Mazda 323 BJ (1999-03) Triger Seti Hakkında

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
volkan bey hayırlı olsun güle güle kullanın da taktırınca bizi izlenimlerini bizimle paylaşırmısın ve biz nereden tedarik edebiliriz telefon falan bilgi verirsen güzel olur (bende değişmeyi düşünüyorum)

wolkan789

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Turkuaz
volkan bey hayırlı olsun güle güle kullanın da taktırınca bizi izlenimlerini bizimle paylaşırmısın ve biz nereden tedarik edebiliriz telefon falan bilgi verirsen güzel olur (bende değişmeyi düşünüyorum)
Tabi kayış set orijinal miş AYdın/söke mazdacı Mustafa'ya taktırdık kendi dedi orjinal dedi bendede var dedi hatta eniştemin Yen'i aldığı araça taktırdık eniştem kıldır hemen değiştirir triğer setini İzmir de burası sadece Toyota ve Mazda parçası var zaten sana söylüyor orjinali şu kadar yan sanayi şu kadar telefon no: 0 (232) 486 47 42 triğer seti 190 tl Mazda 323 2003 modelin 1999/2003 kadar aynı set kullanıyor. Baskı balataları orijinal ordan aldık.

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
volkan bey teşekkürler dediğin yer ile görüştüm bende istedim rulmanlar orjinal değilmiş, kayış orjinalmiş artı bide üst kapak contası ve klima ve dinamo kayışı istedim. Başka değişmesi gereken kayış varmı? Triger kayışını değişirken nelere dikkat edilmesi gerekir ve hangi parçaların kontrolü yapılmalıdır.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Devirdaimide kontrol ettirin. Normalde triger seti ile beraber değiştirilmesi önerilir. Zaten takacak usta size bilgi verecektir. Gerek olup olmadığını.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
volkan bey teşekkürler dediğin yer ile görüştüm bende istedim rulmanlar orjinal değilmiş, kayış orjinalmiş artı bide üst kapak contası ve klima ve dinamo kayışı istedim. Başka değişmesi gereken kayış varmı? Triger kayışını değişirken nelere dikkat edilmesi gerekir ve hangi parçaların kontrolü yapılmalıdır.
Egzantrik milinin keçeleri, devirdaim pompası, yağ pompası, krank keçesi ve kasnaklar kontrol edilir. Ustanız zaten bakar diye düşünüyorum.

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
teşekürler arkadaşlar biz donanımlı olarak gidelim de ustaların işi belli olmaz devir daim kayışı

Yasin Akbaş

Sessiz
Araç Markası
2000-Mazda 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar ben kayışları orjinal aldım.rulmanları yan sanayi ssda isminde 120 tlye aldım.diğer kayışlar benzin filtresi havab filtresi ustanın yolunu tuttum derken usta tağ kaçakları vardı keçeleri vs.değilti 500 işçilik artı 300 malzeme parası toplam 800 .sonra olanlar ise tam bir fiyasko triferden uğyldama gelmeye başladı bende şimdi 180 tlye jopon aldım.320 tlye de 4 adet motoe kulaklarını aldım elimde taktırmadım.fiyat aldım 800 kiletleyen usta 350 400 dedi başkası 250 ve gelen sesin trigerin gergin olmasındanmış uğylduyor resmen.servise mersere soracam kafam çok karışık

Ekli dosyalar

• 20161009_132911.jpg
    20161009_132911.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 50

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Triger seti denilince devirdaim içinde olur. Her set değişiminde devirdaim kontrol edilmez,değiştirilir. Yalandan kenarında su kaçağı varmı yokmu diye bakarak devirdaim kontrol edilmiş olmaz. Devirdaim 150 TL civarında idi. İşçilik olmuyor çünkü kayış değişirken oda aradan çıkmış oluyor. Devirdaim triger kadar önemli bir parça.
Rulman ve kayişta ülkede orijinal diye bunca para bayilmaya gerek yok. Rulmanlar da ucuz ama iyi iş gören kaliteli GMB yı tavsiye ederim. Kayişta dayco.
Devirdaim ile birlikte yan sanayi triger seti değişmiş bir Mazda, devirdaimi değişmemiş orjinal triger takılmış bir Mazdadan daha güvenlidir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
bu devirdaim nedir tam olarak anlayamadım? hararet yapmaması için suyu pompalayan sistemin adı mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
bu devirdaim nedir tam olarak anlayamadım? hararet yapmaması için suyu pompalayan sistemin adı mı?
Yağı soğutması için suyun dolaşımı.
Bildiğim kadarıyla devirdaim sisteminin çalıştığını anlamak için, radyatore takılı kalın su hortumuna bakılır. Her tarafı aynı sıcaklıktaysa, yumuşaksa sistem normal çalışıyordur.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Selamun aleyküm arkadaşlar.
Aracım 323 1.5 2001 model Triger ve baskı balatasının değişim zamanı geldi.
Yetkili servisim parça fiyatları,
Triger set:800
Devir daim:230
Baskı balata:680 tl
Toplam:1710 tl
İşçilik hariç
Kasım ayında kampanya olursa ortalama %25 gibi oluyor genelde 425 tl gibi bir indirim olur.

