Mazda 323 BJ (1999-03) Titreme ve İç Aks Kafası Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sevgili forum sakinleri aracımda kalkış yapıp hızlanmaya başladığımda 1.2.3 viteslerde özellikle 1500-3000 devir arası aracın komple titrediğini hissediyordum. İlk başlarda motor kulaklarından şüphelendik nitekim 3 adet motor kulağı değiştirdim söktüğümüz kulak elimizde kaldı çünkü hepsi orijinal fabrikasyon motor kulakları 15 yıl yaz kış 134.000 bin km hizmet etmişlerdi doğal olarak kauçuk parçalarında bir ömrü var hiç kullanmadan dışarıda 15 sene bekletirseniz sonuç çok farklı olmaz.
Kulakları değiştirdikten sonra rölantide ve ilk çalıştırmada motor sarsıntısının kabine daha az geldiğini ve vites geçişlerinin yumuşadığını hissettim fakat asıl sorunumuzu çözülmemişti.
Araştırdım okudum fikir yürüttüm ve ustamla muayene ettik sorunun sağ iç aks kafasında olduğunu tespit ettik. Bizim araçlarda ve fordun bazı modellerinde sağ iç aks kafası belli zaman sonra bozuluyormuş. Bunda sağ aksın daha uzun olmasının fazla yük binmesinin etkisi var. Tabi benim gibi kalkışlarda biraz zorlarsanız 134 binde de su koyveriyor :)
Aracı kaldırıp baktığımızda da kafada bariz boşluk vardı yani içinde bir aşınma söz konusu idi. Belli belirsiz bir boşluk olması normal bir durum nitekim sol iç kafada çok çok az bir boşluk var sıfır parçada da oluyormuş.
Servisten fiyat aldım sağ iç aks kafası 600 TL dedim teşekkür ederim :) Tamirini düşündüm çok sağlıklı olmaz yapanın güzel yapması lazım dediler Aydın'da güvenebileceğim sağlam bir tornacı bulamadım tamirine sıcak bakmadım.
Çin kore taiwan düşük kalite bir aks kafası takmak istemedim çünkü sürekli üzerine yük binen bir parça olduğu için tekrar aynı şeyi yaşamaktan çekindim.
Ebay'da bir satıcı buldum "Febest" diye bir marka keşfettim araştırdım gayet kaliteli ürünlerinin olduğunu gördüm. Körüklerde kullandıkları kauçuk oranınından argelerine kadar her şeyi olumluydu. Sonra merkezlerinin Almanya'da olduğunu öğrendim. Benim aldığım satıcı Amerika'da parça satan büyük bir firma (fineautoparts). Verdim siparişi Amerika'dan 23 günde geldi. Heyecanla açtım parça gerçekten kaliteli diyebilirim. Kargosu dahil 180 TL ye gelmiş oldu. Hemen ustama taktırdım ve sonunda titremeden kurtulduk :) Ustam parçanın orijinali kadar kaliteli olduğunu söyledi. Ayrıca aynı satıcıda bizim araçların alt takım, yürür, mekanik aksam parçalarının neredeyse hepsi mevcut. Ebay'da "thefineautoparts" aratırsanız bulabilirsiniz. Benim aynı yerden bir kaç siparişim daha olacak gibi.
http://stores.ebay.com/finestautoparts/
Ayrıca çıkan parça satılıktır. Ben güzelce yaptırır kullanırım diyen varsa benimle iletişime geçebilir.
Sırada resimler var :)
Kutu içeriği
-Aks kafası
-Bilye takımı
-Körük
-Körük kelepçeleri
-Gres yağı
-Aks milinin segmanı

mazda323bjakskafasi (1).jpg mazda323bjakskafasi (2).jpg

Eski kafa ve aşınan yerler. 1mm aşınma bile olsa aracı komple titretiyor. Bilyalar üç noktaya bastığı için o kısımlar aşınmış.

mazda323bjakskafasi (7).jpg mazda323bjakskafasi (5).jpg

Eski kafamız ve körüğümüz. Körük 15 senelik olmasına rağmen sapa sağlam.

mazda323bjakskafasi (6).jpg mazda323bjakskafasi (8).jpg

Son olarak yeni parçamızdan bir resim :)

mazda323bjakskafasi (4).jpg

Güncelleme: 1 sene sonra aks körüğü yırtıldı. Eski sağlam orijinal olan körüğü atmamıştım onu geri takdırdım sorun yok. Aks kafasını muayene ettim herhangi bir aşınma yok.

