Mazda 6 GG (2002-08) Arıza Işığı Lambda Sensörü ve Katalitik Konvertör Hakkında Sorunlar

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Gaz kokusu var denince kaçak kontrolü yapıldı bulunamadı.Kontrolü yapan eleman çiğ gaz atıyor ayar yapılması gerek deyince Lpg ayarı için bilindik bir firmaya gittik ayardan sonra daha beter oldu,kalkışlarda silkelenme kafa sallama yapmaya başladı.Motor arıza ışığı aldığımdan beri yanık idi.Dört beş gün benzinde kullandım düzelmedi.Oksijen sensör hatası vermiş.Hatayı sildirdik biriki çalıştırıp durdurduk hata vermedi 2 km yol gitmeden tekrar yandı.Oksijen sensörü değişsek işe yarar mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arıza ışığının yanmasına iki temel etkenden birisi oksijen sensörü diğeri lpg enjektörleri. Hata koduna göre hareket etmek gerekir ama ustanın da bilinçli olduğunu varsayıyorum. Kolay gelsin.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arıza ışığının yanmasına iki temel etkenden birisi oksijen sensörü diğeri lpg enjektörleri. Hata koduna göre hareket etmek gerekir ama ustanın da bilinçli olduğunu varsayıyorum. Kolay gelsin.

Sensörden kaynaklı sorunu ayar ile tabi ki çözemeyiz.Benzinde iken hatayı sildirince hemen tekrar vermesi lpg sistemini ikinci plana iter .Sistemde iki oksijen sensörü var yanılmıyorsam .Usta hangisini değiştirecek bilir.Sensörden sonra yine sorun devam ederse lpg ayarı olmaz ise arızalı veya sorunlu parçayı değiştirerek çözeceğiz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gaz kokusu var denince kaçak kontrolü yapıldı bulunamadı.Kontrolü yapan eleman çiğ gaz atıyor ayar yapılması gerek deyince Lpg ayarı için bilindik bir firmaya gittik ayardan sonra daha beter oldu,kalkışlarda silkelenme kafa sallama yapmaya başladı.Motor arıza ışığı aldığımdan beri yanık idi.Dört beş gün benzinde kullandım düzelmedi.Oksijen sensör hatası vermiş.Hatayı sildirdik biriki çalıştırıp durdurduk hata vermedi 2 km yol gitmeden tekrar yandı.Oksijen sensörü değişsek işe yarar mı?

Geçmiş olsun. Forumlarda hep bahsediyorum ustanın ve lpg ayarının önemine ama çoğu kişi okumuyor bile. Rölantide 2 gazlayarak ayar yapılmaz. Yolda çeşitli sürüş koşullarında gerek dipgaz yaparak özenle bir ayarın yapılması gerekir.
Mazdalarımızın subapları hassas, aracın önceki akıllı! kullanıcısı öyle kullandıysa eğer subaplarda da sıkıntı olma ihtimali var. En iyisi hata kodunu öğrenmek, lpg tankından valfi kapatıp ardından aküyü sıfırlayarak 1-2 hafta benzinle gezmeniz.

Aracı benzine alsanız bile lpg nin ayarsızlığının oluşturduğu trim ayarlarını hemen düzenleyemez, hata vermeye devam edebilir. En iyisi lpg tankından valfi kapatıp gaz akışını tamamen kesin ve aküyü sıfırlayın. En garantisi bu olur. Eğer bu işlemlere rağmen hala benzinde sürerken arıza lambası yanıyorsa evet sıkıntı ya subaplarda, ya bujilerde aranabilir. Yok sıkıntı çıkarmaz ise yolda ayar yapan çok iyi bir usta bulmanız gerekir ve hortum sisteminin tamamını yenilemeniz faydanıza olur. Kaçağı bulmakla uğraşasıya kadar komple değişim daha garanti bir çözüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kullanıcı kılavuzunu kontrol edin. Akü sıfırlandığında beraberinde neler sıfırlanır??

