka düşünceler-sebeplerden dolayı, 2 defa sübap yapılan ve üçüncüsü yolda olan Mazda 3'ü sattım, küheylanı(626) aldım.
''30 saniye nefessiz ölü takliti yaparlar'' :):):) sesli güldüm ... Hala kafa kurcalayan bişeyler var mı ? -v a r . Karışım fakir de zenginmiş misali sübap yakıyor .Az yakıt az enerji az ısı neticede az performans sübap yakma olmaması gerek. Benzinde kurum yada film tabakası yanmayı önler teması akla yatkın değil. Olsaydı karbon kaplı sübaplar olurdu ama yok.

Benzinde çalışırken sübap yakan araba var mı ona bakalım ve hangi durumlarda sübaplar yanıyor benzer durum lpg de daha sıklıkla karşımıza çıkıyorsa nedeni burada aramak doğru olacaktır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde çalışırken sübap yakan araba var mı ona bakalım ve hangi durumlarda sübaplar yanıyor benzer durum lpg de daha sıklıkla karşımıza çıkıyorsa nedeni burada aramak doğru olacaktır.
Yeni nesil yani bahsimiz olan motorlarda uzun benzinli kullanımlarda sübap deformasyonu mevcut ama daha yüksek kilometrelerde bu ortaya çıkıyor... Temel sebep; benzin ile lpg nin oktan sayısının farklı olması, benzin daha düşük yanma ısıları verirken, lpg nin yanma ısısı yüksek olduğu için sübaplar deforme oluyor... :)

Ben asıl; Honda gibi, Hyundai gibi fabrika çıkışlı lpg li araç satan markaların akibetini merak ediyorum...

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Ancak günümüzde LPG tabiri ticari olarak. %30 propan-%70 bütan karışımından oluşan mix gaz için kullanılmaktadır. Mix gazın dünya ki karışım oranları.
- LPG’ nin havadan ağır olmasından dolayı zemine çökerek ortama yayılma ve havasızlıktan boğulmaya neden olmaktadır.
- Parlayıcı ve patlayıcı bir gazdır.
- Buhar basıncı yüksektir.
- Korozif değildir.
- Bileşiminde az miktarda kükürt ihtiva etmektedir (20-100 mgr/m3)
- İçten yanmalı motorlarda silindir içinde daha homojen bir yakıt/hava karışımı sağlamaktadır
- Atmosferik basınçta propan –43 oC sıcaklıkta sıvı fazda bulunmaktadır.
- Sıvılaştırılmış petrol gazının kısa sürede ve az miktarda solunması halinde insanlarda zehirlenme belirtisi göstermez. Havada % 10 nispetinde LPG bulunan ortamdaki havanın 2 dakika solunması halinde baş dönmesi meydana gelebilir.
- LPG için yanabilirlik sınırları %2, 4 den %9, 5’ e kadardır. Yani %9, 5 LPG ile %90, 3 havanın karışmasıyla yanma oluşacaktır. Buna yanabilirliğin üst sınırı denir. Yanabilirliğin alt sınırı ise %97, 6 hava ile %2, 4 LPG karışımından oluşmaktadır.

Yanma patlama kabiliyeti gayet iyi hatta benzine göre fazla iyi o yüzden hava yakıt karışım oranları çok daha iyi hassas yapılmak zorunda.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Yeni nesil yani bahsimiz olan motorlarda uzun benzinli kullanımlarda sübap deformasyonu mevcut ama daha yüksek kilometrelerde bu ortaya çıkıyor... Temel sebep; benzin ile lpg nin oktan sayısının farklı olması, benzin daha düşük yanma ısıları verirken, lpg nin yanma ısısı yüksek olduğu için sübaplar deforme oluyor... :)