Bunun haricinde daha uygun fiyata

Önerebileceğiniz kaliteli diğer markalar nelerdir.

Teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
kayış için continantel, dayco olabilir

benim tosun ustada gmb diye bir marka takıldı

servis fiyatları gayet uygun görünüyor tavsiyem kampanya zamanı orjinal kullanmanız tabi zaman varsa ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamun aleyküm arkadaşlar.
Aracım 323 1.5 2001 model Triger ve baskı balatasının değişim zamanı geldi.
Yetkili servisim parça fiyatları,
Triger set:800
Devir daim:230
Baskı balata:680 tl
Toplam:1710 tl
İşçilik hariç
Kasım ayında kampanya olursa ortalama %25 gibi oluyor genelde 425 tl gibi bir indirim olur.

Bunun haricinde daha uygun fiyata

Önerebileceğiniz kaliteli diğer markalar nelerdir.

Teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tanışma mesajınız yok, profilde hangi şehirden olduğun yazılı değil. Şu haliyle en yakın yetkili servise indirim günlerinde yaptır demekten başka elden gelen bir şey yok maalesef. :)

mazdasever

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Triger Kayışı Nedir?

Otomobillerin motor ünitesi kısmında ne kadar önem arz ettiğinden biraz bahsettik. Triger kelimesi aslında bizim ülkemizde bu şekilde telaffuz ediliyor. Normalde bu parçanın ismi “Timing Belt” yani zamanlama kayışıdır. Diğer ülkelerde “Trigger” yani tetik kelimesiyle bağdaştırırlar. Yine de biz triger kayışı olarak ele alalım. Genel yapısı kauçukdan imal edilmiş olup, çelik tel veya buna sarılmış kumaş yapılı malzemelerden de imal edilebiliyor.

Görevi itibariyle bu parça oldukça sağlam olmak zorundadır. Bildiğimiz üzere ünitelerimizde bir zamanlama hatası veya parçaların en ufak aksaması durumunda zincirleme şekilde patlaklar oluşur. Triger, krank milinden aldığı hareketleçalışmaktadır. Bu kısım aktive edildiği anda ekzantrik miline hareketi ileterek supapların açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Krank milinden sonra döndürme hareketini başlatan triger kayışı, sürekli zamanlamayla çalışmaktadır.

Ayrıca bahsettiğimiz parçanın koyuluş şekli rastgele değildir. Yani bağlı olduğu parça dişlileri aynı hizaya getirilerek bütün olarak ele alınır. Burada demek istediğimiz; triger kayışı sisteme dahil olmadan önce egzantrik dişlisi ile krank mili kayış dişlisiüzerindeki çıkıntılar aynı hizada tutulur. Bu hiza her firmaya göre farklılık gösterir.

Mesela normalden daha farklı mantığa sahip motor tipi olan Boxer motor triger kayışını ele alalım. Krak mili hareketiyle triger çevrilmeye başladı ve supaplar sağlıklı bir şekilde açılıp kapandı. İşte bu kayış sisteminin zayıf kalması durumunda veya saniyelik takılmasında supaplar açılıp kapanmayacak ve büyük arzalara davetiye çıkartacaktır.

Triger Zinciri Nedir?

Triger kayışının yerine bir de alternatif olarak zincirli versiyonu vardır. Ağırlıklı olarak kauçuk malzemeden üretimi yapılan triger kayışı yerine zincir sistemi de kullanılmaktadır. Kauçuk kayışa göre daha uzun ömürlüdür. Dayanıklılığı fazla olduğu için kopma riski de düşüktür. Ancak Toyota gibi firmaların araçlarında kullandığı zincir sistemini nedense yaygın olarak firmalar kullanmaz.

Neden tercih edilmediğini araştırdığımızda; uzun kilometreler gidebilen zincir sistemi sonrasında dişli aşınması gözlemlenmiştir. Bozulan dişli de miller ile olan hizanın bozulması demektir. Diğer bir dezavantajı da ses ve uzaması! Triger zincirinin uzamasıyla ardında getirdiği rahatsız edici bir ses olur. Bu sesler gittikçe artarak bu şekilde devam ettiği söylenmektedir.

Bilgihanem

Üst Alt