Son düzenleme:

hus3yn

Katılımcı
sanırım benzer sorun bende de yüz gösterdi hızlanmalarda çok hafiften titreme olmaya başladı uzun zamandır gitmiyordum servise :D bu bilgiler iyi oldu...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
sanırım benzer sorun bende de yüz gösterdi hızlanmalarda çok hafiften titreme olmaya başladı uzun zamandır gitmiyordum servise :D bu bilgiler iyi oldu...
Bende son zamanlarda titreme çok hafif geri geldi gibi. Sanırım bu seferde diğer tarafın iç aksında yavaştan aşınma çoğalıyor bakalım ne zaman kadar gidecek :)

CeNDeL

Katılımcı
Oğuzhan sen burdan nasıl aldın aks kafasını, Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar. Senin aldığın dönemde gönderiyorlarmıydı yoksa sen yazışarak özel ilanmı açtırdın kendine? Bayadır uğraşıyorum febestten ürün almak için ama Türkiye'ye gönderim yapacak febest satıcısı yok hiçbir yerde. Febestin Almanyadaki merkeziyle yazıştık onlar gönderiyor ama ondada istediğim ürünlerin hepsi yok ne zaman gelir belli olmaz diyor. Ürünleri gerçekten çok kaliteli gözüküyor almak istiyorum ama nasıl olcak bilmiyorum.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Oğuzhan sen burdan nasıl aldın aks kafasını, Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar. Senin aldığın dönemde gönderiyorlarmıydı yoksa sen yazışarak özel ilanmı açtırdın kendine? Bayadır uğraşıyorum febestten ürün almak için ama Türkiye'ye gönderim yapacak febest satıcısı yok hiçbir yerde. Febestin Almanyadaki merkeziyle yazıştık onlar gönderiyor ama ondada istediğim ürünlerin hepsi yok ne zaman gelir belli olmaz diyor. Ürünleri gerçekten çok kaliteli gözüküyor almak istiyorum ama nasıl olcak bilmiyorum.
ben de inceledim biraz, bizim araçlar için aks yok galiba burada
axle shaft diye mi bakmak lazım?
benim sağ iç akis de gitmeye başlıyor, biraz kafayı sallıyor araba gaza basınca

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim aldığım dönemde "thefinestautoparts" bu satıcı yolluyordu sonra avrupa için ayrı bir kullanıcı göndermeye başladı ismini bulamadım bulunca yazarım. Yada direk bu kullanıcıya sorabilirsin cevap veriyorlar.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
ben de inceledim biraz, bizim araçlar için aks yok galiba burada
axle shaft diye mi bakmak lazım?
benim sağ iç akis de gitmeye başlıyor, biraz kafayı sallıyor araba gaza basınca

evet abi 98 / 626 iç aks kafası yok yani şu anda hurdacıda bile çıkması yok akslarınızın kıymetini bilin her aracı yıkattıgınız da direksiyonu tam sag ve sol yaparak aks körüklerinizi kontrol edin bu tüm araçlar için geçerlidir bunu alışkanlık yapalım ki körük yırtıldıgında hemen fark edelim parça bozulmadan 10 liralık bir körük ile önlemini alalaım :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
rica ederim abi bu gün 626 /98 dış aks kafası aldım 2 adet degiştidim 180x2=360 tl para verdim malzeme güzeldi ama bide dış lar bulunsaydı ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konu güncellendi. Yeni sisteme geçiş sonrası kaybolan resimler yenilendi.

damacana25

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hb
Bende mazda 3 2005vmodel hb var.Donuslerde degil de 1. 2 viteslerde tak diye ses geliyordu boslugu hissedebiliyordum.Goturdum ustama iki tarafda da bosluk var dedi.E bay da arattirdim mazda 3 un hep 2.0 i mevcut.Yazistik satici ile bizde 1.6 yok dedi.Amerikadan bahsediyorum bu arada.2.0 in aks takimi uyar mi acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ford focus parçası ile bi karşılaştırın bence, iş yurt dışına kalmayabilir...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende mazda 3 2005vmodel hb var.Donuslerde degil de 1. 2 viteslerde tak diye ses geliyordu boslugu hissedebiliyordum.Goturdum ustama iki tarafda da bosluk var dedi.E bay da arattirdim mazda 3 un hep 2.0 i mevcut.Yazistik satici ile bizde 1.6 yok dedi.Amerikadan bahsediyorum bu arada.2.0 in aks takimi uyar mi acaba
Uymayabilir hocam. Sayfamızda reklamı olan vizyonotoyu arayıp söylerseniz doğru parçaya sizi yönlendireceklerdir. Adem ustada kendilerinden alıyor parçayı.

damacana25

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hb
oguzhan bey aydinda japon arabalarindan anlayan iyi bi usta ismi verebilir misiniz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
oguzhan bey aydinda japon arabalarindan anlayan iyi bi usta ismi verebilir misiniz
Aydın merkezde misiniz? Bir kaç yer var tanıdık yaptırmak istediğiniz işe göre tavsiyede bulunurum ama ben genelde aracımın işlerini kendim yapıyorum. Yüz yüze görüşürüz müsait bir zamanda size de uyarsa ;)

damacana25

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hb
incirliovadayim.Olabilir size ne zaman uygun

4-5 gune cikicam yola gitmeden gorusebilirsek cok iyi olur...

Üst Alt