Ben asıl; Honda gibi, Hyundai gibi fabrika çıkışlı lpg li araç satan markaların akibetini merak ediyorum...
Tam da bu açıklamara delil niteliğinde foto koyayım.Konuyu açmama neden olan 2.sensörün içler acısı hali ortada.Yerinde yanmayan lpg manifold egzost yolunda ki yanma hatırası.Yakın plan bakılırsa çok iyi anlatıyor
0500e957c865e1e5bf58c830fbf09ba1.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Malesef abi,
Lpg benzinden daha yüksek oktandadır. Lpgnin oktanı 103 dür. Yanma ısıları birbirine çok yakındır. Yanma sıcaklıkları aynıdır. Lpg nin kimyasal özellikleri gibi bir konu açmıştım oradaki tabloda gayet güzel açıklıyordu. Sıkıntı olmasının sebebi lpg ayarının tam olmaması, bu nedenle olması gerektiği gibi ayarlanmayan karışım ve motorun sıcaklığını yükseltmesi bu nedenle. Fakirde çalışan motorun sıcaklığı yükselir. Yüksek devirlerde lpg nin yanma zamanının egzos zamanına uzaması, ve bir de bu güzel yazıda anlatıldığı gibi tam gazda aşırı fakirde kalan motor. Zenginde olması gerekirken fakirde çalışınca e agresif de kullanılıyorsa sıcaklık artıyor subapların gitmesi bir adım daha yaklaşıyor.

Tam gazda hiç bir kontrol yok denmiş yazıda. Fakat öyle değil. Closed loop da yani tam gaz olmayan durumlarda ltft+stft bilgisi hesaba katılırken, tam gazda stft göz ardı edilir ve sadece ltft bilgisine göre yakıt ayarlanır. E bizim ustalar yol ayarı yapmadan veriyorlar rölantide dururken 2 tıklayarak ayar yaptıklarını zannediyorlar.

Araç Markası
2005 Mazda 6
Herkese iyi bayramlar.Oksijen sensörlerim bugün geldi hemen montajı yaptık.motor gayet güzel çalışıyor silkeleme devir düşmesi yükselmesi yok.ilk çalıştırmadan sonra kademeli 1200 d/dk 700 e iniyor.Yol testinde gaza tepkisi toparlanma güzelleşti kesiklik yok.Şimdilik boğaz kelebeği değişimi gerekmiyor gibi görünmekte.Gelen sondalar NTK marka.Performans güzel.Çıkan eski sondalar dan bank 2 deki bakır kapsülü yırtılmış.Ikisinide almam isabet oldu.
48c778c13ecd107246573232ae164c2b.jpg
6516d78861e14d08412f8e3acd725048.jpg

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar. aynı sorunu bende yaşıyorum. NGK oksijen sensörlerini nereden temin ettiğinizi öğrenebilir miyim. ? @huseyin akg

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhabalar. aynı sorunu bende yaşıyorum. NGK oksijen sensörlerini nereden temin ettiğinizi öğrenebilir miyim. ? @huseyin akg
Sensörleri Moskovadan tanıdık aracılığı ile getirttim,ama çok da uzun ömürlü olmadılar malesef.Bir yılı biraz aşınca 1. oksijen sensör tekrar hata vermeye başladı.Aliexpres den aldığım oksijen sensörünü taktırdım performansı da gayet iyi çıktı isterseniz link verebilirim.Satıcı başka aracın sensörünü yollamıştı yazıştıktan sonra istediğim sensörü yeniden yolladı.

Ilgaz-p

Katılımcı
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar bu gün aracınmda aşağıdaki arıza ile karşılaştım ancak araç soğukken ilk calistirmada arıza veriyor arızayı silip kullanmaya devam ettiğimde ariza geri gelmiyor sensor arizasimi temazsizlik tarzı birsey mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200401_163826_com.obdautodoctor.jpg
    Screenshot_20200401_163826_com.obdautodoctor.jpg
    94.5 KB · Görüntüleme: 25

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar bu gün aracınmda aşağıdaki arıza ile karşılaştım ancak araç soğukken ilk calistirmada arıza veriyor arızayı silip kullanmaya devam ettiğimde ariza geri gelmiyor sensor arizasimi temazsizlik tarzı birsey mi?
Geçmiş olsun umarım ciddi bir durum değildir;
Bu problemin soğuk iken başlayıp gaza geçtiğinde geçip geçmemesine dikkat edin pek ilgiside yok gibi ama bazı markalarda gaz ayarlarından ötürüde oksijen sensörü arızası gözükebiliyor
Ama özetle problem 1. oksijen sensörü gibi gözüküyor bir uzmanın görmesinde fayda var.