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Teşekkür ederim arkadaşlar.Teknik konularda meraklıyımdır arar sorar öğrnemeye çalışırım.Bugün universal OBD cihazı yerine bosh car serviste cihaza bağlandı.Universal obd cihazında bozuk olanı 1. mi 2. sensör mü ayıramamıştı.Birinci bank oksije sensörünün arızalı olduğu tescillendi.Web den ngk orjinal sensör 465 tl gibi bir fiyat gördüm parça fiyatı servisten henüz alamadık.Birinci ve ikinci sensörü aynı anda değişmemiz daha iyi olur diye tavsiyede bulundular.Şimdilik parça temin edilince 1. yi değişelim ayarları bir görelim.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Sensör problemini hallettik,sensör söküldü yapılan kontrolde 5 kablonun daha önce kesilmiş ve 4 tanesinin burularak birleştirildiği ve isole bant ile sarıldığı görüldü.5. Kabloyu neden bağlamadıklarına bir anlam verilemedi.Kablolar lehimlendi makaron ile isole edildi. Yerine takıldı arıza kaydı silindi kısa tur ardından şehir turu yaptık arıza lambamız artık yanmıyor.

Ekli dosyalar

• 20160618_123302.jpg
    20160618_123302.jpg
    40.4 KB · Görüntüleme: 94
  • 20160618_123345.jpg
    20160618_123345.jpg
    36 KB · Görüntüleme: 91
  • 20160618_123356.jpg
    20160618_123356.jpg
    76.9 KB · Görüntüleme: 94

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu araçları kara düzen zannedip yarım yamalak çözüm üretmeye çalışmak ancak güzel ülkemde olur zaten.
Mazda bu araba değil. ;)
Çok geçmiş olsun.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhabalar,Mazda 6 aracımın arıza lambası lambda sensör kablolarından birinin kesilmiş(!) olması nedeniyle yanmaktaydı.Sorunu çok şükür çözdük.Ama ardından motor da silkelenme gazda iken egsoztpatlatma kalkışlarda gaza tepksizlik biraz daha gaz verince ani fırlama gaz azaltınca devir kaybı stop gibi sorunlar oluyordu.Silkelenmeler rolanti devrinde ayarsızlık baş gözterdi.Rölanti gaz pedali sabit iken ister az ister çok olsun 300-400 devir sürekli salınım yapmakta.Gazı bir verip bir azaltmakta.Muhtemel bu sorun daha önce vardı arayıp derdini bulamadılar ve en sonda oksijen sensörünün kablosunu keserek ecu ya gelen bilgiyi kesip devir problemini yakıt tüketiminin artmasına razı olarak çözdüler.Tahminim kelebek boğazı kelebek konum sensörü arızalı tüm bulgular uyumlu.Sensör kelebek boğazı metalineline perçinli sanırım tek olarak satılmıyor.Komple alınsa dışarıda takmakta bir sorun olmaz diye düşünüyorum.Mazda 6 motor arızasını Bursa da servis dışında çözebilecek bildiğiniz usta varmıdır?

Ekli dosyalar

• 20160621_182131.jpg
    20160621_182131.jpg
    88.6 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende o kabloları keserek ne hedeflendi diye merak etmiştim. Bir yerin arızasını, diğer yeri devre dışı bırakarak çözmüş akıllılar. Ya da şartlar bunu gerektirdi. :(

Bire bir usta tavsiyemiz yok Bursa da, ama aşağıdaki adreste bulunan Orhan usta ile bir görüş istersen hocam, kendisi Wankel motor ustası ama belki yardımcı olabileceği tanıdık Mazda ustaları vardır.

Wankel Ustası Orhan Ekren Beşevler Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi 58. Blok No:17 üçevler Nilüfer / Bursa Tel : 0224 443 31 15 Gsm : 0535 741 45 72

Gelişmeleri bekliyoruz, kolay gelsin.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Orhan ustanın servisine uğradım öğlen arası kendi yoktu.Görüştüğün kaportacısı sadece wenkel tip motor ile ve racing araç tamir bakimini yaptıklarını söyledi .Hemen karşısında Ser otoyu önerdi.Hemen gidip görüştük.Anlattik dinledi gerekli hava hortum ve eklerini etki edecek parçaları kontrolden sonra kesin bilgi ve fiyat verebileceklerini söyledi. Bunun için araç bırakmamı önerdi.Sendör tek olarak makesef olmuyormuş. Takim olarak değişecek gerekirse

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
2006 Mazda 6 nın boğaz kelebeği ve kelebek konum sensörü verdiğim resimde olduğu gibi birbirine perçinli durumdadır.Komple set olarak değiştiğinde yinede beyin üzerinde ayar gerekip gerekmediği hakkında fikri olan varmıdır?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
resim

Ekli dosyalar

• 20160623_120521.jpg
    20160623_120521.jpg
    127.6 KB · Görüntüleme: 46

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hocam yurtdışı sitelerde kod ile arama yap çok ucuza denk gelir o. Kodu buraya yazın bizlerde bakalım.

Üst Alt