Ilgaz-p

Katılımcı
Geçmiş olsun umarım ciddi bir durum değildir;
Bu problemin soğuk iken başlayıp gaza geçtiğinde geçip geçmemesine dikkat edin pek ilgiside yok gibi ama bazı markalarda gaz ayarlarından ötürüde oksijen sensörü arızası gözükebiliyor
Ama özetle problem 1. oksijen sensörü gibi gözüküyor bir uzmanın görmesinde fayda var.
Teşekkürler araç ısındığında bazen kendiliğinden arıza siliniyor, bende silip kullanmaya devam ettiğimde lambanın yanmadığını farkettim , ancak soğuk motorda sabah ilk çalıştırmada yapıyor, galiba bozulmaya başladığının sinyalini verdi , araştırdığım kadarı ile Ngk 'nın Oza495-f19 9687 kodlu parça oluyor sanırım benim aracım 108 KW olan model bu ürün 104-108-114 lük motorlara uyumlu görünüyor ancak bir çok çeşitr o2 sensörü mevcut bende anlamadım

Ilgaz-p

Katılımcı
Mazda 6 gg Facelift o2 sensörü öndeki 2 adet soketli
LFH1-18-8G1B
ngk LZA07MD2
BLUEPRİNT ADM57041
kodlu sensörler oluyor ve türkiyede google ile aratmamda hiç ürün bulamadım ancak Ngk satıcıları ile görüşeceğim onlarda mevcuttur 2 soketli olması ve soketlerin aracın altında olması acaba zamanla bir oksitlenme ihtimalinide düşünmüyor değilim özelliklesadece soğuk motorda ilk çalıştırmada arıza vermesi ilginç sıcak motorda hatta bazen uzun süre hiç arıza kaydı düşmüyor. ustaya da gösterdim arızayı sildi biraz kullandım 1 hafta kadar hiç yanmadı daha sonra tekrar yandı sensörü yenilemekten başka çare yok gibi görünüyor

Ekli dosyalar

• 7354e44d1d2b59a4b9f7e1b4c8bccd45-604x849.gif
    7354e44d1d2b59a4b9f7e1b4c8bccd45-604x849.gif
    63.2 KB · Görüntüleme: 16

Ilgaz-p

Katılımcı
malum aracım makyajlı kasa olması nedeniyle aracıma oksijen sensörünün muadil olanının bulamadım orjinali de epey bi pahalı sanırım son dolar kurundan sonra 4000 Tl'ye yaklaşmıştır,
yaptığım araştırmada Bosh 15374 ve Denso 234 5011 numaralı parçalanında aracım ile uyumlu olduğunu gördüm lakin türkiyede temin etmek biraz zor yapı olarak oksijen sensörü 5 kablolu ve iki soketli bir sensör ford ile birçok parçasını uyumlu olduğundan ford'un oksijen sensörüne bir bakayım dedim aşağıda resmini eklediğim tek soketli ford focus oksijen sensörü 5 kablolu ve benim aracımdaki oksijen sensörü ile kablo renkleri aynı.
oksijen sensörü soketleri farklı olsada yaptığı iş aynı olduğunu düşünürsek bu sensör vida yapısı benim egsoz boruma uyarsa kablo renklerini benim aracımdakine ek yaparak kullanılabilir mi ? Malum Fordun sensörü 450 Tl gibi rakamlara satılıyor
51564
51566

Üst Alt